Dojazd
Kontakt
Kalendarz
Roku szk.


Plan lekcji

Zajęcia pozalekcyjne

Aktualności

Galeria

Biblioteka
Scenariusz
ewakuacji
Dziennik
elektroniczny
W MUZEUM DOMKÓW DLA LALEK
     4 września uczniowie klas 2TMA i 2TMB przekroczyli progi niesamowitego Muzeum….MUZEUM DOMKÓW DLA LALEK. Od dziesięcioleci dawne domy dla lalek fascynują nie tylko turystów w muzeach zabawek ale też historyków, badaczy kultury i przemian społecznych, architektów, scenografów i kolekcjonerów.
     Na wystawie zaprezentowano domki dla lalek z całego świata. Pogrupowane tematycznie – SEN I WYPOCZYNEK, SZKOŁA I NAUKA, HIGIENA I CZYSTOŚĆ, SZYCIE I OZDABIANIE, SKLEPY I STRAGANY, MEDYCYNA I OPIEKA, KUCHNIA I SPIŻARNIA. Eksponaty te opowiadają historie sprzed lat i ukazują swoje nieprzemijające piękno.Zbiory pochodzą z kolekcji Anety Popiel-Machnickiej.
     Miniaturowe domki dla lalek to doskonała lekcja historii, życia społecznego i kulturalnego minionych czasów. Na wystawie odnajdziemy precyzyjnie wykonane maleńkie elementy wyposażenia domów, zakładów pracy, a często zanikających zawodów.
     Młodzież zainteresowała się szczególnie domkami: zakład krawiecki, sklep bławatny (sklep z tkaninami) i sklep z odzieżą.
     Zapraszamy do obejrzenia galerii i przeniesienia się w czasy dzieciństwa naszych mam, babć a nawet prababć…
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020


     Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
odbędzie się w dniu 2 września 2019 r. wg następującego harmonogramu:


 • godz. 900 - oddziały pierwsze po szkole podstawowej (aula),
 • godz. 1000 - oddziały pierwsze po gimnazjum (aula),
 • godz. 1000 - pozostałe oddziały - spotkania z wychowawcami w salach.
 • godz. 1400 - Szkoła Policealna nr 50 • WARSZAWSKIE INICJATYWY EDUKACYJNE
  PROJEKT POSZYJMY JAK ZA DAWNYCH LAT
       Grupa 20 uczniów klas 2TPMA i 2TPMB przystąpiła do realizacji projektu edukacyjnego w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych pt: ”Poszyjmy jak za dawnych lat..” w celu poszerzenia wiedzy i umiejętności zawodowych branży odzieżowej.

  SPOTKANIE Z MISTRZEM JERZYM ANTKOWIAKIEM
       Wędrówkę w poszukiwaniu dawnych metod i technik projektowania i wykonywania odzieży rozpoczęliśmy od zwiedzania wystawy „Moda Polska – Jerzy Antkowiak” w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
       Ta historia rozpoczęła się w piwnicy domu Jerzego Antkowiaka w Komorowie. Właśnie tam projektant Tomasz Ossoliński odkrył imponujące archiwum ubrań z metką Mody Polskiej, które stało się punktem wyjścia do przygotowania przez niego wystawy na 60-lecie powstania marki. Efekty spotkania dwóch wybitnych arbitrów elegancji pokazało Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
       Prezentacja ubrań, dodatków, pamiątek i rysunków ze zbiorów Jerzego Antkowiaka oraz kolekcji muzealnych i prywatnych to punkt wyjścia do szerokiej refleksji nad modą jako zjawiskiem kulturowym i społecznym wraz z rządzącymi nią uniwersalnymi mechanizmami. Wystawa przybliża sposób funkcjonowania atelier projektanta, by następnie wprowadzić widza w przestrzeń pokazu mody. Tym samym otwiera pole do refleksji nad związkami między projektowaniem ubioru a sztuką, a więc sposobem funkcjonowania ubioru w muzeach i statusem mody w obszarze sztuk wizualnych.


