XXII Festiwal Nauki

wpis w: Aktualności, z_scisle | 0

Młodzież zainteresowana tematami z dziedziny biologii uczestniczyła w XXII Festiwalu Nauki.
Dużym powodzeniem cieszyły się wykłady:

  1. „Kanabinoidy – zastosowanie w terapii różnych schorzeń – za i przeciw” – wykład przeprowadziła prof. dr hab. D. Tomaszewska Zaremba. Pani profesor skupiła się na leczeniu marihuaną. Marihuana – bardziej lek czy narkotyk. Czy są to terapie bezpieczne.
  2. „ Lek roślinny w medycynie ludowej i współczesnej, oraz perspektywy rozwoju fitoterapii”. Wykładowca dr hab. n. far. A. Bazylka zapoznała słuchaczy z lekami pochodzenia roślinnego, pochodzenia naturalnego. Znaczeniem leku roślinnego w przeszłości. Omówił znaczenie leku roślinnego jakie ma dziś i jakie być może będzie miał jutro.
    3.” Krucjaty bakterii – wielkie epidemie dawniej i dziś”. Wykład prowadził dr T. Jagielski. Pan dr omówił bakterie chorobotwórcze na przestrzeni wieków. Historie wielkich epidemii i wielkich odkryć w bakteriologii. Przedstawiła sylwetki bakterii niezwyciężonych, jak się je wykrywa i zwalcza, jak groźne są nadal.
    4.”Czy szczepienie ma znaczenie? Fakty i mity narosłe wokół szczepień ochronnych.” Wykładowca dr n. farm. A. Bazylka postarała się wyjaśnić fakty i mity jakie narosły wokół szczepień. Wytłumaczyła podstawowe terminy. Wykazała zasadność stosowania szczepień ochronnych.
  3. „Surowce mineralne w życiu społeczeństwa i jednostki.”. Dr hab. S. Wołkowicz na wykładzie poruszył problemy eksploatacji surowców mineralnych na przestrzeni dziejów, ich zastosowanie i wykorzystanie, oraz znaczenie dla rozwoju cywilizacyjnego człowieka.