Dojazd
Kontakt
Kalendarz
Roku szk.


Plan lekcji

Zajęcia pozalekcyjne

Aktualności

Galeria

Biblioteka
Scenariusz
ewakuacji
Dziennik
elektroniczny
TEKSTY KULTURY INSPIRACJĄ ZAWODOWYCH PASJI
     Dnia 9 czerwca zakończyła się realizacja projektu w ramach Warszawskich Innowacji Edukacyjnych. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat historii ubioru, fryzury i makijażu. Uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Warszawie i w Łodzi. Brali udział w lekcjach muzealnych, imprezach kulturalnych, warsztatach artystycznych i wykładach, które odbywały się w Muzeum Narodowym, Zamku Królewskim, Teatrze Polskim, Muzeum Włókiennictwa, Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych, na Uniwersytecie Warszawskim.
     Młodzież poznała wpływ poglądów filozoficznych i kontekstów historycznych na sposób wyrażenia stylu życia w tekstach kultury. Ikonografia wyraźnie zilustrowała idee panujące w modzie od starożytności do czasów współczesnych.
     Uczniowie przygotowali projekty plastyczne, które zostały pokazane w czasie Festiwalu Obłędnie Kreatywnych Artystów w LXXXI Liceum Ogólnokształcącym im. Aleksandra Fredry.
     Udział w projekcie rozwinął zainteresowania kulturą polską i europejską. Nasi absolwenci w przyszłości jako kreatorzy mody i styliści fryzur będą mogli wykorzystać zdobyte wiadomości w swojej pracy zawodowej. Z pewnością stroje i fryzury bohaterów tekstów kultury będą znakomitą inspiracją do wyrażenia swoich wizji artystycznych.
     Uczestnicy projektu być może niebawem będą mieć wpływ na trendy światowej mody...


WIRTUALNY ŚWIAT MODY NA UNIWERSYTECIE WARSZAWSKIM
     Dnia 7 czerwca uczniowie Technikum Odzieżowego i Fryzjerskiego uczestniczyli w zajmującym wykładzie na temat: Technologie ubieralne od walkmena przez VR do tekstroniki. Dominującym wątkiem był Wearables Technologies. Młodzież w trakcie naukowego spotkania dowiedziała się, że istnieją ubrania oraz akcesoria zawierające w sobie komputer oraz zaawansowane technologie elektroniczne. Wearables stanowi jeden z przykładów implementacji Internetu Rzeczy. W rynek ten zaangażowali się najwięksi światowi przedstawiciele elektroniki w tym firmy Google, Apple, Samsung czy Sony, a także producenci ubrań : Nike czy Adidas.
     Prelegentka omówiła cechy mobilnego rynku przyszłości. Odniosła się także do raportów ukazujących trendy na omawianym rynku : preferowane przez konsumentów urządzenia czy też obszary ciała, które konsumenci najchętniej ubierają w nowe technologie. Przywołała różne przykłady wearables, pokazując w ten sposób historię i ewolucję sprzętu. Przez dłuższy moment zatrzymała się nad Ocultus Rift , omawiając możliwe zastosowania jego technologii w różnych dziedzinach życia. W jej wykładzie pojawiły się również takie wątki jak tekstronika, mapvertising, aplikacje zintegrowane ze smartfonem czy biomedia terapeutyczne.
     Uczniów szczególnie zainteresowali się istotą tekstroniki ,która jest nową dziedziny wiedzy. Wyodrębniła się ona z następujących obszarów nauki : włókiennictwa, elektroniki, automatyki oraz informatyki. Tekstronika powstała dzięki intensywnemu rozwojowi technologii włókiennictwa oraz konstrukcji tkanin, a także przez poszerzaniu się zakresu zastosowań układów elektronicznych.
     Wykład zakończył się wskazaniem wad i zalet technologii ubieralnych ze szczególnym zaakcentowaniem na kwestie z ochroną prywatności osób, które po te technologie sięgają.


