Wróciliśmy z Hiszpanii…. Erasmus +

wpis w: Aktualności, Erasmus+ | 0

„Podróżować to rozwijać się.“ – Pierre Bernardo

 „Zawodowcy pełni pasji”, którzy realizowali w ramach projektu Erasmus+ miesięczne praktyki zawodowe w Maladze wrócili już na szkolne korytarze. Od 28 kwietnia do 25 maja piętnastoosobowa grupa uczniów zdobywała doświadczenie zawodowe w salonach fryzjerskich i zakładach odzieżowych. Praktykanci podczas pobytu u hiszpańskich pracodawców zdobywali nowe umiejętności związane z zawodem w jakim się kształcą, nauczyli się efektywnej organizacji czasu oraz doszkolili język angielski i hiszpański – a to wszystko w wielokulturowym środowisku. Miejsca pracy usytułowane były również w pobliskim Malagi nadmorskim miasteczku– Torremolinos, gdzie po praktykach zachwycać się można było uroczymi uliczkami prowadzącymi prosto do morza plaż Costa del Sol…

 Pobudka o wczesnej porze, toaleta, śniadanie, transport, praca…, powrót, obiadokolacja, porządki, wypełnianie dzienniczka praktyk… Dni szybko mijały. Na spacery po plaży i na zwiedzanie zabytków Malagi nie brakowało jednak czasu. Najważniejsze atrakcje Malagi znajdują się w obrębie historycznego starego miasta oraz w części portowej, więc miasto to idealnie nadawało się do zwiedzania pieszego. Uczniowie  mieli możliwość już w pierwszych dniach pobytu uczestniczyć w tour po Maladze zorganizowanym przez naszego partnera firmę Euromind. W kolejnych dniach sami odkrywali uroki i kulturę tego andaluzyjskiego miasta. Oczarowani byli twórczością  Pablo Picassa – którego dziedzictwo jest pielęgnowane w dwóch lokalnych muzeach poświęconych jego życiu oraz twórczości, widokami z tarasów widokowych góry Gibralfaro z najpiękniejszą panoramą miasta Malaga, Katedrą „La Manquita”, portem z latarnią morską La Farola i charakterystycznym budynkiem Centre Pompidou Malaga oraz przylegającym do niego egzotycznym Parque de Malaga. Wieczorową porą mogli podziwiać spektakularny w kolory zachód słońca w Andaluzji.

Uczniowie mieli możliwość zwiedzić również stolicę regionu Andaluzji – Sewillę oraz  Gibraltar – brytyjskie terytorium zamorskie, które jest jedynym w Europie miejscem występowania makaków.

Szum fal kusił z daleka do korzystania z atrakcji regionu, ale młodzież przyjechała przede wszystkim na praktyki zawodowe, które były równie wspaniałym przeżyciem. Hiszpańscy pracodawcy byli pod ogromnym wrażeniem wielkiego zaangażowania młodzieży w powierzone im obowiązki, odpowiedzialności i kreatywności.  Była to przygoda, która dała możliwość nawiązania uczniom nowych międzynarodowych kontaktów zawodowych, zawiązania przyjaźni, poznania kultury innego kraju a także integracji między samymi uczestnikami projektu. Praktykanci otrzymali certyfikaty ukończenia praktyki zawodowej i Europass, które są najlepszym kapitałem na przyszłość, kiedy będą wchodzić na rynek pracy.

            Do Polski wrócili szczęśliwi, z bagażem bezcennych doświadczeń, inaczej patrząc na świat. Na pewno na długo we wspomnieniach zostaną hiszpańskie smaki, zapachy, widoki i obyczaje.

Codzienne relacje z pobytu młodzieży można zobaczyć pod linkiem

https://www.facebook.com/groups/1163216961509090

Projekt realizowany w ramach PROGRAMU ERASMUS+ KA1 Kształcenie i szkolenia zawodowe Projekt nr: 2023-1-PL01-KA121-VET-000126632 „Kształcimy zawodowców z pasją”