W Muzeum Walki i męczeństwa

wpis w: Aktualności, WIE | 0

Dnia 07 czerwca uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia byli na jednodniowej wycieczce w Treblince – w ramach realizacji działań programu WIE. W czasie lekcji muzealnej pogłębili swoją wiedzę na temat akcji Reinhard, którego konsekwencją było utworzenie przez Niemców obozu zagłady. Kierowano do niego przede wszystkim transporty z gett w okupowanej Polsce, w tym getta warszawskiego. Niemieckie plany przewidywały, że w Treblince będą mordowani Żydzi z dystryktów warszawskiego i radomskiego.
Uczniowie dowiedzieli się, że w obozie zginął między innymi Janusz Korczak – pisarz i pedagog, który nie chcąc opuścić swoich podopiecznych z domu dziecka w getcie warszawskim, dobrowolnie udał się z nimi na śmierć.
Młodzież zapaliła znicze pod Pomnikiem Ofiar Obozu Zagłady, oddając hołd pomordowanym przez Niemców – Żydom z Polski i innych państw Europy, których zgładzono w tym miejscu w latach 1942 – 1943.
Na zakończenie wycieczki jedna z uczennic z niezwykłym wzruszeniem odczytała wiersz Władysława Szlengela Mała Stacja Treblinki, który powstał w getcie warszawskim.