W tym roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. „Senat Rzeczypospolitej Polskiej podejmując uchwałę w 550. rocznicę urodzin tego Wielkiego Polaka, chce po raz kolejny przypomnieć jego postać i zasługi, na stałe obecne w naszej społecznej świadomości. To przypomnienie ma na celu uświadomienie światowych zasług Polski i Polaków dla nauki oraz wzmocnienie współczesnych dążeń świata nauki i edukacji do podmiotowej obecności nauki w polskim życiu społecznym, gospodarczym i politycznym” – czytamy w uchwale. Ma też zachęcić młodych do inspirowania się tą niezwykle nowoczesną, jak na owe czasy, i niezwykle interdyscyplinarną postacią. W uchwale Senat zwraca się do uczelni, szkół, organizacji społecznych i mediów o popularyzację postaci Mikołaja Kopernika.
Przypominamy, iż działa rządowa strona Lektury.gov.pl, gdzie znajdziemy lektury szkolne w postaci e-booków, które są dostępne w domenie publicznej wraz z ich wykazem oraz opisami. Lektury są dostępne online, a także do pobrania w wielu różnych formatach. Projekt jest realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Konkurs podzielony jest na kategorie skierowane są do młodzieży w wieku 15-21 lat uczęszczającej do szkół ponadpodstawowych:
Praca plastyczna – stworzenie ilustracji do publikacji na temat zbrodni katyńskiej.
Praca literacka – temat: „To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940”.
Tekst piosenki – poświęcony Zbrodni Katyńskiej.
Każdy z uczestników może złożyć wyłącznie jedną pracę.
Zgłoszenia do konkursu
Zgłoszenia do udziału w konkursie należy przesłać drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu rejestracji na stronie internetowej www.konkurskatynski.pl.Wygenerowaną przez system i podpisaną przez uczestnika kartę zgłoszenia przesyłamy pocztą tradycyjną na adres: Kancelaria Sejmu, Gabinet Marszałka Sejmu, ul. Wiejska 4/6/8, 00-902 Warszawa z dopiskiem na kopercie – IV Edycja Konkursu – „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940.”.
Prace konkursowe należy składać do 24 marca 2023 r.
Szczegółowe informacje o inicjatywie oraz regulamin znajdują się na stronie konkursu.
Serdecznie zachęcamy do udziału i życzymy powodzenia!
Skład Komitetu Honorowego konkursu:
Prezydent RP Andrzej Duda – Przewodniczący,
Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek,
Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak,
Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek,
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński,
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki.