Z wizytą u mistrza Jana

wpis w: Aktualności | 0

24 kwietnia klasy 1TSA i 1TMB spędziły dzień w Czarnolesie.  Tu w XIX-wiecznym dworku Jabłonowskich ma swoją siedzibę Muzeum Jana Kochanowskiego i można w nim zobaczyć wiele starodruków, dzieł, dokumentów, obrazów oraz pamiątek po poecie. Po zwiedzeniu wystawy uczniowie udali się do neogotyckiej kaplicy Jabłonowskich, by obejrzeć ekspozycję Psałterz Dawidowy, który uznawany jest za najważniejszy sukces literacki czarnoleskiego twórcy. Muzeum Kochanowskiego otacza ogromny park, a znajdująca się w nim aleja lipowa doprowadza do miejsca, gdzie rosła słynna poetycka lipa i do dziś leży legendarny kamień z czasów poety. Lipy, rzecz jasna, już nie ma, ale owemu kamieniowi przypisuje się niezwykłą moc.  Jeżeli ktokolwiek chociaż przez chwilę na nim usiądzie, zostanie natchniony weną poetycką. Chętnych nie brakowało. Ostatnim punktem programu wycieczki był Zwoleń, gdzie pod ufundowaną przez rodzinę Kochanowskich w XVI wieku  kaplicą znajduje się krypta grobowa, w której pochowany został renesansowy poeta.