Teatralna wyprawa do Teb

wpis w: Aktualności, z_humanistyczny | 0

Dnia 10 października uczennice oddziału 1TPMA zobaczyły w Teatrze Palladium spektakl Projekt Sofokles w reżyserii Bogdana Semotiuka. Przedstawienie przygotowane przez Krakowską Agencję Artystyczną. Młodzież była zachwycona sztuką. Wyjątkowość tego projektu polegała na tym, że po raz pierwszy w historii polskiego teatru można było zobaczyć dwie tragedie Sofoklesa jednocześnie w jednej inscenizacji.

Król Edyp i Antygona to szkolne lektury, które opowiadają historię rodu Labdakidów. Reżyser zaprezentował przedstawienie niezwykle klasyczne w formie, które jednocześnie uczy młodego widza zasad funkcjonowania antycznego teatru . Uczennice nie miały problemu ze wskazaniem formalnej struktury starożytnego dramatu: parodos, epejsodion, stasimon i exodos. Zwróciły uwagę na piękną i funkcjonalną dekorację Anny Bobrowskiej. Szczególnie spodobały się kostiumy : chitony i tuniki, które jeszcze bardziej spotęgowały wrażenie artystycznej podróży w czasy greckiej mitologii, do świata starożytnych Teb.

W tej inscenizacji widoczny był paralelizm treści przedstawienia ze starożytnymi tragediami. Aktorzy świetnie odegrali swoje role i młodzież właściwie odczytała przesłanie sztuki. Intencją Sofoklesa było przeświadczenie, że ludzkim losem kieruje siła zwana Przeznaczeniem, a człowiek nie jest w stanie zmienić Jej zamiarów.