Dawniej obcy, dziś sąsiedzi

wpis w: Aktualności, PO WER, z_jobcy | 0

18 września Ambasador Irlandii w Polsce Pan Gerard Keown wystąpił z wykładem poświęconym związkom irlandzko-polskim „Dawniej obcy, dziś sąsiedzi” (‘From Strangers to Neighbours’). Wykład był wygłoszony w języku angielskim i odbył się w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich. W wydarzeniu uczestniczyły uczennice: Ada Kucharska, Ewelina Stec i Zofia Soszyńska z klasy 3TC, Katarzyna Dżuchil z klasy 3TD oraz nauczyciel języka angielskiego Pani Katarzyna Wendykier. Pan Ambasador opowiedział o niezwykłych historiach, które połączyły nasze kraje i o ludziach, których spotkania w ubiegłych wiekach zaowocowały do dziś trwającymi związkami między Polakami i Irlandczykami. Kilka z tych ciekawostek: Bernard Connor, nadworny lekarz króla Jana III Sobieskiego, był autorem pierwszej historii Polski w języku angielskim wydanej w 1698r.; Denis McClair, ogrodnik przebywający w Polsce od 1790r., projektował ogrody dla polskiej arystokracji: Czartoryskich, Lubomirskich, Potockich i Radziwiłłów; Eileen Frances Short była sanitariuszką w powstaniu warszawskim w Zgrupowaniu „Kryska” działającym na Czerniakowie.

Wykład wzbogacił naszą wiedzę na temat Irlandii, Irlandczyków, relacji irlandzko-polskich, zwiększył naszą świadomość międzykulturową i świadomość wartości europejskich oraz wpłynął pozytywnie na kompetencje językowe uczniów. Udało nam się też zrobić zdjęcie z Panem Ambasadorem! Zainteresowanych wydarzeniem i tekstem wykładu w języku angielskim odsyłamy do strony Ambasady Irlandii.