Dojazd
Kontakt
Kalendarz
Roku szk.


Plan lekcji

Zajęcia pozalekcyjne

Aktualności

Galeria

Biblioteka
Scenariusz
ewakuacji
Dziennik
elektroniczny
Rekrutacja kandydatów

w Technikum Odzieżowym i Fryzjerskim
oraz
Branżowej Szkole I stopnia nr 4
w zawodach:

 • technik przemysłu mody: oddziały 1 TPMA i 1 TPMB

 • technik usług fryzjerskich:
  • oddział 1 TC
  • oddziały 1 TD, 1 TE - innowacja pedagogiczna z elementami kosmetyki
 • fryzjer: oddział 1 BSA- eksperyment pedagogiczny fryzjer męski barber


 • TERMINY EGZAMINÓW POPRAWKOWYCH DLA UCZNIÓW

  Egzaminy dla uczniów, którzy otrzymali ocenę niedostateczną na koniec roku szkolnego odbędą się w dniach:

  27.08.2018 (poniedziałek)
  • godz. 1000 - wychowanie fizyczna (aula)
  • godz. 1000 - matematyka (sala 206)
  28.08.2017 (wtorek)
  • godz. 1000 - język polski (sala 206)
  • godz. 1000 - język niemiecki (sala 205)
  • godz. 1000 - chemia (sala 204)
  • godz. 1200 - język angielski / j. angielski zawodowy (sala 204)
  29.08.2017 (środa)
  • godz. 1000 - biologia (sala 206)
  • godz. 1100 - projektowanie fryzur / techniki fryzjerskie (sala 204)
  • godz. 1200 - informatyka (sala 217)


  ODKRĘĆ BUTELKĘ I POMÓŻ INNYM
       Przez cały rok trwała w naszej szkole akcja zbiórki nakrętek. Uczniowie klasy 1 TC pomogli w sprawnym zapakowaniu nakrętek, a 26 czerwca zostały one przekazane do Stowarzyszenia "Dom-Rodzina-Człowiek". Tym razem ilość zebranych w ramach akcji nakrętek przerosła nasze oczekiwania. Zebrane przez nas nakrętki zajęły 16 dużych 120-litrowych worków i wątpiliśmy, że zmieszczą się nam do samochodu. Ale udało się! Zbieramy dalej! :)


  ZAKOŃCZENIE PROJEKTÓW WARSZAWSKICH INICJATYW EDUKACYJNYCH
       W okresie od 1 lutego do 16 czerwca w Naszej Szkole zrealizowano dwa różne projekty edukacyjnych WIE : W co się ubierać w XXI wieku ? Holokaust - tragedia, która powinna uczyć humanitaryzmu.
       Młodzież odkryła swoje pasje zawodowe i pogłębiła swoją wiedzę nie tylko z przedmiotów humanistycznych. Uczestniczyła w różnych zajęciach: kreatywnych warsztatach i lekcjach muzealnych. Poznała tradycyjne treści i nowoczesne technologie. Podziwiała kolekcje europejskiego malarstwa i ikony europejskiej mody. Zdobyła nowe umiejętności na Politechnice Łódzkiej i Uniwersytecie Warszawskim.
       Jednak, dodatkowym walorem wszystkich zrealizowanych przedsięwzięć była integracja uczniów, której sprzyjała serdeczna atmosfera. Wszyscy uczestnicy projektu mają świadomość, że czas poświęcony na realizację działań na trwałe zapisze się w ich pamięci.


  HISTORYCZNA WYSTAWA
       W dniach 11 – 18 czerwca można było oglądać wystawę podsumowującą działania podjęte w ramach realizacji Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. Uczestnicy projektu przygotowali ekspozycję, która ilustrowała historię narodu żydowskiego, jego tradycję i kulturę. Jednak najważniejszym aspektem była zagłada narodu żydowskiego przeprowadzona przez Niemców w czasie II wojny światowej w ramach akcji Reinchard.
       Udział młodzieży w zajęciach, w Muzeum Historii Polski, Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin, Muzeum Narodowym, Muzeum Walki i Męczeństwa, na Uniwersytecie Warszawskim umożliwił zdobyć wiedzę na temat zaprezentowanych treści.
       Przesłanie ekspozycji było bardzo czytelne, podstawą relacji międzyludzkich powinna być humanitarna postawa.


  DZIEŃ CHEMIKA
       9 czerwca w naszej szkole obchodzono Dzień Chemika. Uczniowie drugich i trzecich klas technikum fryzjerskiego brali udział w interesujących zajęciach z chemii fryzjerskiej. Mieli możliwość zaobserwowania różnych procesów chemicznych między innymi utleniania barwników i redukcji pigmentów. Wykładowcy Wyższej Szkoły Łódzkiej Korporacji Oświatowej ukazali zależności pomiędzy chemią a preparatyką kosmetyków fryzjerskich i ich zastosowaniem praktycznym. Po wykładach uczniowie otrzymali publikację Rektora prof. nadzw. dr n. chem. inż. Janusza Baranowskiego „Materiały kosmetyczne i fryzjerskie” oraz certyfikaty.


  PROJEKT EDUKACYJNY: POSZEWKA Z APLIKACJĄ NA PODUSZKĘ
       W terminie maj-czerwiec 2018 został zrealizowany projekt na lekcjach języka niemieckiego, a następnie na zajęciach kreowania odzieży.
       Uczniowie klasy odzieżowej 1 TPMB dokonali tłumaczenia z języka polskiego na język niemiecki słownictwa zawodowego, niezbędnego do uszycia poszewki z aplikacją na poduszkę. Nauczyciel języka niemieckiego służył pomocą naszym uczniom przy tłumaczeniu opisu szycia. Każdy z uczniów zaprojektował własny wzór aplikacji. Następnie na zajęciach kreowania odzieży zostały uszyte przez uczniów poszewki z aplikacjami. Powstały bardzo ładne prace projektowe, które zostały zaprezentowane na wystawie w naszej szkole.


  PIKNIK PARAFIALNY - 100 LAT POLSKO
       Jak co roku nasza Szkoła wzięła udział w Parafialnym Pikniku Rodzinnym, który odbył się pod hasłem 100 lat Polsko. Patriotyczny wymiar tegorocznej imprezy związany był z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie i nauczyciele zaangażowali się aby ubogacić piknik i dlatego zaplatali dzieciom warkoczyki, pomagali w ozdabianiu wianków czy toreb własnoręcznie uszytych przez uczniów klas odzieżowych. Pośród wielu gości można było spotkać Pana Burmistrza Mokotowa Bogdana Olesińskiego, duszpasterzy parafii św. Szczepana. Wszystkim bardzo dziękujemy za pomoc, poświęcony czas i zaangażowanie. Zobaczyć uśmiech na twarzach dzieci-bezcenne! Do zobaczenia za rok ??


  STYPENDIA MAZOWIECKIE DLA UCZNIÓW SZKÓŁ ZAWODOWYCH
       8 czerwca na szkolnej auli uczniowie i absolwenci naszej szkoły, którzy w tym roku szkolnym otrzymali stypendia dla uczniów szkół zawodowych, zaprezentowali swoje prace. W tym roku takie wyróżnienia otrzymało 5 uczniów naszej szkoły. To była trzecia edycja projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Celem projektu jest motywowanie uczniów do rozwoju zawodowego.


  ZAREKLAMUJ MATEMATYKĘ W SWOIM ZAWODZIE
       8 czerwca rozstrzygnięto międzyszkolny konkurs "Zareklamuj matematykę w swoim zawodzie". Do organizatorów wpłynęło 13 prac z 4 szkół. Zadaniem uczestników było stworzenie prezentacji multimedialnej ukazującej przydatność Królowej Nauk w zawodach, w których się uczą. Prezentacje oceniało jury złożone z matematyków uczących w naszej szkole. Po podsumowaniu wyników ogłoszono zwycięzów:
  I miejsce - Kerim Taganov (1 TE)
  II miejsce - Julia Kowalska (3 TC)
  III miejsce - Adrianna Wawrzyńska (1TC)

  Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie!


  DZIEŃ MATEMATYKI
       W dniu 7 czerwca 2018 w naszej szkole został zorganizowany dzień matematyki. Na wszystkich przerwach w holu na III piętrze można było się zmierzyć z różnymi zagadkami matematycznymi, rebusami i łamigłówkami. Dodatkowymi atrakcjami tego dnia była fotobudka oraz matematyczne słodkości przygotowane przez uczniów.


  W MUZEUM WALKI I MĘCZEŃSTWA
       Dnia 07 czerwca uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia byli na jednodniowej wycieczce w Treblince - w ramach realizacji działań programu WIE. W czasie lekcji muzealnej pogłębili swoją wiedzę na temat akcji Reinhard, którego konsekwencją było utworzenie przez Niemców obozu zagłady. Kierowano do niego przede wszystkim transporty z gett w okupowanej Polsce, w tym getta warszawskiego. Niemieckie plany przewidywały, że w Treblince będą mordowani Żydzi z dystryktów warszawskiego i radomskiego.
       Uczniowie dowiedzieli się, że w obozie zginął między innymi Janusz Korczak – pisarz i pedagog, który nie chcąc opuścić swoich podopiecznych z domu dziecka w getcie warszawskim, dobrowolnie udał się z nimi na śmierć.
       Młodzież zapaliła znicze pod Pomnikiem Ofiar Obozu Zagłady, oddając hołd pomordowanym przez Niemców - Żydom z Polski i innych państw Europy, których zgładzono w tym miejscu w latach 1942 – 1943.
       Na zakończenie wycieczki jedna z uczennic z niezwykłym wzruszeniem odczytała wiersz Władysława Szlengela Mała Stacja Treblinki, który powstał w getcie warszawskim.


  NA UNIWERSYTECIE WARSZAWSKIM
       Dnia 05 czerwca uczniowie Branżowej Szkoły Pierwszego stopnia brali udział w warsztatach społecznych na Wydziale Psychologii UW w ramach realizacji działań Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. Celem zajęć było uwrażliwienie młodzieży na potrzebę tolerancji i szacunku dla odrębności kulturowej i religijnej mniejszości narodowych mieszkającej nie tylko w Polsce.
       W czasie wykładu zostały omówione zagadnienia związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji, rolą uprzedzeń i stereotypów w procesie wykluczenia , i niesprawiedliwego traktowania określonych grup społecznych. Młodzież miała możliwość zdobycia informacji na temat antysemityzmu. Dowiedziała się, że istotą Holokaustu był infrahumanizm, który doprowadził do dehumanizacji relacji międzyludzkich.
       Ćwiczenia miały na celu przełamywanie negatywnych stereotypów na problemy grup mniejszościowych, skonfrontowanie uczniów z szeregiem nieprawdziwych informacji o różnych środowiskach narodowych. Warsztaty zainicjowały aktywność społeczną uczniów przez pryzmat humanistycznej postawy.


  DZIEŃ DZIECKA W KANCELARII PREMIERA
       „Malowanie twarzy, kolorowe fryzury, poczta polonijna oraz rodzinne gry planszowe – to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez MEN podczas Dnia Dziecka w Kancelarii Premiera, które odbyło się w niedzielę, 3 czerwca br.
       Tegoroczny Dzień Dziecka przebiegał pod hasłem „Kto Ty jesteś? Polak mały! Dzień Dziecka w 100-lecie Niepodległej!”
       „Każdy uczestnik pikniku mógł odwiedzić nasz sektor fryzjerski i wykonywać m.in: fryzury, koki, kolorowe doczepki i inne zabiegi fryzjerskie, a także nauczyć się, jak poprawnie zrobić warkocz czy „kłosa” oraz stworzyć kotylion lub korale. Dodatkowo uczniowie szkół branżowych wykonywali profesjonalny makijaż, charakteryzację, zmywalny tatuaż i wianki związane z tradycją ludową Mazowsza.”
       „Dla najmłodszych przygotowaliśmy quizy, zagadki, kolorowanki oraz kącik gier planszowych. Dzięki poczcie polonijnej dzieci mogły zaprojektować kartki niepodległościowe i napisać pozdrowienia do uczniów ze szkół polskich zagranicą.
       Wspólnie z nami atrakcje na Dzień Dziecka przygotowali pracownicy Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, a także nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 w Warszawie oraz Zespołu Szkół Hotelarsko - Turystyczno - Gastronomicznych nr 1 w Warszawie. Z kolei dzięki Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji obecny był także Mobilne Centrum Edukacyjne. Wszystkim serdecznie dziękujemy za przemiłą imprezę.” Źródło: men.gov.pl


  THE ROYALS
       Miesiące wiosenne oraz rocznice przypadające w tym okresie – 92 rocznica urodzin Królowej Elżbiety oraz 7 rocznica ślubu Księcia Williama i Kathrene zainspirowały uczniów klas 2TPMA, 2TPMB oraz 3TE do stworzenia kolekcji ubiorów dla rodziny królewskiej opatrzonej informacjami dotyczącymi szczegółów wykonania odzieży oraz napisania listów z życzeniami. Listy razem z podarunkami zostały wysłane do Pałacu Buckingham w Londynie ( Rezydencja Królowej Elżbiety ) oraz do Pałacu Kensington w Londynie ( Rezydencja Księcia Williama i Małżonki ). Z niecierpliwością oczekujemy na odpowiedź …


  KONKURS MAKIJAŻU I STYLIZACJI – W ŚWIECIE FILMU
       29 maja br. odbył się szkolny konkurs makijażu i stylizacji pt. „W świecie filmu”. Udział wzięli słuchacze Szkoły Policealnej nr 50 dla Dorosłych. W konkursie komisja oceniała przygotowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami bhp, kreatywność i pomysłowość, stopień trudności, estetykę wykonania oraz ogólny wizerunek stylizowanej postaci.
  Komisja konkursowa przyznała nagrody:

  I miejsce – Magdalena Wylotek (2PWA)
  II miejsce – Justyna Pawlak (2PWA)
  III miejsce – Paulina Skonieczna (2PWA)

  Wyróżnienia:
  • Weronika Mazurkiewicz (1PWA)
  • Patrycja Pietuchowska (1PWA)
  • Patrycja Drachal (2PWA)
  • Agata Gawrych (2PWA)


  NA WSZYSTKO JEST PRZYSŁOWIE
  KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I NIEMIECKIEGO
       „Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu” – A bird in hand is worth two in a bush. Takimi oto słowami rozpoczął się 30 maja 2018r. drugi etap konkursu języka angielskiego „Na wszystko jest przysłowie” zorganizowany przez Zespół Szkół im. Michała Konarskiego w Warszawie. Przysłowia nauczają, przestrzegają, nakazują, zakazują lub wyśmiewają wady ludzkie. Obrazują one wiele życiowych sytuacji i ubogacają nasz język. Konkurs został zorganizowany pod patronatem Burmistrza dzielnicy Warszawa - Wola. Tego samego dnia odbył się również drugi etap konkursu z języka niemieckiego
  .
  W kategorii z języka angielskiego:
  I miejsce - Kesja Zawadzka (2 TC)
  III miejsce - Julia Kutak (1 TPMA)
  III miejsce - Magdalena Bąk (2 TPMB)

  Wyróżnienia:
  Maja Cuber (1 TPMA)
  Maja Rozwadowska (2 TPMB)


  W kategorii z języka niemieckiego:
  I miejsce - Róża Szumigaj (1 TPMB)
  II miejsce - Kesja Zawadzka (2 TC)

  Wyróżnienia:
  Aleksandra Niedbalska (1 TPMB)
  Damian Prus (1 TE)
  Agnieszka Stachlewska (1 TE)
  Aleksandra Waśniewska (2 TPMA)


  W MUZEUM NARODOWYM
       Dnia 25 maja uczniowie Branżowej Szkoły Pierwszego stopnia w ramach realizacji WIE uczestniczyli w warsztatach na temat : Wpływ judaizmu na sztukę. Młodzież dowiedziała się , że judaizm miał ogromne znaczenie na kształt artystyczny całej ikonografii. Ortodoksyjna rabiniczna interpretacja Prawa Mojżeszowego zakazywała przedstawienia postaci ludzi i zwierząt. Elementy zdobnicze w sztuce żydowskiej zostały ograniczone do ornamentyki roślinnej. W XIX wieku Żydzi zaczęli włączać się w nurt kultury europejskiej. Istotnym elementem określającym sztukę miało Żydowskie Oświecenie – Haskala. Sztuka żydowska powoli traciła sakralny charakter.
       Warsztaty artystyczne umożliwiły poznanie twórczości : Chagalla i Modigliani. Najbardziej znanym artystą polskiego pochodzenia był Maurycy Gottielb. Malarz, który pracował nad obrazami będącymi realizacją pojednania polsko- żydowskiego przez sztukę. Stworzył dzieła religijne : Chrystus nauczający w Kafarnaum, Chrystus w świątyni, jak i historyczno – literackie : Jankiel cymbalista i Zosia, Kazimierz Wielki nadający prawa Żydom.
       Uczestnicy projektu mieli możliwość odczytania dzieł przez różne konteksty : historyczne, religijne. Teksty ikonograficzne odzwierciedlały wpływy artystyczne obowiązujące w epoce oraz wrażliwość i mentalność malarzy.


  ZROZUMIEĆ STAROŚĆ - WARSZTATY
       Dnia 23 maja 2018 w Zespole Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych odbyły się warsztaty pt. „Zrozumieć Starość” organizowane przez fundację „Zaczyn” zajmującą się propagowaniem, a przede wszystkim uświadamianiem jak wygląda starość w aspekcie fizycznym. W tym celu uczniowie klas 1 TPMA, 1 TPMB, 1 TC oraz 2 TPMB mieli możliwość założenia specjalnego kombinezonu geriatrycznego, który pozwalał użytkownikowi "dodać" 40 lat. Dzięki warsztatom, uczniowie pierwszych i drugiej klasy technikum Odzieżowego i Fryzjerskiego mogli przez chwilę „poczuć” się jak osoby w podeszłym wieku, dowiedzieć się jak zmienia się nasze funkcjonowanie wraz z wiekiem. Warsztaty zostały zorganizowane dzięki współpracy z Promedica24. Więcej o tej kampanii można przeczytać na stronie: www.zrozumiecstarosc.pl.  START UP JUMP!
       W ramach projektu START-UP JUMP odbyła się czwarta wizyta studyjna. 22 maja 2018 młodzież odwiedziła Fundację FabLab Orange ul. Twarda 14/16 w Warszawie. Tematem spotkania były "Metody współczesnej fabrykacji". Po skończonej edycji projektu uczniowie otrzymali indeksy uczestnictwa w przedsięwzięciach.


  WARSZAWSKIE INICJATYWY EDUKACYJNE - W CO SIĘ UBIERAĆ W XXI WIEKU?
       W dniach 16-18 maja 2018 roku młodzież technikum odzieżowego Naszej Szkoły uczestniczyła w zajęciach warsztatowych na Politechnice Łódzkiej.
  Dzięki realizacji projektu w ramach WIE pt: „W co się ubierać w XXI wieku?” mogliśmy poszerzyć wiedzę i umiejętności zawodowe z zakresu materiałoznawstwa i technologii odzieży.
  Celem wyjazdu było przeprowadzenie badań laboratoryjnych nowoczesnych materiałów odzieżowych i poznanie nowych technologii szycia. Uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych, na których:
  • przeprowadziliśmy mikroskopową i chemiczną identyfikację włókien,
  • wyznaczyliśmy masę liniową przędzy,
  • określiliśmy rodzaj i liczbę skrętów przędzy,
  • wykonaliśmy badania wytrzymałościowe materiałów odzieżowych,
  • zrobiliśmy badania na palność materiałów odzieżowych,
  • zapoznaliśmy się z najnowszą aparaturą laboratoryjną do wyznaczania odporności na piling (mechacenie się), przepuszczalność powietrza, wodochłonność i wodoodporność,
  • przeprowadziliśmy próby szycia na najnowszych maszynach i automatach szwalniczych: automat do wykonywania kieszeni ciętych, guzikarki, dziurkarki, maszyna do miejscowego wdawania materiału, szlufkarka, gumówka,
  • wykonaliśmy ćwiczenia na zgrzewarce i maszynie do uszczelniania szwów do szycia odzieży wodoodpornej.

  Oprócz intensywnej pracy znaleźliśmy również czas na przyjemności… Zwiedziliśmy wystawy:
  • Chrystian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja – ubiory, które otworzyły szeroko drzwi do ekstrawaganckiej elegancji i wykreowały nowy wzór idealnej figury z wąską talią oraz podkreślonymi biodrami i biustem.
  • Maszyny Leonardo da Vinci – ponad 70 eksponatów, w tym historyczne modele, interaktywne instalacje, filmy oraz współczesne przykłady bio-inspirowanej robotyki, lotnictwa i inżynierii materiałowej. Jednym z głównych obszarów badań Leonarda da Vinci było… włókiennictwo. Starał się rozwijać praktyczne problemy producentów lin czy filcowej odzieży. Wymyślił odzież dla płetwonurków…

  Połączyliśmy zdobywanie wiedzy z przyjemnościami, a wszystko to w klimacie miasta – stolicy polskiej mody.
  Zapraszamy do obejrzenia galerii…


  ZWIEDZAMY KULISY TEATRU
       Uczniowie klas 2TPMA i 2TPMB oraz 1TPMB w marcu i maju br. zwiedzali Teatr Wielki - Operę Narodową od kulis. Zgłębianie ich tajemnic rozpoczęło się od wysłuchania prelekcji o historii gmachu, potem wędrując za przewodnikiem uczniowie mieli okazją stanąć na jednej z największych scen operowych świata, poznać jej techniczne możliwości, wysłuchać ciekawych anegdot dotyczących rekwizytów teatralnych oraz zobaczyć pracę obsługi przygotowujących scenę do spektaklu. Zajrzeć do wielu pracowni artystycznych m.in. malarni, modelatorni, stolarni oraz szczególnie interesującej uczniów pracowni krawieckiej i ogromnego magazynu kostiumów. Wielkie wrażenie wywarła na wszystkich scena główna teatru oraz usytuowanie miejsc widowiskowych. To okazja, by obejrzeć od środka niezwykły świat opery, znaleźć się „po drugiej stronie lustra”.


  II ETAP KONKURSU EKOLOGICZNEGO: PIERWIASTKI, KTÓRE LECZĄ
       17 maja 22 uczniów klas pierwszych przystąpiło do drugiego etapu konkursu pierwiastki, które leczą. Uczniowie mieli za zadanie uzupełnić tekst dotyczący znaczenia pierwiastków zawartych w solach mineralnych w prawidłowej diecie, wykazać się znajomością skutków niedoboru mikroelementów i makroelementów w dziennym zapotrzebowaniu na te składniki oraz wiedzą w jakich produktach tych pierwiastków jest najwięcej.
  Najlepsze wyniki uzyskali:
  • Agata Kochanek 1TA
  • Karolina Płocka 1TD
  • Kalina Kotara 1TC  Międzyszkolny Konkurs ENGLISH CONTEST 2018
       W maju 2018 r. uczennica naszej szkoły Agnieszka Męczyńska otrzymała wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie języka angielskiego English Contest 2018. Uczennica wykazała się nie tylko wspaniałą znajomością języka angielskiego ale również szeroką wiedzą o krajach anglojęzycznych. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkól Fototechnicznych w Warszawie. Agnieszce oraz pani Paulinie Wawrzyn GRATULUJEMY SUKCESU :)


  ŻYJ ZDROWO NA SPORTOWO - PODSUMOWANIE PROJEKTU
       Dnia 26 kwietnia klasy drugie zrealizowały projekt pt. „Żyj zdrowo na sportowo” w ramach zajęć z edukacji zdrowotnej. Projekt ten opierał się na wielu działaniach. Największą atrakcją tego dnia była rozmowa z gościem specjalnym- panią Klaudią Sygit, wielokrotną medalistką fitness sylwetkowego. Młodzież zadawała pytania na temat zdrowego odżywiania, ćwiczeń fizycznych i startów w zawodach. Następnie przedstawione były prezentacje, pokazy ćwiczeń i różne quizy. Sale gimnastyczną i korytarze ożywiły plakaty, ulotki i hasła związane z tematem projektu. Na długiej przerwie został zorganizowany bufet ze zdrową żywnością. Oczywiście do każdej potrawy dołączane były przepisy na jej wykonanie. Dzięki pani pielęgniarce uczniowie mogli zmierzyć poziom cukru we krwi, ciśnienie oraz BMI.
       Na jakość naszego codziennego życia wpływ maja przede wszystkim: to, w jaki sposób się odżywiamy, czy uprawiamy jakikolwiek rodzaj aktywności fizycznej i czy stosujemy używki. W swoich działaniach uczniowie odnieśli się do tych trzech zagadnień. Starali się przekazać jak najwięcej informacji, z nadzieją, że posłużą one pomocą w podejmowaniu decyzji, dotyczących Waszego zdrowia i bezpieczeństwa. Projekt przygotowali uczniowie wszystkich klas drugich technikum i szkoły branżowej, pod kierunkiem zespołu nauczycieli WF.


  W KIJOWIE
       W dniach 23 – 25 kwietnia Mateusz Machnik - uczeń oddziału IV Tb brał udział w wycieczce do Kijowa . Reprezentował młodzież szkół warszawskich w XVII Pielgrzymce do Bykowni na Polski Cmentarz Wojenny – poświęconej pamięci ofiar zbrodni katyńskiej oraz Polaków – obywateli ZSRS, którzy w latach 1937- 1938 stracili życie w wyniku tzw. Operacji polskiej NKWD.
       Młodzież złożyła wieńce na mogile zbiorowej ,wspólnej mogile ofiar totalitaryzmu, a także przed Wiecznym Ogniem. Minutą ciszy został oddany hołd tym wszystkim, dla których sam fakt istnienia był dla sowieckiego reżimu śmiertelnym zagrożeniem. Ponad 110 tys. osób straciło życie tylko za to, że byli Polakami. Podczas homilii ksiądz podkreślił, że Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni to wyjątkowo symboliczne miejsce, które jest cząstką Polski.
       Na Placu Niepodległości ( Majdan Niezależności ) złożono kwiaty i zapalono znicze dla upamiętnienia poległych w czasie manifestacji wspierającej demokratyzację Ukrainy.
       Pobyt w Kijowie okazał się okazją do zwiedzania miasta i poznania jego historii . Młodzież zobaczyła Ławrę Peczerską – kolebkę wschodniosłowiańskiego prawosławia, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największe wrażenie wywarły : Monaster św. Michała o Złotych Kopułach i Sobór Mądrości Bożej. Spacerowała na jednej z najsłynniejszych ulic świata – Chreszczatyk, która jest swoistym przeglądem architektonicznych styli i inspirującą podróżą przez lata historii.
       Wyjazd do Kijowa okazał się niezwykłą lekcją historii i patriotyzmu, która zapewne zapisała się w świadomości wszystkich uczestników wycieczki.


  TEXTIL 2018
       19 kwietnia 2018 w Łodzi odbyło się XVIII Ogólnopolskie Seminarium Studenckie TEXTIL 2018 "Young Fashion Design Politechnika Łódzka".
  W części konkursowej w kategorii: Prezentacje kolekcji wyrobów odzieżowych na modelkach pokazano 22 kolekcje z 9 szkół z Polski. Naszą Szkołę reprezentowało 5 uczniów:
  • Aleksandra Waśniewska - 2TPMA
  • Adrian Dominiak - 4TA
  • Julia Zarecka – 2TPMB
  • Wiktoria Burzyńska – 3TA
  • Weronika Szleszyńska – 3TA

  Nasi uczniowie zdobyli nagrody:
  • II miejsce – Julia Zarecka – kolekcja: JACUELINE
  • III miejsce – Wiktoria Burzyńska – kolekcja IN SEARCH OF COLOR
  GRATULUJEMY!!!!!  OGÓLNOPOLSKIE BURSZTYNOWE KONKURSY W GDAŃSKU
       13 kwietnia 2018 roku w Gdańsku odbyły się Ogólnopolskie Konkursy o "Bursztynowy Grzebień", "Bursztynową Pomadkę" i "Bursztynową Igłę". Tematem przewodnim konkursów był „Bursztynowy Rajski Ptak”. W każdym z tych konkursów udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Wszystkie typy konkursów były skierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, zainteresowanych tematyką odzieżową, fryzjerską i makijażu.
       Celem konkursu o „Bursztynową Igłę” było promowanie i wspieranie młodych talentów w zakresie kreowania mody. Zadaniem uczniów było wykonanie stroju nawiązującego do tematu „Bursztynowy Rajski Ptak”.
       Uczestnicy konkursu o „Bursztynowy Grzebień” mieli za zadanie wykonać fantazyjną fryzurę, w której bursztyn może być wykorzystany jako element dekoracyjny.
       Uczniowie biorący udział w konkursie o „Bursztynową Pomadkę” również musieli zmierzyć się z tegorocznym tematem „Bursztynowy Rajski Ptak”.

  Wśród laureatów konkursów znaleźli się nasi uczniowie:
  w VIII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE NA NAJLEPSZEGO KREATORA MODY o „BURSZTYNOWĄ IGŁĘ”
  I miejsce zajęła Wiktoria Burzyńska
  w XII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE MAKIJAŻU O „BURSZTYNOWĄ POMADKĘ”
  I miejsce zajął Jakub Szymański
  a w XIV OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE MŁODYCH TALENTÓW FRYZJERSKICH O „BURSZTYNOWY GRZEBIEŃ”
  wyróżnienie zdobyli:
  Wiktoria Poniatowska
  Kerim Taganov

  Gratulujemy naszym zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!!!  START-UP JUMP PO RAZ TRZECI
       W ramach projektu START-UP JUMP miało miejsce trzecie spotkanie. Tym razem uczniowie uczestniczyli w zajęciach w Centrum Przedsiębiorczości Smolna.


  (NIE) OCZYWISTE POMYSŁY NA BIZNES. TOREBKA Z KLOCKÓW LEGO
       Dnia 11 kwietnia uczniowie oddziału 3 TC uczestniczyli w drugiej wizycie studyjnej w ramach projektu START-UP JUMP. Zajęcia odbyły się w Centrum Rozwoju Doradztwa Zawodowego.


  W TEATRZE POLSKIM
       Dnia 11 kwietnia uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w ramach realizacji tematu projektu WIE obejrzeli spektakl Kilka obcych słów po polsku w produkcji Teatru Żydowskiego. Reżyser Anna Smolar zaprezentowała spektakl o Marcu 68 zupełnie z innej perspektywy, niż realizowano to dotychczas. Urodzona i wychowana w Paryżu córka marcowych emigrantów – pokazała przedstawienie, które w centrum uwagi stawia pokolenie dzieci tych, dla których Marzec jest wspólnym doświadczeniem. Historie żydowskich rodzin w wyraźny sposób przypominały rekwizyty z narracyjnej wystawy.
       Tekst autorstwa Michała Buszewicza opierał się na relacjach starszego pokolenia, dla którego ojczyzną była Polska. Pokazał złożoność, która kryje się za doświadczeniem emigracji i za kwestią przynależności, zakorzenienia i patriotyzmu. Ważnym materiałem do powstania spektaklu były rozmowy przeprowadzone przez Mike Urbaniak w Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Europie.
       Przedstawienie teatralne było bardzo przejrzyste w swojej wymowie, a uczniowie sami potrafili odpowiedzieć na podstawowe pytania : Kim są dzieci emigrantów marcowych? Jak wyglądało ich dzieciństwo, jak kształtowała się ich tożsamość narodowa, kulturowa i religijna?


  TAJEMNICA SPINÓW JĄDROWYCH
       Tajemnice spinów jądrowych, były kolejnym wykładem z cyklu „ciekawa chemia”, w którym uczestniczyli uczniowie klas pierwszych 11 kwietnia.
       Dr Piotr Garbacz wyjaśnił uczniom czym zajmuje się spektroskopia MRI i jakie pozwala uzyskać informacje o cząsteczkach. Obejrzeli zdjęcia na których przedstawiony był spektroskop NMR , magnes nadprzewodzący oraz elektromagnes i dowiedzieli się jakie muszą być zapewnione warunki do ich prawidłowego działania.
       Zastosowania tej metody są bardzo liczne jak np.; identyfikacja jąder atomów, określanie wiązań między atomami, pomiar odległości między atomami, rozróżnianie enancjomerów, pomiar współczynnika dyfuzji czy obrazowanie podczas diagnostyki lekarskiej . Przyszłością jest jej zastosowanie w informatyce kwantowej.


  KATYŃ – PRAWDA I PAMIĘĆ
       Dnia 05 kwietnia w Muzeum Katyńskim odbyło się uroczyste spotkanie wszystkich Laureatów XVIII edycji Konkursu Katyń: Prawda i Pamięć- zorganizowanego pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Mokotów, Mazowieckiego Kuratora Oświaty i NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty. Celem konkursu było upowszechnienie znajomości historii najnowszej wśród młodzieży, wychowanie patriotyczne w oparciu o przekaz pokoleniowy, budzenie szacunku dla postawy Polaków w czasie II wojny światowej.
       Przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ Solidarność Pan Andrzej Kropiwnicki i Mazowiecki Wicekurator Oświaty Pan Andrzej Sosnowski uświetnili swoją obecnością spotkanie.
       Uczeń IV Tb Mateusz Machnik jako Laureat Konkursu otrzymał w nagrodę - wyjazd na Ukrainę - XVII Pielgrzymkę na Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie – Bykowni . Uczniowi będzie towarzyszyć Joanna Muranty, która sprawowała opiekę merytoryczną w aspekcie historycznym Fundatorem nagrody jest Burmistrz Dzielnicy Mokotów Pan Bogdan Olesiński.
       Dnia 15 marca w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Odyńca 57 odbyło się dzielnicowe podsumowanie Konkursu Historycznego. Nasi uczniowie i nauczyciele po raz kolejny odnieśli sukces i zostali nagrodzeni. Dyplomy i nagrody książkowe wręczył Pan Krzysztof Skolimowski z- ca Burmistrza Dzielnicy Mokotów.
  Nagroda I Stopnia – Mateusz Machnik
  Nagroda II Stopnia – Julia Kowalska
  Nagroda III Stopnia – Katarzyna Kostera
  Uczennice zostały przygotowane przez nauczycieli: Małgorzatę Kur i Grażynę Chrostowską – Juszczyk.
  GRATULUJEMY !


  FINALIŚCI V OLIMPIADY ODZIEŻOWEJ
       22 marca 2018 r. na Politechnice Łódzkiej odbył się III etap V Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności z Zakresu Projektowania i Wytwarzania Odzieży.
  Z naszej Szkoły do Zawodów Centralnych przystąpiło 7 osób:
  • Wiktoria Całuch - 2TPMB
  • Nikola Chmiel - 2TPMB
  • Aleksandra Waśniewska - 2TPMA
  • Wiktoria Burzyńska - 3TA
  • Zuzanna Łatczak - 3TA
  • Aleksandra Mikus - 3TA
  • Kacper Tomaszewski - 3TA.

  Wszyscy uzyskali tytuł: FINALISTY OLIMPIADY.
  Nagrodą za poniesiony wysiłek w zdobywaniu wiedzy i umiejętności zawodowych jest zwolnienie z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik przemysłu mody i technik technologii odzieży oraz podwyższenie ocen rocznych z teoretycznych przedmiotów zawodowych.
  Uczniów do Olimpiady przygotowała pani Iwona Włoskowicz.
  GRATULUJEMY!