WOKÓŁ PLANU FILMOWEGO
     Dnia 16 maja uczniowie naszego Technikum wzięli udział w ciekawych warsztatach tematycznych i spotkaniu realizowanym w ramach projektu Plan Filmowy zorganizowanym przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Uczestnicy dowiedzieli się, na czym polega praca Charakteryzatora na planie filmowym i jak się do niej przygotowuje.
     Młodzież poznała istotę perukarstwa. Przekonała się, że praca perukarza zaczyna się od pobrania miary z głowy, czy brody aktora. Później tka się na tiulu specjalnym szydełkiem przy użyciu włosów naturalnych. Dalej ma miejsce stylizacja peruki bądź zarostu i założenie jej aktorowi. Ważny jest dobór koloru włosów, kształt lini zarostu oraz kierunek tkania. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali informacji o współczesnym charakteryzatorze, który musi posiadać umiejętności fryzjerskie i dodatkowo powinien stworzyć nieszablonowy wizerunek aktora.
     Uczniowie zaskoczeni byli sposobem wykonania efektów specjalnych zmieniających kształt twarzy bądź ciała aktora. Ważną rolę przy metamorfozie odgrywają algina i silikon . Zrozumieli, że doświadczenie plastyczne to istotny fundament pracy charakteryzatora. Interesującym dopełnieniem zajęć była możliwość samodzielnego zrealizowania efektu charakteryzacji zainspirowanego serialem Dziewczyny wojenne w reżyserii Michała Rogalskiego.


W MIEŚCIE MODY
     Dnia 20 kwietnia uczniowie klas o profilu odzieżowym zapoznali się z historią przemysłu włókienniczego w Centrum Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wystawa została przygotowana przez dział Historii Technik Włókienniczych. Temat został przedstawiony w ciekawy sposób z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii. Multimedialna wystawa dała możliwość wirtualnego obcowania uczniom z wybranymi eksponatami. Podziwiano przy pracy maszynę parową, żakard oraz selfaktor - ożywione dzięki filmom i animacjom. Rozwój narzędzi i maszyn ukazano w ciągu ewolucyjnym od średniowiecz do czasów współczesnych. Obiekty zostały zgrupowane w czterech działach: przędzalnictwo, tkactwo, dziewiarstwo i wykończalnictwo.
     Młodzież uczestniczyła również w warsztatach artystycznych. Wykonała nadruki na torbach ekologicznych w formie zaprojektowanych przez siebie znaków graficznych. Wykazała się ogromną inwencją twórczą, a każda stworzona przez nich torba zilustrowała indywidualną osobowość ucznia.
     Uczniowie mieli możliwość zobaczenia wystawy Czar Jawy – batik. Na ekspozycji podziwiali tradycyjne , bogato zdobione, indonezyjskie batiki z Jawy, datowanych od końca XIX wieku, aż po lata 70. XX wieku. Dopełnieniem zwiedzania był niezwykły wykład na temat techniki barwienia tkanin z zastosowaniem płynnego wosku. Młodzież dowiedziała się, że batik powstaje w wyniku nakładania bezpośrednio na tkaninę wzorów z płynnego wosku, a po jego wyschnięciu na zanurzenie jej w zimnych kąpielach barwiących. Zaskoczona była, że tradycja i tworzenie batików sięga w Indonezji około dwóch tysięcy lat. Mieli możliwość zobaczenia Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej – znajdującej się przy muzeum. Na jego terenie znalazł się modrzewiowy kościół z 1848 roku i pięć blisko stuletnich domów rzemieślniczych z ulicy Włóczańskiej.
     W Centrum Muzeum Włókiennictwa niezwykłym zainteresowaniem cieszył się dział historii przemysłu włókienniczego, dokumentujący etapy rozwoju produkcji włókienniczej od organizacji cechowej, przez manufakturę, fabrykę do zakładu produkcyjnego. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia kolekcję strojów kobiecych i męskich oraz akcesoria mody od początku XIX wieku po współczesność.
     Pani Joanna Muranty wspólnie z p.Beatą Wach – Mińkowską i p. Iwona Włoskowicz po obiedzie w stylowej restauracji Łaźni przygotowały na deser miłą niespodziankę dla uczniów – wizytę w Muzeum Sztuki. Uczniowie obejrzeli wystawę obrazów Władysława Strzemińskiego – twórcy teorii unizmu. Przekonali się, na czym polega powidok w teorii widzenia obrazu. Powidok jest obrazem wewnętrznym, powstającym na siatkówce oka po chwili patrzenia na przedmiot odbijający światło albo na samo źródło światła. Młodzieży zrozumiała, że nie tylko kontekst historyczny czy biograficzny może wpłynąć na odczytanie przesłania artysty.


