W Teatrze Polskim

wpis w: Aktualności, WIE | 0

Dnia 11 kwietnia uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w ramach realizacji tematu projektu WIE obejrzeli spektakl Kilka obcych słów po polsku w produkcji Teatru Żydowskiego. Reżyser Anna Smolar zaprezentowała spektakl o Marcu 68 zupełnie z innej perspektywy, niż realizowano to dotychczas. Urodzona i wychowana w Paryżu córka marcowych emigrantów – pokazała przedstawienie, które w centrum uwagi stawia pokolenie dzieci tych, dla których Marzec jest wspólnym doświadczeniem. Historie żydowskich rodzin w wyraźny sposób przypominały rekwizyty z narracyjnej wystawy.
Tekst autorstwa Michała Buszewicza opierał się na relacjach starszego pokolenia, dla którego ojczyzną była Polska. Pokazał złożoność, która kryje się za doświadczeniem emigracji i za kwestią przynależności, zakorzenienia i patriotyzmu. Ważnym materiałem do powstania spektaklu były rozmowy przeprowadzone przez Mike Urbaniak w Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Europie.
Przedstawienie teatralne było bardzo przejrzyste w swojej wymowie, a uczniowie sami potrafili odpowiedzieć na podstawowe pytania : Kim są dzieci emigrantów marcowych? Jak wyglądało ich dzieciństwo, jak kształtowała się ich tożsamość narodowa, kulturowa i religijna?