Z wizytą w Czarnolesie

wpis w: z_humanistyczny | 0

26 maja klasy 1TSA, 1TSB, 1TMB spędziły dzień u Jana Kochanowskiego. Sylwetki tego wielkiego renesansowego poety nie trzeba było nikomu przedstawiać. Każdy z nas dobrze pamiętał z lekcji języka polskiego fraszki, pieśni, treny czy Odprawę posłów greckich. W tej maleńkiej podradomskiej wsi mieliśmy wrażenie jakby czas się zatrzymał. W muzeum zobaczyliśmy starodruki, obrazy, dawne meble oraz wiele innych bardzo ciekawych pamiątek po poecie. Wstąpiliśmy do kaplicy Jabłonowskich, by obejrzeć wystawę Psałterz Dawidowy, następnie udaliśmy się do Zwolenia – miejsca pochówku poety. Znajdujący się w Czarnolesie dwór Kochanowskiego otacza przepiękny park, który zachęca do spacerów. Tu zakończyliśmy swoją wycieczkę wspólnym ogniskiem i odpoczynkiem. Jak pisał poeta: Wsi spokojna, wsi wesoła wciąż zachęca, by ponownie odwiedzić Czarnolas.