ROLA STROJU W INTERPRETACJI SZTUKI
     Dnia 6 kwietnia uczniowie obejrzeli w Teatrze Polskim spektakl Król Lear Williama Szekspira w reżyserii Jacquessa Lassallea. Prawdziwą ucztą dla młodzieży była możliwość zobaczenia w tytułowej roli dyrektora teatru , Andrzeja Seweryna. Kompilacja kunsztu trzech wielkich mistrzów, czyli angielskiego dramatopisarza, francuskiego reżysera i polskiego aktora w pełni oddała ponadczasowość i uniwersalność przesłania tej sztuki. Młodzież nie szczędziła pochwały Andrzejowi Sewerynowi, który dał prawdziwy pokaz swoich aktorskim zdolnościom. Doceniła precyzję scenicznego słowa , bogactwo intonacji i bezbłędność scenicznego dialogu aktora. W pamięci pozostanie Marta Kurzak jako Gonoryla w świetnej scenie wyzuwania Leara z jego praw. Scena bardzo trudna , prowadzona bez kontaktu wzrokowego z królem – ojcem.
     Za najbardziej spektakularny element sceniczny uznano animację burzy z dużą dozą realizmu oddającą gniew i potęgę natury, tak przecież istotnej w twórczości Szekspira.
     Dorota Kołodyńska zbudowała imponującą przestrzeń podkreślającą dynamizm przywołanych scen. Uczniowie zwrócili uwagę na stylizacje fryzur Regany i Kordelli, które przypominały styl empire . Stroje aktorów pokazały modę na przestrzeni wieków. Król Lear ubrany był w królewskie szaty z XVI wieku. Goneryla, Regana i Kordelia w średniowieczne suknie, natomiast gwardia króla w żołnierskie mundury z szynelami z początku XX wieku. Intencje reżysera okazały się czytelne, albowiem szekspirowski tekst trudno umieścić w określonej epoce.
     Uczniowie z ciekawością śledzili tragiczne losy króla Leara , które zachęciły ich do refleksji nad kondycją człowieka w obliczu bezsilności i porażki. Młodzież uświadomiła sobie, że kostiumy aktorów i zaprojektowane fryzury to ważne elementy przedstawienia teatralnego.


POKAZ MODY W ZAMKU KRÓLEWSKIM
     Dnia 6 kwietnia uczniowie brali udział w lekcji muzealnej poświeconej osiemnastowiecznej modzie. Analizując ikonograficzne teksty Lely Peter, Huberta Drouais, młodzież zaobserwowała, że w XVIII wieku uczesanie stało się najważniejszym elementem stroju. Przyczyniła się do tego nadworna modniarka królowej Marii Antoniny - madame Rosa Bertin. Zajmując się dekoracją sukien balowych, zaczęła także ozdabiać jej fryzury. Nie wystarczyły już bujne sploty peruki pokrytej pudrem. Królowa, a w ślad za nią arystokratyczne damy zaczęły nosić na głowach niebotycznych rozmiarów budowle konstruowane na sztywnych podkładach. Z pomocą zwojów gazy, tiulu, klejnotów i sztucznych kwiatów tworzono we włosach literacką kompozycję.
     Obrazy Marcello Bocciarelli wyraźnie zilustrowały trendy mody obowiązujące w Europie. Uczniowie dowiedzieli się, że strój modnego mężczyzny składał się z szustokoru, długiej kamizelki i obcisłych spodni do kolan. Szustokor swoim wyglądem przypominał frak bez klapy, najczęściej długości do kolan z długimi rękawami. Największe zdziwienie wywarł fakt, że mężczyźni w Oświeceniu zakładali buty na obcasach. Z niezwykłym zainteresowaniem słuchano wiadomości o fryzurach męskich. Niektórzy mężczyźni stosowali pudry na swoje włosy, inni nosili peruki z dużymi lokami lub z warkoczem z tyłu.
     Teksty kultury Józefa Grassi i Johana Baptist ukazały stroje młodych arystokratek, które chętnie nosiły jedwabne suknie w modne paski i desenie kwiatowe. Pani prelegentka podkreśliła w swoim wykładzie, że dużą popularnością do ostatniej dekady XVIII wieku cieszyła się suknia zwana poloneską, z wierzchnią spódnicą otwartą z przodu i drapowaną w trzy podpięte do pasa fałdy. Uczennice chętnie słuchały ciekawostek na temat ówczesnego makijażu. Wszystkie niedoskonałości cery damy ukrywały pod plasterkami piękności zwanymi muszkami, które robiono z jedwabiu i tafty.
     Lekcja w Zamku Królewskim pogłębiła wiedzę uczniów na temat historii ubioru, fryzury i makijażu. Młodzież zrozumiała, że największy wpływ na trendy mody XVIII wieku miał kontekst historyczny epoki.