  SZKOCJA, WALIA - KULTURA I SZTUKA
       W marcu, w dniach 6- 21 III nauczycielki języka angielskiego Monika Wasilewicz i Elżbieta Hoć wraz z klasą 1 TD pracowały nad projektem "Szkocja, Walia- kultura i sztuka, sławni ludzie, interesujące miejsca". Celem projektu było zaznajomienie uczniów klasy pierwszej technikum fryzjerskiego z historią tychże krajów i przybliżenie im wiedzy na temat Szkocji i Walii. Efektem pracy nad projektem było przygotowanie plakatów z prezentacją wybranej przez uczniów tematyki i wystawa w korytarzu na 1szym piętrze szkoły. Powstała również prezentacja multimedialna podsumowująca pracę nad projektem.


  W POLIN
       Dnia 26 marca uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia poznali ciekawą ekspozycję w Muzeum Historii Żydów Polskich. Zwiedzający udali się w podróż przez 1000 lat historii Żydów polskich – od średniowiecza do współczesności. Dowiedzieli się, w jaki sposób nasz kraj stał się centrum żydowskiej diaspory i domem największej społeczności żydowskiej na świecie.
       Młodzież zanurzyła się w historii opowiadanej przez zabytkowe przedmioty, instalacje interaktywne, rekonstrukcje i makiety. Zwróciła uwagę na burzliwe wydarzenia sprzed wieków i czas Zagłady aż do współczesności. Ekspozycja umożliwiła zapoznanie się z wszystkimi etapami historii narodu: od legend o przybyciu Żydów na ziemie polskie, przez pierwsze ich osadnictwo i rozwój kultury.
       Największe wrażenie na uczniach wywołał Las Artystyczny, który zaprezentował legendę Po-lin o przybyciu i osiedleniu się Żydów w kraju Mieszka. Legendę, która wyjaśnia nazwę Polski w języku hebrajskim, która była inspiracją dla nazwy muzeum.
       Narracyjny wykład zakończył spacer aleją Ireny Sendlerowej do Pomnika Powstańców Getta, poświęcony powstańcom, którzy bohatersko wystąpili przeciwko likwidacji getta przez hitlerowskie Niemcy.


  W MUZEUM HISTORII POLSKI
       Dnia 21 marca uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia zapoznali się z sytuacją ludności żydowskiej w Polsce. Podczas warsztatów edukacyjnych: Co się działo na Mątowie, analizowali teksty źródłowe, interpretowali informacje i formułowali sądy. Warsztaty pozwoliły uczniom poznanie dokumentów władz okupacyjnych Generalnego Gubernatorstwa regulujących sytuację Żydów.
       Dnia 27 marca młodzież w czasie lekcji muzealnej na temat: Nie tylko Jan Karski dowiedziała się o postawie Polaków wobec ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Zapoznała się z rolą i metodami działania Żegoty. Uczniów zainteresowały losy Ireny Sendlerowej, która otrzymała medal Sprawiedliwej wśród Narodów Świata – przyznawany przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. Matka Dzieci Holocaustu przyczyniła się do ocalenia kilkuset żydowskich dzieci w czasie II wojny światowej.
       Zajęcia edukacyjne umożliwiły pozyskanie wiedzy na temat mniejszości narodowych przez pryzmat historii Polski. Uświadomiły znaczenie roli poświęcenia w ratowaniu ludzkiego życia.


  WIELKANOCNY KIERMASZ CHARYTATYWNY
       Jak co roku i na każde święta Szkolny Wolontariat we współpracy z Samorządem zorganizował akcję charytatywną. Tym razem był to kiermasz ozdób wielkanocnych wykonanych własnoręcznie przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Udało nam się zebrać 510 zł, które zakupiliśmy słodycze dla Dzieci z Ogniska Wspierania Rodzin z Mokotowa. Natomiast klasa 3tc wraz z Panią Ewą Mierzą z własnej inicjatywy uszyła wielkanocnego zająca i wypełniła go słodyczami. Wasza pomysłowość i hojność nie zna granic. Dziekujemy wszystkim zaangażowanym w nasz kiermasz. Życzymy Radosnych Świąt Wielkanocnych.


  WIZYTA STUDYJNA W JAMIE MISTRZA FRYZJERSTWA MĘSKIEGO ADAMA SZULCA
       Pierwszy dzień wyjazdu do Poznania czyli 23-03-2018 owocował w nowe doświadczenia. Odwiedziliśmy Pana Adama Szulca w salonie na Poznańskim Osiedlu Stare Zegrze.
       Od wejścia salon fryzjerski męski robi ogromne wrażenie. Wystrój salonu to istne dzieło sztuki, które wypełnia pasja, dobra muzyka i rodzinna atmosfera.
       Dzięki uprzejmości Pana Adama mogliśmy przyglądać się przygotowaniom do pokazu, który odbył się w sobotę na scenie głównej pt. „ROCKA pin-up Adam Szulc i Poznański Klub Stylizacji”
       Tego typu wizyty to nowe doświadczenia dobra zabawa i dawka wiedzy, którą chłonęliśmy wszyscy.
       Pozytywna postawa Pana Adama Szulca jego rodziny i pracowników spowodował że uczniowie popatrzyli w zupełnie nowy sposób na pracę w salonie.


  NA MIĘDZYNARODOWYCH TARGACH FRYZJERSKICH W POZNANIU
       W dniach 24 – 25 marca uczniowie naszej szkoły byli obecni na Targach Fryzjerskich Look 2018. Program wycieczki obejmował: seminaria, prelekcje i pokazy.
       Młodzież zwróciła uwagę na Hyperreal – kolekcję fryzur Montibello wiosna – lato. Doceniła precyzyjne cięcia z intrygującą wizją artystyczną. Z pewnością nie zapomną o pokazie kolekcji Goldwell. Największe wrażenie wywarł pokaz najnowszej kolekcji wyrafinowanych upięć powstałych w oparciu o najpiękniejsze trendy w stylizacji włosów. Znany stylista Moroccanoil Angelo Fraccica wraz z polskim zespołem edukatorów na czele z Rafałem Krajewskim zaprezentowali unikalne połączenie klasyki ze światowymi trendami. Należy wspomnieć, że wyjątkową atrakcją fryzjerską był pokaz francuskiego ambasadora marki : Pascal de los Rios. Artysta zaprezentował najnowsze trendy z Lazurowego Wybrzeża.
       Interesującym punktem programu Targów był pokaz piękna, zdrowia i urody z udziałem osób w wieku senioralnym i młodzieży. Na scenie głównej w roli modelek wystąpili seniorzy wraz z dziećmi. Przy współudziale wybitnych fryzjerów z marki Kaaral – Mistrzów Świata we fryzjerstwie – Martą Robak i Błażejem Adamusem, a także doskonałych wizażystów z Akademii Wizażystyki Maestro – Mistrza Świata Olafa Tabaczyńskiego zaprezentowany został pierwszy raz na Międzynarodowych Targach Poznańskich międzypokoleniowy pokaz piękna i urody.
       Uczniowie mieli okazję poznać drogę do kariery znanych polskich fryzjerów. Wielkim przeżyciem dla uczniów była rozmowa z MISTRZYNIĄ ŚWIATA WE FRYZJERSTWIE JAGODĄ KORZENIEWSKĄ a następnie obserwowanie autorskiego pokazu JGK Hair Academy Leyton House Jagoda Korzeniewska. To rozmowy z Panem Adamem Szulcem inspiracje i motywacja do poszerzania swoich horyzontów a następnie udział w pokazie Adam Szulc Barbershop, Poznań ROCKA pin-up Adam Szulc i Poznański Klub Stylizacji.
       Targi fryzjerskie dostarczyły nie tylko wrażeń zawodowych , ale i inspiracji artystycznych.
  WYNIKI
  VI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KREOWANIA UBIORU
  GALAKTYCZNY BLASK

       Prezentujemy wyniki z naszego VI Ogólnopolskiego Konkursu Kreowania Ubioru, który odbył się w murach naszej szkoły dnia 21 marca tego roku.
  WYRÓŻNIENIA:
  • Politechnika Łódzka. Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów - Patrycja Wdowska (ZS Skórzanych i Odzieżowych, Stylizacji i Usług, Radom)
  • Via Moda:
   • wiktoria Tarnowska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Paula Gościniak (Technikum nr 4, Gdynia)
   • Aleksandra Myrda (ZS Odzieżowych, Poznań)
  • Wyższa Szkoła Artystyczna:
   • Aleksandra Waśniewska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Natalia Stanik (ZS A-EiO, Bytom)
   • Paula Gościniak (Technikum nr 4, Gdynia)
  • Muzeum Pałac w Wilanowie - Aleksandra Myrda (ZS Odzieżowych, Poznań)
  • Łuksja - Aleksandra Waśniewska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
  • 5-10-15:
   • Zuzanna Olszewska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Aleksandra Waśniewska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
  • Garbarnia Nadarzyn
   • Małgorzata Wiaduch (Technikum nr 4, Gdynia)
   • Julia Zarecka (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Aleksandra Waśniewska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Patrycja Wdowska (ZS Skórzanych i Odzieżowych, Stylizacji i Usług, Radom)
  • Contec – Technika Konfekcyjna
   • Natalia Strzelczyk (ZS Odzieżowych, Poznań)
   • Dominika Soszka (ZS O-W, Lublin)
   • Zuzanna Olszewska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
  • Atelier Ewa Godun
   • Natalia Stanik (ZS A-EiO, Bytom)
   • Julia Zarecka (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Aleksandra Mikus (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Zuzanna Olszewska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Wiktoria Tarnowska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Magdalena Bąk (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Aleksandra Waśniewska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Paulina Chiczewska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Aleksandra Ruszczyk (ZS Skórzanych i Odzieżowych, Stylizacji i Usług, Radom)
  • Ewiko Konfekcja Damska - Paulina Chiczewska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
  • Studio Foto Oskar - Karolina Banach (ZS A-EiO, Bytom)
  • Polskie Radio Czwórka Marta Hoppe - Barbara Chamera (ZS A-EiO, Bytom)

  NAGRODY przyznane przez Komisję Konkursową:
  I miejsce - Natalia Stanik (ZS A-EiO, Bytom)
  II miejsce - Aleksandra Waśniewska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
  III miejsce - Paula Gościniak (Technikum nr 4, Gdynia)

  SPONSORZY:

  WYNIKI X OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU FANTAZJI FRYZJERSKIEJ
  GALAKTYCZNY BLASK

  pod honorowym patronatem:


  Ministra Edukacji Narodowej
  Marszałka Województwa Mazowieckiego

  Marszałek
  Województwa
  Mazowieckiego
  Prezydent
  Miasta Stołecznego Warszawy
  Mazowieckiego Kuratora Oświaty
  Ośrodka Rozwoju Edukacji
  Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli
  Wyższej Szkoły Zawodowej Łódzkiej Korporacji Oświatowej
  Klubu Fryzjerstwa Artystycznego im. Lubowieckiego
  Cechu Fryzjerów w Warszawie


       Prezentujemy wyniki i fotorelację z naszego X Ogólnopolskiego Konkursu Fantazji Fryzjerskiej, który odbył się w murach naszej szkoły dnia 20 marca 2018 roku.
       W konkursie wzięło udział 46 uczestników z 23 szkół z całej Polski.

  WYRÓŻNIENIA:
  • Cech Fryzjerów - Daniel Gabryszewski (ZS nr 2, Rypin)
  • Wyższa Szkoła Zawodowa Łódzkiej Korporacji Oświatowej - Wiktoria Patrońska (ZS Mechanicznych, Rzeszów)
  • Wyższa Szkoła Artystyczna - Weronika Krzyżanowska (Niepubliczne Technikum Usługowe ZDN, Warszawa)
  • Unikat Studio - Jakub Paczkowski (ZS nr 2, Rypin)
  • Salony Fryzur Piotr Knapik
   • Kerim Taganov (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Jakub Murglin (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Paulina Dejek (ZSZ nr 1, Skierniewice)
  • Reg-ster Tomasz Jakubowski - Weronika Krzyżanowska (Niepubliczne Technikum Usługowe ZDN, Warszawa)
  • Akademia Fryzjerska Color Art Desire :
   • Kerim Taganov (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Daniel Gabryszewski (ZS nr 2, Rypin)
   • Sylwia Wronowska (ZSZ nr 2, Ostrołęka)
  • Lions Barber - Jakub Murglin (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
  • Schoolline, Pivot Point :
   • Ewelina Gil (ZSZ nr 1, Skierniewice)
   • Kerim Taganov (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Patryk Taranowski (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Adrian Dziewulski (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Jakub Salkowski (ZSP nr 1, Łowicz)
  • Salon Fryzjerski Małgorzata Kilarska :
   • Natalia Gałczyńska (ZSP nr 2 CKP, Garwolin)
   • Paulina Kulesza (ZS nr 1, Ostrów Mazowiecka)
   • Damian Mil (Technikum nr 30, Warszawa)
   • Katarzyna Niewiarowska (ZSOiZ, Ciechanowiec)
   • Maria Neumann (ZSU, Ostrów Wielkopolski)
  • NAH - Roksana Łuczak (ZSU, Ostrów Wielkopolski)
  • Prosalon, Intensis - Joanna Stempel (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
  • Fale Loki Koki :
   • Daniel Gabryszewski (ZS nr 2, Rypin)
   • Jakub Murglin (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Weronika Krzyżanowska (Niepubliczne Technikum Usługowe ZDN, Warszawa)
  • Beliso, Cece of Sweden:
   • Natalia Gałczyńska (ZSP nr 2 CKP, Garwolin)
   • Weronika Krzyżanowska (Niepubliczne Technikum Usługowe ZDN, Warszawa)
   • Kerim Taganov (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Urszula Sauć (ZSTiO, Białystok)
   • Roksana Łuczak (ZSU, Ostrów Wielkopolski)
   • Ewa Szymańska (ZS nr 21, Warszawa)
  • Medavita, Bea Beleza:
   • Weronika Krzyżanowska (Niepubliczne Technikum Usługowe ZDN, Warszawa)
   • Patrycja Trzaskowska (Technikum nr 2, Otwock)
   • Natalia Głogowska (Salon Fryzjerski AGA, Łowicz)
  • Hurtownia Magnolia - Katarzyna Niewiarowska (ZSOiZ, Ciechanowiec)
  • Steiner - The on board spa - Ewa Szymańska (ZS nr 21, Warszawa)
  • SzukamFryzjera.pl:
   • Natalia Gałczyńska (ZSP nr 2 CKP, Garwolin)
   • Kerim Taganov (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
  • McHair:
   • Natalia Gałczyńska (ZSP nr 2 CKP, Garwolin)
   • Sylwia Wronowska (ZSZ nr 2, Ostrołęka)
   • Weronika Krzyżanowska (Niepubliczne Technikum Usługowe ZDN, Warszawa)
  • Hurtownia Magnolia - Patryk Taranowski (ZSOFiK nr 22, Warszawa)

  NAGRODY przyznane przez Komisję Konkursową:
  I miejsce - Natalia Gałczyńska (ZSP nr 2 CKP, Garwolin)
  II miejsce - Kerim Taganov (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
  III miejsce - Katarzyna Niewiarowska (ZSOiZ, Ciechanowiec)


  SPONSORZY:

  X OGÓLNOPOLSKI KONKURS FANTAZJI FRYZJERSKIEJ
  "GALAKTYCZNY BLASK"


       Galaktyka kryje w sobie wiele tajemnic. Kojarzona jest zazwyczaj z czernią, bezmiarem i delikatnym blaskiem gwiazd. Zagłębiając się jednak w głąb odnajdujemy, że skrywa w sobie niesamowite kolory, niespotykane zjawiska i formy. Wybuchy gwiazd, mgławice – to tylko niektóre elementy, które prezentują nam ogrom kreatywności natury, dając tym samym nieograniczoną paletę barw.
       Te nieprawdopodobne zjawiska mogą być inspiracją do tworzenia nowatorskich stylizacji, bezmiaru galaktycznych form fryzur i dodatków.
       Manieryzm – czyli wielkość kolorów, niekonwencjonalność, brak symetrii, to cechy mody lat 80-tych, które w dużej mierze zarówno w ubiorze jak i fryzurze nawiązywały do elementów galaktyki. Neonowe kolory włosów, cekiny, które połyskiwały jak małe gwiazdki, duże ilości sztucznej biżuterii, dominujący, pełen brokatu i blasku makijaż – to cechy, które nawiązują do tematu naszego konkursu. Powróćmy do dawnych lat świetności brokatu, kolorowych farbek, uczesań oderwanych od rzeczywistości i stwórzmy nowoczesne, błyszczące stylizacje niczym „nie z tego świata”.


  KOBIETA W ODCIENIU PATRIOTYZMU
       W dniu 14 marca 2018 odbył się II Ogólnopolski konkurs Mody Fryzjerskiej "Kobieta w odcieniu Patriotyzmu" w Garwolinie. Naszą szkołę reprezentowali: Joanna Stempel, Dominika Strzelczyk, Damian Prus. Przygotowania do konkursu trwały od stycznia. Osiągnięcie w konkursie zajęli Dominika Strzelczyk zajęła 3 miejsce. Oraz wyróżnienie Damian Prus, Joanna Stempel.
  Do konkursu uczniów przygotowali: p. Jolanta Żelechowska przygotowała Joannę Stempel, p. Piotr Olszewski przygotował Dominikę Strzelczyk, a p. Kinga Chmielewska przygotowała Damiana Prus.


  MODELOWANIE KOMPUTEROWE CZĄSTECZEK CHEMICZNYCH I BIOLOGICZNYCH
       Jak wygląda model cząsteczek białek i innych struktur chemicznych mogli zobaczyć uczniowie klas pierwszych podczas wykładów ciekawej chemii na wydziale chemicznym UW.
       14.03.2018 podczas wykładu „Modelowanie komputerowe cząsteczek chemicznych i biologicznych” prof. dr hab. Sławomir Filipek zainteresował uczniów pokazując jak przejść od wzorów sumarycznych przez pełne wzory strukturalne do modeli komputerowych cząsteczek.
       Uczniowie mogli zapoznać się ze strukturą chemiczną różnych neuroprzekaźników, dowiedzieć jak działają i jaką rolę odgrywają enzymy i receptory w synapsach.
       Uczniowie uświadomili sobie jak cienka jest granica między trucizną a lekiem oraz za jakie uczucia odpowiedzialne są poszczególne neuroprzekaźniki.


  MAŁA PĘTELKA 2018
       W dniu 8 marca 2018r. odbyła się XXIV edycja ogólnopolskiego konkursu „Mała Pętelka" dla Młodych Krawców i Projektantów im. Małgorzaty Zaręby w Poznaniu. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Waśniewska, Adrian Dominiak, Wiktoria Burzyńska, Julia Zarecka Weronika Szleszyńska.
       Przygotowania do konkursu trwały od stycznia. Informacja o zakwalifikowaniu się do konkursu stała się podłożem ciężkiej i niezwykle kreatywnej pracy nad kolekcjami. Nie było lekko, ale twórczo. Pomimo różnych koncepcji i spojrzenia na jeden z dwu tematów: „Feeria barw-inspiracje malarstwem" i „Na czasie, po czasie, do czasu - zegarowe dylematy." naszym młodym „projektantom” udało się zdążyć ze wszystkim na czas.
       Dało się zauważyć, że stres wynikający z oczekiwania na finał był ogromny, ale świadczył jedynie o zaangażowaniu i stanowił dowód wielkiego profesjonalizmu.

  W kategorii Użytkowej: „Feeria barw-inspiracje malarstwem"
  I miejsce zajęła Aleksandra Waśniewska
  II miejsce zajęła Julia Zarecka
  Wyróżnienie otrzymała Wiktoria Burzyńska

  W kategorii Awangarda: „Na czasie, po czasie, do czasu - zegarowe dylematy."
  II miejsce zajął Adrian Dominiak

  Uczucie spełnienia w oczach naszych podopiecznych było bezcenne. Wszyscy jesteśmy z nich bardzo dumni. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!


  WYCIECZKA PO TEATRZE WIELKIM - OPERZE NARODOWEJ W WARSZAWIE
       6 marca 2018r Klasa 2TPMA i 2 TPMB (pod opieka wychowawcy p. E Hoć , p. Jolanty Wąsowskiej-Szafraniak oraz p. Zuzanny Domańskiej) zwiedziły kulisy Teatru Wielkiego. Wycieczka była nie lada atrakcją, ponieważ wielu warszawiaków nigdy nie było w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Budynek pozostaje dla nich niedostępny z różnych powodów.
       Zwiedzanie kulis Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie to możliwość, by zobaczyć “od kuchni” najważniejszy punkt kulturalny w Polsce. To okazja by stanąć na jednej z największych scen operowych świata, zobaczyć jej techniczne możliwości, zajrzeć do malarni, modelatorni, pracowni szewskiej czy pracowni krawieckiej, sprawdzić, jak głęboki jest kanał orkiestry, zgubić się w ogromnych magazynach kostiumów, a przy odrobinie szczęścia przez uchylone drzwi podsłuchać artystów podczas próby. To okazja, by niezwykły świat opery obejrzeć od środka.
       Na wyższych pietrach teatru, gdzie dostaliśmy się windą towarową, znajdują się: malarnia, szereg pracowni, sale konstruktorskie, magazyny, sale do ćwiczeń.
       Podczas zwiedzania odwiedziliśmy następujące miejsca: Foyer, kulisy sceny, Scenę, magazyny scenografii, Malarnię, Salę Montażową, Stolarnię, Ślusarnię, Pracownię Artystyczną Modelarstwa i Rzeźby, korytarze Polskiego Baletu Narodowego, Magazyn Kostiumów, Pracownię Obuwniczą, Pracownię Krawiecką Męską oraz widownię Sali Moniuszki.
       Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak wyglada praca w Pracowni Krawieckiej Męskiej i możliwośc porozmawiać z osobami, które tam pracują.


  START UP JUMP!
       Uczniowie TOiF im. Marii Bratkowskiej z oddziału 3TC realizują projekt START-UP JUMP - warszawski program rozwoju przedsiębiorczości "Młodzieżowy semestr biznesowy", organizowany przez Biuro Rozwoju Gospodarczego i Biuro Edukacji Urzędu m. st. Warszawy. Pierwsza wizyta studyjna odbyła się 01.03.2018r na Stadionie Narodowym pt: "Pierwszy krok do biznesu". Młodzież uczestniczyła w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez edukatora z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.


  WALENTYNKOWA AKCJA CHARYTATYWNA
       Kolejna już tym razem walentynkowa akcja charytatywna połączona z koncertem piosenek o miłości zakończyła się sukcesem. Dzięki Waszej hojności udało się uzbierać trzy pokaźne kartony produktów z długim terminem przydatności. Tym razem pomogliśmy Hospicjum św. Krzysztofa z ul.Magazynowej z Mokotowa. Dziękujemy bardzo.


  LEKCJA PATRIOTYZMU – LEKCJA HISTORII W SEJMIE RP
       Dnia 5 marca uczniowie Technikum Odzieżowego i Fryzjerskiego wzięli udział w konferencji historycznej: Katyń – 5 Marca - Dzień Pamięci zorganizowanej przez Warszawską Solidarność Oświatową i Fundację Golgota Wschodu dla uczniów szkół warszawskich w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Celem konferencji było zainspirowanie młodzieży do poznania i poszerzenia wiedzy z najnowszej historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem faktów i wydarzeń długo w naszych dziejach przemilczanych. Młodzież utwierdziła się w przekonaniu, że Zbrodnia Katyńska miała pozostać mroczną tajemnicą, o której prawda nie mogła nigdy być ujawniona. Zrozumiała, że Katyń na wiele lat stał się symbolem wszystkich nieznanych miejsc śmierci skrywających tysiące wymordowanych Polaków, a katyńskie kłamstwo stało się mitem założycielskim władzy komunistycznej w Polsce, całkowicie zależnej od sowieckiej Rosji.
       Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat funkcjonowania państw totalitarnych. Konferencja historyczna okazała się interesującą lekcją patriotyzmu.


  XXIX MIĘDZYNARODOWY SALON EDUKACYJNY
       Po raz kolejny nasza szkoła była obecna podczas XXIX Salonu Edukacyjnego Perspektywy 2018 w Pałacu Kultury i Nauki. Można nas było znaleźc na stoisku nr 93. Czekaliśmy na wszystkich ciekawych tego, jak wygląda nauka w zawodach technik przemysłu mody, technik usług fryzjerskich oraz fryzjer.
       Wszyscy wiemy, że wybór szkoły średniej jest bardzo ważny dla każdego młodego człowieka, bo to ma ogromne znaczenie w dalszej karierze zawodowej i odnoszeniu sukcesów zawodowych. A tych, którzy jeszcze nie są przekonani do tego, że chcą z nami spędzić kolejne lata swojej edukacji zapraszamy na dzień otwarty dla gimnazjalistów - 21 marca 2018 r. o godzinie 17 w gmachu naszej szkoły.  JAK ZMNIEJSZYĆ ILOŚĆ DWUTLENKU WĘGLA W ATMOSFERZE?
       Jak zmniejszyć ilość dwutlenku węgla w atmosferze i wykorzystać go do produkcji paliw dowiedzieli się uczniowie 28 lutego 2018 uczestnicząc w wykładzie ciekawej chemii dla szkół ponadgimnazjalnych. Wykład zatytułowany „Nanostrukturalne układy katalityczne do konwersji CO2: generowanie prostych paliw i związków chemicznych” wygłosił prof. dr hab. Paweł Kulesza oraz dr hab. Iwona Rutkowska.
  W pierwszej części wykładu dr Rutkowska w ciekawy sposób przedstawiła informacje o cyklu przemian CO2, omówiła efekt cieplarniany oraz przekonała o konieczności redukcji CO2 w atmosferze.
  W drugiej części prof. Paweł Kulesza przedstawił zagadnienia związane z metodami przemiany CO2 w alternatywne paliwa.
  Wykład był bogato ilustrowany co pozwoliło uczniom łatwiej zrozumieć trudne zagadnienia związane z katalizą niskotemperaturową.


  II MAZOWIECKI KONKURS FRYZJERSKI - GRECKA BOGINI
       Dnia 15 lutego 2018r odbył się II Mazowiecki Konkurs Fryzjerski pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty zorganizowanego przez Zespole Szkół nr 34 im. Mieszka I w Warszawie, pod tytułem Grecka bogini, gdzie naszą szkołę godnie reprezentował uczeń klasy I TE Kerim Taganov, który za wykonaną stylizację otrzymał wyróżnienie od członków jury. Do konkursu uczeń przygotowywała się pod opieką p. Kingi Chmielewskiej która odpowiedzialna była również za organizację i wyjazd na konkurs. Serdeczne podziękowania dla modelki Karoliny Kopani oraz Klaudii Nowek za pomoc w wykonaniu makijażu.


  WARSZAWSKIE INICJATYWY EDUKACYJNE - REKRUTACJA
  Rozpoczynamy rekrutację uczniów do dwóch projektów w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. Zapraszamy!

  Holokaust - tragedia, która uczy humanitaryzmu.

  W co się ubierać XXI wieku?  WOLONTARIUSZE W SEJMIE RP
       Mamy tę moc! Młodzież że szkolnego wolontariatu z klas 1tc,2tc i 3td wraz z opiekunkami gosciła dzisiaj w Sejmie RP na zaproszenie Fundacji Świat na Tak. W Sali Kolumnowej miała miejsce gala w czasie której wszyscy wolontariusze pomagający w Balu Integracyjnym otrzymali pamiątkowe dyplomy i podziękowania za pomoc.


  SUKCES KAZIMIERZOWSKIEJ
       Dnia 08 lutego uczennica naszej Szkoły Ewelina Stec z oddziału 3Tc zajęła I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Mistrzowie Czytania 2018. Konkurs odbył się w XLII Liceum im. Marii Konopnickiej, a jego ideą było promowanie i wspieranie czytelnictwa.
       Honorowy Patronat nad I edycją Konkursu objęli: Mazowiecki Kurator Ośwaty i Uniwersytet Jagielloński. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja powołana przez organizatora. Skład Jury: profesor Krzysztof Biedrzycki – Uniwersytet Jagielloński, p. Małgorzata Karolina Piekarska – pisarka, p. Hanna Łukowska.

  I miejsce : Zespół Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22
  II miejsce ex aequo : XXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego
                                XLII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej
  III miejsce: X Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi

  Ewelino, Gratulujemy !


  KONKURS PIOSENKI I KONCERT CHARYTATYWNY
       Śpiewać każdy może u nas zawsze lepiej a nigdy gorzej, dnia 8 lutego przy ul. Wiśniowej w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych odbył się konkurs piosenki połączony z Koncertem charytatywnym na rzecz Hospicjum Onkologicznego z Ursynowa. Reprezentowały naszą Szkołę Pani Paulina Wawrzyn oraz Małgorzata Łuczak z klasy 2TC. Dzieląc się swoim talentem wzbogacając odczucia estetyczne zajęły II i III miejsce. Dobro należy mnożyć i dzielić a zaowocuje w późniejszym czasie.


  MOC DZIAŁANIA
       Nasza uczennica Małgosia Łuczak z klady 2tc jako prężnie działająca wolontariuszka była zgłoszona do konkursu Moc działania Fundacji PRAMIERICA.Jej zaangażowanie i otwarte serce zostały zauważone co widać na załączonym zdjęciu- dyplom uznania i list jako podziękowanie. Gosiu, oby tak dalej!


  CZY SOBOTA CZY NIEDZIELA WOLONTARIAT SIĘ UDZIELA
       Bez względu na dzień tygodnia szkolny Wolontariat rusza z pomocą. Tym razem we współpracy z Fundacją Świat na Tak odpowiedzieliśmy na apel i pomogliśmy w Balu Integracyjnym. który odbył się 3 lutego w ARENIE Ursynów. Tematem przewodnim była Kraina lodu. Był to bal integracyjny więc dla osób w wieku od 10 do 40 lat z różnym stopniem niepełnosprawności, a nasze uczennice pod opieką Pani Pauliny Wawrzyn, Agnieszki Olszewskiej i Irminy Król z klasy 1tc i 3td poświęciły swój czas zaplatając warkoczyki, kręcąc loki i i karbując włosy wszystkim, którzy tylko chcieli.


  DZISIAJ W BETLEJEM
       Jak co roku przed Bożym Narodzeniem młodzież pod "batutą" Pani Pauliny Wawrzyn i opieką Pani Irminy Sokołowskiej i Pani Ewy Mierzwy przygotowała rozśpiewane Jasełka przeplatane tekstem autorstwa Pani Agnieszki Olszewskiej. W świąteczny klimat wprowadziły nas śpiewane przez chór, solo czy w duetach kolędy i pastorałki. Niesamowity jest fakt jak bardzo młodzież chce się angażować i uczestniczyć w tego typu przedsięwzięciach. Na koniec tej duchowej uczty Pani Dyrektor Magdalena Jarosińska złożyła wszystkim życzenia łamiąc się opłatkiem. Pani Iwonie Włoskowicz dziękujemy za zrobienie klimatycznej dekoracji.


  POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ
       W odpowiedzi na coroczną ogólnopolską akcję "Pomóż dzieciom przetrwać zimę" Uczniowie naszej Szkoły pokazali jak gorące mają serca. W okresie przedświątecznym młodzież pod koordynacją Pani Ewy Mierzwy i i Pani Pauliny Wawrzyn zbierano dla dzieci to czego najbardziej im potrzeba, czego potrzeba dzieciom i ich rodzinom. Młodzież i Nauczyciele przynosili słodycze, przybory szkolne, ale również środki czystości. Możemy z dumą powiedzieć, że udało się nam zebrać ponad 100 kg darów. Hojność i otwartość na potrzeby innych naszej Młodzieży jest wielka. Dziękujemy i już czekamy na kolejną edycję w 2018 roku.
  Dziękujemy również Pani Małgorzacie Kopczyńskiej w transporcie darów do sztabu na Mokotowie.


  GALA FINAŁOWA PROJEKTÓW SPOŁECZNYCH
        19 grudnia odbyła Gala Finałowa Projektów Społecznych, zostały podsumowane wszystkie projekty zrealizowane w tym roku. Z Naszej Szkoły zrealizowano 3 projekty:
 • Dzień Dzieciaka- klasa 3 ZA
 • Andrzejkowo- Mikołajkowo ITE
 • Zszyte Serca 3TA
  Wszyscy uczniowie dostali certyfikaty i podziękowania za udział. Kordynatorami projektów były: p. Agnieszka Olszewska, p. Małgorzata Kur i p.Irmina Sokołowska.


 • VI OGÓLNOPOLSKI KONKURS KREOWANIA UBIORU - WYNIKI I ETAPU
       Człowiek współczesny szuka inspiracji we Wszechświecie, marzy o podróżach do odległych Galaktyk. Gwiazdy błyszczące na niebie rozbudzają jego wyobraźnię. Już od najdawniejszych czasów ludzi fascynowało Światło płynące do nas z Kosmosu. Zapraszamy uczniów szkół odzieżowych do zagłębienia się w otchłanie galaktyki i zaprojektowania ubiorów przyszłości. Stwórzcie niepowtarzalne kreacje, wykorzystując niekonwencjonalne materiały i nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne. Poruszcie swoją wyobraźnię i marzenia o kosmicznych podróżach… Więcej szczegółów...


  MIKOŁAJKI W OŚRODKU MŁODZIEŻOWYM
       Uczniowie klasy ITe z pomocą Małgosi Łuczak z 2TC zorganizowali Mikołajki dla dzieci z Ośrodka Młodzieżowego na Mokotowie.
  W ramach Projektu Społecznego dofinansowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży kupili prezenty dla dzieci i zorganizawali poczęstunek. Nie obyło się bez atrakcji: fotobudki (przy pomocy p. Renaty Mazur), warsztatów z przygotowania ozdób świątecznych (przy pomocy p. Elżbiety Hoć) oraz naszych utalentowanych uczniów, którzy zajmowali się włosami dzieci oraz oprawą artystyczną.
  Po części artystycznej zaprosiliśmy wszystkich na smaczna przekąskę, przygotowana przez klase 1 te, panią Sokołowską, panią Hoć i p. Mazur.Na koniec naszego spotkania zaaranżowane zostało spotkanie z Mikolajami. W tę rolę doskonale wcieliły się Dorota Wojciechowska i Nikola Toryfer. Zmęczeni lecz szczęśliwi późnym wieczorem wróciliśmy do domów, by następnego dnia znów byc w szkole 8.00.
  Kordynatorem projektu była p. Irmina Sokołowska, a szczególne podziękowania należą się tym najbardziej zaangażowanm uczniom: Burczyk Julii, Cackowskiej Aleksandrze, Cackowskiej Alicji, Cieślak Zosi, Fryczyńskiej Monice, Grabowieckiemu Adamowi, Korolczuk Basi, Kopani Karolinie, Kurant Klaudii, Mandesowi Filipowi, Fabek Paulinie, Krawczyk Dagmarze, Nowek Klaudii, Poniatowskiej Wiktorii, Prusowi Damianowi, Toryfter Nikoli, Wojciechowskiej Dorocie, Wolf Łukaszowi.

