XXI Festiwal Nauki (biologia)

wpis w: Aktualności, z_scisle | 0

Dużym powodzeniem cieszyły się wykłady:

 • „O chorobach psychicznych, alkoholu i myszach” – wykład przeprowadziła K. Radwańska. Wykładowczyni omówiła kompleksowy model uzależnień. Przedstawiła wyniki badań eksperymentalnych prowadzonych na myszach.Uczniowie zyskali wiedzę na temat biologicznego podłoża uzależnienia od alkoholu.
 • „Naukobzdury i pseudomedycyna- jak rozpoznac wroga” – wykładowca, P. Boguszewski opowiedział młodzieży, jak możemy bronić się przed terapiami, które nic nie mają wspólnego z medycyną.
 • „Neurony w walce z czasem,czyli o tym jak starzenie zmienia układ nerwowy” – wykład przeprowadziła M.Liguz –Lęcznar. Uczniowie dowiedzieli się, jakie procesy zachodzą w mózgu człowieka podczas starzenia się i jakie są tego konsekwencje. Czy są one nieuchronne i czy możemy im przeciwdziałać.
 • „Co ciekawego kryje się w ziołach i przyprawach” – wykładowczynie E. Hallman i R.Kazimierczak opowiedziały młodzieży ciekawostki o ziołach i przyprawach, ich składzie chemicznym i właściwościach. Na koniec wykładu młodzież uczyła się rozpoznawać przyprawy, wykorzystując swoje narządy zmysłu.
 • „Świat komórek macierzystych”-wykład prowadziła B. Świerczek. Uczniowie poznali różne rodzaje komórek macierzystych, które występują w ludzkim ciele, ich właściwości oraz potencjalne wykorzystanie tych komórek w medycynie regeneracyjnej.
 • „DNA jako komputer –czy to możliwe?” -wykład prowadził T. Ishikawa. Wykładowca przybliżył młodzieży historię badań nad komputerami DNA, a także przedstawił najświeższe wyniki badań dotyczących maszyn molekularnych.
 • „Pokrzywa zamiast spiruliny,czli superfood made in Poland” wykład prowadziła A. Mroczek. Młodzież dowiedziała się, że superfood to nie tylko tropikalne owoce i suplementy diety. Superżywność mamy na wyciągnięcie ręki w ogrodzie, w lesie.
 • „Nowe strategie walki z otyłością” –wykładowca A. Kiersztan przybliżyła młodzieży problem ludzi otyłych.Uczniowie dowiedzieli się, czy najnowsze terapie są skuteczne i bezpieczne przy długotrwałym stosowaniu oraz na czym polegają operacje bariatryczne .
 • „Tajniki budowy komórki”- wykładowca E. Wyroba. Młodzież uczestnicząca w wykładzie poznała szczegółową budowę rybosomów –„fabryki”, w której zachodzi proces biosyntezy białka i mitochondrium- „elektrowni” produkującej energię w każdej żywej komórce.
 • „Taki barszcz straszny jak go malują. Przykład inwazji w świecie roślin.” Wykład przeprowadziła I. Jarzyna. Uczniowie uzyskali informację na temat szybkiego rozprzestrzeniania się w Polsce dwóch niebezpiecznych gatunków barszczy kaukaskich, stanowiących zagrożenie dla człowieka ,rodzimej flory i zwierząt.
 • „Rozmnażanie z głową ,a możę w głowie”- A. Gajewska. Wykład dotyczył regulacji procesów rozrodczych na poziomie ośrodkowego układu nerwowego.