MODA W TEKSTACH KULTURY
     Dnia 16 marca uczniowie naszej szkoły w ramach realizacji XII edycji programu Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych - uczestniczyli w lekcjach muzealnych : Henryka Sienkiewicza spojrzenie na sztukę, Młoda Polska . Artystyczna różnorodność.
     Analizując dzieła sztuki zapoznali się ze zmianami w trendach mody na przestrzeni wieków. Teksty kultury z różnych epok uświadomiły im , w jaki sposób kierunki artystyczne wpłynęły na przedstawienie rzeczywistości. Ikonosfera pozytywizmu i modernizmu przekonała ich, jak ważne znaczenie ma kontekst historyczny w ukazaniu mentalności społeczeństwa.
     Punktem wyjścia do rozważań o modzie była lektura Henryka Sienkiewicza Potop. Sposób ubierania się jest w powieści komentarzem do charakterystyki społeczeństwa polskiego w XVII wieku.
     Uczniowie czytając fragmenty utworu, przekonali się, jak wyglądał strój typowego szlachcica- Jana Skrzetuskiego, który nosił wysoki kołpak lub czapkę rogatywkę zwaną konfederatkę zdobioną broszą i czaplimi piórami. Ważnym elementem stroju był wzorzysty żupan zapinany na szereg drobnych, ozdobnych guzików. Na żupan zakładał kontusz z jednobarwnej tkaniny. Hajdawery to nazwa szerokich ściąganych sznurkiem w pasie spodni, które były wykonane z sukna. Bohatera wyróżniała oryginalna fryzura. Z dumą nosił włosy podgolone na okrągło nad uszami i z tyłu głowy, z krótką grzywką zaczesaną gładko do przodu.
     Na podstawie obrazów Jacka Malczewskiego i Henryka Siemiradzkiego można było dostrzec, że w XIX w. pojawiły się wyraźne zmiany w modzie. Kobiety zaczęły wówczas nosić drapowane suknie z unoszącą tył tumiurą, a wśród mężczyzn stały się modne tużurki i garnitury. Artyści na początku XX w. malowali kobiety w długiej sukni – fałdowanej lub prostej i zazwyczaj w dużym kapeluszu, mężczyzna przedstawiony był w ciemnym fraku lub surducie, często w cylindrze. Fryzury zmieniały się dość często w XIX w. Obrazy Augusta Renoira pokazały, że nowa moda wprowadziła też nowy typ uczesania nawiązującego do starożytnych pierwowzorów. Popularne były włosy długie, upinane na czubku głowy i opadające w swobodnych lokach na czoło i policzki, jak też – co było nowością – włosy ścięte krótko na wzór fryzur męskich, zwanych "a la Titus”.
     Dla młodzieży udział w interaktywnych zajęciach był innowacyjnym sposobem wzbogacenia ich wiedzy. Przekonali się, że spotkanie ze sztuką nie musi polegać tylko na podziwianiu eksponatów.WARSZAWSKIE INICJATYWY EDUKACYJNE
ZMIANY W TRENDACH MODY NA PRZESTRZENI WIEKÓW W OPARCIU O RÓŻNE TEKSTY KULTURY


Cel projektu:
Zwiększenie zainteresowań uczniów historia mody na przestrzeni wieków i jej odzwierciedleniem w tekstach kultury.

