Wystawa szkolna – 13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

17 września 1939 r., po sowieckiej agresji na Polskę, w niewoli znalazło się około 250 tys. polskich jeńców, w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego.

5 marca 1940 roku na najwyższym szczeblu sowieckich władz zapadła decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej.

3 kwietnia 1940 r., po trwających miesiąc przygotowaniach, rozpoczęto likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później – obozów w Starobielsku i Ostaszkowie.

Przez następnych sześć tygodni Polacy wywożeni byli z obozów do miejsc kaźni. Z Kozielska 4 404 osoby przewieziono do Katynia i zamordowano strzałami w tył głowy, zaś 3 896 jeńców ze Starobielska zabito w pomieszczeniach NKWD w Charkowie, a ich ciała pogrzebano na przedmieściach miasta w Piatichatkach.

Z kolei 6 287 osób z Ostaszkowa rozstrzelano w gmachu NKWD w Kalininie (obecnie Twer) i pochowano w miejscowości Miednoje.

Łącznie zamordowano 14 587 jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS.

Prawda o sprawcach ludobójstwa, dokonanego przez funkcjonariuszy NKWD na prawie 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej, została oficjalnie potwierdzona dopiero po 50 latach i do dziś pozostaje niezabliźnioną raną.

13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Źródło fo: MKiDN

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – prawie 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD na rozkaz sowieckich władz. Ustanowiony w 2007 roku uchwałą Sejmu RP Dzień Pamięci przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

W 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej instytucje kultury, prowadzone lub współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podjęły szereg działań upamiętniających ofiary dokonanego wówczas ludobójstwa.

1. Narodowe Centrum Kultury –
    przez cały kwiecień publikowane są teksty o wdowach po oficerach zamordowanych w Katyniu. W pierwszej kolejności przypominana jest deportacja rodzin oficerów aresztowanych w kwietniu 1940 r., a także represje, jakim były poddawane żony i dzieci oficerów w powojennej Polsce. Spojrzenie na zbrodnie katyńską z perspektywy wdów, pozwala na nadanie jej bardziej osobistego wymiaru. Przypomina o tym, że Katyń to nie tylko historia wielkiej polityki i wojny, ale też historia kobiet i ich rodzin, która położyła się cieniem na kilka pokoleń. Teksty będą dotyczyły m.in. Ojcumiły Wołk, Janiny Róży Giedroyć-Wawrzynowicz, Alicji Brodnickiej, Janiny Seweryn i Melanii Raczyńskiej.

2. Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych:
    LAS KATYŃSKI
    -Z ARCHIPELAGU GUŁAG
  3. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Ninateka.pl tu znajdziesz materiały multimedialne: