Lektury online

Wykaz lektur dla uczniów liceum ogólnokształcącego i technikum jest określony w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia (Dz. U. poz. 467, z późn. zm.) oraz w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia (Dz.U. 2020. poz. 1248).

 

Realizacja wymagań podstawy programowej „ma służyć osiągnięciu przez ucznia umiejętności świadomego i krytycznego odbioru dzieł literackich, ich interpretacji w różnych kontekstach, rozpoznawania w nich odniesień egzystencjalnych, aksjologicznych i historycznych”.

Lektury.gov.pl to narzędzie ułatwiające zapoznawanie się z utworami literackimi będącymi na liście lektur szkolnych.

Serwis Lektury.gov.pl to realizacja postulatu budowy otwartych, dostępnych i przyjaznych cyfrowych zasobów edukacyjnych i kulturowych. Projekt został zainicjowany przez dwa ministerstwa: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, oraz Ministerstwo Cyfryzacji. 

Dzięki tej inicjatywie lektury można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej.

Serwis powstał przede wszystkim z myślą o uczniach i studentach, nauczycielach i wykładowcach, ale zachęcamy do korzystania z niego wszystkich, którzy chcą poznać lub przypomnieć sobie najważniejsze dzieła literatury polskiej i światowej.

Wolne Lektury to projekt prowadzony przez fundację Nowoczesna Polska. Reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską z egzemplarzy pochodzących ze zbiorów BN, BŚ i BE.

Nowa strona biblioteki Wolne Lektury powstała dzięki środkom otrzymanym w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Senatu RP (zadanie realizowane w ramach zlecania przez Kancelarię Senatu zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2011 r.) oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach programu Dziedzictwo Cyfrowe.

Na Wolnych Lekturach udostępnione są utwory znajdujące się w domenie publicznej lub na wolnej licencji (Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach lub Licencja Wolnej Sztuki). Oznacza to, że można je zgodnie z prawem bezpłatnie przeglądać, słuchać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować. Jednak wykorzystując zasoby z Wolnych Lektur, należy pamiętać o kilku zasadach, które zostały zawarte w Księdze atrybucji. Zapoznaj się z nią, zanim udostępnisz dalej książki.

W kolekcji zaprezentowano wybór lektur szkolnych adresowanych do uczniów liceów, techników oraz szkół branżowych I i II stopnia. Zgodnie z aktualną podstawą programową wykaz ten obejmuje lektury obowiązkowe i uzupełniające, zarówno z zakresu podstawowego, jak i rozszerzonego.

Wśród udostępnionych czytelnikom arcydzieł literatury polskiej znajdują się między innymi: Żywot człowieka poczciwego Mikołaja Reja (wydanie z 1881 roku), Kazania sejmowe Piotra Skargi (wydanie z 1912 roku), Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska (wydanie z 1928 roku), Wesele Stanisława Wyspiańskiego (wydanie z 1908 roku), Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej (wydanie z 1907 roku) czy Przedwiośnie Stefana Żeromskiego (wydanie z 1925 roku). Równie ciekawie przedstawia się wybór dzieł zaliczanych do kanonu literatury światowej. W skład kolekcji wchodzą między innymi: Iliada i OdysejaHomera (wydania z 1882 i 1876 roku), Antygona oraz Król Edyp Sofoklesa (wydania z 1935 i 1947 roku), Pochwała głupoty Erazma z Rotterdamu (wydanie z 1875 roku), Kandyd Woltera (wydanie z 1931 roku), Boska komedia Dantego Alighieri (trzytomowe wydawnictwo z 1922 roku), Opowiadania nadzwyczajne Edgara Allana Poe (wydanie z 1913 roku) oraz Zbrodnia i kara Fiodora Dostojewskiego (dwutomowe wydawnictwo z 1928 roku).

Biblioteka internetowa Wolne Lektury (prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska) na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej POLONA.PL i na stronie wolnelektury.pl.

Audiobooki można pobrać z biblioteki cyfrowej POLONA.PL bez konieczności logowania. Wystarczy ze strony wybranego utworu kliknąć w ikonę „Pobierz”, widoczną w prawym górnym rogu, i wybrać audiobook w formacie MPEG. Pełną listę prezentujemy poniżej.

Wybrano utwory, które dotychczas nie były dostępne w postaci audiobooka. Wśród propozycji klasyka literatury polskiej, książki dla najmłodszych, lektury szkolne oraz utwory polskich i zagranicznych pisarzy (Antoine de Saint-Exupéry, Jules Verne, George Gordon Byron, Charles Dickens). W POLONA.PL można posłuchać dzieł m.in. Ignacego Krasickiego, Joanny Papuzińskiej, Janusza Korczaka, Bolesława Leśmiana, Gabrieli Zapolskiej, Elizy Orzeszkowej, Josepha Conrada, Brunona Schulza, Stefana Żeromskiego.

W gronie autorów nie zabrakło utworów patrona roku 2021 Cypriana Kamila Norwida czy lektury tegorocznego Narodowego Czytania Moralności Pani Dulskiej.

Zachęcamy wszystkich do pobierania i słuchania audiobooków nie tylko dla przyjemności. W czasie epidemii pozwolą wielu grupom – w szczególności uczniom i nauczycielom – w zdobyciu potrzebnych im materiałów do nauki i pozwolą na dostęp do treści w wygodnej formie.

Udostępnienie audiobooków było możliwe dzięki realizacji Priorytetu 4 Udostępnienie publikacji w formatach cyfrowych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – którego operatorem jest Biblioteka Narodowa.

Dzięki bibliotece cyfrowej POLONA.PL można także odkrywać ponad 3 miliony innych publikacji cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych. To obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie.

Wolne Lektury to jedna z najpopularniejszych bibliotek internetowych w Polsce, udostępniająca ponad 5600 utworów w formie przyjaznej dla użytkownika. Oprócz lektur szkolnych w swojej ofercie ma klasykę literatury polskiej i światowej, a także utwory wielu współcześnie żyjących autorów – zarówno prozaików, jak i poetów.
(Źródło: Biblioteka Narodowa)

Skip to content