Materiały z konferencji „Kondycja nauczycieli, uczniów po lockdownie…”

„Świat wirtualny = świat realny. Nowa rzeczywistość oczami nastolatka”

Konferencja „Kondycja uczniów, nauczycieli i rodziców w aktualnej sytuacji lockdownu w kontekście przeciwdziałania depresji oraz przeciwdziałania zachowaniom ryzykownym i przestępczym” odbyła się 26.04.2021 i objęta została patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości i Biura Rzecznika Praw Dziecka.

Dla osób, które nie mogły uczestniczyć w konferencji poniżej załączam materiały – filmy.

Filmy z konferencji znajdują się na kanale YouTube.

Jeśli chcesz je obejrzeć kliknij TUTAJ.

Dostępnych jest  14 filmów. 

Miłego oglądania!

Seminarium „Rodzic 6+. Jak zadbać o oczy swoich dzieci?”

Zapraszam do obejrzenia seminarium „Rodzic na 6+. Jak zadbać o oczy swoich dzieci? Wzrok w szkole – wyzwanie edukacji XXI wieku„. Celem seminarium było podniesienie kompetencji rodziców oraz nauczycieli  w dobie zaawansowanych technologii, internetu oraz w zakresie higieny i profilaktyki wad wzroku. Seminarium zostało zorganizowane przez WCIES, odbyło się w dniu 23 kwietnia br, a poprowadził je p. Mikołaj Markiewicz. Prezentacja dostępna jest po zalogowaniu się do MS Office TU.

Obejrzyj film, kliknij TUTAJ

Stanisław Lem uhonorowany w kosmosie!

/ CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1256

Informację o planach upamiętnienia polskiego twórcy science fiction przekazała w piątek Polska Fundacja Fantastyki Naukowej. „Stanisław Lem zostanie uhonorowany w kosmosie prawdopodobnie w jesieni, pod koniec misji. Ale w jaki dokładnie sposób – to pozostaje tajemnicą, a przygotowania trwają. Film i zdjęcia z wydarzenia zostaną opublikowane” – powiedział Szymon Kloska z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które z Polską Fundację Fantastyki Naukowej nawiązało współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną.

Misja kosmiczna SpaceX Crew Dragon rozpoczyna się w piątek, jest transmitowana na stronie internetowej NASA oraz poniżej:

Lem ponad pół wieku temu tak wyobrażał sobie podróże kosmiczne. Fragment „Opowieści o pilocie Pirxie”:

„Kiedy już pilot ułożył się na fotelu, miał po obu bokach cztery rękojeści główne reaktora i sterowniczych dysz odchylających, trzy awaryjne, sześć dźwigni małego pilotażu, pokrętła rozruchu i biegu jałowego oraz regulator mocy, ciągu, przedmuchu dysz, a nad samą podłogą — wielkie szprychowe kółko aparatury klimatyzacyjnej, tlenowej, rączkę instalacji przeciwpożarowej, wyrzutni reaktora (gdyby rozpoczęła się w nim reakcja łańcuchowa nie kontrolowana), linkę z pętlą, przymocowaną do wierzchu szafki z termosami i jedzeniem, pod stopami zaś — wymoszczone miękko i opatrzone strzemiennymi pętlicami pedały hamownic i bezpiecznik wyrzutowy, którego naciśnięcie (pierwej trzeba było nogą rozbić jego kołpak i pchnąć go do przodu) wyrzucało pęcherz razem z fotelem i pilotem oraz wylatującymi za nim strunami spadochronu pierścienno–wstęgowego”.

Trzecie Publiczne Czytanie „Don Kichota” – Światowy Dzień Książki

Publiczne czytanie „Don Kichota” po raz trzeci, tym razem online. Lektura „Don Kichota”, organizowana jest każdego roku przez Ambasadę Hiszpanii w Polsce przy okazji obchodów Światowego Dnia Książki, przypadającego na 23 kwietnia – poinformowano na Twitterze Instytutu Książki (IK).

Jak podano na stronie Instytutu Książki, 23 kwietnia przypada dzień śmierci Miguela de Cervantesa.

„Wobec niemożliwego obecnie gromadzenia się publiczności, planowane czytanie odbędzie się online, z udziałem gości, przyjaciół i pracowników Ambasady Hiszpanii w Polsce, Instytutów Cervantesa w Warszawie i Krakowie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Zaproszone osoby czytać będą wybrane fragmenty, w języku hiszpańskim i polskim”.

Organizatorzy poinformowali, iż „wydarzenie będzie jednocześnie hołdem dla zmarłego przed kilkoma tygodniami Adama Zagajewskiego, laureata Nagrody Księżnej Asturii w Dziedzinie Literatury w 2017 r.„.

Inauguracja czytania – 23 kwietnia o godz. 11.45 na platformie Zoom. Potrwa do godz. 16.

Link do kanału na YouTube Ambasady Hiszpanii w Polsce

Źródła: Instytut Książki
Instytut Cervantesa w Krakowie

Skip to content