  Relacja na stronie Centrum Wspierania Rodzin


  TYDZIEŃ UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH - RELACJA
  Ten grudniowy tydzień w naszej szkole był pełen wydarzeń!
       Wykłady, szkolenia, prezentacje, warsztaty, wystawy, wycieczki pozwoliły uczniom poszerzyć wiadomości z zakresu nauczanych zawodów. Równocześnie uczestnicząc w konkursach, sprawdzianach umiejętności zawodowych i pokazach, młodzież mogła pochwalić się wcześniej zdobyta wiedzą.
       Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała i obejrzała prezentację absolwentek Wyższej Szkoły Artystycznej, które opowiadając o odbytych w tej szkole studiach zachęcały uczniów do zajęcia się charakteryzacją, modnym i ciekawym kierunkiem.
  Szkolenie firmy CONTECT przybliżyło uczniom działanie skanera 3D - narzędzia do mierzenia sylwetki ludzkiej, który pozwala utworzyć „awatara”. Skaner 3D ma coraz większe zastosowanie w przemyśle odzieżowym i sprzedaży odzieży na miarę. Korzystając z prezentacji skanera 3D uczniowie mogli wykonać swoje pomiary i utworzyć własne awatary.
       Bardzo ciekawe okazały się warsztaty terami. Terami to japońskie ozdobne kule, w przeszłości tworzone jako zabawki. Uczniowie pod kierunkiem pani Moniki Sternik, za pomocą nici i kul styropianowych próbowali wykonać niepowtarzalne ozdoby choinkowe.
       W tym samym czasie uczniowie klasy 3TA uczestniczyli w prezentacji przedstawiciela Fabryki Nici „ARIADNA”, który opowiadał o produkowanych przez fabrykę wyrobach, a przede wszystkim niciach do szycia wszelkiego rodzaju odzieży i bielizny oraz haftu maszynowego.
       Zawiłości założenia własnej firmy tłumaczyli młodzieży przedstawiciele banku BGŻ BNB PARIBAS.
       Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się wykłady z historii mody: p. Moniki Janisz z Muzeum Narodowego zatytułowany Haftowane i koronkowe ozdoby ubiorów w XVII wieku i p. Olgi Skoczylas z Muzeum w Wilanowie - Ambasadorki mody – lalki Pandory.
       Wielu wrażeń i informacji dostarczyły uczniom technikum fryzjerskiego wyjścia do Studia Sztuki oraz do Chantal – polskiej firmy produkującej kosmetyki do pielęgnacji, koloryzacji i stylizacji włosów.
       Wycieczka do Studia Sztuki- szkoły charakteryzacji, wizażu, stylizacji i projektowania, założonej w 1992 roku w Warszawie, pierwszej niepublicznej szkoły artystyczna w Polsce, miała pokazać uczniom, że charakteryzacja i wizaż to dziedziny pokrewne fryzjerstwu. Młodzież mogła obejrzeć fantastyczne prace wykonane przez słuchaczy szkoły, dowiedzieć się o podstawowych tajnikach charakteryzacji i zapoznać się z całą ofertą edukacyjną Studia Sztuki. Dyrektor placówki pani Danuta Konarzewska zaprosiła uczniów na coroczny pokaz prac dyplomowych, który odbywa się w czerwcu.
       W fabryce farb do włosów Chantal uczniowie klasy 2 TC i 4TF zwiedzili laboratorium, gdzie powstaje większość innowacyjnych receptur oraz sprawowana jest kontrola na jakością produktów trafiających do klientów. Sztandarową ofertą produktową firmy są profesjonalne kosmetyki skierowane do salonów fryzjerskich pod marką PROSALON. Młodzież uczestniczyła także w szkoleniu technik koloryzacji włosów.
       Dla uczniów naszej szkoły oraz zaproszonych z innych szkół w Warszawie przygotowano międzyszkolne konkursy językowe: wiedzy o Irlandii, w którym wzięło udział 15 uczniów, a każdy uczestnik przedstawiał przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną w języku angielskim oraz „English for hairdressers”- w którym uczestnicy musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością terminologii fryzjerskiej, także w języku angielskim.
       Natomiast uczniowie zakwalifikowani do II etapu konkursu Terminologii Odzieżowej i Fryzjerskiej z języka niemieckiego mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę i uzupełnić zdania słownictwem branżowym, oczywiście w języku niemieckim.
       Ogromne zainteresowanie i dużo emocji wzbudził III wewnątrzszkolny konkurs fryzjerski: Z falami za Pan Brat pt. „Galactic hair”, którego celem było doskonalenie manualnych umiejętności zawodowych, rozwijanie wyobraźni i poczucia estetyki, a także promocja młodych talentów. Do konkursu zgłosiło się 13 uczestników. Oceny dokonywała komisja konkursowa złożona z nauczycieli przedmiotów zawodowych fryzjerskich i odzieżowych.

       Laureatami w poszczególnych konkursach zostali:
  • Wiedzy o Irlandii
   I miejsce - ADAM BROL z Zespołu Szkół nr36 im. Marcina Kasprzaka
   II miejsce –RÓŻA SZUMIGAJ z ZSOFiK nr 22
   III miejsce – KACPER JAGŁOWSKI z ZSOFiK nr 22

   Nagrody ufundowali: Ambasada Irlandii i Rada Rodziców przy ZSOFiK nr 22

  • „English for hairdressers”
   I miejsce: MONIKA PEREIRA-MOJSA z Zespołu Szkół nr 21 w Warszawie
   II miejsce: KLAUDIA BURSA z ZSOFiK nr 22
   III miejsce: ALEKSANDRA LATOSIŃSKA z Zespołu Szkół nr 21 w Warszawie

   Wyróżnienia:
   ZUZANNA ŻELAZKO (Zespół Szkół nr 27 w Warszawie)
   WERONIKA WASZKIEWICZ (Zespół Szkół nr 1 w Mińsku Mazowieckim)
   MONIKA PEREIRA-MOISA (Zespół Szkół nr 21 w Warszawie)
   KAMIL MARJAŃSKI (Niepubliczne Szkoły Zawodowe w Warszawie)
   WERONIKA KRZYŻANOWSKA (Niepubliczne Szkoły Zawodowe w Warszawie)
   KLAUDIA BURSA (Zespół Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 w Warszawie)
   Nagrody ufundowali: PEARSON LONGMAN i Rada Rodziców przy ZSOFiK nr 22

  • Znajomość terminologii branżowej z języka niemieckiego W klasach o profilu odzieżowym:
   I miejsce – NIKOLA CHMIEL (IITPMB), AGATA SLENK (IITPMB)
   II miejsce- WIKTORIA TARNOWSKA (IITPMA)
   III miejsce- PAULINA STUDNICKA (IITPMB)
   W klasach o profilu fryzjerskim:
   I miejsce – KLAUDIA SKŁODOWSKA (IITC)
   II miejsce- JOANNA KAZIMIERCZAK (IITC), KLAUDIA MATUSZEWSKA (IITC)
   III miejsce- ALEKSANDRA PACYNA (IITC)
  „Z falami za Pan Brat – Galactic Hair”
  I miejsce: PATRYK TARANOWSKI (I TC)
  II miejsce: ADRIAN DZIEWULSKI (III TC)
  III miejsce: ANGELIKA WOŹNIAK (III ZA)
  Uczniowie zakwalifikowani do reprezentowania szkoły w Konkursie Fantazji Fryzjerskiej:
  Technikum fryzjerskie: Tarnowski Patryk I TC, Dziewulski Adrian III TC, Taganov Kerim ITE.
  Zasadnicza Szkoła Zawodowa: Woźniak Angelika III ZA, Murglin Jakub III ZA, Stempel Joanna III ZA.

  Nagrody ufundowała Rada Rodziców przy ZSOFiK nr 22

       Ten tydzień to nie tylko zdobywanie wiedzy. Uczniowie klas trzecich fryzjerskich podczas sprawdzianów zawodowych musieli wykazać się umiejętnością strzyżenia damskiego na modelu, które potem oceniał nauczyciel zawodu. Natomiast uczniowie klas trzecich odzieżowych mieli za zadanie uszycie spódnicy na podstawie wcześniej przygotowanego wykroju.
       Dodatkowo uczniowie klasy 3TA w ramach projektu edukacyjnego przygotowali ciekawą i pomysłową kolekcje strojów zatytułowana „Kolorowo i sportowo”, którą zaprezentowali na pokazie w auli w obecności zgromadzonej młodzieży, gości, nauczycieli i dyrekcji szkoły.
       Swoje umiejętności zawodowe zaprezentowały także słuchaczki szkoły kosmetycznej. W holu pierwszego piętra uczniowie oraz osoby chętne mogły skorzystać z zabiegów pielęgnujących dłonie, wykonania makijażu dziennego lub wieczorowego, skorzystać ze stoiska z mikrokamerą do obserwacji włosów i znamion skóry oraz zabiegu kawitacji jako alternatywy peelingu z nałożeniem maski na twarz.


  MIKOŁAJKOWY MARATON FITNESS
       Na kilka dni przed świętami odbył się na naszej szkole maraton fitness. Młodzież intensywnie ćwiczyła aerobic, zumbę, tabatę oraz stretching. Zajęcia fitness organizowane są systematycznie. Prowadząca zajęcia pani Monika Kruszewska, zaprasza do udziału w nich wszystkich uczniów, którzy chcą wzmocnić swoje ciało, poprawić wytrzymałość i koordynację, poćwiczyć przy fajnej muzyce oraz dowiedzieć się jak prawidłowo i zdrowo się odżywiać.


  PODARUJ UŚMIECH NA ŚWIĘTA
       Dobro, które się dzieli mnoży się i do nas wraca. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, które sprzyjają okazywaniu dobroci względem potrzebujących. W naszej szkole dobrych Wolontariuszy nie brakuje a przykładem jest dzisiejsza akcja w Mokotowskim Hospicjum Św. Krzyża przy ul. Magazynowej. Wolontariusze z klas: 1TD, 1TC, 2TD, 3TC, 3TD, i 4TE pod opieką Pani Ewy Mierzwy i Pani Pauliny Wawrzyn przygotowywali dzisiaj salę w noclegowni dla osób którzy nie mają swoich domów, salę, w której ma odbyć się wigilia. Młodzież własnoręcznie wykonała dekoracje, wcześniej uczennica pomalowała i ozdobiła szklane świeczniki. To wszystko było po to aby komuś sprawić radość, aby inni mimo trudnej sytuacji poczuli magię Świąt Bożego Narodzenia. Pamiętajmy, że Dobro nic kosztuje a prawdziwie widzi się sercem. A dodam, że nie jest to jedyna charytatywna akcja przed Bożym Narodzeniem.


  ANDRZEJKI Z WOLONTARIUSZAMI PCK
       W tym roku Ogniskowe Andrzejki obchodziliśmy trochę wcześniej, bo 28 listopada. Mieliśmy również gości – młodych wolontariuszy z grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych Polskiego Czerwonego Krzyża z Warszawy.

       Chłopcy przygotowali dla nas kilka Andrzejkowych wróżb. Dzieci i młodzież mogli między innymi sprawdzić , jak będzie miał na imię ich przyszły chłopak, albo jak będzie miała na imię przyszła dziewczyna.
       Później wychowankowie zostali podzieleni na trzy drużyny i zagraliśmy w kalambury. Ale nie takie zwykłe kalambury, a jesienno-andrzejkowe. Hasła jakie zostały przygotowane przez wolontariuszy były związane z magią, wróżbami, jesienią. W magiczny sposób wszystkie drużyny zdobyły maksymalną ilość punktów, co spowodowało, że każdy zasłużył na słodką nagrodę.
       A nagrody, czyli słodycze zapakowane w przepiękną papierową dynię, przygotowali dla nas uczniowie z Zespołu Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22. Dziękujemy! :)
  Treść artykułu tutaj


  LITERACKIE REFLEKSJE: SPACER BRZEGIEM WISŁY
       Dnia 10 grudnia zakończył się wewnątrzszkolny konkurs literacki: Spacer brzegiem Wisły. Konkurs związany był z podjętą przez Sejm uchwałą w sprawie ustanowienia roku 2017- Rokiem Wisły. Zadaniem uczestników było napisanie opowiadania tematycznie związanego z rzeką Wisłą. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję do stworzenia ciekawych, literackich refleksji. Wszystkie prace zachwyciły organizatorów i trudno było wyłonić zwycięzców. Komisja postanowiła nagrodzić teksty oznaczających się interesującą konwencją i niebanalną narracją.
  Zwycięzcami konkursu zostali:
  I miejsce: Agata Telesińska – oddział III TD
  II miejsce: Patrycja Machaj - oddział I BSA
  III miejsce: Wiktor Zaprzalski - oddział I TC
  Wyróżnienia zdobyły:
  Natalia Baran – oddział III TA
  Nikola Chmiel- oddział II TPMB


  WPŁYW CYBERPRZESTRZENI NA ŻYCIE CZŁOWIEKA
       Uczniowie oddziału 3Te na zajęciach z wychowawcą i lekcjach bibliotecznych prowadzonych przez p. Zuzannę Domańską i p. Anna Rychlicką zrealizowali interdyscyplinarny projekt edukacyjny na temat: Wpływ cyberprzestrzeni na życie człowieka. Praca metodą projektu trwała od października do listopada.
       Celem głównym projektu edukacyjnego było poznanie zagrożeń wynikających z nieracjonalnego korzystania z Internetu. Uczniowie zdobyli wiedzę dotyczącą uzależnień związanych z wirtualnym światem. Zapoznali się z ustawą o prawie autorskim, typami licencji i publikowaniem materiałów, które naruszają dobre imię drugiej osoby czy instytucji. Uświadomili sobie potrzebę ochrony swojej prywatności. W trakcie realizacji tematu młodzież poznała znaczenie podstawowych pojęć związanych z negatywnym wpływem cyberprzestrzeni: fonoholizm, nomofobia i cyberprzemoc. Zrozumienie nowych pojęć ułatwiło wykorzystanie różnorodnych metod: drama, heureza, metaplan i praca w grupie.
       Zwieńczeniem działań było zredagowanie ulotki z informacjami na temat: Wpływu cyberprzestrzeni na życie człowieka, które zostaną rozdane uczniom z różnych oddziałów podczas zajęć z wychowawcą i rodzicom w czasie zebrania.
       Przedsięwzięcia zrealizowanego projektu edukacyjnego wpisują się w założenia programu wychowawczo- profilaktycznego i podstawy programowej. Realizują jeden z głównych kierunków polityki oświatowej: Bezpieczeństwo w Internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych.


  STUDIO SZTUKI
       W dniu 04 grudnia klasy 3 TC i 4 TE wraz z p. E. Mierzwą i p. P. Wawrzyn uczestniczyły w wyjściu do „Studia Sztuki”- szkoły charakteryzacji, wizażu, stylizacji i projektowania. Celem spotkania z wykładowcami było przybliżenie informacji o dziedzinach pokrewnych z fryzjerstwem czyli charakteryzacją i wizażem.
       Studio Sztuki to założona w 1992 roku w Warszawie, niepubliczna szkoła artystyczna w Polsce, która w tym roku obchodzi dwudziestopięciolecie nieprzerwanej działalności i jako pierwsza została wpisana do rejestru szkół niepublicznych jako policealna szkoła artystyczna. W czasie naszej wizyty mogliśmy bliżej poznać zawód charakteryzatora i wizażysty, dokładnie obejrzeć prace, które zostały wykonane przez słuchaczy szkoły i zapoznać się z całą ofertą edukacyjną Studia Sztuki.
       Pani dyrektor placówki – Danuta Konarzewska opowiedziała nam historię szkoły oraz przedstawiała nam profil swoich absolwentów, którzy aktualnie robią karierę w dziedzinach takich jak charakteryzacja teatralna i filmowa, wizaż, efekty specjalne, stylizacja fryzur, perukarstwo, kreacja wizerunku, projektowanie ubioru, modelowanie i krawiectwo, grafika komputerowa i animacja, malarstwo, rzeźba, projektowanie, fotografia. Pani dyrektor przedstawiła nam cała listę produkcji filmowych i teatralnych oraz innych przedsięwzięć medialnych, gdzie obecnie realizują się dawni słuchacze szkoły. Na koniec zastaliśmy zaproszeni na coroczny pokaz prac dyplomowych, który odbywa się w czerwcu. Obejrzeliśmy fantastyczne prace słuchaczy i dowiedzieliśmy się o podstawowych tajnikach charakteryzacji.


  SZLACHETNA PACZKA - LUBIĘ LUDZI
       Lubię Ludzi! Nasza dzielna Wolontariuszka Małgosia Łuczak z klasy 2 TC zaangażowała się w pełni w ogólnopolską akcję - Szlachetna Paczka. Pomagała w organizowaniu paczek, pakowaniu ich i - jak widać - wraz koordynatorami akcji rozwozila do wybranych rodzin. Dzięki takim osobom ktoś ma radosne Święta Bożego Narodzenia. Dziękujemy i zachęcamy innych do działania.


  TYDZIEŃ WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH
       Zespół Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 zaprasza wszystkich uczniów w dniach 4-8 grudnia 2017 r. na organizowany w szkole Tydzień Wiedzy i Umiejętności Zawodowych.
  Wśród wydarzeń:
  • wykłady:
   • z historii ubioru „Moda dziecięca na dworze królewskim w XVII wieku”,
   • "Jak założyć firmę”
   • Spotkanie z projektantką panią Ewą Godun,
  • szkolenia firmowe:
   • „Viamoda”,
   • „CONTECT” – skaner 3D,
   • „Ariadna”,
   • „Tamari”- japoński haft,
  • pokaz kolekcji „Kolorowo i sportowo”,
  • warsztaty charakteryzacji Wyższej Szkoły Artystycznej,
  • wystawy:
   • prac plastycznych „Zawieszeni w kosmosie”
   • nagrodzona kolekcja fantomów i manekinów,
  • konkursy:
   • drugi etap „Z falami za Pan Brat - Galactic Hair”
   • „English for Hairdressers”
  • konkursy językowe:
   • „Wiedzy o Irlandii”
   • „Znajomości terminologii branżowej z języka niemieckiego”.
  Obok powyższych wydarzeń odbędą się także sprawdziany umiejętności zawodowych uczniów Technikum Odzieżowego i Fryzjerskiego oraz Branżowej Szkoły I stopnia.


  TYDZIEŃ WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH w SP 50
       Szkoła Policealna nr 50 dla Dorosłych w Warszawie zaprasza na pokazy umiejętności zawodowych kosmetycznych w dniach 4 - 6 grudnia 2017 r. Pokazy rozpoczynać się będą o godzinie 12 w budynku szkoły przy ul. Kazimierzowskiej 60.

  W programie między innymi:
  • prezentacja zabiegu pielęgnacyjnego dłoni, pokaz demakijażu z poradami i peelingiem,
  • wykonanie makijażu dziennego i wieczorowego, stoisko z mikrokamerą do obserwacji włosów i znamion skóry,
  • zabieg kawitacji jako alternatywy peeling z nałożeniem maski na twarz.
  Zainteresowanych pokazami umiejętności kosmetycznych prosimy o potwierdzenie obecności w wybranym terminie na adres e-mail: sekretariat@zso.edu.pl lub telefonicznie (22) 849-62-18.


  III MOKOTOWSKA GIEŁDA SZKÓŁ ZAWODOWYCH
       Dnia 04.12.17 w Zespole Szkół nr 27 przy ul. Rzymowskiego w Warszawie odbyła się III Mokotowska Giełda Szkół Zawodowych. Nasza szkoła również miała tam swoje stanowisko przygotowane przez p. Annę Ciecierską i p. Piotra Olszewskiego oraz uczniów klasy 1TC tj. Jakuba Grzelaka, Patryka Taranowskiego i Wiktora Zaprzalskiego, którzy z zaangażowaniem promowali i zachęcali gimnazjalistów wraz z p. Agnieszką Dulepską - Staniszewską do wyboru naszej szkoły jako kolejnego etapu w swojej edukacji.


  SPACER ŚLADAMI MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
       Dnia 27 listopada uczniowie oddziału 3Te z wychowawcą Joanną Muranty wybrali się na spacer edukacyjny po Warszawie śladami marszałka Józefa Piłsudskiego dla uczczenia 150. rocznicy Jego urodzin. W stolicy jest wiele miejsc związanych z autorem planu Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Dla Józefa Piłsudskiego, urodzonego w Zułowie na Wileńszczyźnie, najbliższym sercu miastem było Wilno. Jednak to Warszawa, jako stolica odrodzonego w 1918r. państwa polskiego stała się jego domem i miejscem urzędowania, gdy pełnił najważniejszą funkcję – Naczelnika Państwa.
       Młodzież z lekcji historii i społeczeństwa dobrze pamiętała, że właśnie Józef Piłsudski przyczynił się do odzyskania przez Polskę w 1918r. niepodległości. Marszałek Polski zbudował Polskę jako państwo wolne i demokratyczne, podejmując kroki w kierunku jak najszybszego przekazania władzy wybranemu w powszechnych wyborach Sejmowi.
       Uczniowie rozpoczęli spacer od Krakowskiego Przedmieście. Właśnie do cukierni Hotelu Europejskiego Marszałek lubił przychodzić na lody ze swoimi córkami – Jadwigą i Wandą. Robił to, wymykając się swojej ochronie. Przechodząc obok Łazienkowskiej 3 przypomnieli sobie, że drużyna piłkarska Legii powstała w 1915. w Legionach Polskich założonych przez Piłsudskiego, który był miłośnikiem sportu. Z Jego inicjatywy powstał też Centralny Instytut Wychowania Fizycznego w miejscu obecnego AWF przy ul. Marymonckiej 34. W Belwederze obmyślił plan Bitwy Warszawskiej. Klasycystyczny pałac był oficjalną siedzibą Piłsudskiego w latach 1918 – 1922. Do Kamienicy Próchnickiej przy ulicy Koszykowej 70 Marszałek przeprowadził się z Belwederu z żoną Aleksandrą Szczerbińską i córkami. Na moście Poniatowskim spotkał się z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim w pierwszy dzień przewrotu majowego. 14 listopada 1920 r. podczas obchodzonego po zakończeniu wojny polsko- bolszewickiej Święta Niepodległości, Józef Piłsudski otrzymał na Placu Zamkowym buławę marszałkowską.
       Wycieczka śladami marszałka Józefa Piłsudskiego wzbogaciła wiedzę uczniów na temat życia prywatnego tego niezwykłego człowieka. Z pewnością przyczyniła się do podniesienia kompetencji historycznych. Pogłębiła znajomość faktów z historii Warszawy.


  STRASZNIE DOBRA DYNIA
       Akcja Strasznie dobra dynia czyli robimy coś dobrego dla kogoś drugiego dobiega końca. Wasza inwencja i pomysłowość okazały się niesamowite. Zrobiliście dynie z abażurów, kartonów, wydrążyliście dynie i wypełniliście slodyczami i innymi produktami. Dzięki Waszej hojności sprawiliście radość dzieciom z Ogniska Wspierania Rodzin z Mokotowa wzbogacając im Mikołajki??Dziękujemy klasom i wychowawcom klas: 3tc, 2tc, 1tc, 3za, 2za.


  DNI OTWARTE
  Drodzy Gimnazjaliści! Zapraszamy do obejrzenia stoiska Naszej Szkoły podczas Dni Otwartych 16 i 17 listopada 2017r. w Centrum Kształcenia Praktycznego - ul.Mińska 1/5 w Warszawie. Namodniejsze ubrania, najlepsze fryzury, najciekawsze stylizacje - to wszystko zobaczycie na naszym niesamowitym stoisku. Zapraszamy !!!


  NANOTECHNOLOGIA NA WYKŁADACH CIEKAWEJ CHEMII
       Po raz kolejny uczniowie mogli zapoznać się z zagadnieniami nanotechnologii uczestnicząc w wykładzie z cyklu ciekawa chemia w Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Chemii.
       16 listopada 35 uczniów klas pierwszych wysłuchało wykładu dr Pawła Majewskiego pt. Klocki LEGO w skali nano czyli samoorganizujące się polimery i ciekłe kryształy”.
       Uczniowie dowiedzieli się między innymi co to są kopolimery, jakie mają właściwości i zastosowanie.
       Przedstawione zostały metody zmniejszenia odbicia padającego na lustra baterii słonecznych światła, dzięki czemu można poprawić efektywność tego źródła energii.
       vUczniowie obejrzeli również piękne kryształy krzemu, które przyniósł prelegent.Wykład był bogato ilustrowany co ułatwiło uczniom zrozumienie tego trudnego zagadnienia.


  II OGÓLNOPOLSKI KONKURS FRYZURY HISTORYCZNEJ - KRÓL, DAMA, WALET
       Dnia 15 listopada 2017r odbył się II Ogólnopolski Konkurs Fryzur Historycznych pt. „ Król, Dama, Walet...” w Zespole Szkół przy ul. Saskiej w Warszawie. Naszą szkołę godnie reprezentowali Gabriela Okienczyc z klasy 2TE i Adrian Dziewulski z klasy 3 TC, którzy przygotowywali się do konkursu we współpracy z nauczycielami p. Beatą Wach – Mińkowska, p. Ewą Mierzwą i p. Piotrem Olszewskim.


  DAJ WŁOS!
       „Zapuszczamy włosy dla Rok and Rolla”- takie hasło towarzyszyło nam niemal od pierwszych dni września.
       Fundacja Rak and Roll organizuje akcję „DAJ WŁOS”- oddawanie włosów na peruki dla kobiet chorych na raka. My również postanowiliśmy włączyć się do akcji!
       14 listopada pod okiem wspaniałego nauczyciela pana Piotra Olszewskiego nastąpiło WIELKIE CIĘCIE !!! Zebraliśmy 20 warkoczy. Wszystkim ofiarodawcom DZIĘKUJEMY!!! Mamy nadzieję, że dobro, które okazałyście innym, wróci do WAS zwielokrotnione.... Zapraszamy, na krótką fotorelację.
       P.S. Jeśli ktoś chce jeszcze przyłączyć się do akcji, czekamy do końca listopada!


  STYPENDIA PREZESA RADY MINISTRÓW
       20 listopada 266 uczniów z Warszawy i powiatów okołowarszawskich zostało uhonorowanych stypendiami Prezesa Rady Ministrów. Stypendia wręczali Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski oraz Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska. Stypendia te przyznawane są uczniowi z danej szkoły, który uzyskuje w niej najwyższą średnią ocen. Wśród nagrodzonych znalazła się uczennica naszej szkoły Adrianna Tołubińska. Gratulujemy!


  STYPENDIA PREZYDENTA MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY
       14 listopada odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Prezydent m. st. Warszawy dla uzdolnionych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uroczysta gala odbyła się w Centrum Nauki Kopernik. Stypendium w Warszawie otrzymało 226 uczniów, w tym uczennnice naszej szkoły! Gratulujemy!


  SPOTKANIA Z ASTRONOMIĄ
       13 listopada klasy 1 Te, 1 Tc i 1TMA miały okazję uczestniczyć w prelekcji pt. „Spotkanie z Astronomią.”
       Na początku spotkania po chwili ciemności zaskoczył nas galaktyczny blask. Było to zdjęcie naszej galaktyki „Drogi Mlecznej”. Na jej podstawie omawialiśmy odległości w kosmosie. Obserwowaliśmy i analizowaliśmy gwiazdy odległe wiele milinów i miliardów lat świetlnych. Być może one już nie istnieją, a pozostał po nich tylko blask. Przez ogromną odległość od nas nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić. Dowiedzieliśmy się również jak powstają gwiazdy i jak one się kształtują , jak nazywają się ich kolejne etapy życia oraz co się z nimi dzieje, gdy kończą swój żywot.
       Dzięki uprzejmości NASA przebyliśmy wirtualną podroż na stacji kosmicznej wokół Ziemi. Obserwowanie naszej planety z kosmicznych otchłani robi niesamowite wrażenie. Ziemia jest przepiękną błękitną planetą. Błękitne niebo zawdzięczamy składowi naszej atmosfery. Gdyby miała trochę więcej azotu to niebo byłoby fioletowe, a gdyby mniej azotu to zielona.
       Oglądaliśmy ciekawą animację powstawania planet i układu słonecznego.
       Mimo, iż odkryliśmy kilka tajemnic związanych z kosmosem, ale wraz pozostaje on tajemniczy i nieodgadnięty...


  BIEG NIEPODLEGŁOŚCI
       W dniach 10 - 11 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w przygotowaniach Biegu Niepodległości. Do naszych zadań należało przygotowanie Biura Zawodów, wydawanie pakietów biegaczom a także udzielanie niezbędnych informacji organizacyjnych w strefie Startu-Mety i Miasteczku Biegowym. Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas dla innych! Już niedługo kolejne szanse do działania :)


  99. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
        Przeddzień 11 listopada w Szkole uczczono rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zorganizowano uroczysty apel, uczniowie recytowali wiersze , cytowali słowa czołowych polityków XX w o potrzebie stworzenia niezawisłe państwa polskiego. Gość specjalny dr Emil Noiński z Muzeum Józefa Piłsudskiego z Sulejówka przybliżył postać Marszałka i jego dokonania w budowie państwa polskiego.
  Podniosła atmosfera, sztandar, hymn i dekoracja wykonana samodzielnie przez uczniów wzmocniły wyraz artystyczny przedsięwzięcia. Była to bezwątpienia lekcja patriotyzmu!
  Ogromne podziękowania dla przedstawicieli klasy 1TE za udział w apelu oraz oprawie technicznej i artystycznej: P. I.Sokołowskiej, P. A. Ciecierskiej.


  PIERWIASTKI, KTÓRE RATUJĄ ŻYCIE - WYNIKI KONKURSU
       We wrześniu i październiku uczniowie mogli wziąć udział w konkursie na najlepszy plakat dotyczący wpływu pierwiastków chemicznych w diecie na zdrowie. Udział wzięło 14 uczniów.
  Za prace, które najbardziej odpowiadały przyjętym kryteriom konkursowym, komisja uznała:
 • I miejsce: Wojciechowska Patrycja 2Tc
 • II miejsce: Klaudia Romsicka 1Te
 • III miejsce: Eliza Orłowska 1Tc
  Wyróżnienia
 • Damian Prus 1Te
 • Olga Niedbalska 1TMb
 • Karol Sadowski 1Td

  Dziękujemy uczniom, którzy brali udział w konkursie i zachęcamy pozostałych to podnoszenia poziomu swojej wiedzy w takiej ciekawej formie.
  II etap (pisemny) poświęcony zagadnieniom, jaki wpływ mają pierwiastki zawarte w żywności na zdrowie, odbędzie się w kwietniu. Zachęcamy do licznego udziału w konkursie!


 • POKAŻ, ŻE PAMIĘTASZ! O POWSTAŃCACH WARSZAWSKICH
       W naszej Szkole została przeprowadzona akcja POKAŻ, ŻE PAMIĘTASZ! O POWSTAŃCACH WARSZAWSKICH. Uczniowie, razem z gronem pedagogicznym wysyłali kartki w ramach akcji BOHATERON! Kreślili wzruszające, ciepłe, słowa, były podziękowania, życzenia, gratulacje, wyrazy podziwu i uznania. Kartki dedykowane powstańcom trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego i zostały przekazane żyjącym uczestnikom tamtych pamiętnych sierpniowych dni... Akcja trwała do końca października. Dziękujemy za wzruszający gest i pamięć.
  Jarosław Stolc i Małgorzata Kur


  STYLISTA XXI WIEKU - BUTTERFLY-HAIR-STYLE
       27 października 2017 roku odbył się X Międzynarodowy Turniej Fryzjersko-Kosmetyczny „Stylista XXI wieku – Butterfly-Hair-Style – Wadowice 2017”W Turnieju wzięło udział 11 szkół w tym również uczennice naszej szkoły Ewelina Chruściel z IITD i Karolina Dylewska z II TC.Wyróźnienie zdobyła Ewelina Chruściel - gratulujemy im i ich opiekunom.


  KAZIMIERZOWSKA Z MĘŻEM I ŻONĄ
       Dnia 24 października uczniowie oddziału 4Ta obejrzeli spektakl teatralny w reżyserii Jana Kiliana. Zabawna i elegancka, zarazem groźna i drapieżna, słodka zaprawiona goryczą komedia pióra Aleksandra Fredry. Reżyser przeniósł akcję romantycznej komedii w okres międzywojenny, a dokładniej w przeddzień drugiej wojny światowej. Kiedy bohaterka włączyła radio słychać było piosenki Eugeniusza Bodo, Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga
       Uczniowie mieli okazję przekonać się, że świetne przedstawienie Jarosława Kiliana łączy dobrą zabawę z nostalgią za odchodzącym, choć dalekim od doskonałości światem. Klimat międzywojnia tworzyła znakomita, wyrafinowana artystycznie scenografia i wysmakowane kostiumy Doroty Kołodyńskiej. Wielką siłą spektaklu okazała się energia młodych aktorów, którzy zachowali klimat Fredrowskiej komedii obnażającej ludzkie słabości.
       Młodzieży spodobała się inscenizacja, która okazała się niebanalną lekcją sztuki na temat stylu art. deco nazywanym stylem lat 30. Syntetyczne, zgeometryzowane formy stały się podstawą dekoracji. Na ścianach salonu znajdowały się reprodukcje obrazów polskiej malarki Tamary Łempickiej.
       Komedia Fredry cieszyła się sympatią publiczności zawsze. Jak w czasie swojej pierwszej prapremiery w 1823 roku, tak i dziś dostarcza wszystkim nie tylko wspaniałej zabawy. Uczniowie docenili nie tylko grę aktorów, ale przede wszystkim powaby języka mieniącego się różnymi odcieniami ironii, dowcipne dialogi i doskonałość konstrukcji sztuki. Pani Joanna Muranty również zauważyła, że Jan Kilian wyreżyserował sztukę z pietyzmem dla Fredrowskiego wiersza. Natomiast, pani Iwona Włoskowicz podkreśliła, że przedstawienie teatralne okazało się doskonałą lekcją mody, która obowiązywała w latach trzydziestych.


  HAIR FORUM POLAND 21-22 PAŹDZIERNIKA 2017 R.
  STREFA UCZNIA I NAUCZYCIELA
       „Najświeższe trendy, nowości produktowe, atrakcyjny program merytoryczny, fascynujące pokazy oraz ambitne konkurencje mistrzowskie – to wszystko, co towarzyszyło nam podczas każdej dotychczasowej imprezy Hair Forum Poland”.
       Dni pełne emocji i doznań zawodowych dla uczniów i nauczycieli.
       W trakcie targów uczniowie mieli możliwość zdobyć nowe doświadczenie zawodowe po bacznym okiem instruktorów Pivot Pont w strefie ucznia.
       Prezentowali również swoje umiejętności co umożliwiło im kontakt z potencjalnymi pracodawcami.
       Strefa ucznia była miejscem spotkań przygotowanych z myślą o młodym pokoleniu fryzjerów.
       Uczniowie z Technikum Odzieżowego i Fryzjerskiego wraz z nauczycielem Beatą Wach-Mińkowską uczestniczyli w pokazach i szkoleniach OKFK (Ogólnopolska Komisja Fryzjersko-Kosmetyczna Związku Rzemiosła Polskiego).
       Obserwowali zmagania podczas Ogólnopolskich Mistrzostw Artystów Fryzjerstwa (Hair Master Cup), Ogólnopolskich Mistrzostw w Strzyżeniu Męskim 2017 (Barber’s Battle), Ogólnopolskiego Konkursu dla Uczniów Szkół Fryzjerskich (Young Talent Cup).
       Dziękujemy za zaproszenie Pani Preuss oraz firmom Pivot Pont, Alcina i Prospector.