  W MUZEUM PRAGI
       Kolejnym etapem naszych poszukiwań były warsztaty muzealne Rzemieślnicy i wystawa Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem. Zapoznaliśmy się z ginącymi zawodami, które jeszcze w niewielkich formach funkcjonują na warszawskiej Pradze. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób w przeszłości wykonywało się obuwie, parasole, kapelusze, sztukaterię, bombki i biżuterię.
  W MUZEUM WARSZAWY
       W Muzeum Warszawy podziwialiśmy wystawę „Rzeczy Warszawskie”. Uczniowie zobaczyli liczne muzealia ze zbiorów liczących 300 tysięcy przedmiotów. To wyłącznie oryginały: rzeczy codzienne i odświętne, dzieła sztuki i przedmioty użytkowe, pamiątki po ludziach i ważnych wydarzeniach. Pokazane są w 21 gabinetach tematycznych przede wszystkim: ubrania, biżuteria, obrazy, fotografie i etykiety. Spacerując po wnętrzach gabinetów, poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat historii cennych przedmiotów i ich twórców, właścicieli czy użytkowników – kobiet i mężczyzn. Sami decydujemy, którym rzeczom warszawskim warto przyjrzeć się bliżej. Ta wspaniała wystawa przybliża ludzi ich życie w dawnej Warszawie i okazała się niesamowitą lekcją historii naszego miasta.
  ATELIER PANI EWY GODUN
       Kolejnym doświadczeniem dla nas były warsztaty w atelier u Pani Ewy Godun. To kolejna okazja do zgłębienia wiedzy z historii ubioru i sposobów wykonywania nakryć głowy. Zapoznaliśmy się ze sposobami wykonywania kapeluszy na przestrzeni wieków. Wykorzystaliśmy te wiadomości w tworzeniu nakryć głowy na warsztatach.
  WIZYTA U KRÓLA JANA III
       Kolejny przystanek to Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Warsztaty muzealne „Opowiem o Królu” przybliżyły nam postaci Króla Jana III Sobieskiego i Królowej Marysieńki. Przebywając we wnętrzach królewskich komnat mogliśmy poczuć atmosferę tamtych czasów i wielkiej królewskiej miłości. Szczegóły i ciekawostki z życia prywatnego Królewskiej Pary wprowadziły nas w finalną część warsztatów muzealnych … stworzenia filmowej relacji z wizyty w pałacu w Wilanowie w strojach historycznych szlachty polskiej, a tym samym wzbogacenia barwnej legendy o królu Janie III o własną opowieść o tym wyjątkowym władcy.
  FABRYKA LEVI’S
       Ostatnim etapem realizacji projektu „Poszyjmy jak za dawnych lat..” było zwiedzanie współczesnego zakładu odzieżowego. Mieliśmy niezwykłą okazję zapoznać się z nowoczesnymi metodami pracy, linią technologiczną i polityką firmy w Płocku. Poznaliśmy historię powstania jeansów, sposoby projektowania, szycia, wybarwiania, uszlachetniania, oznaczania i metkowania produktów wykonywanych w jedynej w Polsce i Europie fabryki LEVI’S. To było dla nas niezwykle cenne doświadczenie. Niezwykle mili i życzliwi ludzie, polityka proekologiczna i prospołeczna firmy oraz nowoczesne podejście do procesu projektowania i szycia wyrobów z jeansu to zapamiętamy na długo.


  MAJOWA WYCIECZKA LUBLIN - MAJDANEK
       W piątek 31 maja uczniowie klas 1TD i 1TE wybrali się na wycieczkę do Lublina - miasta gdzie czas płynie wolniej. Stare Miasto z Bramą Krakowską urzeka swoją XIV wieczną architekturą a turyści mają okazję poruszać się po mieście trolejbusem. (W Polsce są tylko trzy miasta posiadające trolejbusy w swoim taborze).
       Już w drodze do Lublina w pociągu uczestnicy wzięli udział w warsztatach dotyczących geograficznych i biologicznych aspektów Lubelszczyzny, zapoznali się z legendą związana z Bramą Krakowską, uczestniczyli w warsztatach w języku angielskim dotyczących historii Obozu na Majdanku.
       W godzinach dopołudniowych uczniowie przechadzali się uliczkami Starego Miasta i korzystali z urokliwych kawiarenek natomiast po południu cała grupa pod opieką przewodnika miała okazję dotknąć namiastki historii będąc na terenie byłego Obozu Niemieckiego Pracy i Zagłady na Majdanku. Uczniowie w skupieniu i refleksji pochylili się nad takimi zagadnieniami jak wartość życia, ulotność naszego istnienia. Był to moment zatrzymania się i swoisty rachunek sumienia z jakości swojego dotychczasowego życia mając na uwadze słowa wyryte w kamieniu nad mauzoleum z prochami zamordowanych „LOS NASZ DLA WAS PRZESTROGĄ”.


