Spotkania z astronomią

wpis w: Aktualności, z_scisle | 0

13 listopada klasy 1 Te, 1 Tc i 1TMA miały okazję uczestniczyć w prelekcji pt. „Spotkanie z Astronomią.”

Na początku spotkania po chwili ciemności zaskoczył nas galaktyczny blask. Było to zdjęcie naszej galaktyki „Drogi Mlecznej”. Na jej podstawie omawialiśmy odległości w kosmosie. Obserwowaliśmy i analizowaliśmy gwiazdy odległe wiele milinów i miliardów lat świetlnych. Być może one już nie istnieją, a pozostał po nich tylko blask. Przez ogromną odległość od nas nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić. Dowiedzieliśmy się również jak powstają gwiazdy i jak one się kształtują , jak nazywają się ich kolejne etapy życia oraz co się z nimi dzieje, gdy kończą swój żywot.

Dzięki uprzejmości NASA przebyliśmy wirtualną podroż na stacji kosmicznej wokół Ziemi. Obserwowanie naszej planety z kosmicznych otchłani robi niesamowite wrażenie. Ziemia jest przepiękną błękitną planetą. Błękitne niebo zawdzięczamy składowi naszej atmosfery. Gdyby miała trochę więcej azotu to niebo byłoby fioletowe, a gdyby mniej azotu to zielona.

Oglądaliśmy ciekawą animację powstawania planet i układu słonecznego.

Mimo, iż odkryliśmy kilka tajemnic związanych z kosmosem, ale wraz pozostaje on tajemniczy i nieodgadnięty…