  WYKŁADY Z CIEKAWEJ CHEMII NA UW
       Jak co roku uczniowie naszej szkoły poszerzają wiedzę biorąc udział w wykładach dla szkół ponadgimnazjalnych.
       19 października wysłuchali ciekawego wykładu „Chemia organiczna w nanotechnologii, nanomedycyna i nowe materiały. Wykład bogato ilustrowany animacjami wygłosił dr Michał Wójcik.
       Uczniowie zapoznali się z możliwościami jakie daje nanotechnologia w miniaturyzacji tranzystorów. Dla przykładu koszt pamięć 2GB w 1980 roku wynosił 80 tysięcy $ a wroku 2000 5 $.
       W celu lepszego zrozumienia tematu wykładowca przedstawił graficzne porównanie wielkości nanocząstek i innych małych obiektów dostrzeganych gołym okiem lub przy użyciu mikroskopu.Przedstawione zostały również olbrzymie możliwości jakie niesie poznanie właściwości nanocząstek w medycynie. Ten dział medycyny został nazwany nanomedycyną.
       Jak zaznaczył wykładowca to dopiero wstęp do technologii XXI wieku czyli nanotechnologii.


  DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ
  I UROCZYSTE ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
       13 października do grona oficjalnych uczniów naszej szkoły wkroczyły klasy pierwsze. Tego dnia przedstawiciele oddziałów złożyli uroczyste ślubowanie w obecności Pani Dyrektor Magdaleny Jarosińskiej i całego grona pedagogicznego.
       Była to również świetna okazja do wręczenia nagród dyrektora szkoły dla nauczycieli oraz pracowników szkoły.
       Po części bardzo dostojnej i wzniosłej, gdy poczet sztandarowy uroczyście odmaszerował, przyszedł czas na chwilę oddechu, czyli na artystyczna część akademii.
       W tym roku staraliśmy się pokazać szkołę i uczniów z przymrużeniem oka. Zrobiliśmy kabaret! Wśród wesołych scenek nie zabrakło również nostalgicznych utworów muzycznych, do których słowa tworzyliśmy wszyscy razem. Mam nadzieję,że pozytywna energia, którą staraliśmy się przekazać, zapadła odbiorcom głęboko w sercach i została dobrze odebrana.
       Akademię, przygotowały nauczycielki p. Renata Mazur i p. Irmina Sokołowska we współpracy z p. Małgorzatą Kopczyńską.
       Nic nie zrobiłyby, gdyby nie wspaniali uczniowie, którzy odkryli przed nami swoje talenty, entuzjazm i byli niesamowitą inspiracją. W uroczystości występowali uczniowie 1 Te i 1 Tb: Adam Grabowiecki, Olga Jędrzejewska, Julia Gajownik, Mateusz Matuszewski , Jakub Ochnio, Damian Prus, Dorota Wojciechowska, Zuzanna Manek, Łukasz Wolf , Filip Mandes, Aleksandra Kowalczyk, Angelika Dąbrowska, Maria Levicka, z klasy 1 Tc Patryk Taranowski i niezawodna Małgorzata Łuczak z 2 Tc. Bardzo dziękujemy uczniom za udział.
       Podziękowania należą się również uczniom klasy 1 Tb przygotowującym dekoracje: Karolinie Niewiarowskiej, Jakubowi Banaszek, Julii Urbaszek, Julii Szlanta i Jowicie Żak.


  TEATRALNA WYPRAWA DO TEB
       Dnia 10 października uczennice oddziału 1TPMA zobaczyły w Teatrze Palladium spektakl Projekt Sofokles w reżyserii Bogdana Semotiuka. Przedstawienie przygotowane przez Krakowską Agencję Artystyczną. Młodzież była zachwycona sztuką. Wyjątkowość tego projektu polegała na tym, że po raz pierwszy w historii polskiego teatru można było zobaczyć dwie tragedie Sofoklesa jednocześnie w jednej inscenizacji.
       Król Edyp i Antygona to szkolne lektury, które opowiadają historię rodu Labdakidów. Reżyser zaprezentował przedstawienie niezwykle klasyczne w formie, które jednocześnie uczy młodego widza zasad funkcjonowania antycznego teatru . Uczennice nie miały problemu ze wskazaniem formalnej struktury starożytnego dramatu: parodos, epejsodion, stasimon i exodos. Zwróciły uwagę na piękną i funkcjonalną dekorację Anny Bobrowskiej. Szczególnie spodobały się kostiumy : chitony i tuniki, które jeszcze bardziej spotęgowały wrażenie artystycznej podróży w czasy greckiej mitologii, do świata starożytnych Teb.
       W tej inscenizacji widoczny był paralelizm treści przedstawienia ze starożytnymi tragediami. Aktorzy świetnie odegrali swoje role i młodzież właściwie odczytała przesłanie sztuki. Intencją Sofoklesa było przeświadczenie, że ludzkim losem kieruje siła zwana Przeznaczeniem, a człowiek nie jest w stanie zmienić Jej zamiarów.


  KAZIMIERZOWSKA NA WESELU
       Dnia 5 października uczniowie oddziałów Technikum Odzieżowego i Fryzjerskiego obejrzeli w Teatrze Polskim inscenizację najważniejszego młodopolskiego dramatu Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Obsada aktorska była imponująca: Andrzej Seweryn, Joanna Trzepiecińska, Piotr Cyrwus i Janusz Gajewski.
       Uczniowie mieli możliwość skonfrontowania treści omawianej lektury z gwiazdką na lekcjach języka polskiego, z jej współczesną teatralną interpretacją. Szczególną uwagę zwrócili na wiersz w tym spektaklu. Aktorzy pokazali, że potrafią świadomie operować nie tylko sensem poezji, ale również jej formą. Ze sceny wyraźnie wybrzmiewał rytm, ale i melodia, dzięki czemu Wesele również przyjemnie się słuchało. Zauważyli, że reżyser kazał patrzeć na bronowickie wesele z perspektywy Gospodarza, a jego centralna pozycja w spektaklu nie wpływa z roli narzuconej mu przez Wernyhorę.
       Zaskoczeniem dla nich była ostatnia scena, która daleka jest od koncepcji samego Wyspiańskiego. Zbiorowy finał Wesela przebiegał bez wspólnego rytmu somnambulicznego tańca wszystkich bohaterów, ale kończył się solowym popisem Jaśka w świetle niebieskich promieni laserowych. W ciekawy sposób została opracowana muzyka – skomentowała młodzież. Z jednej strony można było usłyszeć Marka Grechutę, jak również weselne przeboje w stylu Biały miś czy My, Słowianie. Wizualna strona przedstawienia z multimedialnymi projekcjami, promieniami lasera oraz wyświetlanymi w tle burzowymi piorunami podkreśliła nowoczesną estetykę reżysera.
       Inscenizacja miała ciekawe rozwiązanie scenograficzne, wyszła z bronowickiej chaty do eleganckiej oranżerii, która była pracownią malarza, na balkonach zostały umieszczone znane obrazy – reprodukcje Jacka Malczewskiego, Jana Matejki i Józefa Chełmońskiego. Na szklanej ścianie atelier pokazały się animowane duchy Hetmana, Upiora i Stańczyka. Najbardziej spodobał się jednak dialog Gospodarza (Andrzej Seweryn) ze swoim alter ego, czyli z Wernyhorą.
       Młodzież Naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyła w aktualnych wydarzeniach artystycznych, poszerzając swoje kompetencje kulturalne.


  KONKURS NA WOLONTARIUSZA ROKU
       W roku szkolnym 2016/2017 będącym rokiem Wolontariatu Małgorzata Łuczak została nagrodzona dyplomem Ministerstwa Edukacji Narodowej za trud i poświęcenie na rzecz potrzebujących. Gosia jest zaangażowaną osobą w różne formy wolontariatu na wielu płaszczyznach. Dziękujemy za trud i poświęcenie na rzecz innych ludzi i zachęcamy do dalszego działania.


  XXI FESTIWAL NAUKI - BIOLOGIA
       Dużym powodzeniem cieszyły się wykłady:
  • „O chorobach psychicznych, alkoholu i myszach” - wykład przeprowadziła K. Radwańska. Wykładowczyni omówiła kompleksowy model uzależnień. Przedstawiła wyniki badań eksperymentalnych prowadzonych na myszach.Uczniowie zyskali wiedzę na temat biologicznego podłoża uzależnienia od alkoholu.
  • „Naukobzdury i pseudomedycyna- jak rozpoznac wroga” – wykładowca, P. Boguszewski opowiedział młodzieży, jak możemy bronić się przed terapiami, które nic nie mają wspólnego z medycyną.
  • „Neurony w walce z czasem,czyli o tym jak starzenie zmienia układ nerwowy” - wykład przeprowadziła M.Liguz –Lęcznar. Uczniowie dowiedzieli się, jakie procesy zachodzą w mózgu człowieka podczas starzenia się i jakie są tego konsekwencje. Czy są one nieuchronne i czy możemy im przeciwdziałać.
  • „Co ciekawego kryje się w ziołach i przyprawach” - wykładowczynie E. Hallman i R.Kazimierczak opowiedziały młodzieży ciekawostki o ziołach i przyprawach, ich składzie chemicznym i właściwościach. Na koniec wykładu młodzież uczyła się rozpoznawać przyprawy, wykorzystując swoje narządy zmysłu.
  • „Świat komórek macierzystych”-wykład prowadziła B. Świerczek. Uczniowie poznali różne rodzaje komórek macierzystych, które występują w ludzkim ciele, ich właściwości oraz potencjalne wykorzystanie tych komórek w medycynie regeneracyjnej.
  • „DNA jako komputer –czy to możliwe?” -wykład prowadził T. Ishikawa. Wykładowca przybliżył młodzieży historię badań nad komputerami DNA, a także przedstawił najświeższe wyniki badań dotyczących maszyn molekularnych.
  • „Pokrzywa zamiast spiruliny,czli superfood made in Poland” wykład prowadziła A. Mroczek. Młodzież dowiedziała się, że superfood to nie tylko tropikalne owoce i suplementy diety. Superżywność mamy na wyciągnięcie ręki w ogrodzie, w lesie.
  • „Nowe strategie walki z otyłością” –wykładowca A. Kiersztan przybliżyła młodzieży problem ludzi otyłych.Uczniowie dowiedzieli się, czy najnowsze terapie są skuteczne i bezpieczne przy długotrwałym stosowaniu oraz na czym polegają operacje bariatryczne .
  • „Tajniki budowy komórki”- wykładowca E. Wyroba. Młodzież uczestnicząca w wykładzie poznała szczegółową budowę rybosomów –„fabryki”, w której zachodzi proces biosyntezy białka i mitochondrium- „elektrowni” produkującej energię w każdej żywej komórce.
  • „Taki barszcz straszny jak go malują. Przykład inwazji w świecie roślin.” Wykład przeprowadziła I. Jarzyna. Uczniowie uzyskali informację na temat szybkiego rozprzestrzeniania się w Polsce dwóch niebezpiecznych gatunków barszczy kaukaskich, stanowiących zagrożenie dla człowieka ,rodzimej flory i zwierząt.
  • „Rozmnażanie z głową ,a możę w głowie”- A. Gajewska. Wykład dotyczył regulacji procesów rozrodczych na poziomie ośrodkowego układu nerwowego.  NANOCZĄSTKI - SIŁA MAŁEGO
       27 września uczniowie poznali tajemnicę nanocząstek uczestnicząc w wykładzie na wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW, dniach Festiwalu Nauki.
       Dr inż. Iga Wasiak na wykładzie zatytułowanym Nanocząstki – siła małego, przedstawiła licznie zgromadzonym słuchaczom, jak powstają nanocząstki w jaki sposób je widzimy i jak można otrzymać je w laboratorium. Wykład był bogato ilustrowany grafikami , które pozwoliły słuchaczom lepiej zrozumieć tematykę wykładu.


  OD KALCYTU DO SZMARAGDU, CZYLI W MINERALOGICZNYM TYGLU
       Zainteresowani chemią uczniowie uczestniczyli w wykładzie dr Krystyny Wołkowicz „ Od kalcytu do szmaragdu, czyli w mineralogicznym tyglu” , który wygłosiła w muzeum Geologicznym we wtorek 26 września. Przed wykładem obejrzeliśmy ciekawą wystawę minerałów oraz szkieletów pradawnych ssaków w głównej Sali muzeum. Dowiedzieliśmy się że zbadano ponad 5 tysięcy minerałów występujących w przyrodzie z czego większość występuje w postaci krystalicznej. Dr Wołkowicz przedstawiła rys historyczny mineralogii w przeszłości i porównała z obecnym stanem wiedzy. Przedstawiła właściwości zarówno tych pozornie mało efektownych ale bardzo ważnych jak i tych szlachetnych pięknie ukształtowanych przez naturę, Wykład o minerałach związany był z tematyką jaka jest omawiana na lekcjach chemii i geografii.


  WSPÓŁCZESNA IKONOGRAFIA W ZACHĘCIE
       Dnia 21 września uczniowie oddziału 2TPMA zobaczyli ekspozycje sztuki współczesnej w Zachęcie-Narodowej Galerii Sztuki. Szczególną uwagę zwrócili na pierwszą w Polsce retrospektywę słynnej austriackiej malarki Marii Lassing, jednej z najbardziej oryginalnych artystek XX wieku. Wystawa obejmowała wielkoformatowe obrazy odzwierciedlające jej wieloletnie fascynacje ludzkim ciałem i autoportretem. Prezentowała przekrój całej twórczości malarki, począwszy od prac powstałych w Wiedniu w latach 40. XX wieku, przez dzieła tworzone w Paryżu, w Nowym Jorku. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wykładu na temat jej artystycznych wyzwań. Dowiedzieli się, że we wczesnej twórczości Maria Lassing pozostawała pod silnym wpływem nurtów celebrujących spontaniczne gesty malarskie, takich jak informel i taszyzm. Zauważyli, że ikonograficzne teksty ilustrują wyrazistą ekspresję, umieszczając postać ludzką w centrum kompozycji.
       Uczniów zafascynowała również twórczość polskiego performera interdyscyplinarnego Łukasza Surowca,który swobodnie porusza się pomiędzy dyskursami ważnymi dla europejskiej kultury. Artysta odkrywa i stawia w centrum swojej fascynacji peryferie rzeczywistości społecznej, gdy porusza się wśród ludzi zepchniętych na margines życia.
        Młodzieży spodobały się współczesne teksty ikonograficzne, które znacznie różnią się od estetyki dzieł klasycznych Mistrzów.


  DAWNIEJ OBCY, DZIŚ SĄSIEDZI!
       18 września Ambasador Irlandii w Polsce Pan Gerard Keown wystąpił z wykładem poświęconym związkom irlandzko-polskim „Dawniej obcy, dziś sąsiedzi” (‘From Strangers to Neighbours’). Wykład był wygłoszony w języku angielskim i odbył się w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich. W wydarzeniu uczestniczyły uczennice: Ada Kucharska, Ewelina Stec i Zofia Soszyńska z klasy 3TC, Katarzyna Dżuchil z klasy 3TD oraz nauczyciel języka angielskiego Pani Katarzyna Wendykier. Pan Ambasador opowiedział o niezwykłych historiach, które połączyły nasze kraje i o ludziach, których spotkania w ubiegłych wiekach zaowocowały do dziś trwającymi związkami między Polakami i Irlandczykami. Kilka z tych ciekawostek: Bernard Connor, nadworny lekarz króla Jana III Sobieskiego, był autorem pierwszej historii Polski w języku angielskim wydanej w 1698r.; Denis McClair, ogrodnik przebywający w Polsce od 1790r., projektował ogrody dla polskiej arystokracji: Czartoryskich, Lubomirskich, Potockich i Radziwiłłów; Eileen Frances Short była sanitariuszką w powstaniu warszawskim w Zgrupowaniu „Kryska” działającym na Czerniakowie.
       Wykład wzbogacił naszą wiedzę na temat Irlandii, Irlandczyków, relacji irlandzko-polskich, zwiększył naszą świadomość międzykulturową i świadomość wartości europejskich oraz wpłynął pozytywnie na kompetencje językowe uczniów. Udało nam się też zrobić zdjęcie z Panem Ambasadorem! Zainteresowanych wydarzeniem i tekstem wykładu w języku angielskim odsyłamy do strony Ambasady Irlandii.


  TERMINY SKŁADANIA DEKLARACJI
  PRZYSTĄPIENIA DO EGZAMINU POTWIERDZAJĄCEGO KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
  W ROKU SZKOLNYM 2017/2018


  Nazwa kwalifikacjiTermin składania
  deklaracji
  Data egzaminu
  Etap pisemny
  Data egzaminu
  Etap praktyczny
  A.12 Wykonywanie
  usług krawieckich
  do 09 września 2017r.11.01.2018 r.
  godz. 10.00
  od 22.01.2018 r.
  do 16.02.2018 r.
  godz. 9.00 i 15.00
  A.23 Projektowanie fryzurdo 09 września 2017r.11.01.2018 r.
  godz. 10.00
  10.01.2018 r.
  godz. 9.00
  A.49 Organizacja procesów
  wytwarzania wyrobów
  odzieżowych
  do 09 września 2017 r.11.01.2018 r.
  godz. 14.00
  10.01.2018 r.
  godz. 13.00
  A.71 (KURS) Projektowanie
  i wytwarzanie wyrobów
  odzieżowych
  do 09 września 2017 r.11.01.2018 r.
  godz. 10.00
  od 22.01.2018 r.
  do 26.01.2018 r.
  godz. 9.00 i 15.00
  A.19 Wykonywanie zabiegów fryzjerskichdo 18 lutego 2018 r.19.06.2018 r.
  godz. 12.00
  od 22.06.2018 r.
  do 04.07.2018 r.
  godz. 9.00 i 15.00
  A. 48 Projektowanie wyrobów odzieżowychdo 18 lutego 2018 r.19.06.2018 r.
  godz. 12.00
  26.06.2018 r.
  godz. 09.00
  AU.61 Wykonywanie zabiegów kosmetycznych twarzydo 18 lutego 2018 r.19.06.2018 r.
  godz. 12.00
  26.06.2018 r.
  godz. 13.00
  A.61 Wykonywanie zabiegów kosmetycznych twarzydo 18 lutego 2018 r.19.06.2018 r.
  godz. 12.00
  26.06.2018 r.
  godz. 13.00
  A.62 Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stópdo 18 lutego 2018 r.19.06.2018 r.
  godz. 14.00
  od 22.06.2018 r.
  do 04.07.2018 r.
  godz. 8.00, 12.00 i 16.00

  ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

       Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się w dniu 4 września 2017 r. (poniedziałek)


  Dla uczniów:
 • Technikum Odzieżowego i Fryzjerskiego im. Marii Bratkowskiej
 • Branżowej Szkoły I stopnia nr 4 (kl. I)
 • Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 4 (kl. II - III)

  Klasy pierwsze - spotkanie w auli szkoły.
  Klasy II - IV - w salach z wychowawcami - informacja przy wejściu do szkoły.

 •           godzina 1000


  Dla słuchaczy:
 • Szkoły Policealnej nr 50 dla Dorosłych
  • klasa 1 PWA - hol I piętra
  • klasa 2 PWA - sala 112
 • Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego - hol I piętra
 •                                                   godzina 1400
  AKCJA NAKRĘTKA KRĘCI SIĘ DALEJ!
       Pomimo trwających już od kilku dni wakacji dokończyliśmy jeszcze jedną z trwających w tym roku akcji charytatywnych. Zostały spakowane i przekazane do Stowarzyszenia Dom-Rodzina-Człowiek zbierane w drugim półroczu nakrętki od plastikowych butelek. Wydawało się, że nakrętki zajmują zaledwie kilka szafek w sali a znowu ledwo zmieściły się do samochodu.
       Poprzednio przekazywane przez nas nakrętki były przekazane na pomoc dla Magdaleny, która oczekiwała na windę. Te przywiezione teraz pomogą panu Krzysztofowi, który będzie mógł otrzymać protezy kończyn.
       A zatem - pomimo wakacji - zbierajcie nakrętki i przynieście zaraz po wakacjach do sali 310!


  UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017
       Dzień 23 czerwca to był najbardziej oczekiwany przez wszystkich dzień roku. Niektórzy myśleli o nim już od 1 września! Uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się w auli naszej szkoły od wystąpień przedstawiciela Samorządu Szkolnego oraz Pani Dyrektor.
       Następnie zostały wręczone nagrody dla uczniów, którzy w bieżącym roku szkolnym uzyskali najlepsze wyniki w nauce.
  Zostali również nagrodzeni nauczyciele, którzy przygotowywali uczniów do wielu konkursów odbywających się na terenie całej Polski.
       Zostały również podsumowane trzy ważne projekty:
  • Staże zagraniczne dla uczniów - uczniowie, którzy przebywali przez miesiąc na praktykach zawodowych w Irlandii opowiedzieli zebranym o zakładach, w których odbywali praktykę oraz o swoich obowiązkach,
  • Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne - uczniowie, którzy brali udział w zajęciach i warsztatach w ramach tego projektu,
  • Stypendia dla uczniów Szkół Zawodowych - Ci, którzy je otrzymali zaprezentowali efekty swojej pracy.
  Oto jedna z zaprezentowanych prac:  Nie zabrakło części artystycznej - w tym roku została ona przygotowana przez p. Grażynę Jabłonowską.


  II PIKNIK PARAFIALNY NA BOISKU PRZY KAZIMIERZOWSKIEJ
       Piknik parafialny na terenie naszego szkolnego boiska powoli staje się tradycją. Dnia 11 czerwca gościliśmy II Parafialny Piknik zorganizowany przez Akcję Katolicką i Parafię Św. Szczepana.
       Nasi uczniowie jako wolontariusze pod opieką Jolanty Żelechowskiej, Małgorzaty Kopczyńskiej i Agnieszki Olszewskiej sprawili dzieciom podczas pikniku ogromną radość wyplatając kolorowe warkoczyki, malując twarze w bajkowe postaci i robiąc brokatowe tatuaże. Radość dzieci była ogromna. My również się cieszyliśmy poświęcając swój czas dla innych. Podczas pikniku było mnóstwo zabaw, konkursów, loterii i szans na wygranie nagród rzeczowych. Nie możemy doczekać kolejnej edycji Pikniku.
       Jako dowód załączamy kilka zdjęć oraz krótki film z powitania przedstawicieli naszej szkoły przez Prezenterów prowadzących całą dzisiejszą imprezę.


  TEKSTY KULTURY INSPIRACJĄ ZAWODOWYCH PASJI
       Dnia 9 czerwca zakończyła się realizacja projektu w ramach Warszawskich Innowacji Edukacyjnych. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę na temat historii ubioru, fryzury i makijażu. Uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Warszawie i w Łodzi. Brali udział w lekcjach muzealnych, imprezach kulturalnych, warsztatach artystycznych i wykładach, które odbywały się w Muzeum Narodowym, Zamku Królewskim, Teatrze Polskim, Muzeum Włókiennictwa, Wytwórni Filmów Fabularnych i Dokumentalnych, na Uniwersytecie Warszawskim.
       Młodzież poznała wpływ poglądów filozoficznych i kontekstów historycznych na sposób wyrażenia stylu życia w tekstach kultury. Ikonografia wyraźnie zilustrowała idee panujące w modzie od starożytności do czasów współczesnych.
       Uczniowie przygotowali projekty plastyczne, które zostały pokazane w czasie Festiwalu Obłędnie Kreatywnych Artystów w LXXXI Liceum Ogólnokształcącym im. Aleksandra Fredry.
       Udział w projekcie rozwinął zainteresowania kulturą polską i europejską. Nasi absolwenci w przyszłości jako kreatorzy mody i styliści fryzur będą mogli wykorzystać zdobyte wiadomości w swojej pracy zawodowej. Z pewnością stroje i fryzury bohaterów tekstów kultury będą znakomitą inspiracją do wyrażenia swoich wizji artystycznych.
       Uczestnicy projektu być może niebawem będą mieć wpływ na trendy światowej mody...


  WIRTUALNY ŚWIAT MODY NA UNIWERSYTECIE WARSZAWSKIM
       Dnia 7 czerwca uczniowie Technikum Odzieżowego i Fryzjerskiego uczestniczyli w zajmującym wykładzie na temat: Technologie ubieralne od walkmena przez VR do tekstroniki. Dominującym wątkiem był Wearables Technologies. Młodzież w trakcie naukowego spotkania dowiedziała się, że istnieją ubrania oraz akcesoria zawierające w sobie komputer oraz zaawansowane technologie elektroniczne. Wearables stanowi jeden z przykładów implementacji Internetu Rzeczy. W rynek ten zaangażowali się najwięksi światowi przedstawiciele elektroniki w tym firmy Google, Apple, Samsung czy Sony, a także producenci ubrań : Nike czy Adidas.
       Prelegentka omówiła cechy mobilnego rynku przyszłości. Odniosła się także do raportów ukazujących trendy na omawianym rynku : preferowane przez konsumentów urządzenia czy też obszary ciała, które konsumenci najchętniej ubierają w nowe technologie. Przywołała różne przykłady wearables, pokazując w ten sposób historię i ewolucję sprzętu. Przez dłuższy moment zatrzymała się nad Ocultus Rift , omawiając możliwe zastosowania jego technologii w różnych dziedzinach życia. W jej wykładzie pojawiły się również takie wątki jak tekstronika, mapvertising, aplikacje zintegrowane ze smartfonem czy biomedia terapeutyczne.
       Uczniów szczególnie zainteresowali się istotą tekstroniki ,która jest nową dziedziny wiedzy. Wyodrębniła się ona z następujących obszarów nauki : włókiennictwa, elektroniki, automatyki oraz informatyki. Tekstronika powstała dzięki intensywnemu rozwojowi technologii włókiennictwa oraz konstrukcji tkanin, a także przez poszerzaniu się zakresu zastosowań układów elektronicznych.
       Wykład zakończył się wskazaniem wad i zalet technologii ubieralnych ze szczególnym zaakcentowaniem na kwestie z ochroną prywatności osób, które po te technologie sięgają.
  SZKOLENIE Z ZAKRESU KOLORYZACJI
       W dniu 05.06.2017 uczniowie klas drugich uczestniczyli w profesjonalnym szkoleniu z zakresu koloryzacji. Uczniowie poznali nowoczesne techniki koloryzacji na stole do koloryzacji tzw „kole” i folii stretch. W trakcie szkolenia samodzielnie mogli wykonać zabieg koloryzacji i przy zastosowaniu najnowszych technologii. Dzięki uprzejmości Pana Prezesa firmy ProSalon uczniowie mogli zwiedzić także fabrykę produkującą profesjonalne preparaty fryzjerskie. Obserwowali proces produkcji kosmetyków i ich pakowania w pojemniki sprzedażowe.


  DZIEŃ DZIECKA W KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW - POLAK MAŁY
       Szkoła brała udział w obchodach Dnia dziecka w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pt."Polak mały" Zorganizowaliśmy duże stoisko z poradami fryzjersko - kosmetycznymi. Zainteresowanie naszym stoiskiem przeszło najśmielsze oczekiwania. Dzieci czekały grzecznie w dużej kolejce na zdobienie twarzy i włosów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kolorowe dopinki, manicure, makijaż. Nawet Pani Premier z zainteresowaniem patrzyła na poczynania naszych uczniów i radosne miny dzieci.


  PIKNIK W OGNISKU MŁODZIEŻOWYM
       Uczniowie klasy drugiej Szkoły Zasadniczej o profilu fryzjerskim zorganizowali piknik dla dzieci z Ogniska Młodzieżowego na Mokotowie, przy ulicy Grottgera. Inspiracją był projekt Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży . Przedsięwzięcie było współ finansowane z funduszy europejskich i Miasto Stołeczne Warszawę. Pomysł wziął się spontanicznie z potrzeby chwili. Młodzi ludzie podkreślali ,że mają pewne umiejętności ,czas i serducho. Chcą się dzielić, bo dobro powraca.” dziś my pomagamy, jutro może my taką pomoc otrzymamy.” Opiekunem projektu była p .Małgorzata Kur, dużą pomoc okazała p. Irmina Bryłka.
       1 czerwca w Dzień Dziecka przygotowali dla dzieciaków ze ogniska piknik: pokazali nowe trendy we fryzjerstwie, uczesali dzieciaki i w pokazie zaprezentowali, to co powstało na ich głowach, Młodsze upiększali warkoczykami, kolorowymi włosami, tatuażami, malowali pazurki i ich buziaki. Razem z opiekunami z ogniska przygotowali grilla . Nie zabrakło wspólnych zabaw i konkursów sprawnościowych i quizów” Koła Fortuny”. Wszystkie atrakcje cieszyły się dużym zainteresowaniem, dzieciaki były szczęśliwe i bardzo wdzięczne. Na zakończenie były wspólne zdjęcia, dyplomy i nagrody. Nikt nie wrócił do domu bez prezentu.
       Współpraca będzie kontynuowana.
       Dziękujemy klasie 2za za wielkie serce!


  ZSZYTE SERCA
       To już czwarty raz kiedy młodzież naszej Szkoły bierze udział w projekcie społecznym inicjowanym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży Liffe Skills. Tym razem klasa 2Ta wraz z wychowawczynią Iwoną Szubą i opiekunką projektu Agnieszką Olszewską zaniosłyśmy odrobinę radości do Domu Samotnej Matki w Brwinowie. W ramach projektu młodzież uszyła torby wypełniając je drobiazgami w formie prezentu ofiarowała ję mamom. Dzieciom natomiast uczennice zorganizowały słodki piknik z zabawami, malowaniem twarzy czy grą w piłkę. Cieszymy się że mogłyśmy wywołać uśmiech na twarzy dzieci szczególnie z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Mamy nadzieję na kolejne edycje projektów społecznych.


  OGÓLNOPOLSKI KONKURS ODZIEŻOWY W CZĘSTOCHOWIE
  SUKNIA WIECZOROWA INSPIROWANA STYLEM COCO CHANEL
       31 maja w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie odbył się finał Ogólnopolskiego Konkursu Odzieżowego „Suknia wieczorowa inspirowana stylem Coco Chanel. W finale udział wzięło 39 uczestników z całej Polski.
       Trzy uczennice reprezentujące naszą szkołę: Zuzanna Łatczak (II TA), Wiktoria Burzyńska (II TA) i Aleksandra Waśniewska (I TA) zaprezentowały swoje projekty koordynowane przez panie Elżbietę Mędrzycką i Bożenę Kuźmiak.
       Jako modelki wystąpiły ich koleżanki ze szkolnej ławy. Projekty naszych dziewczyn zostały zauważone i nagrodzone. Zuzia Łatczak zajęła III miejsce w konkursie, Wiktoria Burzyńska otrzymała wyróżnienie. Naszym dziewczynom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


  I OGÓLNOPOLSKI KONKURS W GARWOLINIE - KOBIETA MOTYL
       W dniu 24.05.2017 odbyła się I edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego zatytułowana „KOBIETA MOTYL”. Konkurs odbył się pod patronatem Starosty Powiatowego w Garwolinie. Do rywalizacji przystąpili uczniowie klas II i III. Uczestnicy konkursu na wykonanie fryzury, które zachwyciły jurorów, mieli 120 minut. W rywalizacji z innymi uczestnikami godnie reprezentowali naszą szkołę ucznnica klasy II. Patrycja Czapska (IITe), która otrzymał trzy wyróżnienia od członków jury. Do konkursu uczennica przygotowywała się pod opieką K. Chmielewskiej która odpowiedzialna była również za organizację i wyjazd na konkurs.


  WOKÓŁ PLANU FILMOWEGO
       Dnia 16 maja uczniowie naszego Technikum wzięli udział w ciekawych warsztatach tematycznych i spotkaniu realizowanym w ramach projektu Plan Filmowy zorganizowanym przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Uczestnicy dowiedzieli się, na czym polega praca Charakteryzatora na planie filmowym i jak się do niej przygotowuje.
       Młodzież poznała istotę perukarstwa. Przekonała się, że praca perukarza zaczyna się od pobrania miary z głowy, czy brody aktora. Później tka się na tiulu specjalnym szydełkiem przy użyciu włosów naturalnych. Dalej ma miejsce stylizacja peruki bądź zarostu i założenie jej aktorowi. Ważny jest dobór koloru włosów, kształt lini zarostu oraz kierunek tkania. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali informacji o współczesnym charakteryzatorze, który musi posiadać umiejętności fryzjerskie i dodatkowo powinien stworzyć nieszablonowy wizerunek aktora.
       Uczniowie zaskoczeni byli sposobem wykonania efektów specjalnych zmieniających kształt twarzy bądź ciała aktora. Ważną rolę przy metamorfozie odgrywają algina i silikon . Zrozumieli, że doświadczenie plastyczne to istotny fundament pracy charakteryzatora. Interesującym dopełnieniem zajęć była możliwość samodzielnego zrealizowania efektu charakteryzacji zainspirowanego serialem Dziewczyny wojenne w reżyserii Michała Rogalskiego.


  KLASA 1 TE W GRODZIE KRAKA
       W dniach 7 - 9 maja 2017 roku grupa uczniów klasy 1 TE wybrała się na wycieczkę do Krakowa i Wieliczki. Uczniowie pod opieką pań Pauliny Wawrzyn i Małgorzaty Kopczyńskiej poznawali najsłynniejsze zabytki Krakowa.
       Pierwszego dnia zobaczyliśmy Stare Miasto: Dzielnicę Uniwersytecką, Rynek Starego Miasta z Sukiennicami i Kościołem Mariackim, Bramę i ulicę Floriańską oraz Planty z Barbakanem, a także wybraliśmy się na rejs po Wiśle, podczas którego mogliśmy zapoznać się z innymi krakowskimi zabytkami. Drugiego dnia zdobywaliśmy pierwsze szlify w zawodzie górnika. Podczas wycieczki po Wielickiej Kopalni, trasą górniczą, każdy z nas wykonywał zadania, które na co dzień wykonywali (lub nadal wykonują) pracownicy kopalni. Każdy z nas otrzymał na pamiątkę wykutą przez siebie bryłkę soli. Wieczorem wybraliśmy się do Centrum GoJump, żeby zużyć pozostałe nasze siły na trampolinach. Trzeci dzień spędziliśmy w sercu Krakowa jakim jest wzgórze Wawelskie. Obejrzeliśmy Katedrę Wawelską, wdrapaliśmy się na wieżę, na której znajduje się Dzwon Zygmunta, a także odwiedziliśmy Kryptę z Grobami Królewskimi. Wycieczkę po Wawelu zakończyliśmy zejściem do Smoczej Jamy - na całe szczęście smok czekał na nas dopiero przy wyjściu i groźnie zionął ogniem :)
       Wróciliśmy do Warszawy pełni wrażeń i już myślimy o tym jaki zakątek Polski chcemy odkryć następnym razem.


