W bibliotece szkolnej dostępny jest już kwietniowy numer czasopisma “Burda Style”. Możesz zapoznać się z treścią online, po zalogowaniu do MS Office 365.
Zachowująca klimat oryginału adaptacja znanej powieści Stanisława Lema (ur.1921). W „Śledztwie” (1959), wczesnym utworze Mistrza stylizowanym na kryminał, pojawia się problematyka, której pisarz poświęci się w całej swej twórczości – granic ludzkiego poznania…
15 lat temu zmarł Stanisław Lem – pisarz, futurolog, filozof, poruszający w swojej twórczości kwestie natury człowieka i jego miejsca we wszechświecie. Był najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem.
Jego nazwiskiem nazwano planetoidę 3836 Lem.
Sejm ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema.
Według prof. Jerzego Jarzębskiego, redaktora „Dzieł zebranych” Stanisława Lema, pisarz był przede wszystkim „wielkim myślicielem” a „pisarstwo służyło mu do tego, żeby mówić rzeczy ważne na temat całego świata i człowieka”.
Lem był najbardziej popularnym polskim pisarzem poza granicami kraju – łączny nakład jego książek, tłumaczonych na 41 języków, przekroczył 30 mln egzemplarzy – choć mało podróżował.
„Siedział w swoim gabinecie i pisał na starej maszynie do pisania, ponieważ pisać na komputerze nigdy się nie nauczył. To znamienne. Pokazuje nam, że nie przez gadżety techniczne i nie przez powierzchowne zwiedzanie świata zdobywamy szerokość myślenia, dogłębność sięgania we Wszechświat. Nie urządzenia o tym świadczą, a siła myśli” – mówił prof. Jarzębski po śmierci Lema.
Zachęcamy do obejrzenia wywiadu z tym wielkim myślicielem!
„Bo kiedy świat wokół staje się nieludzki, tylko pozostając człowiekiem za cenę życia, można ocalić innych.”
Historia rodziny Ulmów, ich poświęcenia dla drugiego człowieka. Umierają razem z tymi, których chcieli ocalić. Śmierć nie ma narodowości. 24 marca czcimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod Okupacją Niemiecką.