Dzień Edukacji Narodowej

14 października 1773 r. Sejm Rozbiorowy na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego powołał pierwsze na świecie ministerstwo oświaty. Była to Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca. Komisja uregulowała podstawy prawne zawodu nauczycielskiego i stworzyła pierwsze szkoły kształcące pedagogów.

Działała w latach 1773-1794 i utworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty oraz podstawy  prawne zawodu nauczycielskiego i stworzyła pierwsze szkoły kształcące pedagogów. Komisja powołała także Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które zajęło się przygotowywaniem podręczników.

Dzień Edukacji Narodowej wprowadzono w 1982 r. w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej – święto nauczycieli, wychowawców
i pedagogów.