Helena Modrzejewska – ikona stylu

Helena Modrzejewska – polsko-amerykańska aktorka drugiej połowy XIX w., specjalizująca się w trudnym dramatycznym repertuarze teatralnym. Najbardziej ceniła sobie sztuki Williama Szekspira i Friedricha Schillera. Jej sztandarowymi rolami były tytułowe postaci sztuk: Adriana Lecouvreur Eugène’a Scribe’a i Ernesta Legouvé oraz Maria Stuart Schillera.
Grała wszystkie szekspirowskie heroiny: Julię w Romeo i Julii, Ofelię w Otellu, Kleopatrę w Antoniuszu i Kleopatrze, Rozalindę w Jak wam się podoba, Violę w Wieczorze Trzech Króli, Porcję w Kupcu weneckim, Lady Makbet w Makbecie, a także Małgorzatę w Fauście Johanna Wolfganga Goethego, Camilię w Damie Kameliowej Aleksandra Dumasa syna, Luizę w Intrydze i miłości Schillera.

Urodzona jako Helena Benda w mieszczańskiej rodzinie w 1840 r. w Krakowie. Aktorskie szlify zdobywała w amatorskiej trupie teatralnej, prowadzonej przez jej pierwszego partnera życiowego Gustawa Zimajera, który oparł repertuar ich grupy na Helenie, jako głównej aktorce, a także wymyślił dla niej pseudonim Modrzejewska. Młoda aktorka wplatała ambitne dramaty w lekki repertuar prowincjonalnego teatru.

Muzeum Pałac w Wilanowie zaprasza uczniów, a także tych wszystkich, których pasją jest rekonstrukcja ubiorów historycznych oraz projektowanie ubiorów, do zapoznania się z informacjami zgromadzonymi na stronie internetowej Pałacu w Wilanowie

Źródło tekstu oraz fotografii: Pałac w Wilanowie

Skip to content