Ankiety

Ankieta dostępna online jest skutecznym narzędziem, pozwala na szybkie dotarcie do wielu respondentów i uzyskanie konkretnych informacji. Warto więc korzystać z tego rodzaju badań. Chociaż sam proces tworzenia i udostępniania ankiet za pomocą darmowych narzędzi online nie jest bardzo skomplikowany, to przed rozpoczęciem pracy warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi zasad konstruowania ankiet. Proponujemy poznanie trzech aplikacji: Formularze Google, Survio oraz Eval&Go

Formularze Google są narzędziem darmowym. Korzystanie z nich wymaga jedynie posiadania konta Google. Umożliwiają proste i intuicyjne stworzenie formularza ankiety on-line, zbieranie danych do arkusza kalkulacyjnego (wszystkie dane z formularzy ankiet są przenoszone do Arkusza Google i przechowywane na Dysku Google). Można z nich korzystać z dowolnego miejsca i na dowolnym urządzeniu. Użycie opcji podglądu pozwala na wyświetlenie udziałów procentowych oraz prezentację danych w postaci graficznej (wykresy słupkowe i kołowe).

Przykład formularza: „Akcja czytelnicza CZYTAJ PL

Survio pozwala tworzyć darmowe ankiety od podstaw lub wykorzystać gotowe szablony. Plan bezpłatny oferuje nieograniczoną liczbę ankiet, nieograniczoną liczbę odpowiedzi, jednak istnieje limit 100 odpowiedzi na miesiąc dla wszystkich utworzonych ankiet. Narzędzie nawet w planie darmowym jest bardzo rozbudowane, oferuje kilkanaście rodzajów pytań, posiada też ciekawy system analizy wyników i ich wyświetlania. Dodatkowym atutem jest możliwość wstawiania do pytań multimediów (obrazów i filmów). Chociaż Survio pozwala na wykorzystanie gotowych szablonów, to możliwości ich edycji są dość ograniczone. Z tego względu najlepiej jest tworzyć każdą ankietę od podstaw.

Przykład ankiety „Ankieta dla czytelników biblioteki ZSOFiK

Za pomocą Eval&Go można tworzyć, publikować i analizować ankiety w ciągu kilku minut. Można tworzyć ankiety od podstaw lub skorzystać z bogatej propozycji szablonów ankiet, pogrupowanych według kategorii. Narzędzie oferuje duży wybór rodzajów pytań, np. jedno i wielokrotnego wyboru, pytania macierzowe, rankingowe, skala, suwak, pytania otwarte z krótką odpowiedzią i pytania z nieograniczoną długością znaków do wpisania. Można pobrać i udostępnić link do ankiety, pobrać jej kod embed i osadzić np. na stronie projektu czy blogu, a nawet wygenerować kod QR ankiety. W planie darmowym jest ograniczenie do 10 pytań w jednej ankiecie.

Skip to content