Edukacja medialna
Fake news
Ponieważ obecnie wszyscy uważniej śledzą informacje, to z pewnością część rodziców w naturalny sposób, podczas rozmów lub oglądania telewizji, tłumaczy dzieciom podstawy zasad weryfikacji źródeł czy wiary lub braku wiary w dany przekaz. Prezentacja poświęcona fake newsom wyjaśnia je w prosty i precyzyjny sposób.
Hejt
Z prezentowanego materiału o hejcie – dowiemy się m.in. czym jest, co kieruje hejterami i jak się zachowywać będąc adresatem hejtu.
Bezpieczeństwo
w Internecie
Z naturalnych przyczyn w czasie epidemii dużo więcej czasu spędzamy w sieci. Większości młodzieży nie trzeba uczyć, jak wykonać na komputerze podstawowe czynności, ale warto przypomnieć, jak posługiwać się nim bezpiecznie. W prezentacji znajduje się słownik pojęć, 9 najważniejszych zasad oraz wyjaśnienie mitów na temat bezpieczeństwa.
Fakt czy opinia
Weryfikacja treści i umiejętność oceny rzetelności informacji to współcześnie bardzo ważne umiejętności, które pozwalają nam na świadome poruszanie się w zalewie informacji. Różnice między takimi pojęciami jak prawda, informacja, fakt czy opinia są coraz bardziej niewyraźne.
Gdy cały świat zastanawia się, jak skutecznie oddzielać opinie od faktów i jak sprawdzać ich prawdziwość, warto zaszczepić w uczniach krytyczne podejście do przekazów, których są odbiorcami, i nauczyć odróżniania faktów od opinii.
Edukacja czytelnicza
Warto czytać
Kilkanaście argumentów, które są w stanie przekonać młodego człowieka do czytania. Celowo pomijamy wielokrotnie omawiane korzyści płynące z czytania, jak rozwój wyobraźni, poszerzenie horyzontów czy rozbudowanie słownictwa. Poruszamy kwestie interesujące nastolatków, jak atrakcyjność, pewność siebie, relaks, stres czy lektury.
Wyobraź sobie…
Gazetka ścienna przedstawiająca ciekawostki o
książkach i literaturze.