Kazimierzowska na Weselu

wpis w: Aktualności, z_humanistyczny | 0

Dnia 5 października uczniowie oddziałów Technikum Odzieżowego i Fryzjerskiego obejrzeli w Teatrze Polskim inscenizację najważniejszego młodopolskiego dramatu Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Obsada aktorska była imponująca: Andrzej Seweryn, Joanna Trzepiecińska, Piotr Cyrwus i Janusz Gajewski.

Uczniowie mieli możliwość skonfrontowania treści omawianej lektury z gwiazdką na lekcjach języka polskiego, z jej współczesną teatralną interpretacją. Szczególną uwagę zwrócili na wiersz w tym spektaklu. Aktorzy pokazali, że potrafią świadomie operować nie tylko sensem poezji, ale również jej formą. Ze sceny wyraźnie wybrzmiewał rytm, ale i melodia, dzięki czemu Wesele również przyjemnie się słuchało. Zauważyli, że reżyser kazał patrzeć na bronowickie wesele z perspektywy Gospodarza, a jego centralna pozycja w spektaklu nie wpływa z roli narzuconej mu przez Wernyhorę.

Zaskoczeniem dla nich była ostatnia scena, która daleka jest od koncepcji samego Wyspiańskiego. Zbiorowy finał Wesela przebiegał bez wspólnego rytmu somnambulicznego tańca wszystkich bohaterów, ale kończył się solowym popisem Jaśka w świetle niebieskich promieni laserowych. W ciekawy sposób została opracowana muzyka – skomentowała młodzież. Z jednej strony można było usłyszeć Marka Grechutę, jak również weselne przeboje w stylu Biały miś czy My, Słowianie. Wizualna strona przedstawienia z multimedialnymi projekcjami, promieniami lasera oraz wyświetlanymi w tle burzowymi piorunami podkreśliła nowoczesną estetykę reżysera.

Inscenizacja miała ciekawe rozwiązanie scenograficzne, wyszła z bronowickiej chaty do eleganckiej oranżerii, która była pracownią malarza, na balkonach zostały umieszczone znane obrazy – reprodukcje Jacka Malczewskiego, Jana Matejki i Józefa Chełmońskiego. Na szklanej ścianie atelier pokazały się animowane duchy Hetmana, Upiora i Stańczyka. Najbardziej spodobał się jednak dialog Gospodarza (Andrzej Seweryn) ze swoim alter ego, czyli z Wernyhorą.

Młodzież Naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyła w aktualnych wydarzeniach artystycznych, poszerzając swoje kompetencje kulturalne.