X Ogólnopolski Konkurs Kreowania Ubioru (wyniki I etapu)

pod patronatem:

SIŁA JEDNEGO KOLORU

Odkryj z nami magię kolorów

Zanim zwrócisz uwagę na fason ubrania, najpierw widzisz jego kolor! Barwy od zawsze wpływały na człowieka i go inspirowały. Każdego dnia, w każdym momencie spotykasz się z barwami. Może to być kolor na obrazie, fotografii, witrynie sklepowej. Dobierzesz potem tylko pasujące do Ciebie kolory i za każdym razem swobodnie stworzysz swój właściwy wizerunek.

Lubisz Ultimate Grey – satynową szarość i Illuminating Yellow – słoneczną żółć, to kolory roku 2021.

Po trudach i wyzwaniach roku, który upłynął pod znakiem pandemii, siła, spokój i nadzieja to wartości nadrzędne. 

Spokojna, kojąca szarość Ultimate Grey ma przywodzić na myśl kolor kamieni na plaży i symbolizować siłę, stałość, stabilność i zdolność do przetrwania próby czasu, jaką niewątpliwie stawia przed nami obecna sytuacja na świecie. Kojąco działa na zmysły i uspokaja, ale daje on też ogromne pole popisu dla modowych eksperymentów! Ultimate Grey będzie doskonałą bazą stylizacji i genialnie sprawdzi się w totallookach.

Dni przepełnione słońcem, światełko w ciemnym tunelu, nowa, pozytywna energia – IlluminatingYellow, czyli słoneczny żółty ma symbolizować przede wszystkim nadzieję, której tak bardzo potrzebujemy w obliczu 2021. Dla nas ten mocno nasycony, rozgrzewający, wesoły odcień to idealny “Happy Colour”, który świetnie współgra nie tylko z szarością, ale też z innymi, soczystymi barwami – błękitem, fuksją czy fioletem. Pamiętając o tytułowej „sile jednej barwy” nie zapomnicie o wachlarzu jej odcieni. Inspirując się energią natury, jej nieprzewidywalną siłą i mocą – bądźcie odważni w kreowaniu własnych form.

Nagrody czekają na Was. 

Organizator:

Zespół Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22
w Warszawie, ul. Kazimierzowska 60
e-mail: sekretariat@zso.edu.pl,  www.zso.edu.pl

Celem konkursu jest umożliwienie młodym twórcom zaprezentowania swoich pomysłów artystycznych. Konkurs jest wyjątkową okazją do zmierzenia się z konkretnym zadaniem projektowym, samodzielnego dopracowania własnej wizji i wykreowania zamyślonego efektu końcowego, który zaprezentowany będzie szerokiej publiczności. Zapraszamy wszystkich tych
z Was, którym nie brakuje kreatywnych pomysłów i odwagiw eksperymentowaniu z kolorem, formą i fakturą.

I. W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

II. Konkurs jest dwuetapowy.

Zadaniem uczestników jest wykonanie jednego projektu ubioru hautecouture z wykorzystaniem dostępnych materiałów, a następnie uszycie stroju nawiązującego do tematu konkursu SIŁA JEDNEGO KOLORU.

Projekt może nawiązywać do tematu wykorzystaniem kolorów zaczerpniętych ze świata przyrody, monochromatycznością zestawów a także może zawierać dodatki do ubioru np. torba, nakrycia głowy, biżuteria, itp.wykonanych z materiałów o odpowiedniej gamie kolorystycznej. Ubiór i dodatki powinny być wykonane przez projektanta samodzielnie.

Ubiory gotowe zakupione w sklepach, secondhandach lub ubiory przerabiane będą zdyskwalifikowane.

III. Zasady uczestnictwa w konkursie:

Etap pierwszy:

 1. Uczestnik konkursu przesyła na adres e-mail organizatora do dnia 6. stycznia 2022 r.
 2. Wypełnioną kartę zgłoszenia zawierającą dane osobowe uczestnika konkursu. 
 • 3 projekty w formacie A4 zeskanowane i zapisane w formie elektronicznej (format pliku JPG, rozdzielczość min. 300 dpi)

2. Kwalifikacja do finału konkursu:

 • Wyniki pierwszego etapu konkursu ogłoszone będą do 14. stycznia 2022 r.
 • Po kwalifikacji autorzy wybranych prac zostaną w ciągu 7 dni poinformowani przez Organizatora.
 • Każdy uczestnik ma obowiązek wykonać kopię swojego projektu, według którego będzie szył ubiór na przegląd finałowy.
 • Organizator zastrzega sobie prawo do zatrzymania oryginałów projektów.
 • Organizator nie zapewnia tkanin oraz dodatków na wykonanie projektów.

Etap drugi:

 1. Gotowy model – uszyty według projektu plastycznego – należy przesłać na adres Organizatora do  04.03.2022 r. Pożądany rozmiar ubiorów to 38.
 2. Gala finałowa – Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 23.03.2022 r. Przedsięwzięcie odbywa się z dostosowaniem do zaleceń Ministerstwa Edukacji i Nauki, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia.
  • Stroje zostaną zaprezentowane przez modelki, które zapewni Organizator.
  • Pokaz ubiorów konkursowych zostanie pokazany w formie filmu na stronie internetowej Organizatora w dniu finału konkursu.
  • W przypadku użycia rekwizytów, których Organizator nie posiada, zapewnienie
   ich spoczywa na autorze projektu.
 3. Nagrody – I, II, III miejsce oraz wyróżnienia.

IV. Komisja konkursowa:

 • Profesjonalne Jury zostanie powołane przez Organizatora.
 • Decyzje Jury co do kwalifikacji projektów, jak i części finałowej są ostateczne
  i nie podlegają odwołaniom.
 • Jury konkursu będzie oceniać: nowatorski i ciekawy pomysł ucznia, dobór tkanin, dodatków i ogólny sposób wykonania stroju.
 • W sprawach nieokreślonych przez regulamin konkursu decyzje podejmuje przewodnicząca Jury konkursu.
 • Komisja może unieważnić przyznaną nagrodę w przypadku udowodnienia plagiatu
  lub niedopełnienia wymogów regulaminowych.

V. Harmonogram konkursu:

 1. Termin nadsyłania projektów do 6.01.2022 r.
 2. Kwalifikacja projektów do realizacji finałowych do 14.01.2022 r.
 3. Nadsyłanie gotowych prac 4.03.2022 r.
 4. Przegląd finałowy 23.03.2022 r.