  BOHATERON - PODSUMOWANIE
       Uczniowie klasy IBSA wraz z wychowawcą Beatą Wach Mińkowską od września brali udział w ogólnopolska kampanii o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Projekt BOHATERON w którym uczestniczyli miał na celu edukowanie młodego pokolenia bazując na historiach Powstańców. Zadaniem podstawowym projektu było wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej i krzewienie postawy patriotycznej.
       Uczniowie uczestniczyli w godzinach wychowawczych poświęconych Powstaniu Warszawskiemu i sylwetkom Powstańców. Przygotowali dla Powstańców kartki przekazane przez FUNDACJĘ SENSORIA spersonalizowali je na podstawie omówionych na godzinach wychowawczych notkach biograficznych. Dodatkowo do kartek uczniowie dołączyli swoje wspólne zdjęcie podpisane „Klasa IBSA pamiętamy”.
       Podsumowaniem Akcji BohaterON włącz historię była wizyta młodzieży w Muzeum Powstania Warszawskiego gdzie mieli możliwość wysłuchania opowieści Powstańców o ich trudzie i walce ale również codziennym życiu w czasie powstania. Uczestniczyli w projekcji filmu „Rzeź na Woli”, oglądali pamiątki i eksponaty zgromadzone w muzeum.
       Była to dla nich lekcja historii, empatii i postawy patriotycznej.


  W MUZEUM NARODOWYM
       Dnia 28 maja uczniowie oddziału 2Td obejrzeli interesującą wystawę Malarstwa Polskiego. Przedmiotem analizy artystycznej były teksty ikonograficzne Józefa Chełmońskiego i Jacka Malczewskiego. Młodzież miała możliwość poznania założeń : Pozytywizmu i Młodej Polski. Zrozumiała zasadność wykorzystania przez artystów różnych konwencji w tekstach kultury. Potrafiła wskazać nadrzędne motywy i określić różne kompozycje w dziełach. Zwróciła uwagę, że realizm odrzucił wzniosłe tematy na rzecz tego, co do tej pory było uważane za banalną, nieartystyczną rzeczywistość. Wizyta w muzeum okazała się ciekawym spacerem ścieżkami polskiej kultury.


  PROJEKT SPOŁECZNY
       Uczniowie oddziału 1TMB pod opieką wychowawcy Małgorzaty Kur wzięli udział w realizacji projektu społecznego we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży w Warszawie. Otrzymaliśmy fundusze i zaproponowaliśmy warsztaty szkolne w Szkole Podstawowej 169 w Wilanowie. W warsztacie wzięło udział 20 pierwszoklasistów. Uczniowie technikum uszyli płócienne worki dla dzieci, na zajęciach z kreowania ubioru, które młodsi koledzy będą mogli wykorzystać na swoje rzeczy na zajęcia WF lub w innych celach – jeden pokazowy worek został uszyty w Szkole Podstawowej podczas warsztatów. Zajęcia odbyły się 23 maja i trwały 5 godzin. Dzieci usłyszały i zobaczyły jak się taki worek powstaje, od projektu do uszycia. Poznały maszynę do szycia, jej zastosowania. Następnie realizowaliśmy warsztaty plastyczne – dzieci ozdabiały swoje worki zakupionymi gadżetami. Tematyka ozdabiania nawiązywała do ekologii, świata roślin i zwierząt, poprzedzona krótką prezentacją o roślinach. Animatorami byli uczniowie oddziału 1TMB (15 osób), także mama jednej uczennicy bardzo nas wspierała. Na zakończenie nie zabrakło słodkości.
       Dziękuję wszystkim zaangażowanym w projekt, od pomysłu, zakupów, wykroju poprzez uszycie i prezentację.


  II OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ SZKÓŁ MODY ODZIEŻ ODNOWA
       Dnia 23 maja w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju odbył się II Ogólnopolski Turniej Szkół Mody ODZIEŻ „Odnowa”. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół z Warszawy, Lublina, Biłgoraju, Rzeszowa i Bytomia. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 2TPMA i 2TPMB. Zuzanna Malinowska, Antonina Harasimowicz, Julia Żmurko, Agata Kochanek, Wiktoria Żebrowska, Aleksandra Kowalczyk, Julia Borowska oraz modelki Julia Poźniak i Angelika Dąbrowska. Konkurs zakładał użycie odzieży używanej. Tematyką konkursu było stworzenie ciekawego stroju scenicznego. Uczestnicy zaprojektowali nietypowe i interesujące stroje, każdy zaprezentował inną formę i fason oraz wykonanie swojego niesamowitego awangardowego stroju. Z naszej szkoły zostały wyróżnione 2 prace Julii Żmurko oraz Zuzanny Malinowskiej. Uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