  OSTATNIE SPOTKANIE Z MOJĄ KLASĄ
       28 kwietnia 2017 roku to ważna data dla Absolwentów , którzy rozpoczęli naukę dnia 02 września 2013r.W tym roku szkolnym pożegnali się ze szkołą uczniowie klas: 4Ta - wych. Monika Kruszewska, 4Tb - wych. Maria Jasińska, 4Tc - wych. Beata Wach – Mińkowska, 4Te – wych. Barbara Spychalska, 4Tf – wych. Agnieszka Szelenbaum – Lazarowska.
       Uroczystość szkolna tradycyjnie rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu. W dalszej części akademii Pani Dyrektor Magdalena Jarosińska ciepłymi słowami zwróciła się do Absolwentów i serdecznie podziękowała im za zaangażowanie w życie szkoły i godne jej reprezentowanie w ważnych przedsięwzięciach. Wręczyła świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe za bardzo dobre wyniki w nauce. Szczególnie wyróżniła byłą uczennicę z oddziału 4Tf – Weronikę Mazurkiewicz, która uzyskała najwyższą średnią w szkole – 5,79. Bartosz Bieńko w imieniu Absolwentów podziękował pani Dyrektor za budzenie ciekawości świata i motywowanie do realizacji projektów edukacyjnych i konkursów zawodowych, które uatrakcyjniły edukację w szkole. Wyraźnie zaakcentował wkład wychowawców i nauczycieli w stworzenie atmosfery sprzyjającej nauce. Po części oficjalnej rozpoczęła się część artystyczna.
       Wzruszające przedstawienie na temat: Ostatnie spotkanie z moją klasą przygotowała p. Joanna Muranty. Wzięli w nim udział absolwentki: Dominika Będzinska, Weronika Mazurkiewicz, Patrycja Płomińska, Emilia Strzelecka i Monika Zawadka, Bartłomiej Efenberg – uczniowie z oddziału 2Te. Przesłanie uroczystości szkolnej okazało się bardzo czytelne, pewne chwile mijają bezpowrotnie.
       Niekonwencjonalna prezentacja przygotowana przez p. Beatę Wach – Mińkowską umożliwiła sentymentalną podróż do przeszłości. Archiwalne zdjęcia pozwoliły przywołać wspomnienia ze wspólnych spotkań klasowych, uroczystości szkolnych i wycieczek. Niebanalny klimat przedstawienia dopełniła scenografia przygotowana przez p. Iwonę Włoskowicz.
       Niepowtarzalna atmosfera i wyjątkowy nastrój zakończenia roku szkolnego klas czwartych zapewne na długo zapadnie w pamięci. Absolwenci byli głęboko poruszeni i wzruszeni, kiedy trzeba było pożegnać Szkołę przy ulicy Kazimierzowskiej 60.  DZIEŃ MATEMATYKI - LICZBY RZĄDZĄ ŚWIATEM
       27 kwietnia odbył się w naszej szkole Dzień Matematyki pt. „LICZBY RZĄDZĄ ŚWIATEM”.
  Na korytarzu na 3 piętrze można było pogłębić wiedzę matematyczną z historii matematyki, poznać słynnych polskich matematyków, powtórzyć podstawowe twierdzenia matematyczne, odkryć ciekawe liczby. W przygotowanie plakatów włączyli się uczniowie i nauczycielki: historii i geografii.
  Uśmiech na naszych twarzach rozświetlały liczne dowcipy matematyczne, zachwyt i refleksję budziły aforyzmy, a zadziwienie złudzenia matematyczne.
  Wystawione były prace ze szkolnego konkursu matematycznego „Bryłomania”. Była również możliwość samodzielnego zrobienia ciekawej, nietypowej bryły. Przez cały dzień uczniowie w ramach „Ligi zadaniowej” wykonywali zadania, zbierając punkty.
  Nauczyciele matematyki przygotowali:
  • zadania logiczne
  • zadania obliczeniowe
  • rebusy
  • zadania figielki
  • domino matematycznego -
  • krzyżówki matematyczne z różnych działów
  Za dobrze wykonane zadanie czekała słodka nagroda w postaci ciasteczek z motywem matematycznym. Wykonali je sami uczniowie. Były pyszne!
  Na 6 lekcji odbyły się rozgrywki matematyczne w ramach konkursu: „Jedna grupa z 10”. Pierwsze miejsce zajęły 2 klasy 1 Ta i 1Tb. Drugie miejsce klasa 1 Te. Trzecie miejsce kl 1 Td.
  Młodzież licznie uczestniczyła, wykonując poprawnie prawie 100 zadań.
  Mistrzem „Ligi zadaniowej” została: Julia Kowalska z 2Tc, uzyskując 21 punktów. Wicemistrz to uczennica klasy 2 Ta Joanna Waszak z 19 punktami. Najwięcej 21 poprawnie wykonanych zadań wykonała klasa 2Tc, tuż za nimi z 17 zadaniami klasa 1 Tc.
  Gratulujemy!!


  BRYŁOMANIA
       W kwietniu ucniowie naszej szkoły mieli okazję wziąc udział w szkolnym konkursie matematyczne origami pt. „Bryłomania”.
       Warunkiem uczestnictwa było własnoręczne wykonanie wielościanu techniką origami modułowego (z wielu kartek papieru - bez nacinania, klejenia, bez zszywania i bez montażu z pomocą nitki).Można było wykonac maksymalnie 2 bryły. Wymagało to od uczniów wyobraźni przestrzennej, koncentracji i wytrwałości (niektóre bryły zrobione były nawet z 30 elementów).
       Uczestnicy byli oceniani w dwóch kategoriach wiekowych:
 • I kategoria – uczniowie klas I i II
 • II kategoria – uczniowie szkoły klas III i IV.
       W konkursie udział wzięło 18 osób.
       Jury dokonując oceny kierować się będzie: estetyką wykonania (starannością, precyzją zgięć, doborem papieru i kolorystyki), stopniem trudności, pomysłowością, wiernością sztuce origami.

  WYNIKI KONKURSU „BRYŁOMANIA”

  KLASA 1-2
   I MIEJSCE: Karolina Pietrukiewicz kl 2 Tc
   II MIEJSCE:
   • Kesja Zawadzka kl 1 Tc
   • Laura Strąk kl 2 Ta
   III MIEJSCE:
   • Julia Kowalska 2 Tc
   • Milena Rodek 1 Tb
   WYRÓŻNIENIA:
   • Nikola Chmiel 1Tb
   • Klaudia Skłodowska 1 Tc


   KLASA 3-4

   I MIEJSCE: Ilona Pniewska 4 Tf

   II MIEJSCE:
   • Paulina Mikłosz 3 Ta
   • Weronika Mazurkiewicz 4 Tf
   III MIEJSCE:
   • Milena Chmielewska 4 Tf
   • Klaudia Olecka 3 Tb
   WYROŻNIENIA:
   • Angelika Kulig 3 Tb
   • Adrian Dominiak 3 Ta


   Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie !


 • OGÓLNOPOLSKI KONKURS FRYZJERSKI O PUCHAR STAROSTY BRODNICKIEGO
       W dniu 25 kwietnia br. w CKZiU w Brodnicy odbył się Ogólnopolski Konkurs Fryzjerski O Puchar Starosty Brodnickiego, którego tematem była „Fryzura z Wybiegu – Nowoczesne Trendy”. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności zawodowych, pogłębianie wiedzy z zakresu stylizacji fryzur, rozwijanie wyobraźni, integracja uczniów, promowanie młodych talentów fryzjerskich i rozwijanie umiejętności z zakresu fryzjerstwa i wizażu. W zasadach oceniania brano pod uwagę : umiejętność posługiwania się narzędziami i przyborami, celowość stosowania materiałów do danej fryzury, estetyka pracy podczas wykonywania zadania, wykonanie fryzury zgodnie z tematem konkursu, kreatywność i pomysłowość oraz stylizacja odpowiednia do wykonanej fryzury.
  Komisja konkursowa I MIEJSCE przyznała uczniowi naszej szkoły: ADRIANOWI DZIEWULSKIEMU z klasy 2TC, który otrzymał PUCHAR STAROSTY BRODNICKIEGO. Do konkursu uczeń przygotowywał się we współpracy z nauczycielami: Anną Woźniak, Beatą Wach-Mińkowską i Piotrem Olszewskim.
  Adrian jest sumiennym i pracowitym uczniem. Każdą swoją wolną chwilę poświęca na doszkalanie swoich umiejętności, dzięki czemu potrafi osiągnąć sukces, jakim jest zdobycie I miejsca w ogólnopolskim konkursie. Adrian godnie reprezentuje naszą szkołę, z czego jesteśmy bardzo dumni. Gratulujemy !


  ZAJĘCIA NA STRZELNICY WARSZAWIANKA
       W poniedziałek, 24 kwietnia, uczniowie klas pierwszych Technikum Odzieżowego i Fryzjerskiego po raz pierwszy zetknęli się z bronią palną - i to nie w teorii, a w praktyce! W zajęciach na Strzelnicy Warszawianka wzięło udział 22 uczniów. Chociaż trafienie do tarczy nie zawsze okazało się łatwą sprawą, to zajęcia bardzo się podobały. Już zbiera się grupa chętnych do dalszego doskonalenia swoich umiejętności strzeleckich.


  POCIĄGIEM DO CZĘSTOCHOWY
       Jak co roku i tym razem maturzyści z naszej szkoły pojechali do Częstochowy, aby podziękować za 4 lata nauki i jednocześnie pomodlić się do Ducha Świętego o pomoc w zadaniu matury. Czy wyjazd przyniesie oczekiwane owoce okaże się niebawem.


  ORLEN WARSAW MARATHON
       W niedzielny poranek, 23 kwietnia, grupa wolontariuszy naszego Zespołu Szkół pod opieką pań Małgorzaty Kopczyńskiej i Bożeny Kuźmiak stawiła się do pracy podczas kolejnej edycji Orlen Warsaw Marathon. Aktywnie wspieralismy organizatorów i uczestników. Naszym zadaniem było przygotowanie stanowisk z wodą, bananami i czekoladą dla biegaczy tuż przed 25 km trasy. Chociaż pogoda była zmienna - w ciągu kilku godzin były cztery pory roku - na naszych twarzach wciąż był uśmiech! Dziękujemy wszystkim zaangażowanym - zapraszamy na kolejne imprezy!


  W MIEŚCIE MODY
       Dnia 20 kwietnia uczniowie klas o profilu odzieżowym zapoznali się z historią przemysłu włókienniczego w Centrum Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wystawa została przygotowana przez dział Historii Technik Włókienniczych. Temat został przedstawiony w ciekawy sposób z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii. Multimedialna wystawa dała możliwość wirtualnego obcowania uczniom z wybranymi eksponatami. Podziwiano przy pracy maszynę parową, żakard oraz selfaktor - ożywione dzięki filmom i animacjom. Rozwój narzędzi i maszyn ukazano w ciągu ewolucyjnym od średniowiecz do czasów współczesnych. Obiekty zostały zgrupowane w czterech działach: przędzalnictwo, tkactwo, dziewiarstwo i wykończalnictwo.
       Młodzież uczestniczyła również w warsztatach artystycznych. Wykonała nadruki na torbach ekologicznych w formie zaprojektowanych przez siebie znaków graficznych. Wykazała się ogromną inwencją twórczą, a każda stworzona przez nich torba zilustrowała indywidualną osobowość ucznia.
       Uczniowie mieli możliwość zobaczenia wystawy Czar Jawy – batik. Na ekspozycji podziwiali tradycyjne , bogato zdobione, indonezyjskie batiki z Jawy, datowanych od końca XIX wieku, aż po lata 70. XX wieku. Dopełnieniem zwiedzania był niezwykły wykład na temat techniki barwienia tkanin z zastosowaniem płynnego wosku. Młodzież dowiedziała się, że batik powstaje w wyniku nakładania bezpośrednio na tkaninę wzorów z płynnego wosku, a po jego wyschnięciu na zanurzenie jej w zimnych kąpielach barwiących. Zaskoczona była, że tradycja i tworzenie batików sięga w Indonezji około dwóch tysięcy lat. Mieli możliwość zobaczenia Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej – znajdującej się przy muzeum. Na jego terenie znalazł się modrzewiowy kościół z 1848 roku i pięć blisko stuletnich domów rzemieślniczych z ulicy Włóczańskiej.
       W Centrum Muzeum Włókiennictwa niezwykłym zainteresowaniem cieszył się dział historii przemysłu włókienniczego, dokumentujący etapy rozwoju produkcji włókienniczej od organizacji cechowej, przez manufakturę, fabrykę do zakładu produkcyjnego. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia kolekcję strojów kobiecych i męskich oraz akcesoria mody od początku XIX wieku po współczesność.
       Pani Joanna Muranty wspólnie z p.Beatą Wach – Mińkowską i p. Iwona Włoskowicz po obiedzie w stylowej restauracji Łaźni przygotowały na deser miłą niespodziankę dla uczniów – wizytę w Muzeum Sztuki. Uczniowie obejrzeli wystawę obrazów Władysława Strzemińskiego – twórcy teorii unizmu. Przekonali się, na czym polega powidok w teorii widzenia obrazu. Powidok jest obrazem wewnętrznym, powstającym na siatkówce oka po chwili patrzenia na przedmiot odbijający światło albo na samo źródło światła. Młodzieży zrozumiała, że nie tylko kontekst historyczny czy biograficzny może wpłynąć na odczytanie przesłania artysty.


  SZKOLENIE MISTRZA FRYZJERSTWA ADAMA SZULCA
       19 kwietnia w naszej szkole gościliśmy Mistrza fryzjerstwa męskiego Pana Adama Szulca, właściciela poznańskiego salonu o nazwie Adam Szulc Barber. Podczas pokazu Mistrz Adam wraz ze swoimi uczniami wtajemniczał uczniów naszej szkoły kształcących sie w zawodzie Fryzjer i Technik Usług Fryzjerskich w tajniki sztuki fryzjerstwa męskiego oraz techniki strzyżenia i pielęgnacji wąsów i brody.


  KONKURS MAKIJAŻU I STYLIZACJI - W ŚWIECIE LALEK
       W poniedziałek 10 kwietnia br. odbył się w naszej szkole konkurs makijażu i stylizacji pt. „W świecie lalek”. Udział wzięli słuchacze Szkoły Policealnej nr 50 dla Dorosłych.
  W konkursie oceniano przygotowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami bhp, kreatywność i pomysłowość, stopień trudności, estetykę wykonania oraz ogólny wizerunek postaci.
  Komisja konkursowa przyznała nagrody:
 • I miejsce - Paulinie Skoniecznej (1PWA)
 • II miejsce - Justynie Pawlak (1PWA)
 • III miejsce - Katarzynie Kuć (2PWA)
  Wyróżnienia:
 • Kamili Exner (2PWA)
 • Dominice Czarneckiej (1PWA)
 • Marcie Wancerskiej (2PWA)
 • Magdalenie Wylotek (1PWA) • PRZEKAZANIE WIELKANOCNYCH KOSZYKÓW Z JAJEM
       Po rozstrzygnięciu konkursu na Wielkanocny Koszyk z jajem, młodzież z radością przekazała koszyki dzieciom z Ognisk Wspierania Rodzin z ul. Grottgera na warszawskim Mokotowie. Aż 14 uczniowskich koszyków wypełnionych słodyczami i świątecznymi wiktuałami powędrowało do wielodzietnych rodzin z Mokotowa. Dziękujemy i cieszymy się, że mogliśmy wywołać uśmiech na dziecięcych buziach. Naprawdę warto być dobrym.


  WIELKANOCNY KOSZYK Z JAJEM
       II edycja konkursu Wielkanocny koszyk z jajem rozstrzygnięta. Konkurs przerósł nasze oczekiwania. Komisja konkursowa w składzie Pani Dyrektor Magdalena Jarosińska, Anetta Żmuda i Agnieszka Olszewska była pod ogromnym wrażeniem Waszych pomysłów i zaangażowania w konkurs. W ocenie brane pod uwagę były: pomysłowość, staranność wykonania i pracochłonność. Oto wyniki: I miejsce klasa 3 TD, II klasa 2 TC, III miejsce klasa 3 TA. Wszystkim uczniom i wychowawcom dziękujemy za udział i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.


  ROLA STROJU W INTERPRETACJI SZTUKI
       Dnia 6 kwietnia uczniowie obejrzeli w Teatrze Polskim spektakl Król Lear Williama Szekspira w reżyserii Jacquessa Lassallea. Prawdziwą ucztą dla młodzieży była możliwość zobaczenia w tytułowej roli dyrektora teatru , Andrzeja Seweryna. Kompilacja kunsztu trzech wielkich mistrzów, czyli angielskiego dramatopisarza, francuskiego reżysera i polskiego aktora w pełni oddała ponadczasowość i uniwersalność przesłania tej sztuki. Młodzież nie szczędziła pochwały Andrzejowi Sewerynowi, który dał prawdziwy pokaz swoich aktorskim zdolnościom. Doceniła precyzję scenicznego słowa , bogactwo intonacji i bezbłędność scenicznego dialogu aktora. W pamięci pozostanie Marta Kurzak jako Gonoryla w świetnej scenie wyzuwania Leara z jego praw. Scena bardzo trudna , prowadzona bez kontaktu wzrokowego z królem – ojcem.
       Za najbardziej spektakularny element sceniczny uznano animację burzy z dużą dozą realizmu oddającą gniew i potęgę natury, tak przecież istotnej w twórczości Szekspira.
       Dorota Kołodyńska zbudowała imponującą przestrzeń podkreślającą dynamizm przywołanych scen. Uczniowie zwrócili uwagę na stylizacje fryzur Regany i Kordelli, które przypominały styl empire . Stroje aktorów pokazały modę na przestrzeni wieków. Król Lear ubrany był w królewskie szaty z XVI wieku. Goneryla, Regana i Kordelia w średniowieczne suknie, natomiast gwardia króla w żołnierskie mundury z szynelami z początku XX wieku. Intencje reżysera okazały się czytelne, albowiem szekspirowski tekst trudno umieścić w określonej epoce.
       Uczniowie z ciekawością śledzili tragiczne losy króla Leara , które zachęciły ich do refleksji nad kondycją człowieka w obliczu bezsilności i porażki. Młodzież uświadomiła sobie, że kostiumy aktorów i zaprojektowane fryzury to ważne elementy przedstawienia teatralnego.


  POKAZ MODY W ZAMKU KRÓLEWSKIM
       Dnia 6 kwietnia uczniowie brali udział w lekcji muzealnej poświeconej osiemnastowiecznej modzie. Analizując ikonograficzne teksty Lely Peter, Huberta Drouais, młodzież zaobserwowała, że w XVIII wieku uczesanie stało się najważniejszym elementem stroju. Przyczyniła się do tego nadworna modniarka królowej Marii Antoniny - madame Rosa Bertin. Zajmując się dekoracją sukien balowych, zaczęła także ozdabiać jej fryzury. Nie wystarczyły już bujne sploty peruki pokrytej pudrem. Królowa, a w ślad za nią arystokratyczne damy zaczęły nosić na głowach niebotycznych rozmiarów budowle konstruowane na sztywnych podkładach. Z pomocą zwojów gazy, tiulu, klejnotów i sztucznych kwiatów tworzono we włosach literacką kompozycję.
       Obrazy Marcello Bocciarelli wyraźnie zilustrowały trendy mody obowiązujące w Europie. Uczniowie dowiedzieli się, że strój modnego mężczyzny składał się z szustokoru, długiej kamizelki i obcisłych spodni do kolan. Szustokor swoim wyglądem przypominał frak bez klapy, najczęściej długości do kolan z długimi rękawami. Największe zdziwienie wywarł fakt, że mężczyźni w Oświeceniu zakładali buty na obcasach. Z niezwykłym zainteresowaniem słuchano wiadomości o fryzurach męskich. Niektórzy mężczyźni stosowali pudry na swoje włosy, inni nosili peruki z dużymi lokami lub z warkoczem z tyłu.
       Teksty kultury Józefa Grassi i Johana Baptist ukazały stroje młodych arystokratek, które chętnie nosiły jedwabne suknie w modne paski i desenie kwiatowe. Pani prelegentka podkreśliła w swoim wykładzie, że dużą popularnością do ostatniej dekady XVIII wieku cieszyła się suknia zwana poloneską, z wierzchnią spódnicą otwartą z przodu i drapowaną w trzy podpięte do pasa fałdy. Uczennice chętnie słuchały ciekawostek na temat ówczesnego makijażu. Wszystkie niedoskonałości cery damy ukrywały pod plasterkami piękności zwanymi muszkami, które robiono z jedwabiu i tafty.
       Lekcja w Zamku Królewskim pogłębiła wiedzę uczniów na temat historii ubioru, fryzury i makijażu. Młodzież zrozumiała, że największy wpływ na trendy mody XVIII wieku miał kontekst historyczny epoki.


  TEXTIL 2017 - YOUNG FASHION DESIGN
       6 kwietnia 2007 w Łodzi odbyło się XVII Ogólnopolskie Seminarium Studenckie TEXTIL 2017 "Young Fashion Design Politechnika Łódzka". W konkursie tym szkołę reprezentowało 7 uczniów.
       Nasi uczniowie zdobyli następujące nagrody:
  • II miejsce - Adrian Dominiak
  • III miejsce - Bartosz Bieńko
  • Wyróżnienie - Mateusz Machnik


  FINAŁ KAMPANII TVN ZAUWAŻENI
       Zakończyła się akcja społeczna Zauważeni zainicjowana przez stację TVN Uwaga. Akcja miała na celu zaangażowanie się uczniów w życie seniorów, w dostrzeżenie ich potrzeb i pomoc w dzisiejszym skomputeryzowanym świecie. Każda biorąca udział klasa: 2te,2tc,3td i 4tb ukończyły projekt a zaangażowanie i udział otrzymali dyplomy od stacji TVN.
  Dodatkowo uczennice z klasy 3 TD: Paulina Jankowska, Julia Kosmalska i Klaudia Strulak przygotowały i zgłosiły do konkursu pracę - film pt.: "Nauczyciel senior." Gratulujemy!


  MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ENGLISH CONTEST 2017 – MAMY WYRÓŻNIENIE !
       Z radością informujemy, że uczennica naszej szkoły Julia Frątczak z klasy 3TB otrzymała wyróżnienie w Międzyszkolnym konkursie języka angielskiego English Contest 2017. Aż 44 uczniów naszej szkoły z klas pierwszych, drugich i trzecich wzięło udział w pierwszym etapie konkursu. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowały się 2 uczennice z klasy 3TB – Julia Frątczak, Dominika Zielińska oraz uczennica Sandra Gładysz z klasy 2TE. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkól Fototechnicznych w Warszawie. Gratulujemy sukcesu Julii oraz pani Paulinie Wawrzyn!


  FINALIŚCI OLIMPIADY
       21 marca 2017 r. na Politechnice Łódzkiej odbył się III etap IV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności z Zakresu Projektowania i Wytwarzania Odzieży.
  Z naszej Szkoły do Zawodów Centralnych przystąpiło 6 osób: Zuzanna Olszewska, Adrianna Tołubińska, Julia Kuczera, Adrianna Jannasz, Karolina Ścioch i Mateusz Machnik
  Wszyscy uzyskali tytuł: FINALISTY OLIMPIADY. Nagrodą za wiedzę i umiejętności zawodowe jest zwolnienie z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, kwalifikacje A.12, A.48 i A.49 oraz podwyższenie ocen rocznych z teoretycznych przedmiotów zawodowych.
  Uczniów do Olimpiady przygotowała pani Iwona Włoskowicz.
  GRATULUJEMY!

  WYNIKI I FOTORELACJA
  Z V OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KREOWANIA UBIORU
  GEOMETRYCZNE EKSPLOZJE

       Prezentujemy wyniki oraz fotogalerię z naszego V Ogólnopolskiego Konkursu Kreowania Ubioru, który odbył się w murach naszej szkoły dnia 29 marca tego roku.


  WYRÓŻNIENIA:
  • Politechnika Łódzka - Damaris Koźba (Bytom)
  • Wyższa Szkoła Artystyczna - Aleksandra Kaczkoś (Sosnowiec)
  • Via Moda:
   • Dominika Soszka (Lublin)
   • Patrycja Olesińska (Warszawa)
  • Atelier Ewa Godun
   • Kinga Kaczmarczyk (Bielsko-Biała)
   • Aleksandra Kaczkoś (Sosnowiec)
   • Natalia Płaczek (Sosnowiec)
   • Barbara Chamera (Bytom)
   • Beata Skop (Bytom)
  • Ewiko Konfekcja Damska - Martyna Wiór (Bytom)
  • Ptak Warsaw Expo
   • Zuzanna Olszewska (Warszawa)
   • Angelika Domańska (Dąbrowa Górnicza)
   • Wiktoria Tarnowska (Warszawa)
  • Freudenberg - Paula Mieczyńska (Poznań)
  • Contec – Technika Konfekcyjna
   • Wiktoria Szymanis (Gorzów Wielkopolski)
   • Aleksandra Kaczkoś (Sosnowiec)
   • Aleksandra Waśniewska (Warszawa)
  • Ariadna Fabryka Nici
   • Albina Mutaeva (Warszawa)
   • Mateusz Machnik (Warszawa)
   • Patrycja Olesińska (Warszawa)
   • Adrian Białk (Gdynia(
   • Wiktoria Szymanis (Gorzów Wielkopolski)
   • Kinga Kaczmarczyk (Bielsko-Biała)
  • Muzeum Pałac w Wilanowie - Barbara Chamera (Bytom)
  • Garbarnia Nadarzyn
   • Aleksandra Kaczkoś (Sosnowiec)
   • Natalia Płaczek (Sosnowiec)
   • Wiktoria Tarnowska (Warszawa)
   • Aleksandra Waśniewska (Warszawa)
   • Beata Skop (Bytom)
  • Fako S.A - Julia Kasperek (Bielsko-Biała)
  • KKbusters Studio Projektowo – Reklamowe
   • Adrian Dominiak (Warszawa)
   • Mateusz Machnik (Warszawa)
   • Barbara Chamera (Bytom)
  • Studio Foto Oskar - Olga Cichoń (Dąbrowa Górnicza)
  • Polskie Radio Czwórka Marta Hoppe - Paulina Nocoń (Bytom)

  NAGRODY przyznane przez Komisję Konkursową:
  I miejsce - Dominika Soszka (Lublin)
  II miejsce - Patrycja Olesińska (Warszawa)
  III miejsce - Magdalena Wittbrodt (Gdynia)

  SPONSORZY:

  WYNIKI IX OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU FANTAZJI FRYZJERSKIEJ
  GEOMETRYCZNE EKSPLOZJE

  pod honorowym patronatem:


  Ministra Edukacji Narodowej
  Marszałka Województwa Mazowieckiego

  Prezydent
  Miasta Stołecznego Warszawy
  Mazowieckiego Kuratora Oświaty
  Ośrodka Rozwoju Edukacji
  Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli

  patronaty zawodowe:


  Stowarzyszenia Fryzjerów Polskich "Intercoiffure Polska"
  Klubu Fryzjerstwa Artystycznego im. Lubowieckiego
  Cechu Fryzjerów w Warszawie
  Akademii Fryzjerskiej "ZAREMBA"


       Prezentujemy wyniki oraz fotogalerię z naszego IX Ogólnopolskiego Konkursu Fantazji Fryzjerskiej, który odbył się w murach naszej szkoły dnia 28 marca tego roku.

  WYRÓŻNIENIA:
  • Intercoiffure Polska - Natalia Kowalska (Gniezno)
  • Cech Fryzjerów - Barbara Zalewska (Ciechanowiec)
  • Zaremba International Academy - Anna Trzaskowska (Otwock)
  • Wyższa Szkoła Artystyczna - Adrian Dziewulski (Warszawa)
  • Unikat Studio - Anna Lipińska (Warszawa)
  • Salony Krzysztof - Katarzyna Majewska (Warszawa)
  • Salony Fryzur Piotr Knapik
   • Olga Kaźmierczak (Maków Mazowiecki)
   • Mateusz Gacparski (Warszawa)
   • Joanna Stempel (Warszawa)
  • Anna Woźniak Design :
   • Adrian Dziewulski (Warszawa)
   • Agnieszka Drąg (Gdańsk)
   • Anna Lipińska (Warszawa)
   • Julia Pużuk (Białystok)
   • Edyta Gołębiewska (Łowicz)
  • Akademia Fryzjerska Color Art Desire :
   • Sylwia Wronowska (Ostrołęka)
   • Paulina Grabowska (Ostrołęka)
   • Klaudia Jagielska (Wyszków)
  • Akademia Babicz:
   • Gabriela Ziąbska (Łowicz)
   • Karolina Kotek (Warszawa)
  • Lions Barber - Adrian Dziewulski (Warszawa)
  • Salon Fryzjerski Małgorzata Kilarska :
   • Katarzyna Majewska (Warszawa)
   • Anna Andrysiak (Warszawa)
   • Paulina Kulesza (Ostrów Mazowiecka)
  • NAH
   • Sylwia Wronowska (Ostrołęka)
   • Adrian Dziewulski (Warszawa)
  • Fale Loki Koki :
   • Patrycja Krysik (Warszawa)
   • Edyta Gołębiewska (Łowicz)
  • Reg Ster:
   • Adrian Dziewulski (Warszawa)
   • Sylwia Cyngot (Warszawa)
   • Patrycja Krysik (Warszawa)
   • Mateusz Gacparski (Warszawa)
   • Weronika Krzyżanowska (Warszawa)
  • Centrum Zaopatrzenia Fryzjerów, American Crew:
   • Weronika Dymowska (Maków Mazowiecki)
   • Edyta Gołębiewska (Łowicz)
   • Anna Lipińska (Warszawa)
  • Beliso, Cece of Sweden:
   • Agnieszka Drąg (Gdańsk)
   • Edyta Gołębiewska (Łowicz)
   • Adrian Dziewulski (Warszawa)
   • Patrycja Krysik (Warszawa)
   • Angelika Hocyk (Krosno)
   • Kinga Kryńska (Ciechanowiec)
  • Joico:
   • Agnieszka Drąg (Gdańsk)
   • Adrian Dziewulski (Warszawa)
  • Hurtownia Magnolia :
   • Weronika Dymowska (Maków Mazowiecki)
   • Kinga Wysocka (Łowicz)
   • Adrian Dziewulski (Warszawa)
  • Bandi - Edyta Gołębiewska (Łowicz)
  • Wydawnictwo WSIP - Barbara Zalewska (Ciechanowiec)
  • Wydawnictwo Suzi - Olga Kaźmierczak (Maków Mazowiecki)

  NAGRODY przyznane przez Komisję Konkursową:
  I miejsce - Agnieszka Drąg (Gdańsk)
  II miejsce - Kacper Odziemczyk (Garwolin)
  III miejsce - Adrian Dziewulski (Warszawa)


  SPONSORZY:

  SPOTKANIE INFORMACYJNE DLA GIMNAZJALISTÓW
       Przedstawiamy fotorelację z Dnia dla Gimnazjalistów, który w naszej szkole odbył się 29 marca 2017 r. Przedstawiliśmy ofertę kształcenia w zawodach: technik przemysłu mody, technik usług fryzjerskich oraz fryzjer, zaprosiliśmy do naszych pracowni a także nasi uczniowie przedstawili swoje kolekcje wykonane w ramach stypendium. Mamy nadzieję, że fotorelacje pomoże Wam wybrać szkołę, w której spędzicie cztewry lata swojej edukacji i będziecie rozwijali swoje pasje!


  NA DRODZE DO PELERYNY NIEWIDKI
       Co to są metamateriały i jak można ułożyć nanocząstki uczniowie dowiedzieli się w czasie kolejnego wykładu dla szkół ponadgimnazjalnych na Wydziale Chemicznym UW. Wykład zaprezentował dr Wiktor Lewandowski 06.04.2017. Tytuł wykładu brzmiał: „Na drodze do peleryny niewidki – metamateriały”
       Uczniowie mogli obejrzeć roztwory zawierające nanocząstki róznych metali a także dowiedzieć się dzięki wyświetlonej animacji jak takie nanocząstki otrzymać w laboratorium. Metamateriały pozwalają na niemożliwe, na niewidzialność dla oka ludzkiego.


  IX OGÓLNOPOLSKI KONKURS FANTAZJI FRYZJERSKIEJ
  "GEOMETRYCZNE EKSPLOZJE"

   

  pod honorowym patronatem:


  Ministra Edukacji Narodowej
  Marszałka Województwa Mazowieckiego

  Prezydent
  Miasta Stołecznego Warszawy
  Mazowieckiego Kuratora Oświaty
  Ośrodka Rozwoju Edukacji
  Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli

  patronaty zawodowe:


  Stowarzyszenia Fryzjerów Polskich "Intercoiffure Polska"
  Klubu Fryzjerstwa Artystycznego im. Lubowieckiego
  Cechu Fryzjerów w Warszawie
  Akademii Fryzjerskiej "ZAREMBA"

       Geometria – perfekcyjna, precyzyjna, . surowa, uporządkowana a jednak artystyczna. Ewaluowała przez lata od badania kształtów znanych z codziennego życia do studiów nad nieskończenie wymiarowymi abstrakcyjnymi przestrzeniami.
       Choć należy do najstarszych dziedzin nauk ścisłych, to swoją niepowtarzalnością form, wypłynęła na szerokie wody artystyczne. Już na początku XX wieku, kiedy we Francji rozwinął się kubizm, poszukiwano nowych zasad budowy przestrzennej z wykorzystaniem figur geometrycznych. Pablo Picasso zafascynowany kanciastymi formami, tworzył najbardziej pożądane po dzień dzisiejszy obrazy, Vidal Sasson zapoczątkował geometryczny ład na głowie i fryzura a`la carre, wciąż króluje na pokazach mody największych światowych projektantów mody.
       A gdyby do prostoty i uporządkowania kształtu, zaproponować odrobinę szaleństwa? Przełamać stereotyp geometrycznych schematów, jednolitych kolorów? Wykorzystać figury, bryły i stworzyć dzieła fryzjerskie na miarę najlepszych? Połączyć klasykę z awangardą, statykę z dynamiką, symetrię z asymetrią...


  SKUTKI NADMIERNEJ EKSPLOATACJI PALIW KOPALNYCH - II ETAP
       23 marca 2017r. odbył się II etap szkolnego konkursu ekologicznego.      W konkursie wzięło udział 16 uczniów, którzy korzystając z wiedzy z tej dziedziny, uzupełnili tekst dotyczący skutków nadmiernej eksploatacji paliw kopalnych dla środowiska. Ponadto uczniowie mieli za zadanie napisać krótką rozprawkę o przyczynach występowania smogu. Maksymalnie można było otrzymać 35 pkt.
       Najlepszymi wynikami mogą pochwalić się uczniowie:
  1. Rozwadowska Maja (1 TB) - 35 pkt.
  2. Zawadzka Kesja (1 TC) - 34 pkt.
  3. Kanar Natalia (1 TB) - 33 pkt.

