W Kijowie

wpis w: Aktualności, Konkursy | 0

W dniach 23 – 25 kwietnia Mateusz Machnik – uczeń oddziału IV Tb brał udział w wycieczce do Kijowa . Reprezentował młodzież szkół warszawskich w XVII Pielgrzymce do Bykowni na Polski Cmentarz Wojenny – poświęconej pamięci ofiar zbrodni katyńskiej oraz Polaków – obywateli ZSRS, którzy w latach 1937- 1938 stracili życie w wyniku tzw. Operacji polskiej NKWD.
Młodzież złożyła wieńce na mogile zbiorowej ,wspólnej mogile ofiar totalitaryzmu, a także przed Wiecznym Ogniem. Minutą ciszy został oddany hołd tym wszystkim, dla których sam fakt istnienia był dla sowieckiego reżimu śmiertelnym zagrożeniem. Ponad 110 tys. osób straciło życie tylko za to, że byli Polakami. Podczas homilii ksiądz podkreślił, że Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni to wyjątkowo symboliczne miejsce, które jest cząstką Polski.
Na Placu Niepodległości ( Majdan Niezależności ) złożono kwiaty i zapalono znicze dla upamiętnienia poległych w czasie manifestacji wspierającej demokratyzację Ukrainy.
Pobyt w Kijowie okazał się okazją do zwiedzania miasta i poznania jego historii . Młodzież zobaczyła Ławrę Peczerską – kolebkę wschodniosłowiańskiego prawosławia, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największe wrażenie wywarły : Monaster św. Michała o Złotych Kopułach i Sobór Mądrości Bożej. Spacerowała na jednej z najsłynniejszych ulic świata – Chreszczatyk, która jest swoistym przeglądem architektonicznych styli i inspirującą podróżą przez lata historii.
Wyjazd do Kijowa okazał się niezwykłą lekcją historii i patriotyzmu, która zapewne zapisała się w świadomości wszystkich uczestników wycieczki.