  JEDNA Z OŚMIU WSPANIAŁYCH - NATALIA ZIELIŃSKA
       Fundacja Świat na Tak co roku organizuje konkurs pod nazwą 8 Wspaniałych. Tymi Wspaniałymi są ludzie, którzy się angażują w pomoc innym, wolontariusze, którzy poświęcając swój czas by pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują. W tym roku do konkursu zgłoszona została Natalia Zielińska z klasy 2tc i po przejściu kilku etapów eliminacyjnych została wybrana jedną z Ośmiu Laureatek w Stołecznej Edycji Ośmiu Wspaniałych. Jury dostrzegło w Natalii jej wkład w bycie dla drugiego człowieka, jej bezinteresowność i zaangażowanie w pomoc innym na różnych płaszczyznach począwszy od dzieci a skończywszy na seniorach.
  Dnia 21 maja odbyła w Teatrze Komedia uroczysta Gala wręczenia nagród Laureatom. Cieszymy się z faktu, że na scenie mogliśmy zobaczyć wśród nagrodzonych Natalię. Może jej działalność zachęci innych uczniów do tego, że w dzisiejszym świecie poza "mieć" warto też "być".


  ZAKOŃCZENIE NAUKI W KLASACH MATURALNYCH
       W dniu 26 kwietnia grono absolwentów naszej szkoły powiększyło się o ponad 80 osób. Otrzymali oni świadectwa na które pracowali przez cztery lata. Gratulujemy i życzymy równie dobrych wyników na maturze.


  FINALIŚCI ZARZĄDZANIA FIRMĄ - JA TITAN
       Od 10 grudnia 2018 uczniowie oddziału 1TD Katarzyna Koś i Zuzanna Kulczycka Firma "Kaka Kaku", 1TE Sandra Laskowska i Amelia Faliszewska Firma "KucykiP", Paulina Chojnacka i Natalia Anczewska Firma "Fnatic", 4TC Łukasz Szymański i Karolina Pietrukiewicz Firma "JiBa", Weronika Tolak i Julia Kowalska Firma "IWIS", Izabela Galatowicz i Kamila Kowalczyk Firma "HoloMe", brali udział w Krajowym Konkursie "Zarządzanie firmą JA TITAN" organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości.
       Uczniowie zarządzali swoją firmą, podejmowali decyzje w różnych sytuacjach gospodarczych w języku angielskim. Konkurs obejmował cztery rundy: I - scenariusz Standard, II - Industry Innovation, III - Full Business Cycle, IV - Global Competition. Wojewódzki finał odbył się 15 marca 2019 do, którego zakwalifikowała się Firma JiBa z 4TC Łukasz Szymański i Karolina Pietrukiewicz. W czasie finałowych rozgrywek on-line scenariusze były zamieszczane na Facebooku. Towarzyszyły nam przy tym duże emocje i chociaż nie zdobyliśmy miejsc na podium, to warto było przeżyć emocjonujące rozgrywki finałowe.


  BURSZTYNOWE OSIĄGNIĘCIA
       W dniu 5 kwietnia 2019 r. w Gdańsku odbyły się trzy konkursy:
  • XV Ogólnopolski Konkurs Młodych Talentów Fryzjerskich o "Bursztynowy Grzebień"
  • XIII Ogólnopolski Konkurs Makijażu o "Bursztynową Pomadkę"
  • IX Ogólnopolski Konkur na Najlepszego Kreatora Mody o "Bursztynową Igłę"
       W tym roku tematem konkursów był "Awangardowy Look na bursztynowym dywanie".

       Do konkursów przystąpiło 8 uczniów:
  • W konkursie odzieżowym: Wiktoria Dobrzelak (3TPMB), Aleksandra Grabska (2TPMB), Weronika Kulesza (2TPMB)
  • W konkursie fryzjerskim - w kategorii damskiej: Patryk Taranowski (2TC), Dominika Strzelczyk (3TC)
  • W kategorii męskiej: Kerim Taganov (2TE);
  • W konkursie wizażu: Jakub Szymański (3TC), Weronika Lewandowska (3TC)

       Nasi uczniowie bardzo ładnie zaprezentowali swoje ubiory, fryzury i makijaże, co w efekcie zaowocowało.

       W Konkursie o Bursztynową Igłę III miejsce zajęła Weronika Kulesza
       W Konkursie o Bursztynowy Grzebień (kategoria damska) wyróżnienie otrzymał Patryk Taranowski
       W kategorii męskiej wyróżnienie otrzymał Kerim Taganov
       W konkursie o Bursztynową Pomadkę wyróżnienie otrzymał Jakub Szymański

       Nasi uczniowie wykazali się olbrzymią kreatywnością i umiejętnościami. Jesteśmy z nich bardzo dumni! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  SUKCES NA OLIMPIADZIE!
       21 marca 2019 roku na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów Politechniki Łódzkiej odbyły się Zawody Centralne VI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności z Zakresu Projektowania i Wytwarzania Odzieży.
       Naszą Szkołę reprezentowało 10 uczennic z drugich i trzecich klas w zawodzie technik przemysłu mody. Wszyscy osiągnęli sukcesy!!!!!

