Google Lens

W listopadzie 2022 r. na ekranie głównym wyszukiwarki Google pojawiła się nowa ikonka. To znane już z opcji wyszukiwania grafiki, a także urządzeń mobilnych, Google Lens. W Polsce, funkcja ta nazywa się:  Obiektyw Google.
Obiektyw Google to rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji, służące do wyszukiwania informacji na podstawie grafiki. Jakiś czas temu funkcja ta zastąpiła funkcjonujące do tej pory wyszukiwanie za pomocą obrazu. Co to oznacza dla użytkownika? Dotychczas, przeszukując za pomocą obrazu Google skupiał się na pokazaniu użytkownikowi tej samej grafiki na różnych stronach i w różnych rozmiarach, a także materiałów podobnych wizualnie.
Teraz, po wgraniu grafiki (lub zrobieniu zdjęcia w wersji mobilnej) następuje automatyczne przeniesienie do usługi Lens, która oferuje wyszukiwanie za pomocą obrazu, za pomocą tekstu, opcję automatycznego tłumaczenia, a także przekierowanie do kwerendy wyszukującej źródło obrazu. Ta ostatnia opcja jest odpowiednikiem poprzedniego wyszukiwania grafiką.

Skip to content