Statystyka wypożyczeń – maj 2024 r.

Ranking czytelnictwa – technikum

1 miejsce – 2TMB
2 miejsce – 2TMA
3 miejsce – 3TMA

Ranking czytelników w poszczególnych oddziałach technikum:

oddziały pierwsze
oddziały drugie
oddziały trzecie
oddziały czwarte

Ranking czytelnictwa -branżówka

1 miejsce – 2BA
2 miejsce -1BA
3 miejsce- 3BA

Statystyka za miesiąc maj 2024 r.
prezentująca liczbę odwiedzin, wypożyczeń, rezerwacji i prolongat.

Szafa kapsułowa

Stajesz przed lustrem i mówisz: „nie mam co na siebie włożyć”? Twoja szafa jest pełna ubrań, ale nigdy ich nie założyłaś? Jeśli chcesz, aby w Twojej garderobie panowała harmonia i znajdowały się w niej tylko ulubione rzeczy? Ten poradnik powstał z myślą o tobie!

Zaoszczędź czas, pieniądze i ciesz się porządkiem!

Autorka książki pomoże stworzyć szafę kapsułową, która będzie dopasowana do Twojego stylu i osobowości.

Z książki dowiesz się:

  • Jak skompletować kapsuły, które pozwolą ci tworzyć różne stylizacje?
  • Jak miksować ze sobą ubrania w zależności od pory roku czy okazji?
  • Jak dbać o odzież, aby służyła ci jak najdłużej
  • Jakie są wady i zalety poszczególnych materiałów, a także jaki jest najlepszy skład określonych części garderoby?
  • Co zrobić, aby nie podążać bezkrytycznie za modą?

Czytelniczki na pewno skorzystają też z rad, w jaki sposób powinny troszczyć się o odzież, żeby mogła służyć przez kilka lat, a nie tylko przez chwilę. Jednocześnie odbiorca dowie się, który spośród materiałów wykorzystywanyc­h do produkcji ubrań charakteryzuje się najlepszym składem, a także w jaki sposób może przestać ślepo podążać za obowiązującymi trendami i kupować to, co naprawdę warto kupić. W książce zostały ponadto wyjaśnione hasło „etyczna moda”.

Książkę już teraz możesz zarezerwować w katalogu online klikając TUTAJ

Skontrum zbiorów bibliotecznych

Szanowni Czytelnicy
informujemy, iż zgodnie z Zarządzeniem nr 9/2024 Dyrektora Zespołu Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22  od dnia 6 maja 2024 r. do dnia 7 czerwca 2024 r. biblioteka szkolna będzie nieczynna ze względu na konieczność przeprowadzenia skontrum zbiorów bibliotecznych. Na czas trwania skontrum zawiesza się przyjmowanie i zwrot materiałów bibliotecznych.

Zwroty
Przy wejściu do biblioteki ustawiony został bibliobox, czyli skrzynka gdzie można zostawiać wypożyczone wcześniej książki. Książki odpisane będą z konta czytelnika po zakończeniu skontrum.

 

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

„Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Adam Stanisław Krasiński. Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez Sejm Czteroletni. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów, pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii), sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 Maja 1791 roku, wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z Wielkanocnego urlopu.

Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał. Twórcy Konstytucji 3 Maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.

KONSTYTUCJA 3 MAJA – NAJWAŻNIEJSZE ZMIANY W PRAWIE

Konstytucja wprowadzała:

  • trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą,
  • ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, co miało na celu zapobieżenie możliwości przekupstwa biednego szlachcica przez agentów obcego państwa.

Konstytucja:

potwierdzała przywileje mieszczańskie nadane w akcie prawnym z 18 kwietnia 1791 roku. Według tego aktu, mieszczanie mieli prawo do bezpieczeństwa osobistego, posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji publicznej a także prawo nabywania szlachectwa, dawała miastom prawo do wysłania na Sejm 24 plenipotentów jako swoich przedstawicieli, którzy mieli głos w sprawach dotyczących miast obejmowała pospólstwo opieką prawa i administracji rządowej,

Konstytucja znosiła:

narzędzia władzy szlacheckiej jak liberum veto, konfederacje, sejm skonfederowany, wolną elekcję, która w wieku XVIII w ogóle się nie sprawdziła, jej miejsce zastępuje władza dziedziczna, którą po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego miał przejąć władca z dynastii Wettynów.

W dniu ustanowienia Konstytucji 3 maja przestała istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów, a w jej miejsce została powołana Rzeczpospolita Polska.

Święto Konstytucji 3 maja obchodzono do ostatniego rozbioru. Świętowanie 3 Maja było zakazane we wszystkich zaborach, dopiero po I wojnie światowej kiedy Polska odzyskała niepodległość święto Konstytucji 3 maja zostało wznowione. Podczas II wojny światowej w czasie okupacji niemieckiej i radzieckiej święto zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1981 roku władza ludowa zezwoliła na obchody 3-majowe. Od 1989 roku Święto Konstytucji 3 maja – znów jest świętem narodowym a od 2007 roku obchodzone jest również na Litwie.”

Źródło: Samorząd.gov.pl

 

Skip to content