  Z DUMĄ informujemy, że:
 • Sara Dąbrowska z klasy 2TPMA zajęła 3 miejsce i uzyskała tytuł LAUREATA OLIMPIADY

  a 9 uczennic uzyskało tytuł FINALISTY OLIMPIADY:
 • Zofia Kurkus - 2TPMA
 • Maja Osmólska - 2TPMB
 • Weronika Kulesza - 2TPMB
 • Paulina Chiczewska - 3TPMA
 • Aleksandra Waśniewska - 3TPMA
 • Wiktoria Całuch - 3TPMB
 • Katarzyna Kostera - 3TPMB
 • Hanna Siodłak - 3TPMB
 • Magdalena Bąk - 3TPMB

       Cała "SZCZĘŚLIWA DZIESIĄTKA" jest zwolniona z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

       Dodatkowo:
 • Laureat otrzymuje z teoretycznych przedmiotów zawodowych oceny roczne celujące.
 • Finaliści oceny roczne z teoretycznych przedmiotów zawodowych mają podniesione o jeden stopień.

  GRATULUJEMY!

       Uczniowie przygotowywali się do Olimpiady na zajęciach rozwijających umiejętności zawodowe: "Odzieżowy zawrót głowy" prowadzonych przez panią Iwonę Włoskowicz. • WYNIKI
  VII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KREOWANIA UBIORU
  AWANGARDA NA CO DZIEŃ

  pod honorowym patronatem:


  Prezydent
  Miasta Stołecznego Warszawy

  patronaty zawodowe:


  Związek Przedsiębiorców
  Przemysłu Mody

  ViaModa
  Szkoła Wyższa w Warszawie


  Sektorowa Rada ds. Kompetencji
  Moda i Innowacyjne Tekstylia


  Atelier Ewa Godun

       Prezentujemy wyniki z naszego VII Ogólnopolskiego Konkursu Kreowania Ubioru, który odbył się w murach naszej szkoły dnia 27 marca 2019 roku.

  WYRÓŻNIENIA:
  • Politechnika Łódzka
    Jakub Krawczyk (ZS Kreowania Wizerunku, Gdańsk)

  • VIAMODA
    Julia Kasperek (Bielska Szkoła Przemysłu, Bielsko-Biała) Róża Szumigaj (TOiF, Warszawa)

  • Wyższa Szkoła Artystyczna
    Natalia Kwiecień (ZSA-EiO, Bytom) Paulina Chiczewska (TOiF, Warszawa) Magdalena Bąk (TOiF, Warszawa)

  • Muzeum Pałac w Wilanowie
    Julia Kutak (TOiF, Warszawa)

  • Freudenberg
    Julia Kutak (TOiF, Warszawa)

  • 5-10-15
    Magdalena Bąk (TOiF, Warszawa)

  • Ariadna Fabryka Nici
    Maja Cuber (TOiF, Warszawa)

  • Ewiko Konfekcja Damska
    Klaudia Janikowska (ZS Plastycznych, Lublin)

  • Polskie Radio Czwórka
    Magdalena Bąk (TOiF, Warszawa)

  • Sektorowa Rada ds. Kompetencji Moda i Innowacyjne Tekstylia
    Paulina Chiczewska (TOiF, Warszawa)


   NAGRODY przyznane przez Komisję Konkursową:


   I miejsce - Paulina Chiczewska (TOiF, Warszawa)

   II miejsce - Kasandra Zębala (ZSO nr 1, Kraków)

   III miejsce - Julia Kasperek (Bielska Szkoła Przemysłu, Bielsko-Biała)


  SPONSORZY:

  WYNIKI XI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU FANTAZJI FRYZJERSKIEJ
  AWANGARDA NA CO DZIEŃ

  pod honorowym patronatem:


  Prezydent
  Miasta Stołecznego Warszawy
  Mazowieckiego Kuratora Oświaty

  patronaty zawodowe:

  Wyższa Szkoła Artystyczna
  Klub Fryzjerstwa Artystycznego im. L.Lubowieckiego
  Adam Szulc
  Jagoda Korzeniowska
  Szkoła Wizażu, Stylizacji i Charakteryzacji
  Cztery Pory Roku
  Barber Shop Poland Sp. z o.o.


       Prezentujemy wyniki i fotorelację z naszego XI Ogólnopolskiego Konkursu Fantazji Fryzjerskiej, który odbył się w murach naszej szkoły dnia 26 marca 2019 roku.
       W konkursie wzięło udział 45 uczestników z 19 szkół z całej Polski.

