Jak można wykorzystać odkrycia chemików w medycynie

wpis w: Aktualności, z_scisle | 0
Jak można wykorzystać odkrycia chemików w medycynie, dowiedzieli się uczniowie klas pierwszych 15 listopada biorąc udział w wykładzie dr Michała Wójcika zatytułowanym „Chemia organiczna w nanotechnologii. Nanomedycyna i nowe materiały”. W czasie wykładu uczniowie dowiedzieli się że chociaż nanocząstki są tysiąckrotnie mniejsze niż średnica włosa, to mogą nas uratować od nowotworów, zawałów i wielu innych chorób. Nanocząsteczki to nie tylko leki, lecz również farby, tekstylia, kosmetyki. Nano można zdefiniować jako wszystko to, co jest mierzone w skali nanometrowej i jeszcze mniejszej (jeden nanometr stanowi miliardową część metra), czyli podstawa wszelkiej materii. Jeśli chodzi o medycynę to rozwiązania proponowane przez nanotechnologię są przede wszystkim nadzieją na zwycięstwo w długotrwałej wojnie z nowo¬tworami. To właśnie w tej dziedzinie trwają obecnie najbardziej intensywne prace. Duża część prowadzonych testów dotyczy szukania najlepszych metod precyzyjnego dostarczania leków do chorych komórek, co pozwoliłoby na uniknięcie wyniszczającej ciało chemioterapii.Wykład wzbogacony był doświadczeniami, które ilustrowały uczniom poruszaną tematykę oraz licznymi slajdami.