250. jubileusz powstania Komisji Edukacji Narodowej

wpis w: z_humanistyczny | 0

Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej były szczególnie uroczyste, bowiem w mijającym 2023 roku przypada okrągła rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej.  Uczniowie klas drugich przygotowali spektakl, którego celem było upowszechnienie wiedzy o jej historii i zasługach. Na kilkanaście minut przenieśliśmy się do Zamku Królewskiego na obiad czwartkowy, gdzie król Stanisław August Poniatowski przyjmował zaproszonych gości. Nasi uczniowie wcielili się w role poetów, malarzy, publicystów, uczonych oraz pedagogów, by pogawędzić o sztuce, poczytać wiersze oraz porozmawiać o ważnych kwestiach dotyczących polskiej edukacji oraz potrzebie utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Miłościwie nam panującym monarchą był sam nauczyciel języka niemieckiego – p. Filip Myszka. Aktorzy zostali nagrodzeni przez szkolną publiczność wielkimi, bo zasłużonymi brawami. Na szczególne wyróżnienie zasługuje oprawa plastyczna spektaklu. Zamiłowanie do piękna w epoce stanisławowskiej oddawały kostiumy oraz wyjątkowa stylizacji fryzur. Pozwoliły na to, jak w prawdziwym teatrze, zasoby szkoły. Uczniowie w pracowni krawieckiej pod kierunkiem p. Jolanty Wąsowskiej-Szafraniak przygotowali kostiumy, zaś niezwykłe jak na nasze czasy fryzury z epoki oświecenia powstały pod okiem pań Anety Orzechowskiej i Kingi Chmielewskiej. Był więc spektakl, co się zowie! Fantastyczne kostiumy, charakteryzacja plus znakomite role uczniów.