Pasjonatów szycia i stylizacji informujemy, że w bibliotece szkolnej dostępny jest już najnowszy – numer kwartalnika „Burda. Duże jest piękne” nr 1/2024.
„Burda. Duże jest piękne” nr 1/2024 możesz już teraz zarezerwować klikając TUTAJ
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką przypada 24 marca – w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej rozstrzelanej przez niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów.
Dzień ten jest wyrazem pamięci o wszystkich Polakach, którzy mimo ogromnego niebezpieczeństwa nieśli pomoc ludności żydowskiej. Święto jest obchodzone od 2018 r.
„W 1942 r. Ulmowie przyjęli pod swój dach poszukujących pomocy Żydów z Markowej i Łańcuta, ośmioosobową rodzinę Grünfeldów, Didnerów i Goldmanów. Półtora roku później, 24 marca 1944 roku, wszyscy zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów. Zginęło wówczas 17 osób – Polaków i Żydów. Jedyną „winą” Ulmów była chrześcijańska postawa miłości bliźniego.
Jedyną „winą” ukrywanych Żydów była chęć przeżycia Zagłady. Po II wojnie światowej rodzina Ulmów stała się symbolem postawy tych Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców za niesienie w czasie okupacji pomocy Żydom.
W 1995 r. zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Z kolei, 17 grudnia 2022 r., papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów”.
Stanisław Ignacy Witkiewicz – Witkacy – jest jednym z najbardziej znanych polskich artystów. Jest swego rodzaju fenomenem – bo szacunkiem obdarzają go zarówno znawcy, badacze czy historycy, jak i szeroka publiczność w każdym chyba wieku. Witkacy był artystą w najpełniejszym tego słowa znaczeniu – po pierwsze zajmował się wieloma dziedzinami, od malarstwa i fotografii, przez literaturę, po filozofię i teorię sztuki, po drugie całe jego życie było podporządkowane sztuce, można bez przesady powiedzieć, że po prostu wszystko, co robił było zawsze w jakimś sensie gestem artystycznym.
W ramach realizacji działań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 nauczyciele bibliotekarze oraz nauczyciel plastyki zorganizowali Szkolny Konkurs „Inspiracje portretami Witkacego”. Spuścizna po artyście jest gigantyczna i obejmuje dramaty, powieści, liczne teksty teoretyczne, a także obrazy, pastele, fotografie oraz portrety. Tych ostatnich dotyczy wystawa prac uczniów naszej szkoły zainspirowanych twórczością Witkacego, którą do 26 marca br można oglądać na pierwszym piętrze.