Muzea online

Wszystko, co najważniejsze o dziedzictwie. Kluczowe pojęcia, najciekawsze publikacje, informacje o polskim systemie ochrony zabytków i przydatne linki pomogą Wam usystematyzować wiedzę na ten temat.

Rozgryźć dziedzictwo – podręcznik dobrych praktyk upowszechniania dziedzictwa i edukacji o dziedzictwie kulturowym

Co to jest dziedzictwo, jakie mamy rodzaje zabytków, co oznacza niematerialne dziedzictwo kulturowe – takie pytania zadają Wam uczniowie, podopieczni? Spieszymy z pomocą! Narodowy Instytut Dziedzictwa uruchomił portal edu.nid.pl, który odpowie na każde tego typu pytanie, pomoże w edukacji, zachęci do zgłębiania wiedzy i wreszcie: w każdym zaszczepi chęć poznawania historii i kultury własnego regionu i Polski.

Serwis E-ZWIEDZANIE.PL jest administrowany przez Fundację E-MUZEUM. W nowoczesny sposób udostępnia on wirtualne spacery po polskich zabytkach wraz z ich opisami, towarzyszącymi zdjęciami oraz lokalizacją obiektów.

Zamki, Rynki, Kościoły

E-muzea

Zabytek.pl 

Serwis ZABYTEK.PL w nowoczesny sposób udostępnia informacje o polskich zabytkach wraz z ich opisami, towarzyszącymi zdjęciami, atrakcyjnymi zasobami cyfrowymi (np. modelami 3D obiektów, chmurami punktów, panoramami) oraz lokalizacją obiektów.

W ostatnim czasie możliwe jest również współtworzenie serwisu przez zarejestrowanych użytkowników. Rejestracja i logowanie użytkowników odbywa się przy użyciu przycisku „kluczyka” na górnej belce serwisu. Mogą oni  dodawać zdjęcia i opisy, wytyczać szlaki wycieczek po zabytkach, zakładać spersonalizowane konta użytkownika, dodawać obiekty do ulubionych, a także zapisać się do newslettera. Zasoby portalu liczą około 80 000 obiektów. Funkcjonalna wyszukiwarka umożliwia precyzyjne przeglądanie zasobów.

Wirtualne muzea i galerie

Muzeum przedstawia najważniejsze wątki polskiej historii – państwa i narodu – ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności – tradycji parlamentarnych, instytucji i ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość. Obejmuje to m.in. fenomen republiki szlacheckiej, powstania narodowe, dzieje „Solidarności” i dwukrotną odbudowę niepodległej Rzeczypospolitej w XX wieku.

Muzeum prowadzi działania edukacyjne i kształtuje nowoczesną wrażliwość patriotyczną, przyczynia się do kształtowania obywateli świadomych tradycji i otwartych na świat. Ważnym tego aspektem jest świadomość powiązania polskich dziejów z historią innych narodów Europy, szczególnie tych, które żyły na obszarze dawnej Rzeczypospolitej.

Muzeum Historii Polski dokumentuje, popularyzuje i promuje historię Polski zgodnie z osiągnięciami nauki, sięgając po inspirujące przykłady polskich osiągnięć, ale i uczestniczy w debacie nad trudnymi kartami polskich dziejów.

Skip to content