   Pozostali uczestnicy osiągnęli następującą liczbę punktów:

  4. Waśniewska Aleksandra (1 TA) - 31 pkt.
  5. Całuch Wiktoria (1 TB) - 30 pkt.
  6. Siulerzycka Daria (1 TB) - 30 pkt.
  7. Kaszuba Barbara (1 TB) - 27 pkt.
  8. Drążyk Kinga (1 TA) - 26 pkt.
  9. Kamińska Zofia (1 TA) - 24 pkt.
  10. Cielecka Wiktoria (1 TD) - 23 pkt.
  11. Kowalska Katarzyna (1 TA) - 22 pkt.
  12. Matczak Julia (1 TA) - 21 pkt.
  13. Noll Sandra (1 TA) - 21 pkt.
  14. Częścik-Karpowicz Natalia (1 TA) - 19 pkt.
  15. Rodek Milena (1 TB) - 19 pkt.
  16. Daniel Cegiełka (1 TA) - 18 pkt.


  KONKURS NA PLAKAT Z NIEMIECKIEGO SŁOWNICTWA ZAWODOWEGO
       Jak co roku na wiosnę klasy pierwsze wykonały bardzo ładne plakaty w ramach ww. konkursu. Zostały one dostarczone do nauczycieli języka niemieckiego do 15.03.2017 roku. Oprócz doskonałej strony graficznej plakaty musiały mieć po 30 słówek fachowych: odzieżowych lub fryzjerskich.

       Laureatami konkursu zostali w ramach klas odzieżowych:
  Miejsce pierwsze: Nikola Chmiel (1 TB) i Julia Matczak (1 TA)
  Miejsce drugie: Katarzyna Kostera (1 TB) i Marzena Bąk (1 TB)
  Miejsce trzecie: Jakub Patyk (1 TB)

       Laureatkami konkursu zostały w ramach klas fryzjerskich:
  Miejsce pierwsze: Kesja Zawadzka (1 TC) i Patrycja Wojciechowska (1 TC)
  Miejsce drugie: Żaneta Szeliga (1 TD)
  Miejsce trzecie: Oliwia Dąbrowska (1 TE)

       Konkurs przeprowadziły i prace oceniły nauczycielki języka niemieckiego: p. A.Wątróbska, p. I.Augustyniak i p. M.Fertała.


  MAŁA PĘTELKA - 2017
       W dniu 9 marca odbyła się XXIII edycja ogólnopolskiego konkursu „Mała Pętelka" dla Młodych Krawców i Projektantów im. Małgorzaty Zaręby w Poznaniu. Naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Olszewska, Aleksandra Mikus, Adrian Dominiak, Bartosz Bieńko, Mateusz Machnik.
       Przygotowania do konkursu trwały od lutego. Informacja o zakwalifikowaniu się do konkursu stała się podłożem ciężkiej i niezwykle kreatywnej pracy nad kolekcjami. Nie było lekko, ale twórczo. Pomimo rożnych koncepcji i spojrzenia na jeden z dwu tematów: „Architektoniczne konstrukcje" i „Pomiędzy..." (Czym a czym -zdecyduj sam) naszym młodym „wizjonerom” udało się zdążyć ze wszystkim na czas.
       Dało się zauważyć, że stres wynikający z oczekiwania na finał był ogromny, ale świadczył jedynie o zaangażowaniu i stanowił dowód wielkiego profesjonalizmu.

  W kategorii Użytkowej:
  I miejsce zajął Bartosz Bieńko
  II miejsce zajęła Zuzanna Olszewska

  W kategorii Awangarda:
  I miejsce zajął Adrian Dominiak
  II miejsce zajął Mateusz Machnik


       Uczucie spełnienia w oczach naszych podopiecznych było bezcenne. Wszyscy jesteśmy z nich bardzo dumni. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!


  OŚMIU WSPANIAŁYCH
       Dzisiaj, 10 marca, odbyły się lokalne eliminacje do konkursu 8 Wspaniałych, który organizuje Fundacja "Świat na tak". Jako jedyna szkoła średnia na Mokotowie zgłosiliśmy aż 6 uczestników, prężnie działających wolontariuszy. A są to: Karolina Banaś z klasy 4 TB, Małgorzata Łuczak oraz Klaudia Kielak z klasy 1 TC, Adrian Dominiak z klasy 3 TA, Aneta Włodarska z klasy 2 TA i Martyna Majer z klasy 4 TF. Młodzież zaprezentowała się przed Jury, opowiedziała o swoich licznych działaniach na rzecz różnej społeczności. Przykładowo, Karolina Banaś bardzo mocno zaangażowana jest w Fundację Akademia Przyszłości czy Małgosia Łuczak, która działa w lokalnym Caritas. Miło nam poinformować, że Martyna Majer została jedną z laureatek, a reszta wolontariuszy otrzymała wyróżnienia.
       Cieszy fakt, że młodzi ludzie mimo pędzącego świata, braku czasu i licznych obowiązków tak chętnie angażują się w pomoc innym poświęcając swój czas, siły i dzielą się swoimi umiejętnościami. Może to oni staną się przykładem dla innych, że warto pomagać.  SALON EDUKACYJNY PERSPEKTYWY
       Na tegorocznym Salonie Edukacyjnym PERSPEKTYWY 2017, odbywającym się w Pałacu Kultury i Nauki mieliśmy, jak co roku, nasze stoisko. Można nas było znaleźć na stoisku 83. Odpowiadaliśmy na wszystkie nurtujące Was pytania dotyczące zasad rekrutacji i przebiegu nauki w Naszej szkole. Czekały na Was także ulotki o naszej szkole.
       Wszystkich zainteresowanych rekrutacją do Naszej szkoły, zapraszamy na dzień otwarty dla gimnazjalistów już 29 marca 2016 r. o godz.17.00 w gmachu szkoły.
       Życiowy sukces zależy od wyboru właściwej drogi naszej edukacji. Świadoma decyzja o wyborze szkoły i zawodu przekłada się na możliwości znalezienia pracy, w której spędzamy większość naszego życia.
       Droga koleżanko i kolego, przyjdź a nie będziesz żałować!


  GATEWAY TO SPACE... CZYLI ODZIEŻÓWKA W KOSMOSIE
       Dnia 1 marca klasy I TA i I TB wybrały się na wystawę organizowaną pod patronatem NASA "Gateway to space". Na wycieczce mogliśmy poznać historię lotów kosmicznych od ubiegłego wieku do dnia dzisiejszego. Mogliśmy zobaczyć tam m. in. promy kosmiczne, elementy maszyn kosmicznych, łaziki kosmiczne, sputniki, fragmenty asteroid i kamień z księżyca. Widzieliśmy też oryginalny skafander Jurija Gagarina!


  HARMONOGRAM EGZAMINÓW POTWIERDZAJĄCYCH KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
  styczeń - luty 2017 r.


   

  EGZAMINY Z KWALIFIKACJI W ZAWODZIE: TECHNIK TECHNOLOGII ODZIEŻY

  Kwalifikacja A.12 (klasy III TA i III TB)
  * część pisemna: 12 stycznia 2017 r. godz. 10.00 (sala 325)
  * część praktyczna: 10 - 15 lutego 2017 r. godz. 9.00 lub 15.00 (sala 221)

  Kwalifikacja A.49 (klasy IV TA i IV TB)
  * część pisemna: 12 stycznia 2017 r. godz. 14.00 (sala 325)
  * część praktyczna: 9 stycznia 2017 r. godz. 13.00 (sala 325)


  EGZAMINY Z KWALIFIKACJI W ZAWODZIE: TECHNIK USŁUG FRYZJERSKICH

  Kwalifikacja A.23 (klasy IV TC, IV TE, IV TF)
  * część pisemna: 12 stycznia 2017 r. godz. 10.00 (sale 317, 319, 324)
  * część praktyczna: 9 stycznia 2017 r. godz. 9.00 (sale 323, 324, 325)

  OSOBY PRZYSTĘPUJĄCE DO EGZAMINÓW MUSZĄ ZGŁOSIĆ SIĘ
  PÓŁ GODZINY PRZED EGZAMINEM


  TERMINY SKŁADANIA DEKLARACJI
  PRZYSTĄPIENIA DO EGZAMINU POTWIERDZAJĄCEGO KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
  W ROKU SZKOLNYM 2016/2017


  Nazwa kwalifikacjiTermin składania
  deklaracji
  Data egzaminu
  Etap pisemny
  Data egzaminu
  Etap praktyczny
  A.19 Wykonywanie
  zabiegów fryzjerskich
  do 16 II 2017 r.20 VI 2017
  godz. 12.00
  od 26 VI - 30 VI 2017
  godz. 9.00 lub 15.00
  A.48 Projektowanie
  wyrobów odzieżowych
  do 16 II 2017 r.20 VI 2017
  godz. 12.00
  26 VI 2017
  godz. 9.00
  A.61 Wykonywanie zabiegów
  kosmetycznych twarzy
  do 16 II 2017 r.20 VI 2017
  godz. 12.00
  26 VI 2017
  godz. 13.00
  A.62 Wykonywanie zabiegów
  kosmetycznych ciała,
  dłoni i stóp
  do 16 II 2017 r.20 VI 2017
  godz. 14.00
  26 VI - 27 VI 2017
  godz. 8.00 lub 12.00 lub 16.00


  FRYZURA WIECZOROWA Z ELEMENTEM FALI


       Dnia 08 lutego 2017r. odbył się II Wewnątrzszkolny Konkurs Fryzjerski Z Falami Za Pan Brat pt. „Fryzura wieczorowa z elementem fali”, którego celem było doskonalenie manualnych umiejętności zawodowych, rozwijanie wyobraźni i poczucia estetyki a także promocja młodych talentów. Do konkursu zgłosiło się 12 uczestników - uczniów klas I - III Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz I - IV Technikum Odzieżowego i Fryzjerskiego. Komisja konkursowa złożona z nauczycieli przedmiotów zawodowych fryzjerskich po długiej i burzliwej (z racji bardzo wysokiego poziomu prac konkursowych) obradach wyłoniła zwycięzców:

  LAUREACI:
  I miejsce – Joanna Stempel (II Za)
  II miejsce – Adrian Dziewulski (II TC)
  III miejsce – Anna Lipińska (III TE)


  POZYTYWNIE ZAKRĘCENI


       7 lutego odbył się kolejny szkolny finał akcji Nakrętka. Uczennice klasy I TE: Weronika Szatkowska, Aneta Magiera i Dominika Cherubin razem ze swoją wychowawczynią Małgorzatą Kopczyńską spakowały wszystkie gromadzone od początku roku szkolnego nakrętki po napojach, artykułach spożywczych i artykułach chemicznych oraz przygotowały worki do zawiezienia. Udało nam się przygotować aż siedem 120-litrowych worków nakrętek, które zostały przekazane do Stowarzyszenia "Dom-Rodzina-Człowiek" w Warszawie. Dzięki zebranym nakrętkom stowrzyszenie jest w stanie zapewnić wózki inwalidzkie dla osób niepełnosprawnych. Akcja się nie kończy - zbieramy dalej!


  MALI ADEPCI FRYZJERSTWA


       7 lutego 2017 roku nasza Szkoła gościła bardzo młodych ludzi, którzy chcieli zgłębić tajniki sztuki fryzjerskiej. Przedszkolaki z 210 Przedszkola, grupa Wiewiórki przerabiając akurat tematykę zawodów chciały zobaczyć jak pracuje fryzjer i jakim sprzętem się posługuje. Nasza młodzież chętnie zajęła się dziećmi, które natomiast chętnie pozwalały siebie pleść warkocze czy czekać irokeza. Dodatkowo zobaczyły suszarki, myjki, prostownice i inne narzędzia pracy fryzjera. Cieszymy się z tych odwiedzin bo być może spośród tych maluchów będą przyszli adepci sztuki fryzjerskiej.


  PATRIA NOSTRA
       Uczennice klasy I TB: Katarzyna Kostera, Hanna Siodłak i Victoria Smith wzięły udział w konkursie "Patria Nostra". Celem konkursu było propagowanie historii Polski, krzewienie wartości i postaw patriotycznych, etyki chrześcijańskiej i budowa społeczeństwa obywatelskiego. Konkurs polegał na przygotowaniu animacji lub filmu o tematyce historycznej dotyczący wydarzeń, które miały miejsce w okresie konkretnego tygodnia roku. Finał konkursu odbył się w Centrum Olimpijskim w dniu 6 lutego. Każdy z zespołów otrzymał nagrodę, a zwycięzcy pojadą na wycieczki do Brukseli i Strasburga.
       Nasze uczennice wykonały pracę opowiadającą o Hołdzie Pruskim z 1525 roku. Opiekunami grupy były panie Małgorzata Kur i Małgorzata Kopczyńska.


  JAK ZOBACZYĆ TO CZEGO NIE WIDAĆ?


       Jak zobaczyć to czego nie widać, dowiedzieli się uczniowie klas pierwszych uczestnicząc 2 lutego w wykładzie dla szkół ponadgimnazjalnych na Wydziale Chemicznym Uniwersytetu Warszawskiego.
       Wykład „Modelowanie komputerowe cząsteczek chemicznych i biologicznych" wygłosił i zilustrował licznymi animacjami komputerowymi prof. dr hab. Sławomir Filipek.
       Uczniowie zobaczyli różne sposoby przedstawiania budowy nawet tak skomplikowanych struktur jakimi są białka oraz kinetykę wiązań w różnych temperaturach. Dowiedzieli się jak działają neuroprzekaźniki w truciznach i narkotykach.


  ODPOWIEDNIE DAĆ OBCE SŁOWO
  MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI LITERATURY POLSKIEJ W JĘZYKACH OBCYCH


       W dniu 30.01.2017 w XXI Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja odbyły się eliminacje do konkursu "Odpowiednie dać obce słowo". Zadaniem uczestników jest recytacja utworów polskiej literatury przetłumaczonych na język obcy.
  Naszą szkołę reprezentowały 2 uczennice:
 • Kamila Kowalczyk z klasy II TC recytowała wiersz: „Die Brille” („Okulary” Juliana Tuwima),
 • Adrianna Janasz z klasy III TB recytowała wiersz: „Auf dem Markte” („Na straganie” Jana Brzechwy).

  Pomimo dużej konkurencji i wielkiego stresu, występ naszych uczennic wypadł pomyślnie, biorąc pod uwagę trudność recytowania wielu zwrotek wierszy w języku niemieckim. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w połowie lutego.

  Serdecznie gratulujemy!!


 • BAŚNIE Z TYSIĄCA I JEDNEJ NOCY


       Dnia 25 stycznia 2017r odbył się I Mazowiecki Konkurs Fryzjerski pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty zorganizowanego przez Zespole Szkół nr 34 im. Mieszka I w Warszawie, pod tytułem Baśnie tysiąca i jednej nocy, gdzie naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie Patrycja Czapska 2 TD, która za wykonaną stylizację otrzymała wyróżnienie od członków jury i Adrian Dziewulski z 2 TC. Do konkursu młodzież przygotowywała się we współpracy z nauczycielami: Kingą Chmielewską i Piotrem Olszewskim.


  PROJEKT EDUKACYJNY KLAS 3 TD ORAZ 3 TF


       Od 14 listopada do 22 grudnia 2016 r. klasy 3TD oraz 3TF brały udział w projekcie edukacyjnym zatytułowanym „Zaprojektuj plan 1-tygodniowej wycieczki po kraju, w którym językiem urzędowym jest język angielski.” Efektem pracy młodzieży jest wystawa prac umieszczona w holu pierwszego piętra w naszej szkole, którą można oglądać już od 6 stycznia 2017 r. Instalacja odkrywa przed społecznością szkolną takie miejsca jak zakamarki Dublina, zamki Irlandii, Narodowe Parki w Stanach Zjednoczonych oraz wiele innych ciekawych miejsc. Każda praca posiada komentarze i opisy w języku angielskim. Wszelkie materiały do przygotowania projektu zapewniła biblioteka szkolna a panie pracujące w bibliotece – pani Małgorzata Leszczyńska oraz pani Zuzanna Domańska służyły pomocą w doborze odpowiedniej literatury. Realizując projekt młodzież współpracowała z nauczycielem geografii – panią Irminą Bryłką oraz nauczycielem języka angielskiego – panią Agnieszką Dulepską – Staniszewską.


  PROMIENIE X


       Promienie X wystąpiły w roli głównej 12 stycznia w czasie wykładu prof. dr hab. Krzysztofa Woźniaka na Wydziale Chemii UW. Uczniowie klas pierwszych, którzy uczestniczyli w wykładzie zatytułowanym "O odkryciu promieni X i ich roli w badaniach strukturalnych", na przykładzie sylwetki Conrada Röntgena dowiedzieli się jak ważna jest wytrwałość w osiąganiu zamierzonego celu i jaki wpływ na rozwój różnych dyscyplin nauki może mieć jedno odkrycie. Profesor Woźniak przedstawił światowe oraz krajowe osiągnięcia w dziedzinie wykorzystania promieni X do badania struktury cząsteczek oraz ich znaczenie dla różnych gałęzi nauki. Ciekawa animacja pokazująca proces powstawania białka uświadomiła słuchaczom wykładu jak mało jeszcze wiemy i ile jeszcze można osiągnąć w tej dziedzinie


  JASEŁKA


       Środa, 21 grudnia to dzień, w którym dla wszystkich uczniów i nauczycieli zorganizowane zostały Jasełka. Młodzież (wraz z nauczycielami) przygotowała montaż słowno-muzyczny. Śpiew kolęd przeplatany był tekstami dotyczącymi Bożego Narodzenia. Na koniec Pani Dyrektor Magdalena Jarosińska złożyła wszystkim życzenia. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowani byli w przygotowanie tego wydarzenia. Specjalnie podziękowania należą się paniom Paulinie Wawrzyn oraz Agnieszce Olszewskiej, które przez wiele tygodni ćwiczyły śpiew kolęd z uczniami.


  PODUSZKI DLA BEZDOMNYCH


       Nasi Wolontariusze pod opieką nauczycieli zawodu odpowiedzieli na hasło akcji charytatywnej z Caritas Archidiecezji Gdańsk i uszyli poszewki na poduszki, które pod choinkę zostały rozdane bezdomnym. Poszewki na tzw. jaśka zostały własnoręcznie uszyte i ozdobione różnymi aplikacjami. Jak widać współpracujemy z organizacjami nie tylko na terenie lokalnym ale również poza granicami województwa mazowieckiego.


  PODARUJ UŚMIECH DZIECKU POD CHOINKĘ


       Kolejna akcja charytatywna, tym razem "Podaruj uśmiech dziecku pod choinkę" została zakończona sukcesem i pokazała że można liczyć na Wasze dobre uczniowskie serca. Zebraliśmy bardzo duże ilości słodyczy i zabawek, Wolontariusze zrobili z tego paczki i zostały one przekazane dla dzieci ze Świetlicy Środowiskowej przy ulicy Gagarina na Mokotowie. Cieszymy się, że tak hojnie włączyliście się w akcję, że dzięki Wam kochani Uczniowie na twarzach dzieci pokazał się uśmiech. Dziękujemy za teraz i liczymy na jeszcze.


  NIEMIECKIE KARTKI ŚWIĄTECZNE


       Wykonywanie kartek świątecznych jest już na lekcjach języka niemieckiego tradycją, która sprawia uczniom dużą radość. Jest to dla nich odprężeniem po lekcjach gramatyki niemieckiej. Mają oni okazję wykazać się talentami plastycznymi. W dniu 15.XII uczennice klasy IITA (klasa o profilu odzieżowym) wykonały piękne kartki świąteczne, które ozdobiły salę języka niemieckiego. Pracę uczennic oceniła nauczycielka języka niemieckiego pani Anna Wątróbska.
  Za dwie godziny pięknej wytężonej pracy serdecznie uczennicom dziękuję!

  WESOŁYCH ŚWIĄT!


  DROGA DO NIEPODLEGŁEJ POLSKI


       Wicemarszałek Sejmu RP Stanisław Tyszka z okazji Święta Niepodległości zaprosił młodzież Zespołu Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 w Warszawie do wzięcia udziału w konkursie na najlepszą pracę zatytułowaną: „Droga do Niepodległej Polski”.
  W szkole przeprowadzono wewnętrzne eliminacje i wybrano dwie wyjątkowe prace - Wiktorii Dobrzelak i Natalii Kanar (instalacje artystyczną) oraz Victorii Smith i Katarzyny Kostery (prace plastyczną).
  10. 11. 2016r. Jury powołane przez Wicemarszałka Sejmu wybrało ze 100 prac konkursowych 10 najlepszych. Do grona laureatów zaliczono pracę Wiktorii Dobrzelak i Natalii Kanar. Zwycięzcy wraz z klasą 1tb pod opieką p. Małgorzaty Kur i p. Grażyny Chrostowskiej-Juszczyk zostali zaproszeni do Sejmu 9 grudnia 2016r. na spotkanie z Wicemarszałkiem Sejmu RP Stanisławem Tyszka i otrzymali nagrody oraz dyplomy. Wyróżnione prace były prezentowane w Sejmie, lokalnej prasie i biuletynie informacyjnym.


  PROJEKT SIENKIEWICZ


        W dniach od 24 października do 26 listopada 2016 r. odbył się szkolny konkurs plastyczny: Projekt Sienkiewicz zorganizowany przez nauczycieli - polonistów. Do udziału w nim zaproszono wszystkich uczniów naszej szkoły. Uczestnicy mieli za zadanie stworzenie pracy nawiązującej do twórczości pisarza, noblisty Henryka Sienkiewicza. Celami konkursu było nie tylko zainteresowanie twórczością pozytywistycznego autora, który wpłynął na kształtowanie postawy tożsamości narodowej wielu pokoleń Polaków, ale i rozwijanie poczucia estetyki młodzieży. W konkursie wzięło udział 34 uczniów. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt organizatorów i trudno było wyłonić zwycięzców. Komisja zdecydowała nagrodzić prace odznaczające się szczególną kreatywnością.
  Finalistami konkursu zostali:

  KATEGORIA: Plakat filmowy lub projekt okładki wybranego dzieła Henryka Sienkiewicza :
  I miejsce: Daria Siulerzycka (I TB)
  II miejsce: Nikola Chmiel (I TB)
  III miejsce: Aleksandra Waśniewska (I TA)
  wyróżnienie: Emilia Wroceńska (I TA)

  KATEGORIA: Projekt plastyczny ubioru lub fryzury z epoki z wybranego dzieła Henryka Sienkiewicza:
  I miejsce: Sofia Pilkiw (III TD)
  II miejsce: Patrycja Olesińska (III TA)
  III miejsce: Weronika Mazurkiewicz (IV TF)
  wyróżnienie: Wiktoria Tabak (III TA)


  MÓJ ZAWÓD JEST NAJLEPSZY!


       W październiku 2016 roku odbył się ogólnopolski konkurs zorganizowany przez Instytut Goethego na plakat multimedialny. Celem konkursu było zainspirowanie uczniów ich przyszłym zawodem i propagowaniem terminologii branżowej w języku niemieckim. Uczniowie mieli zaprezentować, co i jak chcieliby w przyszłości robić i pokazać, jak obecnie przygotowują się do wykonywania wymarzonego zawodu. Czynny udział wzięły dwie uczennice z naszej szkoły, obie z klasy 2TA Technikum Odzieżowego. Karolina Bienias i Joanna Waszak wykonały plakat pod tytułem "Młodzi technolodzy mody". Jury konkursu w Instytucie Goethego miało nie łatwe zadanie. Z całej Polski nadesłano 98 prac konkursowych. Nasze uczennice otrzymały dyplomy z podziękowaniem za włożoną pracę oraz słowniki polsko-niemieckie. Zachęcamy też inne osoby do wzięcia udziału w konkursie w następnym roku, a obecnie wyróżnionym gratulujemy.


  V OGÓLNOPOLSKI KONKURS KREOWANIA UBIORU
  GEOMETRYCZNE EKSPLOZJE


       Inspiracji geometrią w modzie nie brakuje. Figury znane z lekcji matematyki są przenoszone przez projektantów na kroje ubrań. Kwadraty, koła, romby, pasy wyraziste nadruki, ostre cięcia, a także nieregularne bryły pojawiają się na wybiegach od wielu lat.
  Wyniki I etapu konkursu


  MIKOŁAJKI NA SŁODKO
       Wolontariat we współpracy z Samorządem Szkolnym zorganizowali w naszej szkole 6 grudnia 2016r Mikołajkowy Kiermasz ciast. Była to akcja charytatywna, w którą zaangażowana była młodzież ze szkoły przygotowując własnoręcznie smakołyki. Najwięcej ciast bo aż 9 przygotowała klasa 2tc, kolejno klasa 1tc -6, 4te - 5, 4tc - 5, 4tb, 4ta, 1tb po jednym. Zebrany dochód w kwocie 554 zł zostanie w całości przeznaczony dla rodziny z Podkarpacia w ramach ogólnopolskiej akcji charytatywnej Szlachetna Paczka. Za zebraną kwotę zostaną zakupione słodycze dla siedmiorga dzieci. Cieszymy się, że akcja się powiodła i dzięki Wam dla Kogoś te Święta będą radośniejsze.


  KONKURS TERMINOLOGII ODZIEŻOWEJ I FRYZJERSKIEJ
       W dniu 23.XI.2016 odbył się w naszej szkole drugi etap Konkursu Terminologii Odzieżowej i Fryzjerskiej z języka niemieckiego. Do tego etapu przystąpiło 5 osób z II-gich klas fryzjerskich (2TC, 2TD, 2TE) i 3 osoby z klasy odzieżowej (2 TA). W sumie 8 osób.
  Uczennice rozwiązywały zadania konkursowe pod opieką nauczycielek języka niemieckiego: p.A.Wątróbskiej i p.M.Fertały, a prace zostały ocenione przez komisję w składzie: A.Wątróbska, I.Augustyniak i M.Fertała.

  Laureatkami konkursu zostały:
  1. W ramach klas odzieżowych:
   • I miejsce: Paulina Zgorzałek (II TA) - 80%
   • II miejsce: Agnieszka Ogrodowska (II TA) - 78%
   • III miejsce: Karolina Bienias (II TA) - 75%
  2. W ramach klas fryzjerskich:
   • I miejsce: Kamila Kowalczyk (II TC) - 100%
                     Zofia Soszyńska (II TC) - 100%
   • II miejsce: Sandra Gładysz (II TE) - 77%
   • III miejsce: Klaudia Janicka (II TE) - 55%
  Serdecznie gratulujemy!!


  FAST TEXTILE
       W dniach 17 - 19 listopada w Międzynarodowym Centrum Targowo-Wystawienniczym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie odbyły się targi Fast Textile. To najważniejsza impreza branży tekstylnej w Polsce. Stoiska zostały podzielone na strefy branżowe co zdecydowanie ułatwiło odwiedzającym dotarcie do interesujących stoisk. Celem targów jest umożliwienie nawiązania wspólpracy pomiędzy wystawcami a producentami odzieży. Dla naszych uczniów była to okazja do zapoznania się z nowymi trendami mody na rok 2017 oraz najnowszymi technologiami w ich zawodzie.


  ZANIM WSZYSTKO ZAMIENI SIĘ W PROSZEK
       O tajemnicy chemii dawnych atramentów i rękopisów uczniowie klas pierwszych dowiedzieli się 17 listopada uczestnicząc w wykładzie dla szkół ponadgimnazjalnych na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Chemii. Wykład wraz z ciekawym pokazem omawianych substancji oraz samodzielnym wykonaniem atramentu przez grupę uczniów poprowadziła dr hab. Barbara Wagner. Tytuł wykładu brzmiał: "Zanim wszystko zamieni się w proszek - tajemnice chemii dawnych atramentów i rękopisów".


  II MOKOTOWSKA GIEŁDA SZKÓŁ
       16 listopada 2016 r. w naszej szkole odbyła się II Mokotowska Giełda Szkół Zawodowych. Giełda została zorganizowana przy współpracy Dyrektora Zespołu Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22, Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 7, Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 8 i Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.
       Celem giełdy było spotkanie przedstawicieli szkół zawodowych z gimnazjalistami, którzy są zainteresowani przyszłą nauką w technikum czy zasadniczej szkole zawodowej.
       Prezentowały się szkoły ponadgimnazjalne z naszej dzielnicy:
  • Zespół Szkół nr 3 im.2 Armii Wojska Polskiego, ul. Joliot - Curie 13
  • Zespół Szkół nr 27, ul. Rzymowskiego 38
  • Zespół Szkół Hotelarsko – Turystyczno - Gastronomicznych nr 1, ul. Krasnołęcka 3
  • Zespół Szkół nr 39, im. Edmunda Jankowskiego, ul. Bełska 1/3
  • Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1, ul. Wiśniowa 56
  • Zespół Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22, ul. Kazimierzowska 60
       Gościliśmy ponad 200 uczniów z 10 mokotowskich Gimnazjów: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 3, Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 5, Gimnazjum nr 6, Gimnazjum nr 7, Gimnazjum nr 8, Gimnazjum nr 10, Gimnazjum nr 12.
       Młodzież z mokotowskich szkół ponadgimnazjalnych w atrakcyjny sposób przybliżyła kierunki, specyfikę i klimat swoich szkół. Uczniowie gimnazjów mieli możliwość zapoznać się z ofertą edukacyjną, obejrzeć prezentacje, wystąpienia, zadać pytania, wysłuchać porad i zebrać niezbędne informacje, aby podjąć wkrótce decyzję dotyczącą dalszej nauki.
       Na giełdzie gościliśmy :
  • Zastępcę Burmistrza Dzielnicy Mokotów Pana Krzysztofa Skolimowskiego.
  • Inspektora Wydziału Oświaty i Wychowania Dzielnicy Mokotów Pana Jerzego Iwańskiego
  • Przedstawiciela Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno - Społecznych i Szkoleń Panią Beatę Grzelak
  • Dyrektora Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 7 Panią Marię Głodek
  • dyrektorów, nauczycieli i koordynatorów doradztwa zawodowego ze szkół i poradni.
  Dziękujemy za zaangażowanie i współpracę!


  STYPENDIA PREZESA RADY MINISTRÓW
       W dniu 15 listopada 2016 w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie przy ulicy Kawęczyńskiej odbyło się uroczyste wręcznie Stypendiów Prezesa Rady Ministrów. Wśród wyróżnionych była uczennica naszej szkoły Kamila Kowalczyk. Gratulujemy!


  DZIEŃ ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
       Z okazji uczczenia Święta Niepodległości gościliśmy w naszej szkole 9 listopada 2016 roku przedstawicieli Związku Strzeleckiego "Strzelec” pana Dominika Lau z młodszymi kolegami organizacji o charakterze społeczno-wychowawczej. W ramach wydarzeń związanych z 98. rocznicą Odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się lekcja patriotyzmu dla społeczności szkolnej. Strzelcy z Warszawskiej Jednostki 1003 przybliżyli zawiłą historię zniewolonej Polski, ukazali dumę, poczucie wspólnoty, nadzieję i wiarę w przyszłość. Wykazali ścisły związek własnej organizacji z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. Zaprezentowali sprzęt i wyposażenie strzelca oraz zachęcali do współpracy w ramach budzenia świadomości narodowej i pamięci historycznej. Prezentacja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem uczniów.


  SKUTKI NADMIERNEJ EKSPLOATACJI PALIW KOPALNYCH - WYNIKI I ETAPU
       W konkursie, który odbywał się we wrześniu i październiku, uczestniczyło 27 uczniów klas pierwszych. Łącznie złożyli 31 prac graficznych ostrzegających przed nadmierną eksploatacją paliw kopalnych. Za prace, które najbardziej odpowiadały przyjętym kryteriom konkursowym komisja uznała:
 • I miejsce: Wojciechowska Patrycja 1Tc
 • II miejsce: Wroceńska Emilia 1Ta
 • III miejsce: Szczęsna Aleksandra 1Tb

  Wyróżnienia:
 • Chmiel Nikola 1Tb,
 • Łuczak Małgorzata 1Tc,
 • Skłodowska Klaudia 1Tc,
 • Siulerzycka Daria 1Tb,
 • Zarecka Julia 1Tb,
 • Mutaeva Albina 1Ta.

  Gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy wzięli udział w I etapie i zapraszamy do udziału w II etapie, który odbędzie się w marcu i wykazania się wiedzą na ten temat .


 • PANNA MŁODA NA PRZESTRZENI WIEKÓW
       09.11.2016r odbył się I Ogólnopolski Konkurs Fryzur Historycznych "Panna młoda na przestrzeni wieków 1890-1980" w Zespole Szkół nr 21 przy ul. Saskiej 78 w Warszawie, gdzie naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie Karolina Szydło 3TD i Adrian Dziewulski 2TC. Zaangażowanie i trud uczniów i nauczycieli przy pracy nad pracami konkursowymi poskutkował zajęciem II miejsca przez Karolinę Szydło 3TD. Do konkursu młodzież przygotowywała się we współpracy z nauczycielami: Piotrem Olszewskim, Kingą Chmielewską, Beatą Wach-Mińkowską oraz Ewą Mierzwą.


  STRACH MA DOBRE OCZY
       "Strach ma dobre oczy" to hasło tegorocznej akcji charytatywnej z dnia 28 października podczas której zbieraliśmy żywność z długim terminem ważności (mąka, cukier, makaron, ryż itp). Młodzież ze szkolengo wolontariatu zorganizowała salę stachu wykonując chętnym charakteryzację i w formie zabawy strasząc tych, którzy chcieli poczuć dreszczyk emocji. Zebraną żywność oddaliśmy potrzebującym do Caritasu działającego przy Parafii św. Szczepana mieszczącej się na Mokotowie. Szczególne podziękowania kierujemy do zaangażowanej młodzieży poświęcającej swój czas oraz Pani Barbary Spychalskiej za pomoc w wykonywaniu makijaży oraz udostępnienie stanowisk do tego potrzebnych.

  W przygotowaniach brały udział osoby z następujących klas:
 • 4TA - Przemysław Chmielewski, Emilia Strzelecka
 • 4TC - Marta Matuszewska, Agnieszka Cecka, Katarzyna Stosio
 • 3TE - Aleksandra Bińkowska

  Wizaż:
 • 4TE - Klaudia Daugielewicz
 • 4TE - Katarzyna Bartel
 • 3TF - Sylwia Cyngot
 • 3TF - Klaudia Czerwińska


 • IX MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ FRYZJERSKO-KOSMETYCZNY
  STYLISTA XXI WIEKU WADOWICE 2016
       Dnia 21.10.2016 r. odbył się IX Międzynarodowy Turniej Fryzjersko – Kosmetyczny STYLISTA XXI WIEKU WADOWICE 2016. Naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie Adrian Dziewulski 2TC, Izabela Galatowicz 2TC i Paulina Jankowska 3TD pod opieką pani Anny Wożniak. Do konkursu uczniów przygotowywali pan Piotr Olszewski, pani Żaneta Ostałowska, pani Beata Wach-Mińkowska i pani Barbara Spychalska.


