13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Źródło fo: MKiDN

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – prawie 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD na rozkaz sowieckich władz. Ustanowiony w 2007 roku uchwałą Sejmu RP Dzień Pamięci przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

W 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej instytucje kultury, prowadzone lub współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podjęły szereg działań upamiętniających ofiary dokonanego wówczas ludobójstwa. 

  1. Narodowe Centrum Kultury –
    przez cały kwiecień publikowane są teksty o wdowach po oficerach zamordowanych w Katyniu. W pierwszej kolejności przypominana jest deportacja rodzin oficerów aresztowanych w kwietniu 1940 r., a także represje, jakim były poddawane żony i dzieci oficerów w powojennej Polsce. Spojrzenie na zbrodnie katyńską z perspektywy wdów, pozwala na nadanie jej bardziej osobistego wymiaru. Przypomina o tym, że Katyń to nie tylko historia wielkiej polityki i wojny, ale też historia kobiet i ich rodzin, która położyła się cieniem na kilka pokoleń. Teksty będą dotyczyły m.in. Ojcumiły Wołk, Janiny Róży Giedroyć-Wawrzynowicz, Alicji Brodnickiej, Janiny Seweryn i Melanii Raczyńskiej.

  2. Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych:
    LAS KATYŃSKI
    -Z ARCHIPELAGU GUŁAG
  3. Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Ninateka.pl tu znajdziesz materiały multimedialne:

Skip to content