Planowane efekty mierzalne:
 • umożliwienie uczniom rozwijania ich zainteresowań w zakresie: literatury, malarstwa, historii sztuki, historii ubioru i mody
 • zwiększenie motywacji uczniów do udziału w przedsięwzięciach i wydarzeniach kulturalnych,
 • wzrost świadomości młodzieży w zakresie wpływu kontekstów historycznych na trendy mody,
 • pogłębienie wiedzy na temat historii ubioru, fryzury, makijażu,
 • pogłębienie umiejętności prezentacji własnych projektów za pomocą technologii informacyjnych,

  Planowane efekty niemierzalne:
  Udział uczniów szkoły w planowanych działaniach, w tym:
 • warsztaty z zakresu historii ubioru,
 • wyjścia do teatru, na wystawy, wykłady
 • wycieczka do Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
 • warsztaty z zakresu roli makijażu w modzie
 • prezentacja multimedialna podsumowująca projekt

  Opis działań:
  1. Rekrutacja: informacja o projekcie na stronie internetowej szkoły, plakaty, informacje od autorów; wyłonienie grupy 40 osób
  2. Cykl warsztatów dotyczących historii ubioru – współpraca z DK Mokotów
  3. Imprezy kulturalne: spektakl teatralny – tekst literatury w połączeniu z ubiorem i fryzurą danej epoki, dodatkowo zwiedzanie pracowni krawieckiej i charakteryzacji teatru – zapoznanie z wykonywaną pracą
  4. Warsztaty z charakteryzacji i kostiumologii filmowej: Historia w ożywionych obrazach
  5. Warsztaty z charakteryzacji i wizażu
  6. Wykład na temat: Moda epoki, w której żyli bohaterowie Lalki Bolesława Prusa
  7. Historia ubioru w malarstwie, rzeźbie, sztuce zdobniczej i literaturze – Trasa Zamkowa Zamku Królewskiego w Warszawie
  8. Wycieczka edukacyjna do muzeum Włókiennictwa w Łodzi, warsztaty nt: Projektowanie mody i akcesoriów
  9. Lekcja muzealna w Muzeum Narodowym nt: Żywe obrazy. Henryk Sienkiewicz i sztuka
  10. Przygotowanie i przeprowadzenie konkursu na projekt plastyczny ubioru i fryzury inspirowanej wybranym tekstem kultury, zakup nagród
  11. Zorganizowanie wystawy prac konkursowych i zaprezentowanie na Festiwalu Obłędnie Kreatywnych Artystów w 81 LO w W-wie.
  Harmonogram działań:
 • od 2017.02.01 do 2017.02.26 przeprowadzenie rekrutacji
 • od 2017.02.27 do 2017.03.05 cykl warsztatów z historii ubiorów
 • od 2017.03.06 do 2017.03.26 imprezy kulturalne: teatr
 • od 2017.03.06 do 2017.04.01 warsztaty z charakteryzacji i kostiumologii filmowej
 • od 2017.03.06 do 2017.04.01 warsztaty z charakteryzacji
 • od 2017.03.13 do 2017.04.09 wykład na wydziale polonistyki UW z zakresu ubioru w literaturze
 • od 2017.04.03 do 2017.04.30 imprezy kulturalne: Zamek Królewski
 • od 2017.04.17 do 2017.04.30 wycieczka edukacyjna – Muzeum Włokiennictwa w Łodzi
 • od 2017.05.01 do 2017.04.14 imprezy kulturalne: Muzeum Narodowe W-Wa
 • od 2017.05.01 do 2017.05.30 przygotowanie i przeprowadzenie wewnątrzszkolnego konkursu na projekt plastyczny ubioru i fryzury inspirowanej wybranym tekstem kultury
 • od 2017.06.05 do 2017.06.18 zorganizowanie wystawy prac konkursowych

  Partnerzy projektu
  1. Młodzieżowy Dom Kultury Mokotów
  2. Teatr Polski w Warszawie
  3. Wytwórnia Filmów dokumentalnych i fabularnych w Warszawie
  4. Uniwersytet Warszawski, Wydział Polonistyczny
  5. Zamek Królewski w Warszawie
  6. Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
  7. Muzeum Narodowe w Warszawie
  8. Studio makijażu
  9. 81 Liceum Ogólnokształcące im. A. Fredry w Warszawie
  10. Rada Rodziców ZSOFiK nr 22 w Warszawie
  Osoby odpowiedzialne:
  Koordynator: Iwona Włoskowicz
  Współpraca Joanna Muranty, Beata Wach-Mińkowska