Tydzień umiejętności zawodowych – relacja

Ten grudniowy tydzień w naszej szkole był pełen wydarzeń!
Wykłady, szkolenia, prezentacje, warsztaty, wystawy, wycieczki pozwoliły uczniom poszerzyć wiadomości z zakresu nauczanych zawodów. Równocześnie uczestnicząc w konkursach, sprawdzianach umiejętności zawodowych i pokazach, młodzież mogła pochwalić się wcześniej zdobyta wiedzą.
Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała i obejrzała prezentację absolwentek Wyższej Szkoły Artystycznej, które opowiadając o odbytych w tej szkole studiach zachęcały uczniów do zajęcia się charakteryzacją, modnym i ciekawym kierunkiem.
Szkolenie firmy CONTECT przybliżyło uczniom działanie skanera 3D – narzędzia do mierzenia sylwetki ludzkiej, który pozwala utworzyć „awatara”. Skaner 3D ma coraz większe zastosowanie w przemyśle odzieżowym i sprzedaży odzieży na miarę. Korzystając z prezentacji skanera 3D uczniowie mogli wykonać swoje pomiary i utworzyć własne awatary.
Bardzo ciekawe okazały się warsztaty terami. Terami to japońskie ozdobne kule, w przeszłości tworzone jako zabawki. Uczniowie pod kierunkiem pani Moniki Sternik, za pomocą nici i kul styropianowych próbowali wykonać niepowtarzalne ozdoby choinkowe.
W tym samym czasie uczniowie klasy 3TA uczestniczyli w prezentacji przedstawiciela Fabryki Nici „ARIADNA”, który opowiadał o produkowanych przez fabrykę wyrobach, a przede wszystkim niciach do szycia wszelkiego rodzaju odzieży i bielizny oraz haftu maszynowego.
Zawiłości założenia własnej firmy tłumaczyli młodzieży przedstawiciele banku BGŻ BNB PARIBAS.
Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się wykłady z historii mody: p. Moniki Janisz z Muzeum Narodowego zatytułowany Haftowane i koronkowe ozdoby ubiorów w XVII wieku i p. Olgi Skoczylas z Muzeum w Wilanowie – Ambasadorki mody – lalki Pandory.
Wielu wrażeń i informacji dostarczyły uczniom technikum fryzjerskiego wyjścia do Studia Sztuki oraz do Chantal – polskiej firmy produkującej kosmetyki do pielęgnacji, koloryzacji i stylizacji włosów.
Wycieczka do Studia Sztuki– szkoły charakteryzacji, wizażu, stylizacji i projektowania, założonej w 1992 roku w Warszawie, pierwszej niepublicznej szkoły artystyczna w Polsce, miała pokazać uczniom, że charakteryzacja i wizaż to dziedziny pokrewne fryzjerstwu. Młodzież mogła obejrzeć fantastyczne prace wykonane przez słuchaczy szkoły, dowiedzieć się o podstawowych tajnikach charakteryzacji i zapoznać się z całą ofertą edukacyjną Studia Sztuki. Dyrektor placówki pani Danuta Konarzewska zaprosiła uczniów na coroczny pokaz prac dyplomowych, który odbywa się w czerwcu.
W fabryce farb do włosów Chantal uczniowie klasy 2 TC i 4TF zwiedzili laboratorium, gdzie powstaje większość innowacyjnych receptur oraz sprawowana jest kontrola na jakością produktów trafiających do klientów. Sztandarową ofertą produktową firmy są profesjonalne kosmetyki skierowane do salonów fryzjerskich pod marką PROSALON. Młodzież uczestniczyła także w szkoleniu technik koloryzacji włosów.

Dla uczniów naszej szkoły oraz zaproszonych z innych szkół w Warszawie przygotowano międzyszkolne konkursy językowe: wiedzy o Irlandii, w którym wzięło udział 15 uczniów, a każdy uczestnik przedstawiał przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną w języku angielskim oraz „English for hairdressers”- w którym uczestnicy musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością terminologii fryzjerskiej, także w języku angielskim.
Natomiast uczniowie zakwalifikowani do II etapu konkursu Terminologii Odzieżowej i Fryzjerskiej z języka niemieckiego mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę i uzupełnić zdania słownictwem branżowym, oczywiście w języku niemieckim.
Ogromne zainteresowanie i dużo emocji wzbudził III wewnątrzszkolny konkurs fryzjerski: Z falami za Pan Brat pt. „Galactic hair”, którego celem było doskonalenie manualnych umiejętności zawodowych, rozwijanie wyobraźni i poczucia estetyki, a także promocja młodych talentów. Do konkursu zgłosiło się 13 uczestników. Oceny dokonywała komisja konkursowa złożona z nauczycieli przedmiotów zawodowych fryzjerskich i odzieżowych.

