XI Ogólnopolski Konkurs Kreowania Ubioru

IKONY MODY

„Ja nie projektuję mody, ja jestem modą!”

(Coco Chanel (1883-1971)

Kobieta, która wypowiedziała te słowa, Coco Chanel, jest ikoną mody. Jej niewymuszony styl, w czasach, kiedy żyła, był rewolucyjny, inspirował…
aż ostatecznie przeszedł do uznanych kanonów mody.

Ikona mody to nie tylko osoba, która ma wyrazisty pomysł na siebie i ubiera się w charakterystyczny sposób. Ona wybiera z rozmysłem ubrania i dodatki w swoim guście. Wie, że mniej oznacza więcej. Całkowicie rezygnuje z trendów
i skupia się na tym, co dla niej ważne, indywidualne. Sławne, piękne, utalentowane kreatorki mody – to właśnie one wyznaczały światowe trendy. Te kobiety miały ogromny wpływ m.in. na definicję kobiecości czy „klasyków” w dziedzinie stylizacji. Wśród nich znajdują się nie tylko projektantki czy modelki, ale również aktorki czy piosenkarki. Niektóre wciąż nas inspirują, inne odeszły lub usunęły się z blasku fleszy… mimo to ich historyczne stylizacje wciąż stanowią swego rodzaju modową bazę, z której czerpią pokolenia. Coco Chanel, Audrey Hepburn, Brigitte Bardot, Grace Kelly czy Księżna Diana od zawsze kojarzą się z modą    i wielkim natchnieniem. Jednak obecnie również pojawiają się ikony, które mają ogromny wpływ na najnowsze trendy mody Rihanna, Bella Hadid, Zendaya  stają się inspiracją dla kobiet na całym świecie.

Nagrody czekają na Was. 

REGULAMIN KONKURSU

Organizator:

Zespół Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22
w Warszawie, ul. Kazimierzowska 60
e-mail: zsofk@eduwarszawa.pl,  www.zso.edu.pl

Celem konkursu jest umożliwienie młodym twórcom zaprezentowania swoich pomysłów artystycznych. Konkurs jest wyjątkową okazją do zmierzenia się z konkretnym zadaniem projektowym, samodzielnego dopracowania własnej wizji i wykreowania zamyślonego efektu końcowego, który zostanie zaprezentowany szerokiej publiczności. Zapraszamy wszystkich tych z Was, którym nie brakuje kreatywnych pomysłów i odwagi w eksperymentowaniu z kolorem, formą i fakturą.

I. W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

II. Konkurs jest dwuetapowy.

Zadaniem uczestników jest wykonanie jednego modelu ubioru
z wykorzystaniem dostępnych materiałów, a następnie uszycie stroju nawiązującego do tematu konkursu IKONY MODY.

Projekt może nawiązywać do inspiracji sławną projektantką, aktorką, piosenkarką, która wpłynęła na świat mody, a także może zawierać dodatki do ubioru np. torba, nakrycia głowy, biżuteria, itp. Ubiór i dodatki powinny być wykonane przez projektanta samodzielnie.

Ubiory gotowe zakupione w sklepach, second handach lub ubiory przerabiane będą zdyskwalifikowane.

III. Zasady uczestnictwa w konkursie:

Etap pierwszy:

 1. Kartę Uczestnictwa w formie elektronicznej: do dnia 31.12.2022r. należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.zso.edu.pl a następnie wygenerować Kartę Uczestnictwa, którą po podpisaniu, z pieczątką szkoły prosimy przesłać nr fax. (22) 849-62-18 lub pocztą na adres: Zespół Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22, ul. Kazimierzowska 60;        02-543 Warszawa:

 • Wypełnioną kartę zgłoszenia zawierającą dane osobowe uczestnika konkursu. 
 • 3 projekty w formacie A4 zeskanowane i zapisane w formie elektronicznej (sugerowany pdf)
 1. Kwalifikacja do finału konkursu:

 • Wyniki pierwszego etapu konkursu ogłoszone będą do 5 stycznia 2023 r.
 • Po kwalifikacji autorzy wybranych prac zostaną w ciągu 7 dni poinformowani przez Organizatora.
 • Każdy uczestnik ma obowiązek wykonać kopię swojego projektu, według którego będzie szył ubiór na przegląd finałowy.
 • Organizator zastrzega sobie prawo do zatrzymania oryginałów projektów.
 • Organizator nie zapewnia tkanin oraz dodatków na wykonanie projektów.

Etap drugi:

 1. Gotowy model – uszyty według projektu plastycznego – należy przesłać na adres Organizatora do  10.03.2023 r. Pożądany rozmiar ubiorów to 38.
 1. Gala finałowa – Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 22.03.2023 r.
  • Stroje zostaną zaprezentowane przez modelki, które zapewni Organizator.
  • W przypadku konieczności użycia rekwizytów, których Organizator nie posiada, zapewnienie ich spoczywa na autorze projektu.
 2. Nagrody – I, II, III miejsce oraz wyróżnienia.

IV. Komisja konkursowa:

 • Profesjonalne Jury zostanie powołane przez Organizatora.
 • Decyzje Jury co do kwalifikacji projektów, jak i części finałowej są ostateczne i nie podlegają odwołaniom.
 • Jury konkursu będzie oceniać: nowatorski i ciekawy pomysł ucznia, dobór tkanin, dodatków i ogólny sposób wykonania stroju.
 • W sprawach nieokreślonych przez regulamin konkursu decyzje podejmuje przewodnicząca Jury konkursu.
 • Komisja może unieważnić przyznaną nagrodę w przypadku udowodnienia plagiatu lub niedopełnienia wymogów regulaminowych.

V. Harmonogram konkursu:

 1. Termin nadsyłania projektów do 31.12.2022 r.
 2. Kwalifikacja projektów do realizacji finałowych do 05.01.2023 r.
 3. Nadsyłanie gotowych prac 10.03.2023 r.
 4. Przegląd finałowy 22.03.2023 r.