Co to jest mikroplastik morski

wpis w: Aktualności, z_scisle | 0

Co to jest mikroplastik morski dowiedzieli się uczniowie klas pierwszych w czasie wykładu dr Agnieszki Dąbrowskiej dnia 19.02.2019.w ramach cyklu; „Wykłady z ciekawej chemii dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych”, które odbywają się w Auli Wydziału Chemii UW, ul. Pasteura 1. Dr Agnieszka Dąbrowska przedstawiła uczniom aktualny problem zanieczyszczenia środowiska tworzywami najczęściej stosowanymi i będącymi źródłem odpadów takimi jak; polietylen, polipropylen, polistyren i polichlorek winylu.
Przedstawione badania dotyczyły środowiska wodnego mórz i oceanów.
Uczniowie dowiedzieli się jakie są konsekwencje i przyczyny zjawiska zanieczyszczenia wód oraz mechanizmy starzenia się polimerów, źródeł polimerów w zanieczyszczonych nimi miejscach oraz przyczyn ich kumulacji.
Wykład był bogato ilustrowany zdjęciami fauny i flory północnej części Norwegii gdzie prowadzona była większość badań i bardzo wzbogacił wiedzę uczniów tym bardziej że zagadnienia te omawiane są na lekcjach chemii w ramach podstawy programowej.