  NA POGRANICZU ENERGETYKI SŁONECZNEJ I WODOROWEJ
       Jak efektywnie wykorzystać niekonwencjonalne źródła energii, uczniowie klas pierwszych dowiedzieli się uczestnicząc 20 października w cyklu ciekawej chemii dla szkół ponadgimnazjalnych na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Chemii.
       Prof. dr hab. Paweł Kulesza i dr hab. Iwona Rutkowska wyjaśnili te zagadnienia uczniom w czasie wykładu pt.: "Badania elektrochemiczne na pograniczu energetyki słonecznej i wodorowej" . Omawiane zagadnienia są rozszerzeniem tematyki konkursu ekologicznego. Wyniki będą przedstawione w listopadzie.


  V OGÓLNOPOLSKI KONKURS KREOWANIA UBIORU - ETAP PIERWSZY
       Inspiracji geometrią w modzie nie brakuje. Figury znane z lekcji matematyki są przenoszone przez projektantów na kroje ubrań. Kwadraty, koła, romby, pasy wyraziste nadruki, ostre cięcia, a także nieregularne bryły pojawiają się na wybiegach od wielu lat.
       Zapraszamy uczniów szkół odzieżowych do udziału w V Ogólnopolskim Konkursie Kreowania Ubioru pt. GEOMETRYCZNE EKSPLOZJE. Posłuchajcie własnej wyobraźni. Zaskakujcie innowacyjnymi rozwiązaniami. Stwórzcie oryginalne kreacje wykorzystując geometryczne formy. Więcej szczegółów...


  STYPENDIA PREZYDENTA M.ST. WARSZAWY
       19 października odbyła się uroczysta gala w czasie której uczniom warszawskich szkół zostały wręczone stypendia Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy za wyniki w nauce. Z naszej szkoły to stypendium otrzymało aż 5 osób:
  • Karolina Banaś (4 TB)
  • Weronika Mazurkiewicz (4 TF)
  • Ewa Sasińska (4 TB)
  • Albert Skorupiński (3 TB)
  • Patrycja Wojdyna (4 TA)
  Zdobywcom stypendium gratulujemy, a pozostałym życzymy ich zdobycia w następnym roku!


  ZAUWAŻENI - METAMORFOZY SENIORÓW
       W ramach realizacji zadań projektu społecznego „ZAUWAŻENI” klasa 3TD razem z wychowawcą nawiązała współpracę z dwoma klubami seniora z rejonu Mokotowa zapraszając na metamorfozy fryzjerskie. Całą akcję wspierają merytorycznie i służą dobrą radą nasze mistrzynie fryzjerstwa – panie Irmina Król i Żaneta Ostałowska. Spotkania te dają wspaniałąmożliwość zbudowania pięknych relacji międzypokoleniowych oraz odnalezienia w naszych Seniorach „Tamtej Dziewczyny i Tamtego Chłopaka sprzed lat”.


  SPOTKANIE ZE SZTUKĄ
       18 października 2016r. uczniowie klasy IVTc z wychowawczynią Beatą Wach – Mińkowską i nauczycielką języka polskiego - Joanną Muranty wybrali się na wystawę Malarstwa Polskiego do Muzeum Narodowego. Tym razem podziwiali obrazy XIX wiecznego artysty Jacka Malczewskiego. Z łatwością odczytali konteksty literackie w tekstach ikonograficznych. Przekonali się, że treść dzieł malarza stanowi dopełnienie modernistycznych dramatów Stanisława Wyspiańskiego. Zrozumieli, dlaczego Malczewski określany jest ilustratorem swoich niepisanych poematów. Największe wrażenie zrobiły trzy wielkie płótna Introdukcja, Melancholia oraz Błędne koło, tworzące triadę tematyczną, jednocześnie wyznaczające relacje najbardziej istotne dla polskiego symbolizmu. Uczniowie nie mieli problemów ze wskazaniem konwencji i określeniem wątków biograficznych w obrazach. Z pewnością pogłębili swoje wiadomości zdobyte na lekcjach języka polskiego i wiedzy o kulturze.


  DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ
       14 października to Dzień Komisji Edukacji Narodowej zwany popularnie Dniem Nauczyciela. W tym dniu w naszej szkole przyszedł czas na świętowanie. Zebraliśmy się w auli naszej szkoły, gdzie podczas uroczystości przedstawiciele uczniów klas pierwszych złożyli ślubowanie. Pani Dyrektor wręczyła nagrody dla nauczycieli i pracowników, którzy w ciągu ostatniego roku wyróżniali się w swojej pracy. Młodzież przygotowała dla nauczycieli przedstawienie a także jabłuszka-upominki z wierszykami. Świętowanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem w pokoju nauczycielskim.


  GRA MIEJSKA - MOKOTOWSKIE PEJZAŻE
       13 października 2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Grze Miejskiej przygotowanej przez Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1. Celem gry było m.in. zainteresowanie młodzieży tradycją i ciekawymi miejscami Mokotowa pod wieloma względami a także kształtowanie kompetencji społecznych. Konkurs był objęty Patronatem Burmistrza Mokotowa - Pana Bogdana Olesińskiego


  "ZEMSTA" W TEATRZE POLSKIM
       11 października 2016r. uczniowie klas czwartych TOiF podziwiali przedstawienie teatralne oparte na wyśmienitej komedii Aleksandra Fredry. Inscenizacja Zemsty w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego zaskoczyła już w pierwszych minutach niezwykle dynamiczną, dowcipną melorecytacją i zarazem pełną energii zbiorową sceną. Potem energia stopniowo opadła – jak to w teatrze Seweryna – niezwykle starannie podanemu tekstowi szlachetnej fredrowskiej frazie. Aktorzy w spektaklu to właściwie najważniejszy element i tym razem też tak było. Daniel Olbrychski i Joanna Trzepiecińska ze swadą i wdziękiem mówili do widzów znanym tekstem. Niezwykle przekonywujące były kostiumy i fryzury aktorów. Uczniowie zauważyli dbałość o szczegóły, które opisał Fredro w komedii. Przedstawiona szlachta wyglądała zgodnie z trendami epoki, w której żyła. Scenografia w pełni komponowała się z wątkami ukazywanymi w utworze. Muzyka współczesnego kompozytora Piotra Rubika kontrastowała z klimatem XIX wiecznej epoki. Jednocześnie ułatwiła odczytanie emocji Cześnika i Rejenta, pozwoliła na pełniejsze zrozumienie ich przeżyć.


  WÓLCZANKA SHIRTS MANUFACTURING Sp. z.o.o.
       Dnia 3 października 2016 odbyła się wycieczka do zakładu odzieżowego "WÓLCZANKA SHIRTS MANUFACTURING Sp. z.o.o." w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uczestniczyły w niej klasy technikum odzieżowego – 2ta, 3ta i 3tb pod opieką pań: Elżbiety Mędrzyckiej, Anetty Żmudy i Iwony Włoskowicz.
  Zakład specjalizuje się w szyciu koszul męskich i wciąż poszerza swoja ofertę, ostatnio o konfekcję damską i piżamy męskie.
  Zostaliśmy zapoznani ze strukturą zakładu:
  • dział przygotowania produkcji, gdzie tworzy się np. układy kroju w specjalistycznych programach komputerowych,
  • krojownia, w której zobaczyliśmy maszyny krojcze ręczne i taśmowe stacjonarne,
  • klejarnia - podklejanie wkładów usztywniających do części odzieży takich jak mankiety czy kołnierzyki,
  • szwalnia - odbywa się w niej główna część produkcji odzieży. Sala ta zrobiła na nas duże wrażenie. Znajduje się w niej duża ilość maszyn szyjących, automatów, a całość sprawnie działa dzięki zastosowanemu transportowi podwieszonemu.
  • kontrola jakości – dokładne sprawdzanie jakości wykonanego wyrobu,
  • prasowalnia – zestawy i manekiny prasowalnicze,
  • składanie i pakowanie gotowych wyrobów.

  Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych. Zobaczyliśmy wiele maszyn i czynności, których nie byliśmy świadomi. Zadziwiła nas szybkość i precyzja pracy. Zyskaliśmy cenną wiedzę i porównanie teorii z praktyką. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć…


  YOUNG TALENT CUP
       Dnia 24 września 2016r. na Międzynarodowych Targach Fryzjersko – Kosmetycznych w Warszawie odbył się Ogólnopolski Konkurs dla Uczniów Szkół Fryzjerskich YOUNG TALENT CUP , w którym nagrody sponsorowała firma SCHOOLLINE. Jurorem specjalnym w tym konkursie był Pan Leszek Czajka. Naszą szkołę w konkursie godnie reprezentowały Wioletta Dziesińska 4TF – strzyżenie męskie i Patrycja Krysik 3TF – strzyżenie damskie, swoimi pracami dziewczęta udowodniły że są na wysokim poziomie w zawodzie. Do konkursu dziewczęta przygotowywali nauczyciele: pani Kinga Chmielewska i pan Piotr Olszewski.


  XX FESTIWAL NAUKI W WARSZAWIE - 24 IX 2016 - 2 X 2016
       Jak co roku uczniowie naszej szkoły uczestniczą w zajęciach Festiwalu Nauki. Tym razem byliśmy na zajęciach w Politechnice Warszawskiej i Uniwersytecie Warszawskim.
       26 września na Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej, wysłuchaliśmy ciekawego wykładu, który wygłosił mgr inż. Maciej Trzaskowski doktorant tego wydziału. Przedstawił on historię broni biologicznej która jest tak długa jak historia broni stosowanej w czasie wojen. W bardzo interesujący sposób opowiedział o broni biologicznej i nowoczesnych metodach jej wykrywania oraz jaki wkład w budowę nowoczesnych detektorów wnieśli naukowcy z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej.
       29 września na Wydziale Chemii UW, wykład wygłosił dr hab. inż. Andrzej Huczko prof. UW. Słuchacze wykładu poznali historię odkrycia oraz aktualne i perspektywiczne zastosowania technologiczne nowych odmian alotropowych - nanostruktur węglowych takich jak; fulereny, nanorurki węglowe i grafen. Dzięki wykładowi uczniowie w sposób ciekawy mogli uzupełnić wiedzę aktualnie omawianych tematów na lekcjach chemii.


  POPOŁUDNIE W KRÓLIKARNI
       Atrakcją popołudniowego spotkania ze sztuką dla uczniów klas III Ta, III Tb, IV Te był pałac w stylu klasycystycznym zaprojektowany w XVIII wieku przez architekta Dominika Merliniego. W zabytkowym Parku Rzeźby zobaczyć można było, jak historia łączy się ze współczesnością. W otoczeniu drzew i krzewów zaprezentowane zostały prace z kolekcji Muzeum Narodowego. Uczniowie podziwiali rzeźby Aliny Ślesińskiej, Marii Papy - Rostkowskiej i Jekateriny Białoszowej. Dzieła artystów zostały wykonane z różnych materiałów: klasycznego marmuru, połyskliwego brązu i granitu. Największe wrażenie wywarła rzeźba Xawerego Dunikowskiego Dusza odrywająca się od ciała – najprawdopodobniej pierwowzór nagrobka ekscentrycznego fryzjera, mecenasa sztuki – Antoniego Cierplikowskiego.


  ZAJĘCIA INTEGRACYJNE DLA KLAS PIERWSZYCH
       W dniach 19 - 21 września odbyły się dla uczniów klas pierwszych zajęcia integracyjne. W tym roku większość klas spędziła ten czas w "Dzikim Zakątku" w Choszczówce. Oprócz zajęć integracyjnych (przygotowanych przez pedagogów naszej szkoły) pozwalających poznać się nawzajem, rozpocząć budowanie przyjaźni na cztery lata nauki albo i dłużej czekało na nas ognisko.


  ZAUWAŻENI
       Nasza Szkoła jako jedyna z Warszawy odpowiedziała na zaproszenie telewizji TVN i włączyła się do akcji społecznej Zauważeni i bierze udział w konkursie "Ten Chłopak ta Dziewczyna". Akcja ta ma na celu dostrzeżenie osób starszych, którzy żyją obok nas, którzy są mniej lub bardziej aktywni, którzy mają swoją historię życia. To przedsięwzięcie ma pokonać bariery pokoleniowe między młodymi a starszymi, ma pomóc osobom starszym odnaleźć się w świecie pełnym techniki.
  Zaangażowane w akcję są cztery klasy wraz ze swoimi wychowawcami: 2tc, 2te, 3td i 4tb. Na stronie www.zauwazeni.tvn.pl utworzyły swoje konta i dokumentują realizację zadań. 12 września gościliśmy u siebie telewizję TVN wraz z ambasadorem akcji Panem profesorem Krzysztofem Bieleckim, 78 letnim lekarzem ciągle jeszcze aktywnym zawodowo. Klasy poznały człowieka pełnego pozytywnej energii, humory, a przede wszystkim pozytywnego podejścia do życia. Pan Profesor podzielił się z nami swoim doświadczeniem życiowym, a także zdradził tajemnicę swojego życiowego optymizmu. Cieszy nas fakt, że młodzież tak chętnie chce wziąć udział w całej akcji i czekamy na efekty działania.

  Niezwykły profesor zachwycił uczniów - program z udziałem młodzieży naszej szkoły


  WF Z KLASĄ
       "Program WF z Klasą to program, który wspiera nauczycieli wychowania fizycznego i inspiruje ich do prowadzenia bardziej atrakcyjnych i innowacyjnych lekcji." Nauczyciele WF wraz z uczniami wybierają zadania do zrealizowania, które mają na celu uatrakcyjnienie zajęć tego przedmiotu. Uczniowie wraz z nauczycielami w internecie umieszczali relacje z działań. Dzięki staraniom wszystkich udało nam się uzyskać tytuł "WF z klasą". Gratulujemy wszystkimi, którzy przyczynili się do tego sukcesu.


  ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY
       24 lipca Parafia Św. Szczepana na której terenie znajduje się nasza Szkoła gościła uczestników Światowych Dni Młodych z różnych krajów takich jak Rosja czy USA. Z tej okazji został przez parafian i duszpasterzy zorganizowany piknik rodzinny, który swoje miejsce miał na przyszkolnym boisku naszej szkoły. Była zabawa, był poczęstunek i każdy znalazł coś dla siebie, był też wspólnie odtańczony Polonez oraz wzajemne ubogacanie się różnorodnością kultur i zwyczajów. Goście zaprezentowali odrobinę swoich zwyczajów dziękując jednocześnie za gościnę. A my cieszymy się, że na terenie Szkoły miało miejsce tak ciekawe wydarzenie pokazując jednocześnie udaną współpracę Szkoły i Parafii.


  ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
       W dniu 24 czerwca 2016 roku zakonczyliśmy kolejny rok nauki w naszej szkole. Po wprowadzeniu sztandaru naszej Szkoły i odśpiewaniu Hymnu Państwowego pani Dyrektor wręczyła nagrody nauczycielom, których uczniowie osiągnęli znaczące sukcesy w bieżącym roku szkolnym.
       Również wielu uczniów otrzymało Nagrody Dyrektora za osiągnięte wyniki w nauce. Wszyscy Ci, którzy uzyskali średnią powyżej 4.0 dostali nagrody książkowe, a Ci ze średnią powyżej 4.5 otrzymali również stypendia.
       Uczniowie, którzy w tym roku uzyskali tytuły laureatów i finalistów w III Ogólnopolskiej Olimpiadzie Umiejętności z Zakresu Projektowania i Wytwarzania Odzieży w dniu dzisiejszym odebrało dyplomy potwierdzające osiągnęte przez nich sukcesy.
       Na zakończenie uroczystości młodzież przygotowała spektakl satyryczny, dzięki któremu poznaliśmy przyczyny szkolnych niepowodzeń. Przygotowania do spektaklu prowadziły panie Agnieszka Szelenbaum-Lazarowska, Joanna Muranty i Beata Wach-Mińkowska.


  WILANÓW DLA MŁODYCH TALENTÓW
       17 czerwca 2016 r. w Pałacu Muzeum króla Jana III w Wilanowie odbyła się wielka gala rozdania nagród w ramach Międzynarodowego konkursu - Wilanów dla młodych talentów "Ubiór na dworze Jana III Sobieskiego".
       Na szczególne słowa uznania zasługuje nasza uczennica Olga Chrobak, która była najmłodsza uczestniczką konkursu i za wykonanie rekonstrukcji sukni na podstawie portretu Konstancji Krystyny z Komorowskich Wielkopolskiej otrzymała III nagrodę.
       Pierwsze i drugie miejsce w tam konkursie zdobyli nasi absolwenci. Gratulujemy sukcesów i życzymy kolejnych.


  OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI
  Z ZAKRESU PROJEKTOWANIA I WYTWARZANIA ODZIEŻY

       W dniach 5 i 6 kwietnia odbył się III etap (centralny) Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności z Zakresu Projektowania i Wytwarzania Odzieży. Rywalizacja uczstników miała miejsce na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Wśród 86 uczestników, któzy przystąpili do zmagań III etapu było również 8 uczniów z naszej szkoły.
       Tytuł finalisty uzyskiwali Ci, którzy w rozwiązywanym teście uzyskali 60% poprawnych odpowiedzi. Wśród 60 uczniów, którzy ten próg przekroczyli było 6 naszych uczniów: Olga Chrobak, Sara Rosiak, Ewa Sasińska, Kinga Wierzbicka, Bartosz Bieńko oraz Dominik Jabłoński.
       Wśród 7 uczestników olimpiady, którzy uzyskali najwyższą liczbą punktów w etapie pisemnym kolejnego dnia trwały zmagania w części ustnej o tytuł laureata. Tutaj też mieliśmy swoich reprezentantów:
 • III miejsce - Karolina Banaś (III TB)
 • V miejsce - Patrycja Wojdyna. (III TA)
       Wszyscy laureaci i finaliści zostali zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

       6 czerwca 2016 r. uczennice: Karolina Banaś i Patrycja Wojdyna – Laureatki tej Olimpiady odebrały Listy Gratulacyjne od Pani Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.
       Serdecznie gratulujemy!!!


 • EDUKUJEMY - POMAGAMY
       W dniu 16 czerwca w Centrum Kultury Wilanów w Warszawie odbyło się podsumowanie I-szej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego "Edukujemy - Pomagamy" zorganizowanego dla wszystkich placówek oświatowych w Polsce.
  Nasza szkoła otrzymała dyplom LAUREATA w kategorii "Konkurujemy jak pracowite mrówki - Średnia masa baterii zebrana na ucznia" w Województwie Mazowieckim.
  Zbieramy dalej: II edycja już rozpoczęta!


  WARSZAWSKA OLIMPIADA MŁODZIEŻY
       W czerwcu na stadionie przy ul Koncertowej zostały rozegrane zawody z lekkiej atletyki w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Uczniowie naszej szkoły wystartowali w następujących dyscyplinach i wywalczyli miejsca punktowane do ogólnej punktacji szkół:
  • Kamil Sokołowski (II TF) - pchnięcie kulą – złoty medal
  • Weronika Awiłowska (II TC) – 400 m – czwarte miejsce
  • Patrycja Olesińska (II TA) - 400 m - szóste miejsce
  • Daniel Torzewski (II TF) – skok w dal
  • Sofia Pilkiw (II TC) – pchnięcie kulą
  • reprezentacja dziewcząt – sztafeta 4x100.
        Za zaangażowanie wymienionym uczniom oraz pozostałym, którzy – niestety - nie zajęli miejsc punktowanych, bardzo serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję, że w przyszłym roku co najmniej utrzymają uzyskane wyniki, albo – jeszcze lepiej – je poprawią.


  OGÓLNOPOLSKI KONKURS FRYZJERSKI - NOWOCZESNE FRYZURY ŚLUBNE
       18 maja nasi uczniowie wzięli udział w V Regionalnym Konkursie Fryzjerskim o Puchar Starosty Brodnickiego organizowanego przez Regionalne Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Brodnicy.
       Uczennica naszej szkoły - Paulina Jankowska (II TD) - zajęła III miejsce, a Sylwia Cyngot (II TF) otrzymała wyróżnienie od firmy Fale Loki Koki.
       Naszymi uczniami opiekowała się pani Anna Woźniak.


  ZAKRĘCENI.... ODKRĘCENI....
       W dniu 18 maja przekazaliśmy Żoliborskiemu Stowarzyszeniu "Dom - Rodzina - Człowiek" ogromny zbiór nakrętek zebrany przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. W akcji pakowania i segregowania nakrętek brali udział uczniowie klasy I TC.
       Zebrane nakrętki, pochodzące z różnych opakowań spożywczych i chemicznych, oddawane jako surowiec wtórny, są źródłem finansowania wózków inwalidzkich dla podopiecznych Stowarzyszenia. Zebraliśmy tego tak dużo, że ledwo się nam do samochodu zmieściło :)
       Akcja trwa cały czas! Szczegóły u nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa.


  WYCIECZKA KLAS DRUGICH DO ZAWOJI
       W dniach 4-7 maja 2016 r. klasy II TA, II TB i II TE wraz opiekunami: panią Iwoną Włoskowicz, panią Małgorzatą Kur i panią Agnieszką Kalinowską wzięły udział w wycieczce do Zawoi – miejscowości położonej u podnóża Babiej Góry.
       Program wycieczki był bardzo bogaty:
  • spotkanie z kapelą góralska,
  • zapoznanie z fauną i florą Beskidu Żywieckiego,
  • wspinaczka górska – zdobycie szczytu Babiej Góry – 1735m n.p.m.,
  • zwiedzanie skansenu,
  • gra terenowa w poszukiwaniu skarbu,
  • ognisko z pieczeniem kiełbasek,
  • malowanie na szkle.
  A jak było? Zobaczcie sami…


  ZAKOŃCZENIE ROKU MATURZYSTÓW
       W dniu 29 kwietnia grono naszych absolwentów powiększyło się o 79 osób. Uczniowie czterech klas czwartych kształcących się w zawodach: technik technologii odzieży i technik usług fryzjerskich zdobyło świadectwa ukończenia szkoły.
       4 osoby otrzymały Stypendia Dyrektora Szkoły za wyniki w nauce - osiągnęli oni średnią powyżej 4,50 z całego cyklu kształcenia. Również na auli szkoły wręczone zostały nagrody za uzyskanie średniej powyżej 4,0.
       Na zakończenie uroczystości obejrzeliśmy krótkie przedstawienie, przygotowane przez Uczniów, wzbogacone o wybór zdjęć z okresu czteroletniej nauki.


  IV ORLEN WARSAW MARATHON
       Kolejna edycja Orlen Warsaw Marathon za nami. I tym razem nie mogło zabraknąć nas na tak ważnej imprezie organizowanej w Warszawie. 24 kwietnia 2016 roku o godzinie 7:30 trzydziestosiedmio-osobowa ekipa wolontariuszy z naszej szkoły stawiła się do pracy w Powsinie na 25 kilometrze trasy tegorocznego OWM. Pracy było jak zwykle dużo. Nasze zadanie polegało na przygotowaniu stołów z wodą, krojeniu bananów i szykowaniu czekolady. Start nastąpił o 8:45, a już po godzinie na zakręcie ulicy Gasęk ukazali się pierwsi zawodnicy elity, którzy z prędkością 20 km/h przebiegli przed naszymi stanowiskami. Po jakimś czasie w tle ulicy ukazali się pozostali zawodnicy. Wolontariusze informowali zawodników co jest na stołach i podawali kubki z wodą. Mimo zimna, jakie panowało w tym dniu, nikt nie narzekał. Pracy było mnóstwo, ale zanim się spostrzegliśmy przed naszym stanowiskiem przebiegł ostatni uczestnik biegu. Był to maratończyk biegnący boso, niosący biało-czerwoną flagę. Dla nas był to jednoznaczny sygnał, że nasza misja się zakończyła.


  PKS ostatniej szansy czyli KIEDY PRZED MATURĄ WIEDZY MAŁO PROŚ NIEBIOSA O CUD ŚMIAŁO.
       22 kwietnia maturzyści z naszej Szkoły udali się się na Jasną Górę żeby naładować duchowe akumulatory przed maturalnymi zmaganiami. Podróż odbyła się pociągiem co urozmaiciło nasze pielgrzymowanie. Będąc już na Jasnej Górze wziełysmy udział we Mszy świętej dla Maturzystów w kaplicy Matki Bożej. Czas wolny poswieciłysmy na indywidualną modlitwę, zwiedzanie wieży czy skarbca. Miejmy nadzieję że modlitwa przełoży się na wyniki egzaminów maturalnych.


  BURSZTYNOWE SUKCESY
       Dnia 22 kwietnia 2016 roku odbył się finał XII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Talentów Fryzjerskich o „Bursztynowy Grzebień’’ oraz VI Ogólnopolski Konkurs na Najlepszego Kreatora Mody o „Bursztynową Igłę’’ organizowanym przez Zespół Szkół Zawodowych nr 9 w Gdańsku. Przewodni temat konkursu to „Raz na ludowo”.
       Naszą szkołę reprezentowali: Karolina Banaś, Adrianna Jannasz, Mateusz Machnik, duet Albert Skorupiński i Wiktoria Tabak, Karolina Szydło, Sylwia Cyngot oraz Paulina Jankowska.
       Było dużo pracy, dużo stresu, ale udało nam się coś zdobyć i nie wracaliśmy z pustymi rękoma.
       W kategorii Najlepszy Kreator Mody II miejsce zdobyli: Wiktoria Tabak oraz Albert Skorupiński. Wyróżnienia otrzymali: Adrianna Jannasz i Mateusz Machnik. W kategorii fryzjerskiej wyróżnienie zdobyła Paulina Jankowska.
       Jesteśmy dumni z naszych uczniów i życzymy im dalszych sukcesów.


  1050-LECIE CHRZTU POLSKI
       21 kwietnia 2016 w naszej szkole odbył się spektakl słowno-muzyczny upamiętniający 1050-lecie Chrztu Polski.
       Przedstawienie miało na celu przypomnieć wagę tego wydarzenia w historii naszego kraju.
       Przygotowały je nauczycielki religii - Zofia Morawska i historii - Małgorzata Kur, wraz z uczniami klas I - III Technikum.


  MOKOTOWSKIE IMPRESJE
       21 kwietnia 2016 w sąsiadującym z nami Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej odbyło się wręczenie nagród w międzyszkolnym konkursie fotograficznym "Mokotowskie impresje".
       Uczeń naszej szkoły Bartłomiej Efenberg zdobył w nim III miejsce. Gratulujemy!


  ŻYJ ZDROWO!
       W dniu 20.04 2016 młodzież z klas drugich przeprowadziła realizację projektu „Zdrowy styl życia”, który przygotowała w ramach zajęć z edukacji zdrowotnej. Projekt ten opiera się na wielu działaniach. Imprezę otwierał przygotowany przez klasę 2 TA musical „Healthy school musical" , wzorowany na „High school musical”. Oczywiście teksty, aranżacje, choreografię i scenografię opracowali sami uczniowie. Następnie przedstawione były prezentacje, pokazy ćwiczeń i mody sportowej. Sale gimnastyczną i korytarze ożywiły plakaty, ulotki i hasła związane z tematem projektu. Na długiej przerwie został zorganizowany bufet ze zdrową żywnością, zatytułowany „Zdrowe drugie śniadanie do szkoły”. Oczywiście do każdej potrawy dołączane były przepisy na jej wykonanie.
       Na jakość naszego codziennego życia wpływ maja przede wszystkim: to, w jaki sposób się odżywiamy, czy uprawiamy jakikolwiek rodzaj aktywności fizycznej i czy stosujemy używki. W swoich działaniach uczniowie odnieśli się do tych trzech zagadnień. Starali się przekazać jak najwięcej informacji, z nadzieją, że posłużą one pomocą w podejmowaniu decyzji, dotyczących Waszego zdrowia i bezpieczeństwa. Projekt przygotowali uczniowie wszystkich klas drugich technikum i szkoły zawodowej, pod kierunkiem zespołu nauczycieli WF.


  CHEMIA UKRYTA W MINERAŁACH I SKAŁACH
       "Chemia ukryta w minerałach i skałach" taki temat wykładu zaprezentował naszym uczniom Pan mgr Michał Ruszkowski Geolog z Instytutu Geochemii, Mineralogii i Petrologii Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego w dniu 14 kwietnia 2016 r. Wykład był bogato ilustrowany animacjami komputerowymi oraz przyniesionym przez wykładowcę zestawem minerałów.


  KONKURS NA PLAKAT Z NIEMIECKIEGO SŁOWNICTWA ZAWODOWEGO
       W pierwszym tygodniu kwietnia 2016 został rozstrzygnięty ww. konkurs. Zostało wykonanych 11 bardzo ładnych graficznie plakatów. Zawierały one po 30 słówek zawodowych.
       Laureatkami konkursu zostały w ramach klas odzieżowych następujące uczennice z klasy ITA:
  Miejsce pierwsze: Agnieszka Ogrodowska, otrzymała ocenę celującą.
  Miejsce drugie: Aleksandra Mikus, Anna Kargulewicz, Anna Karczewska, Angelika Marchlewska, Paulina Jankowska - otrzymały ocenę bardzo dobrą.
       Laureatkami konkursu zostały w ramach klas fryzjerskich następujące uczennice:
  Miejsce pierwsze: Karolina Żebrowska (I TC) i Aneta Gogołkiewicz (I TD), które otrzymały ocenę celującą Miejsce drugie: Małgorzata Falacińska, Natalia Steleblak, Sylwia Baranek, Patrycja Krajewska, Wiktoria Trojanowska.
       Konkurs przeprowadziły i prace oceniły nauczycielki języka niemieckiego: Anna Wątróbska i Izabella Augustyniak.


  OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI
  Z ZAKRESU PROJEKTOWANIA I WYTWARZANIA ODZIEŻY
       Już po raz trzeci na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów odbyła się Olimpiada Wiedzy i Umiejętności z zakresu Projektowania i wytwarzania odzieży. Nasi uczniowie ponownie zdobyli bardzo wysokie miejsca. W tegorocznej edycji Olimpiady mamy 2 laureatów i 6 finalistów. Gratulujemy wspaniałych wyników.
  WYNIKI IV OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KREOWANIA UBIORU
  KOBIETA - NAJPIĘKNIEJSZY KWIAT

       Prezentujemy wyniki oraz fotogalerię z naszego IV Ogólnopolskiego Konkursu Kreowania Ubioru, który odbył się w murach naszej szkoły dnia 16 marca tego roku.

  WYRÓŻNIENIA:
  • Contec:
   • Zuzanna Olszewska (Warszawa)
   • Sandra Burak (Warszawa)
   • Patrycja Wojdyna (Warszawa)
  • Atelier Ewa Godun:
   • Adrian Dominiak (Warszawa)
   • Roksana Stypka (Rzeszów)
   • Izabella Urban (Radom)
  • Atelier Dr Dorota Wolak - Mateusz Machnik (Warszawa)
  • Ewiko Konfekcja Damska - Paulina Ren (Poznań)
  • Moda SU:
   • Łucja Pytel (Dębica)
   • Bartłomiej Szulc (Gorzów Wielkopolski)
  • Wyższa Szkoła Artystyczna - Adrian Dominiak (Warszawa)
  • Via MODA - Zuzanna Olszewska (Warszawa)
  • Nagroda Specjalna - Polskie Radio 4 - Ewa Sasińska (Warszawa)

   NAGRODY przyznane przez Komisję Konkursową:
   I miejsce - Sandra Burak (Warszawa)
   II miejsce - Bartłomiej Szulc (Gorzów Wielkopolski)
   III miejsce - Izabela Ochab (Dębica)


  SPONSORZY:

   
  WYNIKI VIII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU FANTAZJI FRYZJERSKIEJ
  "KOBIETA JAKO NAJPIĘKNIEJSZY
  KWIAT NATURY"

  pod patronatem:
         
     


       Prezentujemy wyniki oraz fotogalerię z naszego VIII Ogólnopolskiego Konkursu Fantazji Fryzjerskiej, który odbył się w murach naszej szkoły dnia 15 marca tego roku.

  WYRÓŻNIENIA:
  • Zaremba International Academy - Patrycja Krysik (Warszawa)
  • Cech Fryzjerów - Monika Majewska (Gniezno)
  • Salony Krzysztof - Edyta Gołębiewska (Łowicz)
  • Salon fryzur Piotr Knapik - Kamil Marjański (Warszawa)
  • Anna Woźniak Design - Weronika Krzyżanowska (Warszawa)
  • Salony Najlepiej - Paulina Ziółkowska (Wadowice)
  • Tomasz Szymański Hair Stylist:
   • Kacper Odziemczyk (Garwolin)
   • Klaudia Krauze (Olsztyn)
   • Paulina Ziółkowska (Wadowice)
   • Natalia Siwiec (Wadowice)
   • Agnieszka Mach (Bydgoszcz)
   • Julia Pużuk (Białystok)
  • Salony Glambar:
   • Jagoda Szafaryn (Warszawa)
   • Patrycja Krysik (Warszawa)
   • Kamil Marjański (Warszawa)
   • Monika Majewska (Gniezno)
   • Daria Szymaniak (Gniezno)
   • Beata Niegowska (Warszawa)
   • Magdalena Kazimierczuk (Ciechanowiec)
   • Kacper Odziemczyk (Garwolin)
  • Wyższa Szkoła Artystyczna - Agnieszka Zientała (Warszawa)
  • Fale Loki Koki:
   • Kacper Odziemczyk (Garwolin)
   • Klaudia Krause (Olsztyn)
   • Natalia Kowalska (Gniezno)
  • NAH:
   • Dominika Socik (Ostrów Mazowiecka)
   • Klaudia Sikoń (Andrychów)
  • Centrum Zaopatrzenia Fryzjerów:
   • Małgorzata Jóźwik (Maków Mazowiecki)
   • Jagoda Szafaryn (Warszawa)
   • Agnieszka Zientała (Warszawa)
  • CeCe of Sweden:
   • Kacper Odziemczyk (Garwolin)
   • Roksana Golińska (Warszawa)
   • Agnieszka Zientała (Warszawa)
   • Klaudia Rolka (Olsztyn)
   • Aleksandra Wicher (Wadowice)
   • Wioletta Chojnowska (Ostrołęka)
  • Pivot Point - Kamil Marjański (Warszawa)
  • Schoolline - Weronika Mazurkiewicz (Warszawa)
  • Prospector - Izabela Stasiak (Lublin)
  • Joico - Edyta Gołębiewska (Łowicz)
  • Hurtownia Magnolia - Paulina Ziółkowska (Wadowice)
  • Wydawnictwo SUZI:
   • Weronika Krzyżanowska (Warszawa)
   • Agnieszka Zientała (Warszawa)
  • Wydawnictwo WSIP - Kacper Odziemczyk (Garwolin)
  • Salon fryzjerski Małgorzata Kilarska:
   • Aleksandra Wicher (Wadowice)
   • Roksana Golińska (Warszawa)
   • Kacper Odziemczyk (Garwolin)


   NAGRODY przyznane przez Komisję Konkursową:
   I miejsce - Kacper Odziemczyk (Garwolin)
   II miejsce - Aleksandra Wicher (Wadowice)
   III miejsce - Natalia Siwiec (Wadowice)

  SPONSORZY:

  WIELKANOCNY KOSZYK Z JAJEM
       21 marca rozstrzygnięto konkurs na " Wielkanocny koszyk z jajem " Młodzież naszej szkoły wykazała się wielkim sercem, talentem i pomysłowością w wykonaniu i wypełnieniu koszyka. W konkursie wzięło udział aż 13 klas a Jury wybrało trzy najbardziej efektownych i pomysłowych : 1 miejsce kl 2td 2 miejsce klasa 2ta i 3 miejsce klasa 2tb. Dziękujemy wszystkim za udział i Wasze wielkie serce. Koszyki zostaną przekazane do parafialnego Caritas i Pogotowia Opiekuńczego z Warszawy.


