Spacer śladami marszałka Józefa Piłsudskiego

wpis w: Aktualności, z_humanistyczny | 0

Dnia 27 listopada uczniowie oddziału 3Te z wychowawcą Joanną Muranty wybrali się na spacer edukacyjny po Warszawie śladami marszałka Józefa Piłsudskiego dla uczczenia 150. rocznicy Jego urodzin. W stolicy jest wiele miejsc związanych z autorem planu Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Dla Józefa Piłsudskiego, urodzonego w Zułowie na Wileńszczyźnie, najbliższym sercu miastem było Wilno. Jednak to Warszawa, jako stolica odrodzonego w 1918r. państwa polskiego stała się jego domem i miejscem urzędowania, gdy pełnił najważniejszą funkcję – Naczelnika Państwa.

Młodzież z lekcji historii i społeczeństwa dobrze pamiętała, że właśnie Józef Piłsudski przyczynił się do odzyskania przez Polskę w 1918r. niepodległości. Marszałek Polski zbudował Polskę jako państwo wolne i demokratyczne, podejmując kroki w kierunku jak najszybszego przekazania władzy wybranemu w powszechnych wyborach Sejmowi.

Uczniowie rozpoczęli spacer od Krakowskiego Przedmieście. Właśnie do cukierni Hotelu Europejskiego Marszałek lubił przychodzić na lody ze swoimi córkami – Jadwigą i Wandą. Robił to, wymykając się swojej ochronie. Przechodząc obok Łazienkowskiej 3 przypomnieli sobie, że drużyna piłkarska Legii powstała w 1915. w Legionach Polskich założonych przez Piłsudskiego, który był miłośnikiem sportu. Z Jego inicjatywy powstał też Centralny Instytut Wychowania Fizycznego w miejscu obecnego AWF przy ul. Marymonckiej 34. W Belwederze obmyślił plan Bitwy Warszawskiej. Klasycystyczny pałac był oficjalną siedzibą Piłsudskiego w latach 1918 – 1922. Do Kamienicy Próchnickiej przy ulicy Koszykowej 70 Marszałek przeprowadził się z Belwederu z żoną Aleksandrą Szczerbińską i córkami. Na moście Poniatowskim spotkał się z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim w pierwszy dzień przewrotu majowego. 14 listopada 1920 r. podczas obchodzonego po zakończeniu wojny polsko- bolszewickiej Święta Niepodległości, Józef Piłsudski otrzymał na Placu Zamkowym buławę marszałkowską.

Wycieczka śladami marszałka Józefa Piłsudskiego wzbogaciła wiedzę uczniów na temat życia prywatnego tego niezwykłego człowieka. Z pewnością przyczyniła się do podniesienia kompetencji historycznych. Pogłębiła znajomość faktów z historii Warszawy.