Wycieczka po Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie

wpis w: Aktualności, z_odziezowy | 0

6 marca 2018r Klasa 2TPMA i 2 TPMB (pod opieka wychowawcy p. E Hoć , p. Jolanty Wąsowskiej-Szafraniak oraz p. Zuzanny Domańskiej) zwiedziły kulisy Teatru Wielkiego. Wycieczka była nie lada atrakcją, ponieważ wielu warszawiaków nigdy nie było w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Budynek pozostaje dla nich niedostępny z różnych powodów.
Zwiedzanie kulis Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie to możliwość, by zobaczyć “od kuchni” najważniejszy punkt kulturalny w Polsce. To okazja by stanąć na jednej z największych scen operowych świata, zobaczyć jej techniczne możliwości, zajrzeć do malarni, modelatorni, pracowni szewskiej czy pracowni krawieckiej, sprawdzić, jak głęboki jest kanał orkiestry, zgubić się w ogromnych magazynach kostiumów, a przy odrobinie szczęścia przez uchylone drzwi podsłuchać artystów podczas próby. To okazja, by niezwykły świat opery obejrzeć od środka.
Na wyższych pietrach teatru, gdzie dostaliśmy się windą towarową, znajdują się: malarnia, szereg pracowni, sale konstruktorskie, magazyny, sale do ćwiczeń.
Podczas zwiedzania odwiedziliśmy następujące miejsca: Foyer, kulisy sceny, Scenę, magazyny scenografii, Malarnię, Salę Montażową, Stolarnię, Ślusarnię, Pracownię Artystyczną Modelarstwa i Rzeźby, korytarze Polskiego Baletu Narodowego, Magazyn Kostiumów, Pracownię Obuwniczą, Pracownię Krawiecką Męską oraz widownię Sali Moniuszki.
Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak wyglada praca w Pracowni Krawieckiej Męskiej i możliwośc porozmawiać z osobami, które tam pracują.