Laureatami w poszczególnych konkursach zostali: Wiedzy o Irlandii
I miejsce – ADAM BROL z Zespołu Szkół nr36 im. Marcina Kasprzaka
II miejsce –RÓŻA SZUMIGAJ z ZSOFiK nr 22
III miejsce – KACPER JAGŁOWSKI z ZSOFiK nr 22

Nagrody ufundowali: Ambasada Irlandii i Rada Rodziców przy ZSOFiK nr 22

„English for hairdressers”
I miejsce: MONIKA PEREIRA-MOJSA z Zespołu Szkół nr 21 w Warszawie
II miejsce: KLAUDIA BURSA z ZSOFiK nr 22
III miejsce: ALEKSANDRA LATOSIŃSKA z Zespołu Szkół nr 21 w Warszawie

Wyróżnienia:
ZUZANNA ŻELAZKO (Zespół Szkół nr 27 w Warszawie)
WERONIKA WASZKIEWICZ (Zespół Szkół nr 1 w Mińsku Mazowieckim)
MONIKA PEREIRA-MOISA (Zespół Szkół nr 21 w Warszawie)
KAMIL MARJAŃSKI (Niepubliczne Szkoły Zawodowe w Warszawie)
WERONIKA KRZYŻANOWSKA (Niepubliczne Szkoły Zawodowe w Warszawie)
KLAUDIA BURSA (Zespół Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 w Warszawie)
Nagrody ufundowali: PEARSON LONGMAN i Rada Rodziców przy ZSOFiK nr 22

Znajomość terminologii branżowej z języka niemieckiego W klasach o profilu odzieżowym:
I miejsce – NIKOLA CHMIEL (IITPMB), AGATA SLENK (IITPMB)
II miejsce- WIKTORIA TARNOWSKA (IITPMA)
III miejsce- PAULINA STUDNICKA (IITPMB)
W klasach o profilu fryzjerskim:
I miejsce – KLAUDIA SKŁODOWSKA (IITC)
II miejsce- JOANNA KAZIMIERCZAK (IITC), KLAUDIA MATUSZEWSKA (IITC)
III miejsce- ALEKSANDRA PACYNA (IITC)
„Z falami za Pan Brat – Galactic Hair”
I miejsce: PATRYK TARANOWSKI (I TC)
II miejsce: ADRIAN DZIEWULSKI (III TC)
III miejsce: ANGELIKA WOŹNIAK (III ZA)
Uczniowie zakwalifikowani do reprezentowania szkoły w Konkursie Fantazji Fryzjerskiej:
Technikum fryzjerskie: Tarnowski Patryk I TC, Dziewulski Adrian III TC, Taganov Kerim ITE.
Zasadnicza Szkoła Zawodowa: Woźniak Angelika III ZA, Murglin Jakub III ZA, Stempel Joanna III ZA.

Nagrody ufundowała Rada Rodziców przy ZSOFiK nr 22
Ten tydzień to nie tylko zdobywanie wiedzy. Uczniowie klas trzecich fryzjerskich podczas sprawdzianów zawodowych musieli wykazać się umiejętnością strzyżenia damskiego na modelu, które potem oceniał nauczyciel zawodu. Natomiast uczniowie klas trzecich odzieżowych mieli za zadanie uszycie spódnicy na podstawie wcześniej przygotowanego wykroju.
Dodatkowo uczniowie klasy 3TA w ramach projektu edukacyjnego przygotowali ciekawą i pomysłową kolekcje strojów zatytułowana „Kolorowo i sportowo”, którą zaprezentowali na pokazie w auli w obecności zgromadzonej młodzieży, gości, nauczycieli i dyrekcji szkoły.
Swoje umiejętności zawodowe zaprezentowały także słuchaczki szkoły kosmetycznej. W holu pierwszego piętra uczniowie oraz osoby chętne mogły skorzystać z zabiegów pielęgnujących dłonie, wykonania makijażu dziennego lub wieczorowego, skorzystać ze stoiska z mikrokamerą do obserwacji włosów i znamion skóry oraz zabiegu kawitacji jako alternatywy peelingu z nałożeniem maski na twarz.