Stanisław Lem uhonorowany w kosmosie!

/ CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1256

Informację o planach upamiętnienia polskiego twórcy science fiction przekazała w piątek Polska Fundacja Fantastyki Naukowej. „Stanisław Lem zostanie uhonorowany w kosmosie prawdopodobnie w jesieni, pod koniec misji. Ale w jaki dokładnie sposób – to pozostaje tajemnicą, a przygotowania trwają. Film i zdjęcia z wydarzenia zostaną opublikowane” – powiedział Szymon Kloska z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które z Polską Fundację Fantastyki Naukowej nawiązało współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną.

Misja kosmiczna SpaceX Crew Dragon rozpoczyna się w piątek, jest transmitowana na stronie internetowej NASA oraz poniżej:

Lem ponad pół wieku temu tak wyobrażał sobie podróże kosmiczne. Fragment „Opowieści o pilocie Pirxie”:

„Kiedy już pilot ułożył się na fotelu, miał po obu bokach cztery rękojeści główne reaktora i sterowniczych dysz odchylających, trzy awaryjne, sześć dźwigni małego pilotażu, pokrętła rozruchu i biegu jałowego oraz regulator mocy, ciągu, przedmuchu dysz, a nad samą podłogą — wielkie szprychowe kółko aparatury klimatyzacyjnej, tlenowej, rączkę instalacji przeciwpożarowej, wyrzutni reaktora (gdyby rozpoczęła się w nim reakcja łańcuchowa nie kontrolowana), linkę z pętlą, przymocowaną do wierzchu szafki z termosami i jedzeniem, pod stopami zaś — wymoszczone miękko i opatrzone strzemiennymi pętlicami pedały hamownic i bezpiecznik wyrzutowy, którego naciśnięcie (pierwej trzeba było nogą rozbić jego kołpak i pchnąć go do przodu) wyrzucało pęcherz razem z fotelem i pilotem oraz wylatującymi za nim strunami spadochronu pierścienno–wstęgowego”.

Trzecie Publiczne Czytanie „Don Kichota” – Światowy Dzień Książki

Publiczne czytanie „Don Kichota” po raz trzeci, tym razem online. Lektura „Don Kichota”, organizowana jest każdego roku przez Ambasadę Hiszpanii w Polsce przy okazji obchodów Światowego Dnia Książki, przypadającego na 23 kwietnia – poinformowano na Twitterze Instytutu Książki (IK).

Jak podano na stronie Instytutu Książki, 23 kwietnia przypada dzień śmierci Miguela de Cervantesa.

„Wobec niemożliwego obecnie gromadzenia się publiczności, planowane czytanie odbędzie się online, z udziałem gości, przyjaciół i pracowników Ambasady Hiszpanii w Polsce, Instytutów Cervantesa w Warszawie i Krakowie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Zaproszone osoby czytać będą wybrane fragmenty, w języku hiszpańskim i polskim”.

Organizatorzy poinformowali, iż „wydarzenie będzie jednocześnie hołdem dla zmarłego przed kilkoma tygodniami Adama Zagajewskiego, laureata Nagrody Księżnej Asturii w Dziedzinie Literatury w 2017 r.„.

Inauguracja czytania – 23 kwietnia o godz. 11.45 na platformie Zoom. Potrwa do godz. 16.

Link do kanału na YouTube Ambasady Hiszpanii w Polsce

Źródła: Instytut Książki
Instytut Cervantesa w Krakowie

27. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23 kwietnia obchodzimy 27. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to wyjątkowe święto dla wszystkich miłośników książek, bibliofilów oraz czytelnictwa. 

Święto książki ustanowiono oficjalnie w 1995, przez Światową Organizację UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization). Ma ono na celu promowanie czytelnictwa, edytorstwa, a także ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Obchodzony w tym roku po raz 27. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. Co roku staje się okazją do dyskusji na temat roli książki jako źródła wartości i wiedzy, a także skarbnicy dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędzia dialogu” – jak wskazuje UNESCO.

Data 23 kwietnia została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej z uwagi na to, że w tym dniu przypada rocznica urodzin lub śmieci wielu wybitnych pisarzy.

Czytając możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. Moc jaka tkwi w książkach powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności.

W 27. Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich UNESCO zachęca uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także wydawców i bibliotekarzy – nas wszystkich, do dzielenia się pasją do literatury i wyrażania miłości do czytania za pośrednictwem stron w mediach społecznościowych, takich jak np.: #WorldBookDay

Źródło: UNESCO.pl

Skip to content