Moja Gołotczyzna

20 września w ostatni wtorek lata odbyła się kolejna, literacka wycieczka do Gołotczyzny. Uczniowie tym razem zwiedzili Muzeum Pozytywizmu i Krzewnię – dom Aleksandra Świętochowskiego. Lekcja muzealna pozwoliła zrozumieć wpływ filozofa na charakter epoki. Edukatorzy przedstawili znaczenie upadku powstania styczniowego dla ideologii tego okresu i opisali miejsce, gdzie tworzyły się idee pozytywizmu warszawskiego. Młodzież zwróciła uwagę na nowoczesne multimedia, które przedstawiły wirtualne dialogi wybitnych publicystów. Kacper Pieńczuk na zakończenie lekcji odczytał fragment felietonu Świętochowskiego.

W Muzeum Szlachty Mazowieckiej można było zobaczyć wernisaż wystawy: Maria Konopnicka na Ziemi Ciechanowskiej. Rok 2022 – to właśnie Rok Marii Konopnickiej. Ekspozycja przypomniała, że poetka nie była tylko najwybitniejszą przedstawicielką okresu realizmu , ale przede wszystkim walczyła o prawa kobiet w niełatwych dla Polski czasach.

Maria Konopnicka na Ziemi Ciechanowskiej
Uczniowie w Muzeum Szlachty Mazowieckiej
Ekspozycja w Muzeum
Klasa 2TMA
Odczyt fragmentu felietonu