  WYRÓŻNIENIA:
  • Wyższa Szkoła Artystyczna
   • Ewa Szymańska (Technikum nr 27, Warszawa)
   • Magdalena Kazimierczuk (ZSOiZ, Ciechanowiec)
   • Bartosz Szumiński (ZS Gdańsk)
  • Jagoda Korzeniewska
   • Bartosz Szumiński (ZS Gdańsk)
  • Adam Szulc Barber
   • Dominik Majchrowski (BS I st. nr 4, Warszawa)
   • Szymon Domalewski (ZSZ nr 2, Ostrołęka)
   • Beata Białkowska (BS I st. nr 4, Warszawa)
  • Akademia Barber Shop
   • Zuzanna Ulijasz (BS I st. nr 4, Warszawa)
   • Dominik Majchrowski (BS I st. nr 4, Warszawa)
   • Kerim Taganov (TOiF, Warszawa)
   • Szymon Domalewski (ZSZ nr 2, Ostrołęka)
  • Cztery Pory Roku
   • Olga Loks (Technikum nr 27, Warszawa)
  • Akademia Kreator
   • Natalia Ogórek (ZSP nr 3, Łowicz)
  • Unikat Studio
   • Katarzyna Niewiarowska (ZSOiZ, Ciechanowiec)
  • NAH
   • Anna Lul (ZSTiO, Białystok)
  • Salon Małgosia
   • Julita Majcher (TKZ nr 1, Sochaczew)
  • Fale Loki Koki
   • Martyna Szwedzka (Anagra, Łódź)
   • Anna Lul (ZSTiO, Białystok)
   • Damian Prus (TOiF, Warszawa)
  • JOICO
   • Beata Białkowska (BS I st. nr 4, Warszawa)
   • Damian Prus (TOiF, Warszawa)
  • Beliso, Cece of Sweden
   • Zuzanna Ulijasz (BS I st. nr 4, Warszawa)
   • Kerim Taganov (TOiF, Warszawa)
   • Szymon Domalewski (ZSZ nr 2, Ostrołęka)
   • Ewa Szymańska (Technikum nr 27, Warszawa)
   • Ewelina Chruściak (TOiF, Warszawa)
   • Beata Białkowska (BS I st. nr 4, Warszawa)
  • Pivot Point, Prospektor
   • Olga Loks (Technikum nr 27, Warszawa)
   • Ewelina Chruściak (TOiF, Warszawa)
   • Patryk Taranowski (TOiF, Warszawa)
   • Bartosz Szumiński (ZS Gdańsk)
  • Regster
   • Mateusz Gacparski (NTU ZDZ, Warszawa)
   • Beata Białkowska (BS I st. nr 4, Warszawa)
   • Martyna Szwedzka (Anagra, Łódź)
   • Anna Andrysiak (Technikum nr 30, Warszawa)
   • Patryk Taranowski (TOiF, Warszawa)
   • Natalia Ogórek (ZSP nr 3, Łowicz)
   • Magdalena Kazimierczuk (ZSOiZ, Ciechanowiec)
  • Akademia fryzjerska Color Art. Desiree
   • Karina Abramczyk (I TP-U, Wyszków)
   • Sylwia Wronowska (ZSZ nr 2, Ostrołęka)
   • Szymon Domalewski (ZSZ nr 2, Ostrołęka)
  • Royal Hair Academy
   • Weronika Radoszewska (Anagra, Łódź)
  • MK Studio
   • Damian Mil (Technikum nr 30, Warszawa)
   • Anna Andrysiak (Technikum nr 30, Warszawa)
  • Onboardspa
   • Bartosz Szumiński (ZS Gdańsk)
  • Prosalon
   • Weronika Radoszewska (Anagra, Łódź)
   • Zuzanna Ulijasz (BS I st. nr 4, Warszawa)
  • Progline, Angel Professional, Revi Line
   • Ewa Szymańska (Technikum nr 27, Warszawa)
   • Patryk Taranowski (TOiF, Warszawa)
   • Beata Białkowska (BS I st. nr 4, Warszawa)
   • Kinga Poniatowska (ZSOiZ, Ciechanowiec)
   • Krzysztof Osowca (ZSP nr 3, Łowicz)
   • Weronika Chorąży (ZSTiO, Białystok)
   • Bartosz Czubak (I TP-U, Wyszków)
   • Mateusz Gacparski (NTU ZDZ, Warszawa)
   • Wiktoria Grzywnowicz (ZSP nr 3, Gniezno)
   • Natalia Miśkiewicz (Salon AGA, Łowicz)
   • Weronika Telacka (ZS nr 1, Ostrów Mazowiecka)
   • Agnieszka Rutkowska (ZSTiL nr 2, Grodzisk Mazowiecki)
  • Magnolia
   • Ahmad Tinbakij (BS I st. nr 4, Warszawa)
   • Anna Andrysiak (Technikum nr 30, Warszawa)
   • Julita Majcher (TKZ nr 1, Sochaczew)

