Koncert Kryształowa Noc

wpis w: Aktualności | 0

W dniu 30 października 2018 uczennice z naszej szkoły uczestniczyły w koncercie upamiętniającym 80-tą rocznicę Nocy Kryształowej.
Koncert upamiętniał wydarzenia z listopada 1918 roku, jakie miały miejsce w Niemczech. Było to niszczenie witryn sklepowych i tego, co znajdowało się w środku – akcja była wymierzona przeciw Żydom, którzy byli właścicielami sklepów.
Koncert odbył się w Domu Polonii przy ulicy Krakowskie Przedmieście 64. Na skrzypcach grała pani Magda Szczepanowska, śpiewał tenor Paul Schweinester – gość z Austrii. Na fortepianie grał Lech Napierała. Koncert został zorganizowany przez Austriackie Forum Kultury i Instytut Żydowski.
W programie usłyszeliśmy pieśni Franza Schuberta, Mieczysława Weinberga, Victora Ullmanna i Jacoba Sandlera. Pieśń Harfiarza i kilka innych utworów zostały wykonane w języku niemieckim. Szczególnie przejmująca była pieśń Franza Schuberta pt. „Zimowy wieczór”. Gra na skrzypcach chwilami przypominała brzęk tłuczonego szkła. Ciekawe było dla nas wszystkich obejrzenie zabytkowego wnętrza Domu Polonii wraz z żyrandolami.