Śladami Powstania Warszawskiego

wpis w: Aktualności, z_humanistyczny | 0

Dnia 17 września uczniowie oddziału ITLG uczestniczyli w wycieczce historycznej śladami Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Młodzież spacerując ulicami: Kazimierzowską, Krasickiego, Odyńca i Puławską do Parku gen.Gustawa Orlicza – Dreszera ,uświadomiła sobie, że w tym rejonie w czasie II wojny światowej ich rówieśnicy walczyli o wolność Warszawy. Dowiedziała się, że do walki na Mokotowie wyznaczono żołnierzy V Obwodu Okręgu, których trzon stanowił pułk,,Baszta”. Dramatyczne walki powstańcze trwały do 27 września 1944r.
Tego dnia Mokotów skapitulował i Niemcy na ulicy Dworkowej 119 wymordowali powstańców ,,Baszty”. Niemcy dokonali mordu wbrew umowie kapitulacyjnej dzielnicy, która gwarantowała traktowanie powstańców jako jeńców wojennych. Pamięć o poległych powstańcach uczczono minutą ciszy przed pomnikiem Mokotów Walczy 1944.
Efektem tego niecodziennego spotkania z historią było wysłanie przez uczniów kartek online do Powstańców w ramach akcji BohaterON z podziękowaniem za ich poświęcenie w walce o niepodległość Ojczyzny.