Archiwa

Narodowe Archiwum Cyfrowe gromadzi, opracowuje oraz konserwuje fotografie, nagrania dźwiękowe oraz filmy, które wchodzą w skład państwowego zasobu archiwalnego.

W zasobie archiwum znajduje się:

  • ponad 15 milionów zdjęć od lat czterdziestych XIX wieku aż po czasy współczesne,
  • ponad 40 tysięcy nagrań dźwiękowych z lat 1889–2008,
  • około 2,4 tysiąca filmów z lat 1928–1993,
  • dokumentacja aktowa, w tym skrypty programów i audycji Polskiego Radia oraz Sekcji Polskiej Radia Wolna Europa.

    Część materiałów archiwalnych zgromadzonych w NAC została zdigitalizowana i jest dostępna w Internecie, w serwisie szukajwarchiwach.gov.pl

Szukaj w Archiwach to serwis, którego celem jest udostępnienie w internecie opisów i skanów materiałów archiwalnych z archiwów państwowych i innych instytucji. Dzięki temu możesz korzystać z wielu zbiorów bez wychodzenia z domu. Dostęp jest całkowicie otwarty – nie wymaga logowania i jest bezpłatny.

W serwisie prezentowane są dane pochodzące z:

Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej (ZoSIA) – w którym archiwa państwowe i inne instytucje gromadzą dane,

– bazy „Program Rejestracji Akt Metrykalnych i Stanu Cywilnego” (PRADZIAD) – w którym archiwa państwowe gromadziły informacje o materiałach genealogicznych;

Pierwsza wersja serwisu ukazała się w 2009 roku i jest stale rozwijana przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Publikowane w serwisie materiały historyczne mogą zawierać treści mogące zostać uznane za drastyczne jak np. ofiary działań wojennych i inne.

Z serwisu szukajwarchiwach.gov.pl może korzystać każdy: genealodzy, studenci, uczniowie, nauczyciele, pracownicy naukowi oraz wszystkie zainteresowane osoby. Serwis umożliwia korzystanie z materiałów archiwalnych przechowywanych w archiwach z różnych części Polski bez wychodzenia z domu.

Łatwość wyszukiwania interesujących informacji gwarantuje prosta w obsłudze wyszukiwarka, która oferuje wiele przydatnych filtrów i opcji.

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego od początku swojego istnienia zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem dokumentów ukazujących oblicza zeszłego stulecia. Wiele z nich było dotąd rozproszonych, nieodkrytych lub zapomnianych. Cześć znajdowała się w archiwach na innych kontynentach. By ułatwić pracę badaczom, stworzyliśmy nowatorskie archiwum cyfrowe, dzięki któremu w łatwy sposób można zapoznawać się ze źródłami. Archiwum dąży do zgromadzenia w jednym miejscu jak największej liczby archiwaliów. Dzięki temu wystarczy kilka kliknięć, by poznawać dzieje Polski i jej obywateli w XX wieku.

Skip to content