  MIKROSKOP NIE TYLKO DLA BIOLOGÓW
       Tym razem uczniowie klas pierwszych uczestnicząc w wykładach ciekawej chemii na Uniwersytecie Warszawskim 17 marca 2016r., zapoznali się z możliwościami wykorzystania mikroskopu w chemii oraz biologii. Podczas ciekawego wykładu bogato ilustrowanego animacjami komputerowymi, uczniowie prześledzili jak zmieniały się techniki mikroskopowe na przestrzeni dziejów, poznali laureatów nagród Nobla w tej dziedzinie oraz zapoznali się z najnowszymi osiągnięciami w tej dziedzinie. Wykład wygłosił dr hab. Maciej Mazur.


  KIERMASZ OZDÓB WIELKANOCNYCH
       16 Marca w naszej szkole zorganizowany został kiermasz ozdób wielkanocnych wykonanych własnoręcznie przez naszych uczniów. Młodzież bardzo zaangażowała się w wykonanie ozdób. Kiermaszowanie zakończyło się sukcesem na kwotę 370 zł. Dziękujemy i zapraszamy ponownie na Boże Narodzenie


  XXII MAŁA PĘTELKA
       W dniu 10 marca w Poznaniu odbyła się XXII edycja konkursu "Mała Pętelka". Naszą szkołę reprezentowali: Oliwia Fabińska, Marta Kołodziejak i Bartosz Bieńko.
       Ich praca zaczęła się w lutym, gdy otrzymali informację o zakwalifikowaniu się do tego konkusu. Mieli różne koncepcje i pomysły, ale łączyła ich determinacja i chęć osiągnięcia celu. Łatwo nie było - pracy było dużo, a czasu mało.
       Wśród ogromnej ilości stresu i niepewności ogłoszone zostały wyniki: Bartosz Bieńko zdobył II miejce, Marta Kołodziejak III miejsce, a Oliwia Fabińska wyróżnienie - wszystkie w ktegorii Awangarda.
       Jesteśmy dumni z naszych reprezentantów, którzy dzięki temu konkursowi zdobyli wiele nowych umiejętności.
       Gratulujemy!


  RECYKLING CHRONI ŚRODOWISKO
       10 marca 2016 r. odbył się drugi etap konkursu ekologicznego „recykling chroni środowisko i jest źródłem oszczędności”
       W tej części konkursu uczniowie wypełniając zadania pisemne dotyczące tematyki konkursowej wykazali się wiedzą dotyczącą zagospodarowania posortowanych odpadów czyli korzyści wynikających ze stosowania recyklingu. W części pisemnej wzięło udział 12 uczniów. Maksymalnie można było otrzymać 40 punktów. Wszyscy uczniowie biorący udział w tej części uzyskali wynik 50% i więcej możliwych do uzyskania punktów.
       Najlepszymi wynikami mogą pochwalić się uczniowie:
  1. Joanna Chwiałkowska (1 TD) - 86 %
  2. Joanna Mierzyńska (1 TE) - 83 %
  3. Sylwia Baranek (1 TD) - 75%
  Wszystkim uczestnikom gratulujemy.


  VIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS FANTAZJI FRYZJERSKIEJ
  "KOBIETA - NAJPIĘKNIEJSZY KWIAT NATURY"

       Od dawien dawna kwiaty i rośliny utożsamiano z pięknem, delikatnością i subtelnością, a te cechy są przypisywane właśnie kobietom, które niczym kwiaty potrzebują uwagi, opieki i czułości.
       Odzwierciedlenie tego można zaobserwować już w starożytnym Egipcie, gdzie jako element dekoracyjny, spotykamy motyw kwiatu lotosu.
       Przemierzając kolejne epoki, nie można przejść obojętnie obok wielkiego i niewyczerpalnego w pomysłach fryzjera Marii Antoniny – Leonarda, który inspirując się najbliższym otoczeniem, z włosów formował całe krajobrazy, ogrody z owocami, ptaki i kwiaty. Również współcześni styliści chętnie wykorzystują motyw kwiatów, gdyż stylizacje te są zwiewne, lekkie i bardzo romantyczne.
       Jeśli kochasz kwiaty i wszystko co jest nimi udekorowane – nasz konkurs jest dla Ciebie!


  PERSPEKTYWY 2016
       Podczas tegorocznego Salonu Edukacyjnego PERSPEKTYWY 2016 w Pałacu Kultury i Nauki można było odwiedzić Nas na stoisku 73. Podczas spotkań odpowiadaliśmy na wszystkie interesujące Was pytania dotyczące zasad rekrutacji i przebiegu nauki w Naszej szkole. Wszystkim zainteresowanym wręczyliśmy ulotki.
       Wszystkich zainteresowanych rekrutacją do Naszej szkoły, zapraszamy na dzień otwarty dla gimnazjalistów już 16 marca 2016 r. o godz.17.00 w gmachu szkoły.
       Kluczem do życiowego sukcesu jest dokonanie dobrego wyboru drogi edukacji. To ważne, żeby podejmować świadome decyzje dotyczące nauki, szkoły i zawodu, bo to przekłada się na możliwości znalezienia dobrej pracy, w której spędzamy przecież większość naszego życia.
       Droga koleżanko i kolego, przyjdź a nie będziesz żałować.


  CZY PROGRAM KOMPUTEROWY POMOŻE W ZROZUMIENIU BUDOWY CZĄSTECZEK?
       Na to pytanie uczniowie klas pierwszych próbowali znaleźć odpowiedź 25 lutego w czasie wykładu profesora dr hab. Sławomira Filipka "Modelowanie komputerowe cząsteczek chemicznych i biologicznych".


  PIERWSZA MOKOTOWSKA GIEŁDA SZKÓŁ ZAWODOWYCH
       17 lutego 2016 r. w Zespole Szkół nr 39 przy ulicy Bełskiej w Warszawie odbyła się Pierwsza Mokotowska Giełda Szkół Zawodowych. Spotkanie umożliwiło przedstawienie gimnazjalistom oferty edukacyjnej techników i szkół zasadniczych z terenu Mokotowa.
       Młodzież mogła zapoznać się z proponowanymi przez szkoły kierunkami kształcenia, specyfiki zawodu, a także porozmawiać z uczniami danej szkoły. Uczniowie naszej szkoli przygotowali pokaz mody zaprojektowany przez uczniów naszego Technikum Odzieżowego i Fryzjerskiego.
       Spotkanie zaszczycili swoją obecnością:
  • p. Krzysztof Skolimowski - zastępca Burmistrza Mokotowa
  • p. Cezary Kocon - Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Mokotów
  • p. Beata Grzelak -Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń
  • p. Małgorzata Rosak i p. Karolina Szczuka - Krajowy Ośrodek Edukacji Zawodowej i Ustawicznej
  • p. Maria Głodek - dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 7


  PODSUMOWANIE PROJEKTÓW LIFE SKILLS
       W roku szkolnym 2014/2015 oraz 2015/2016 nasza szkoła zrealizowała 4 projekty społeczne w ramach programu „Life Skills – trening kompetencji społecznych”. Opiekunami projektów społecznych byli nauczyciele Zespołu Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22: pani Magdalena Pietrzak, pani Agnieszka Olszewska i pani Ewa Mierzwa. Projekty realizowały następujące klasy:
  • 2TB – „Pomagamy nie zabijamy” – projekt w schronisku dla zwierząt oraz „Mikołajki w domu dziecka”
  • 3TE – Piknik w Domu Samotnej Matki – dzień dziecka”
  • 3ZA – „Wystarczy chcieć” – usługi fryzjerskie w domu samopomocy społecznej
       Dnia 17 lutego młodzież wraz z opiekunami wzięła udział w uroczystej Gali Finałowej podsumowującej realizację projektów. Gala odbyła się w Auli im. A. Mickiewicza Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Podczas Gali zostały wręczone certyfikaty. Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek związany z Life Skills. Oprócz części oficjalnej zaplanowany był krótki występ artystyczny przygotowany przez finalistę „Mam Talent” Łukasza Jemiołę wraz z grupą improwizacyjną związaną z Teatrem Starym w Lublinie. Po zakończeniu części oficjalnej czekał na nas lunch i słodki poczęstunek.


  Z FALAMI ZA PAN BRAT
       22 stycznia odbył się I Wewnątrzszkolny Konkurs Fryzjerski "Z falami za pan brat", którego celem było doskonalenie manualnych umiejętności zawodowych, rozwijanie wyobraźni i poczucia estetyki a także promocja młodych talentów. Do konkursu zgłosiło się 21 uczestników - uczniów klas I - III Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz I - IV Technikum Odzieżowego i Fryzjerskiego. Komisja konkursowa złożona z nauczycieli przedmiotów zawodowych fryzjerskich po długiej i burzliwej (z racji bardzo wysokiego poziomu prac konkursowych) obradach wyłoniła zwycięzców:

  LAUREACI:
  I miejsce - Rafał Tychmanowicz (I TC)
  II miejsce - Kamila Kowalczyk (I TC)
  III miejsce - Aleksandra Heczko (II TE)

  WYRÓŻNIENIA:
  Marlena Kania (I TE)
  Marta Borowska (III TF)


  KONCERT "DESZCZE" Z OKAZJI 95. ROCZNICY URODZIN K. K. BACZYŃSKIEGO
       22 stycznia uczniowie klasy 3TA wraz z wychowawcą mieli przyjemność uczestniczyć w koncercie słowno-muzycznym opartym na twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Mogliśmy nie tylko wysłuchać przepięknych utworów poety w wykonaniu Barbary Figurniak w aranżacjach muzycznych Mateusza Jarosza, ale również poznać nieznane dotąd fakty z jego życia. Chcąc zachęcić nas do poznawania twórczości Baczyńskiego pochodzącego z Mokotowa, pracownicy Biblioteki ofiarowali nam karty z reprodukcjami grafik oraz wierszami poety. "


  NOWE NANOSTRUKTURY WĘGLOWE: OD FULERENÓW DO GRAFENU
       Wykłady ciekawej chemii prowadzone na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego poszerzają naszą wiedzę o najnowszych osiągnięciach naukowych. Dnia 14 stycznia 20016r. uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w wykładzie Dr hab. Michał Bystrzejewski "Nowe nanostruktury węglowe: od fulerenów do grafenu". Dowiedzieliśmy się jak w ciągu 30 lat rozwinęła się technologia nanomateriałów. Uzupełniliśmy swoją wiedzą o odmianach alotropowych węgla zdobytą na lekcjach chemii o najnowsze osiągnięcia naukowców w tej dziedzinie.


  KONCERT CHARYTATYWNY NA WIŚNIOWEJ
       Dnia 8 stycznia 2016 roku w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 odbył się koncert charytatywny mający na celu wesprzeć jedną z warszawskich fundacji.
       Uczniowie naszej szkoły włączyli się w tę pomoc oferując swoje usługi w formie strzyżenia męskiego za przysłowiową złotówkę, jak również w pokazie mody została pokazana jedna z kolekcji ubrań autorstwa naszej młodzieży.
       W części artystycznej wystąpiły Ilona Luśnia, Anna Kargulewicz, Renata Majewska oraz dwie uczennice z klasy I TA wykonując utwory bożonarodzeniowe.
       Cieszymy się, że swoim udziałem mogliśmy przyczynić się do pomocy fundacji. Dziękujemy udzniom i ich opiekunom za poświęcony czas i dobre serce.


  STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW
       W grudniu 2015 roku nasza uczennica Weronika Mazurkiewicz otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów za najlepsze wyniki w nauce. Uzyskała ona najwyższą średnią ocen w naszej szkole. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


  LEPSZE ZNANE ZŁO... CZYLI OCENA RZECZYWISTEGO SKAŻENIA ŚRODOWISKA
       To już trzecie spotkanie na wydziale chemii UW w roku szkolnym 2015/2016. Poświęcone ono było ekologii. Dr hab. Beata Krasnodębska-Ostręga poprowadziła wykład dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, w którym licznie uczestniczyli uczniowie naszego Zespołu Szkół. Wykład "Lepsze znane zło... czyli ocena rzeczywistego skażenia środowiska", jest cennym uzupełnieniem podstawy programowej realizowanej na lekcjach chemii w klasie pierwszej.


  MIKOŁAJKI W DOMU DZIECKA
       Dnia 6 grudnia klasa 2TB zrealizowała drugi projekt Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży Life Skills pt „Mikołajki w domu dziecka”. W projekcie uczestniczyli: Aleksandra Gondolewska (wspaniały lider grupy), Julia Frątczak, Julia Kuczera, Dominika Zielińska, Mateusz Machnik, Joanna Szewczyk – Terlecka, Anna Laufer i Adrianna Jannasz. Projekt koordynowała pani Magdalena Pietrzak. Pomocy udzieliła pani Małgorzata Kopczyńska i pani Iwona Włoskowicz wraz z klasą 2TA. Przygotowania do projektu trwały długo. Każda osoba biorąca udział w projekcie miała przydzielone zadanie. Musieliśmy sporządzić budżet, zaplanować zakupy, przygotować konkursy odpowiednie dla dzieci w różnym wieku, upiec ciasta i spakować podarunki dla dzieci domu dziecka. Naszym celem było wywołanie uśmiechu na twarzach dzieci, poprzez spędzenie z nimi tego pięknego przedświątecznego czasu. Dzieci uczestniczyły w zabawach sprawnościowych oraz konkursach tematycznych np. wiedzy o Bożym Narodzeniu. Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz paczkę ze słodyczami. Dużym zainteresowaniem cieszyło się malowanie bombek, wycinanie ozdób świątecznych oraz dekorowanie świetlicy. Był również czas na rozmowy z dziećmi. Wychowankowie domu opowiadali o swoich planach i marzeniach… z rozmów dowiedzieliśmy się, że wychowankowie domu uczęszczają do przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół zawodowych, techników, liceów. Wiemy, że wychowawcy motywują ich do systematycznej nauki i wspierają ich rozwój. Cieszymy się, ze wspólnie spędzonego czasu.


  POMAGAMY - NIE ZABIJAMY!
       Dnia 27 listopada odbyła się realizacja projektu społecznego Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży Life Skills. pt „Pomagamy - nie zabijamy”. W projekcie uczestniczyli uczniowie klasy 2TB: Albert Skorupiński (wspaniały lider grupy), Antonina Podgórska, Klaudia Olęcka, Andżelika Kulig, Dorota Czekalska, Karol Niwiński, Franciszek Pilaszek, Bartosz Ryszewski, Julia Betko, Weronika Rakowska, Klaudia Rosiak, Karolina Ścioch i Olga Chrobak. Cały projekt koordynowała wychowawczyni klasy pani Magdalena Pietrzak. Dodatkowe wsparcie dała pani Małgorzata Kopczyńska.
       Celem projektu była pomoc dla zwierzaków schroniska Pod Psim Aniołem. Projekt składał się z kilku etapów. Najpierw lider grupy podzielił tak zadania aby każda osoba włożyła swój wkład w pracę zespołu. W październiku została zorganizowana zbiórka żywności oraz przyborów dla zwierząt. Dzięki wsparciu nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły zbiórka zakończyła się ogromnym sukcesem. Dziękujemy pani Izabelli Sarnie oraz pani Hannie Modrak za wsparcie naszej akcji. Uczniowie którzy okazali serce to Martyna Majer, Pamela Parafińczuk, Justyna Wiśniewska, Aleksandra Odolska, Natalia Przyborowska, Karolina Nercz, Elwira Strzelczyk, Aleksandra Mróz, Sandra Karwowska, Maja Leszczyńska, Emilia Kowalska, Dominika Bożek, Karolina Pokrywka, Dominika dębska, Barbara Pakuła, Kowalska Marlena, Nikola Drobyszew. Z funduszy jakie otrzymaliśmy zakupiliśmy materiał do uszycia posłań dla zwierzaków (niektórzy z nas szyli posłania do późnych godzin nocnych). Dodatkowo zakupiliśmy smycze, obroże, miseczki karmę.
        W dniu projektu pojechaliśmy do schroniska aby przekazać rzeczy. Każdy z nas wziął zwierzę na 40 minutowy spacer. Po spacerze obejrzeliśmy schronisko i porozmawialiśmy z pracownikami placówki. Podczas realizacji projektu społecznego w schronisku Pod Psim Aniołem przeprowadziliśmy wywiad z pracownikiem placówki. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy. Osoba, która chce adoptować zwierzaka musi mieć ukończone 18 lat. Ważną sprawą jest to, że zwierzęta oddawane do adopcji nie mogą mieszkać na dworze i nie mogą być na stałe przywiązane na łańcuchu. Adoptowany pupil ma podstawowe szczepienia oraz jest odrobaczony. Z osobą, która jest zdecydowana na adopcję przeprowadzany jest wywiad mający na celu poznanie przyszłego właściciela oraz warunków w jakich będzie przebywał zwierzak. Po wywiadzie umawiane jest spotkanie w domu osoby u której będzie przebywał kot lub pies. Jeśli pracownicy schroniska stwierdzą, że warunki są dla zwierzęcia są odpowiednie, dochodzi do adopcji. Najczęściej adoptowane są młode zwierzęta. Tym starszym trudno jest znaleźć dom. Młode zwierzęta znalezione np. na ulicy są przetrzymywane w lecznicach aby uniknąć zarażenia. Schroniska otrzymują dużą pomoc od szkół i od osób prywatnych. W lato ta pomoc jest znacznie mniejsza. Praca w schronisku jest ciężka. Codziennie trzeba sprzątać boksy, roznosić karmę i dolewać wody. Najciężej jest w zimie, kiedy trzeba odśnieżać i odkuwać lód. Pracownicy są przyzwyczajeni do trudnych warunków panujących w schronisku. Aby zostać pracownikiem schroniska, nie trzeba kończyć specjalnej szkoły. Może nim zostać każdy kto kocha zwierzęta. Mile widziani są zootechnicy oraz wolontariusze.


  ŚWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
       Światowy Tydzień Przedsiębiorczości – Otwarta Firma to program Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Ten projekt już po raz 7 odbył się w naszej szkole. W tym toku gościliśmy przedstawicieli firmy Citibank International Limited, Departament AML. Jak tworzyć budżet domowy? Co to jest karta płatnicza, kredytowa? Dzięki wolontariuszom Citibanku nasi uczniowie już znają odpowiedź na te i inne pytania. Pani Kinga zaznajomiła uczniów z zagadnieniami związanymi z tworzeniem budżetu domowego. Z kolei Pani Anna zaciekawiła młodzież opowieścią o Al Capone oraz o inwestowaniu w swoją przyszłość. Pan Adrian opowiedział o produktach bankowych min o pieniądzu plastikowym i jego funkcjach.
  Dziękujemy, że dbacie o przyszłość młodzieży!


  KONKURS TERMINOLOGII ODZIEŻOWEJ I FRYZJERSKIEJ
       W dniu 25 listopada 2015 odbył się drugi etap Konkursu Terminologii Odzieżowej i Fryzjerskiej z języka niemieckiego. Do tego etapu przystąpiło 6 osób z klas fryzjerskich (2TC, 2TD, 2TF) i 7 osób z klas odzieżowych (2TA i 2TB). Uczniowie rozwiązywali zadania konkursowe pod opieką nauczycielki języka niemieckiego p.A.Wątróbskiej.Prace zostały ocenione przez komisję w składzie: p.A.Wątróbska i p.I.Augustyniak.
  Laureatami konkursu zostali:

  Klasy o profilu technik technologii odzieży:

  I miejsce Wiktoria Tabak (IITA) 30pkt (94%)
  II miejsce Joanna Szewczyk-Terlecka (IITB) 29pkt (91%)
  III miejsce Patrycja Olesińska (IITA) 22pkt (69%)

  Klasy o profilu technik usług fryzjerskich:

  I miejsce Magda Klimkiewicz (2TF) 28pkt (90%)
  II miejsce Weronika Awiłowska (2TC) 21pkt (68%)
  III miejsce Maja Palanis (2TD) 18pkt (58%)

  Serdecznie gratulujemy!


  RECYKLING CHRONI ŚRODOWISKO I JEST ŹRÓDŁEM OSZCZĘDNOŚCI
       Wyniki pierwszego etapu szkolnego konkursu ekologicznego zatytułowanego „Recykling chroni środowisko i jest źródłem oszczędności”. W konkursie wzięło udział 27 uczniów klas pierwszych.
  Najwyżej zostały ocenione następujące prace:
  1. Wiktoria Burzyńska 1Ta
  2. Żaneta Fedorowicz 1za
  3. Joanna Mierzyńska 1Te
  4. Izabela Galatowicz 1Te
  Wyróżnienia:
  - Agata Wróblewska 1Te
  - Oliwia Osińska 1Te
  Wszystkich uczniów zachęcamy do udziału w II etapie konkursu, który odbędzie się w marcu 2016.


  IV OGÓLNOPOLSKI KONKURS KREOWANIA UBIORU
  KOBIETA JAKO NAJPIĘKNIEJSZY KWIAT


       Celem konkursu jest wyłonienie młodych i twórczych talentów, których marzeniem jest rozwój i edukacja w zakresie projektowania ubiorów. Konkurs jest doskonałą okazją na stwarzanie szans ludziom ambitnym i kreatywnym, cechującym się wyobraźnią i dobrym gustem. Udział w konkursie daje możliwość prezentacji projektów szerokiej publiczności oraz wymiana doświadczeń miedzy uczniami i nauczycielami.
  Wyniki I etapu konkursu


  CHEMIA ORGANICZNA W NANOTECHNOLOGII
       To już drugi wykład (19 listopada) z tej dziedziny, w którym uczestniczyli uczniowie klas pierwszych. Dr Michał Wójcik kontynuował zagadnienia poświęcone nanocząsteczkom podczas wykładu pt. "Chemia organiczna w nanotechnologii. Nanomedycyna i nowe materiały". Tym razem uczniowie dowiedzieli się jak można wykorzystać nanocząsteczki w medycynie. Wykład poprzedzony był ciekawym wstępem dotyczącym historii tej dziedziny nauki i laureatom nagrody Nobla, którzy byli prekursorami badań technologii XXI wieku.


  XXVII BIEG NIEPODLEGŁOŚCI
       11 listopada 2015r. odbyła się kolejna edycja Biegu Niepodległości mającego na celu upamiętnienie 97. rocznicy Odzyskania Niepodległości jak również upowszechnienie biegania jako najprostszej formy ruchu i promocję aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia.
       Po raz drugi 28-osobowa grupa uczniów naszej szkoły pod kierownictwem - p. Anny Omelczuk we współpracy z p. Małgorzatą Kopczyńską oraz Tomaszem Stolka pomagała przy organizacji tej największej patriotycznej imprezy biegowej w Polsce. Do ich obowiązków należało przygotowanie punktu nawadniania na półmetku trasy oraz wręczanie wody biegaczom. Pomimo deszczowej aury, atmosfera była gorąca a największą nagrodą za włożony wysiłek był uśmiech wdzięcznych biegaczy.


  SALA STRACHU
       29 października uczniowie ze szkolnego wolontariatu zorganizowali zbiórkę żywności dla potrzebujących z Parafii św. Szczepana. Zbiórkę połączono ze wspólną zabawą w tzw. Sali strachu gdzie biletem wstępu był cukier, mąka, ryż czy makaron. Udało nam się zebrać ponad 10 kg mąki, 15 kg cukru i ponad 30 paczek makronu oraz innych produktów z dłuższym terminem ważności. Dziękujemy za Waszą hojność :)


  WYKŁADY CIEKAWEJ CHEMII
       29 października uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach z cyklu „Wykłady ciekawej chemii” na Wydziale Chemicznym Uniwersytetu Warszawskiego: "Na drodze do peleryny niewidki - metamateriały". Dr Wiktor Lewandowski przedstawił uczniom w jaki sposób będzie możliwe w przyszłości dzięki zdobyczom chemii i fizyki stworzenie iluzji niewidzialności. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia nanocząstek złota i srebra w roztworach wodnych, które stanowią klucz do rozwiązania tego problemu.

  ZAJĘCIA Z CITI HANDLOWY
       Dnia 28 października klasę 4TE odwiedziła Pani Kinga – wolontariuszka City Banku. Pani Kinga poprowadziła zajęcia warsztatowe na temat planowania budżetu domowego. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się czym jest budżet i jak go sporządzać. Wszyscy uczniowie obecni na zajęciach wykazali się dużą aktywnością w wykonywanych ćwiczeniach i zadaniach. Młodzież mogła również zadać pytania na temat pracy w banku.

  II MIĘDZYSZKOLNY KONKURS FRYZUR HISTORYCZNYCH
       Dnia 28.10.2015r. odbył się II Międzyszkolny Konkurs Fryzur Historycznych "Fryzjerska Odyseja" pt. Ikony mody i stylu lat 40-tych i 50-tych XX wieku w Zespole Szkół nr 21 przy ul.Saskiej 78 w Warszawie. Naszą szkołę godnie reprezentowały Jagoda Szafaryn kl. 3TE i Patrycja Krysik kl. 2TF. Dziewczęta wykonały prace na modelkach wraz z pełną stylizacją. Ich zaangażowanie i trud zakończyły się sukcesem gdyż Jagoda Szafaryn ze swoją stylizacją zajęła II miejsce, a Patrycja Krysik zajęła III miejsce. Do konkursu dziewczęta przygotowywali nauczyciele: p. Piotr Olszewski i panie Beata Wach-Mińkowska i Ewa Mierzwa.

  NA MAŁYM I WIELKIM EKRANIE
       Dnia 16.10.2015 odbył się VIII Międzynarodowy Turniej Fryzjersko - Kosmetyczny "Stylista XXI wieku - Na małym i wielkim ekranie", którego organizatorem były Wadowice naszą szkołę godnie reprezentowali uczniowie: Patrycja Płomińska (3 TF), Daniel Góralski (4 TC), Natalia Rubaszka (4 TC) oraz Paulina Jankowska (2 TD).
       Patrycja Płomińska odniosła sukces zajmując II miejsce w kategorii GWIAZDA FILMOWA. Do konkursu uczniów przygotowywali nauczyciele: p. Anna Woźniak, p. Kinga Chmielewska, p. Piotr Olszewski oraz p. Piotr Knapik

  SAPERE AUSO
       Dnia 16 października w Centrum Nauki Kopernik uczennica klasy IV TA Marta Kołodziejak otrzymała za wybitne osiągnięcia w nauce Stypendium Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.
       W uroczystości wręczenia nagród wzięła udział Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz Prezydent M.St.Warszawy, Dyrektor Biura Edukacji p. Joanna Gospodarczyk, Burmistrz Dzielnicy Mokotów p. Bogdan Olesiński, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Mokotów p. Krzysztof Skolimowski oraz Dyrektorzy Szkół, w ktorych uczą się nagrodzone osoby wraz z naszą Panią Dyrektor Magdaleną Jarosińską.

  DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ
       W środę, 14 października - Dniu Komisji Edukacji Narodowej w szkole świętowaliśmy. To dziś uczniowie klas pierwszych, przed sztandarem szkoły, złożyli swoje ślubowanie obiecując m.in. "sumienne wykonywanie obowiązków uczniowskich". Tego również dnia, zgodnie z naszą szkolną tradycją, Pani Dyrektor Magdalena Jarosińska nagrodziła nauczycieli za szczególne osiągnięcia w roku szkolnym 2014/2015. Wyróżnieni zostali nauczyciele przedmiotów zawodowych, bibliotekarki, nauczyciele języka polskiego, wychowania fizycznego, infomatyki i edukacji dla bezpieczeństwa, języka angielskiego oraz pedagodzy szkolni.
       Zespół nauczycieli języka niemieckiego: p. A. Wątróbska, p. I. Augustyniak, p. M. Fertała oraz p. B. Wach - Mińkowska przygotowały wraz z uczniami klas III TB i III TF przedstawienie p.t. „Lekcja języka niemieckiego”, a dodatkowo uczniowie klas III TB, III TC, III TF pięknie zaśpiewali dla umilenia tego święta. Cała część artystyczna została przyjęta z dużym aplauzem.
       Uroczystość zakończyła się wręczeniem kwiatów i słodkich upominków nauczycielom.

  INSCENIZACJA „WESELA” WYSPIAŃSKIEGO W TEATRZE POLSKIM
       W październiku uczennice klasy 2TD pod opieką wychowawcy p. Agnieszki Dulepskiej-Staniszewskiej udały się do Teatru Polskiego gdzie została przedstawiona sztuka pt. ”Wesele” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Pomimo iż utwór ten inscenizowany był już ponad 200 razy na deskach teatrów naszego kraju nadal wzbudza wielkie emocje, ożywia i podtrzymuje tradycje jak i nadaje dziełu Wyspiańskiego nowych znaczeń. Po zakończonym spektaklu uczennice miały okazję spotkania z jednym ze znanych i lubianych aktorów młodego pokolenia, zrobienia pamiątkowych zdjęć a także „dotknięcia historii” czyli poznania teatru od kulis. Serdecznie dziękujemy Państwu Obara za wszystkie ponadprogramowe atrakcje oraz pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia.

  BIEGNIJ! BAW SIĘ! BĄDŹ EKO!
       W sobotę, 10 października w Powsinie odbyła się pierwsza edycja rodzinnego pikniku biegowego BOŚ – EKObiegaton - impreza sportowa, przeznaczona dla dzieci i dorosłych, połączona z edukacją ekologiczną. Pod dowództwem p.T. Stolki, nauczyciele z naszej szkoły (M. Kopczyńska, M. Kruszewska, A. Omelczuk, I. Szuba i I. Badora – Godlewska) oraz uczniowie (M. Balcerzak , D. Karpińska, M. Osytek, M. Falkiewicz, P. Wieteska) o 8.15, stawili się do pracy w miasteczku biegowym. Przydział zadań był różny – część obstawiała trasy biegowe, część oddelegowano do pracy w depozycie i biurze zawodów.
       Ekobiegaton jest kolejną imprezą sportową, podczas której jako wolontariusze pracują nasi uczniowie i nauczyciele.

  KAZIMIERZOWSKA POD GRUNWALDEM!
       Uczniowie po raz kolejny mieli możliwość obejrzenia znakomitych dzieł sztuki w Muzeum Narodowym. Na wystawie Malarstwa Europejskiego i Polskiego zapoznali się z tendencjami artystycznymi zapoczątkowanymi w XVIII wieku, a kontynuowanymi w następnym stuleciu. W kontekście tekstów kultury można było odczytać różne treści: trendy w modzie XVIII i XIX wieku, zmiany społeczne na przestrzeni wieków i funkcjonowanie motywów literackich w sztuce. Problematyka obrazów przybliżyła istotne funkcje sztuki doby renesansu. Na uczniach największe wrażenie zrobił obraz Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem.

  FESTIWAL NAUKI - CHEMIA
       Jak co roku uczniowie Zespołu Szkół Odzieżowych Fryzjerskich i kosmetycznych uczestniczyli w spotkaniach Festiwalu Nauki.
       23 Września, byliśmy na UW, gdzie dr hab. Maciej Mazur z Wydziału Chemicznego, omówił metody otrzymywania, właściwości i zastosowanie polimerów przewodzących. Polimery przewodzące są grupą materiałów które łączą w sobie cechy tradycyjnych tworzyw sztucznych z niektórymi właściwościami charakterystycznymi dla metali. Wykład stał się bardzo cennym uzupełnieniem tematyki polimerów aktualnie omawianych na lekcjach chemii.
       25 Września uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach Festiwalu Nauki w Politechnice Warszawskiej, Tematykę poświęconą wodzie bardzo ciekawie przedstawił Bartosz Nowak z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej. Wobec problemu powiększania się deficytu wody na Ziemi, uczeni starają się opracować metody jej uzdatniania. Z pomocą przychodzi nanotechnologia, dzięki której możliwe jest usuwanie bakterii, grzybów, wirusów i innych zanieczyszczeń. Temat braku wody bardzo aktualny. Mogliśmy go zaobserwować podczas suszy tegorocznego lata, chociaż Polska leży w strefie umiarkowanej.

  SPRZĄTANIE ŚWIATA
       W dniach 18-19.09.2015 uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły, jak co roku, wzięli udział w akcji „Sprzątanie Świata – Polska”. W piątek klasy wraz z nauczycielami WF sprzątały boisko, teren wokół naszej szkoły oraz park przy Morskim Oku, natomiast w sobotę (pod opieką p.I.Szuby i p. M. Kruszewskiej) pracowali w Powsinie.
       „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.
       „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

  PZU 7 BIEG PO NOWE ŻYCIE – WSPIERAMY AKTYWNIE
       Bieg po Nowe Życie to projekt społeczny na rzecz promocji działań prozdrowotnych, edukacji w zakresie transplantacji narządów oraz aktywizacji społeczeństwa do świadomego oddawania narządów do przeszczepu i przeszczepu rodzinnego. Bieg ma formułę sztafety, biorą w niej udział 3 – osobowe zespoły, składające się z: gwiazdy ekranu, dziennikarza lub sportowca oraz osoby po transplantacji, którzy startują w marszu nordic walking i wspierają inicjatywę sportowo-edukacyjną. Ambasadorem wydarzenia jest Przemysław Saleta.
       W tym roku Bieg odbył się w warszawskich Łazienkach Królewskich, a przy organizacji przedsięwzięcia pomagali uczniowie naszej szkoły (M. Falkiewicz, P. Wieteska, A. Włodarczyk) i nauczyciele z zespołu WF i EDB (M. Kopczyńska, I.Badora – Godlewska, T. Stolka).
       Wydarzeniem towarzyszącym była – UDANA! - próba pobicia rekordu Guinnesa w ilości osób uczestniczących jednocześnie w zawodach nordic walking. I tu wyżej wymienieni uczniowie i nauczyciele mieli swój udział – jako sędziowie imprezy maszerowali razem z uczestnikami i nadzorowali poprawność realizacji zadania. Zespół WF i EDB zaprasza uczniów naszej szkoły do współpracy przy organizacji następnych imprez sportowych – najbliższa to PZU Maraton, który odbędzie się już 27 września 2015

  ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

       Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 odbędzie się w dniu 1 września 2015 r.


  Dla uczniów:
 • Technikum Odzieżowego i Fryzjerskiego im. Marii Bratkowskiej
 • Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 4

  Klasy pierwsze - spotkanie w auli szkoły.
  Klasy II - IV - w salach z wychowawcami - informacja przy wejściu do szkoły.

 •           godzina 1000


  Dla słuchaczy:
 • Szkoły Policealnej nr 50 dla Dorosłych
  • klasa 1 PWA - hol I piętra
  • klasa 2 PWA - sala 112
 • Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego - hol I piętra
 •                                                   godzina 1530


  Archiwum wydarzeń sprzed 1 września 2015 r. jest dostępne tutaj