Roczna statystyka wypożyczeń – rok szkolny 2023/2024

Roczny ranking czytelnictwa – technikum

1 miejsce – 2TMB
2 miejsce – 2TMA
3 miejsce – 3TMA

Roczny ranking czytelników w poszczególnych oddziałach technikum:

oddziały pierwsze
oddziały drugie
oddziały trzecie
oddziały czwarte

Roczny ranking czytelnictwa – branżówka

1 miejsce – 2BA
2 miejsce -1BA
3 miejsce- 3BA

Statystyka za rok szkolny 2023/2024
prezentująca liczbę odwiedzin, wypożyczeń, rezerwacji i prolongat.

Statystyka wypożyczeń – czerwiec 2024 r.

Ranking czytelnictwa – technikum

1 miejsce – 2TMB
2 miejsce – 2TMA
3 miejsce – 3TMA

Ranking czytelników w poszczególnych oddziałach technikum:

oddziały pierwsze
oddziały drugie
oddziały trzecie
oddziały czwarte

Ranking czytelnictwa – branżówka

1 miejsce – 2BA
2 miejsce -1BA
3 miejsce- 3BA

Statystyka za miesiąc czerwiec 2024 r.
prezentująca liczbę odwiedzin, wypożyczeń, rezerwacji i prolongat.

„Konfekcja damska 1800-1914” – nowość w bibliotece

Opis od wydawcy

W książce „Konfekcja damska 1800 – 1914” autor dr Przemysław Krystian Faryś opisał początki rozwoju odzieży konfekcjonowanej, noszonej dziś powszechnie, która w XIX wieku zaczynała dopiero podbijać rynek mody. Konfekcja, czyli odzież projektowana i produkowana metodami przemysłowymi, dostępna dla szerokiej klienteli jako modele seryjne, stawała się coraz większą konkurencją dla tradycyjnego ubioru szytego od wieków na miarę na indywidualne zamówienie.

Historia damskiej odzieży gotowej to nie tylko opowieść o sukniach, bluzkach czy żakietach dostępnych od ręki. To przede wszystkim fascynująca podróż przez rozwój przemysłu, nowych technik produkcji materiałów odzieżowych, seryjnego szycia oraz ekspansji nowych metod handlu i promocji zdolnych zaspokoić rosnące potrzeby kształtującego się społeczeństwa konsumpcyjnego. Ciekawa narracja w połączeniu z obfitością unikatowych ilustracji, przeprowadzą czytelnika przez mało odkryty dotychczas fragment historii ubioru.

Co wspólnego z konfekcją miała elektryczność?
Jak wyglądały seryjnie produkowane modele?
Jak funkcjonowały pierwsze szwalnie?
Gdzie można było nabyć gotowe stroje?
Czy kobiety bezkrytycznie przyjęły modę na konfekcję oraz co do naszych czasów przetrwało z początków seryjnego wytwarzania odzieży?

Dr Przemysław Faryś: specjalista z zakresu wzornictwa i materiałoznawstwa tekstyliów. Główny nurt zainteresowań naukowych skupia na historii ewolucji ubioru i analizie budowy oraz komfortu użytkowania zarówno współczesnej, jak i dawnej odzieży. Współautor wystaw poświęconych historii kobiecego stroju, głównie z przełomu XIX i XX wieku. Kolekcjoner odzieży.

Książkę już teraz możesz zarezerwować w Katalogu online biblioteki szkolnej klikając TUTAJ

„Dziewczyny. Moda ulicy lat 70. i 80. XX wieku”

Opis od wydawcy

Autorka książki: Agnieszka L. Janas

Tak osobistego i pełnego emocji czytelniczego pokazu mody jeszcze nie było. Ta pięknie edytorsko przygotowana książka to efekt fascynacji autorki modą ulicy i życiem codziennym w PRL-u.

Barwne i pełne emocji opowieści 13 kobiet o ich ulubionych strojach przeplatane są często niepublikowanymi zdjęciami z prywatnych archiwów bohaterek. Przywołują życie z czasów ich młodości: kolejki do Hofflandu, randki, studniówkę, wakacje, ślub. Modę z lat 70.  i 80. ubiegłego wieku wspominają: Mariola Bojarska-Ferenc, Halina Frąckowiak, Jolanta Kwaśniewska, Dorota Olejniczak, Małgorzata Ostrowska, Lidia Popiel, Małgorzata Potocka, Teresa Rosati, Magdalena Sentkiewicz, Maria Szabłowska, Krystyna Tomczyk, Bożena Walter, Barbara Zabłocka.

Ówczesne dziewczyny współczesnym dziewczynom opowiedziały nie tylko o wymarzonych dżinsach z Pewexu i moherach, o dzwonach i marchewkach, dzierganych nietoperzach czy własnoręcznie szytych chłopkach, ale i o kolejkach do Hofflandu, prywaciarzach z Chmielnej (wtedy Rutkowskiego) czy handlarzach z bazaru Różyckiego. A także… o swoich randkach, wakacjach, studniówkach, balach maturalnych, ślubach. Dziewczyny z lat 70. I 80. odnajdą się na pewno w tych opowieściach.

Skip to content