   NAGRODY przyznane przez Komisję Konkursową:


   FRYZJERSTWO MĘSKIE
   I miejsce – Kerim Taganov (TOiF, Warszawa)
   II miejsce – Dominik Majchrowski (BS I st. nr 4, Warszawa)
   III miejsce – Zuzanna Ulijasz (BS I st. nr 4, Warszawa)


   FRYZJERSTWO DAMSKIE
   I miejsce – Bartosz Szumiński (ZS, Gniezno)
   II miejsce – Beata Białkowska (BS I st. nr 4, Warszawa)
   III miejsce – Weronika Radoszewska (Anagra, Łódź)

  SPONSORZY:

  SALON
  MAŁGOSIA
  XI OGÓLNOPOLSKI KONKURS FANTAZJI FRYZJERSKIEJ
  "AWANGARDA NA CO DZIEŃ"


       Awangarda z języka francuskiego oznacza tyle co „straż przednia”, szpica, ktoś zupełnie z przodu a idąc dalej to wolność wyrażania siebie, poszukiwanie inności wbrew istniejącym standardom wbrew tradycji. Fryzjerstwo jest tą dziedziną która zawsze zmierza do przodu a niejednokrotnie wyprzedza rzeczywistość. Kiedy mówisz Awangarda, łamiesz schematy i wyprzedzasz czas tworząc coś zupełnie nowego i niespotykanego.
       Awangarda jest dla pozytywnych szaleńców, którzy nie boją się płynąć pod prąd bo kiedy tworzą wyrażają siebie. W tym szaleństwie jest metoda na postrzeganie świata w różowych okularach i przetwarzania swoich twórczych myśli pozwalając im działać bo właśnie wtedy czuje się wolność i właśnie wtedy powstają dzieła, które wyznaczają nowe trendy we fryzjerstwie.


  SUKCES JULII
       Dnia 28 marca został rozstrzygnięty XI Warszawski Konkurs Historyczno-Literacki "Trzeba nam teraz umierać, by Polska umiała znów żyć". Uczennica Julia Kowalska z oddziału 4TC zajęła I miejsce. Komisja Konkursowa zwróciła uwagę na przywołane ciekawe konteksty literackie w prezentacji. Wyjątkowym dopełnieniem realizacji tematu okazała się artystyczna narracja w komentarzach historycznych Powstania Warszawskiego. Niezapomnianym przeżyciem dla Julii w czasie wręczania nagród było spotkanie z byłymi harcerzami Szarych Szeregów.


  W TEATRZE PALLADIUM
       Dnia 21 marca uczniowie oddziałów: 3Tc, 4Tc, 4Te obejrzeli adaptację powieści "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego w Teatrze Palladium. W spektaklu reżyserowi - Bogdanowi Kokotkowi udało się przywołać wszystkie wątki utworu. A dzięki brawurowej grze aktorów otrzymaliśmy prawdziwe wydarzenie artystyczne. Reżyser zaproponował widzom dekorację na obrotowej scenie, która umożliwiła symultaniczne śledzenie losów Raskolnikowa i Sonii Marmieładow.
       Uczniowie poznali pełną dramatyzmu kompilację filozofii i poglądów Dostojewskiego w kontekście koncepcji nadczłowieka i ludzkiego pojmowania dobra i zła. Dla młodzieży inscenizacja okazała się wyjątkowym spotkaniem z klasyką literatury światowej.


  LEGENDARNY "KURIER Z WARSZAWY"
       W poniedziałek 18.03.2019r klasy 1TMA oraz 1TE udały się na niecodzienną lekcję historii do kina, gdzie miały okazję przenieść się w czasy okupowanej Polski oraz być świadkami zdarzeń kiedy to Jan Nowak-Jeziorański, legendarny "kurier z Warszawy" przyjmuje misję przedostania się z okupowanej Polski do Londynu i przekazania wiadomości dotyczących Armii Krajowej. Doskonała lekcja patriotyzmu, pamiętajmy o bohaterach!


