II edycja konkursu literacko-plastycznego „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”

Ruszyła II edycja konkursu literacko-plastycznego „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940” przeznaczonego dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Na konferencji prasowej 25 stycznia 2021 r. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, inicjatorka konkursu, ogłosiła szczegóły wydarzenia.

Tegoroczny konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach:

Plastycznej – zadaniem uczestnika jest stworzenie projektu plakatu na temat związany ze Zbrodnią Katyńską.

Literackiej – zadaniem uczestnika jest przygotowanie pracy pisemnej na temat „Współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego”.

Tekst piosenki – zadaniem uczestnika jest przygotowanie tekstu piosenki poświęconej Zbrodni Katyńskiej.

Prace konkursowe należy nadsyłać do 19 marca 2021 r.

W konkursie uczestniczyć mogą uczniowie szkół ponadpodstawowych położonych na terytorium Polski.

• Każdy uczestnik może złożyć maksymalnie jedną pracę w każdej z trzech kategorii.
  • Przyjmowane będą wyłącznie prace indywidualne, nie jest dopuszczalne składanie prac zbiorowych.
  • Prace konkursowe muszą zostać przygotowane w języku polskim.

Dla laureatów w każdej z kategorii przewidziane są nagrody:

• za zajęcie pierwszego miejsca laptop oraz nagrody rzeczowe,

• za zajęcie drugiego miejsca tablet oraz nagrody rzeczowe,

• za zajęcie trzeciego miejsca czytnik ebook oraz nagrody rzeczowe.

• Dla uczestników, którzy zajmą miejsca 4 – 10 przewidziano wyróżnienia i nagrody rzeczowe.

W skład Komitetu Honorowego II edycji konkursu „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940” wchodzą:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda (przewodniczący), Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Komisji konkursowej przewodniczy prof. Tadeusz Wolsza.

Organizatorem konkursu jest Kancelaria Sejmu. Wszelkie pytania związane z organizacją Konkursu należy kierować na adres: Kancelaria Sejmu, Centrum Informacyjne Sejmu, ul. Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa, tel.: 22 694 19 66, mail: konkurs@sejm.gov.pl

Źródło: Link źródłowy

EKOczynni – zapraszamy do udziału konkursie

Program EKOczynni – konkursy dla szkół i uczniów

Program edukacyjno-ekologiczny EKOczynni jest skierowany do szkół ponadpodstawowych. Przedsięwzięcie organizuje Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Celem programu jest edukacja ekologiczna, kształtowanie postaw proekologicznych wśród uczniów oraz wsparcie szkolnych inicjatyw związanych z ochroną środowiska.

W ramach projektu zostaną zorganizowane dwa konkursy:

1. EKO-PROJEKTY – konkurs dla szkół

W konkursie mogą uczestniczyć zespoły szkolne składające się z nauczyciela i grupy od 3 do 10 uczniów.  Mogą one zgłosić projekt związany z ochroną środowiska, który już realizują, lub przygotować plan realizacji zupełnie nowego przedsięwzięcia.

Zespoły mogą wnioskować o granty aż do 50 000 zł. Co najmniej cztery projekty otrzymają dofinansowanie na realizację.

Dodatkowo do najlepszych szkół trafią nagrody finansowe, a uczniowie otrzymają praktyczne eko-zestawy.

2. EKO-ART – konkurs dla uczniów

Zadanie konkursowe polega na stworzeniu plakatu, który w oryginalny sposób przedstawi wybrany problem ekologiczny współczesnego świata.
Najlepsze prace zostaną wypromowane w przestrzeni publicznej największych polskich miast. Na autorów czekają nagrody.

Więcej informacji: profil facebookowy EKOczynni, strona MEN.

Program edukacyjno-ekologiczny EKOczynni – zapraszamy do udziału w konkursie i bezpłatnym szkoleniu online dla nauczycieli

PROWADZENIE PROJEKTÓW GRUPOWYCH W SZKOŁACH – BEZPŁATNE SZKOLENIE ONLINE-

W ramach programu edukacyjno-ekologicznego EKOczynni Fundacja PGNiG przygotowała bezpłatne szkolenie online dla nauczycieli dotyczące realizacji projektów grupowych w szkołach. Webinar  w ramach programu edukacyjno-ekologicznego EKOczynni jest dostępny na YouTube – tutaj. Szkolenie jest bezpłatne i otwarte, nie są wymagane wcześniejsze zapisy.

Celem szkolenia jest wsparcie nauczycieli w zakresie prowadzenia szkolnych projektów grupowych, w tym w ramach programu EKOczynni. Webinar został tak przygotowany, aby wiedza była uniwersalna i przydatna także dla nauczycieli, którzy nie są zainteresowani uczestnictwem w konkursie EKOczynni.

Przedsięwzięcie jest skierowane do szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Organizuje je Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Źródło: men.gov.pl