  WOLONTARIAT W SEJMIE
       W dniu 18 marca Szkolny Wolontariat zagościł w Sejmie. Uczniowie z klas 1TC i 2TC wraz z opiekunem Wolontariatu p. Pauliną Wawrzyn oraz p. Magdaleną Wróbel-Słomka otrzymali podziękowania od Fundacji „Świat na tak” za udział w Balu Integracyjnym. Wielkie dzięki :)


  KATYŃ - PRAWDA I PAMIĘĆ
       15 marca uczennice naszego Zespołu Szkół odebrały nagrody w siedzibie Młodzieżowego Domu Kultury na Mokotowie z rąk Burmistrza Dzielnicy Mokotów Miasta Stołecznego Warszawy Pana Rafała Miastowskiego w ramach Konkursu Historycznego „Katyń – Prawda i Pamięć” zorganizowanego dla upamiętnienia 79. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
  Nagrodę II stopnia otrzymała Wiktoria Żebrowska uczennica oddziału 2TPMA
  Nagrodę I stopnia wręczono Katarzynie Kostera uczennicy oddziału 3TPMB oraz Julii Kowalskiej uczennicy oddziału 4TC.
  Oprócz nagród książkowych dziewczęta wyjeżdżają na Ukrainę na Cmentarz Wojenny w Bykowni.
  Młodzież przygotowała pracę pod kierunkiem Pań: Joanny Muranty, Grażyny Chrostowskiej – Juszczyk i Małgorzaty Kur.
  Gratulujemy serdecznie.


  I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO "SUBWAY OR UNDERGROUND"
       Dnia 12.03.2019r. odbył I Międzyszkolny Konkurs z języka angielskiego „Subway or underground”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań uczniów w zakresie różnic językowych pomiędzy brytyjskim i amerykańskim angielskim oraz popularyzacja języka angielskiego oraz kultury krajów anglojęzycznych wśród uczniów techników. Uczestnicy wykazali się bardzo dużą wiedzą z zakresu ww. różnic. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom naszego konkursu oraz nauczycielom przygotowującym młodzież!
  Nasi zwycięzcy to:
  I miejsce: Klaudia Maczyńska (Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Stanisława Staszica w Otwocku)
  II miejsce: Dominika Kozłowska (Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Stanisława Staszica w Otwocku)
  III miejsce: Adrian Kucman (Zespół Szkół nr 3 w Warszawie)

  Wyróżnienia:
  • Agnieszka Męczyńska (ZSOFiK nr 22 w Warszawie)
  • Agata Kochanek (ZSOFiK nr 22 w Warszawie)
  • Dominik Wenerski (Zespół Szkół nr 3 w Warszawie)
  • Igor Przybysz (Niepubliczne Szkoły ZDZ w Warszawie)
  • Kaya Tolgay (Niepubliczne Szkoły ZDZ w Warszawie)


  XXV EDYCJA MAŁEJ PĘTELKI
       Dnia 7 marca 2019r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXV edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Krawców i Projektantów im. M. Zaręby pt. "Mała Pętelka", organizowanym przez Zespół Szkół Odzieżowych im. Władysława Reymonta w Poznaniu.
       W konkursie fryzjerskim nasi uczniowie wzięli udział w wybranej przez siebie konkurencji „Moda czasu wolności” oraz „Street art – sztuka ulicy na wybiegu”. Naszą szkołę reprezentowali:
  • Damian Prus, który zajął I miejsce w kategorii „Moda czasu wolności”
  • Ewelina Chruściak, która zajęła II miejsce w kategorii „Street art – sztuka ulicy na wybiegu”.
       Do konkursu przystąpili również uczniowie klas odzieżowych: Julia Zarecka (3 TPMB) oraz Aleksandra Waśniewska (3 TPMA).
  Obie uczennice wzięły udział w kategorii użytkowej. Tematem przewodnim konkursu odzieżowego był „Street art - sztuka ulicy na wybiegu”. Wśród laureatów znalazła się Aleksandra Waśniewska, która zajęła w konkursie II miejsce.

       Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż w ramach wyjątkowego 25 jubileuszowego konkursu dla młodych krawców i projektantów „Mała Pętelka” im. M. Zaręby ZSOFiK nr 22 w Warszawie został wyróżniony statuetką za promowanie młodych talentów na konkursach "Mała Pętelka". Było to wyjątkowe wyróżnienie, które przypadło w udziale jedynie nielicznym placówkom biorącym udział w konkursie.


  DZIEŃ PAMIĘCI ZBRODNI KATYŃSKIEJ
       5 marca w dzień pamięci zbrodni katyńskiej grupa młodzieży z oddziału 2TMB pod opieką Pani Małgorzaty Kur brała udział w konferencji historycznej w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Spotkanie zorganizowała warszawska „Solidarność” i Golgota Wschodu. Pracownicy IPNu i wykładowcy wyższych uczelni zapoznawali młodzież z tematem zbrodni katyńskiej. Po części oficjalnej uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zwiedzania budynku Sejmu z przewodnikiem. Wizyta była bardzo owocna, poszerzyła zainteresowania uczniów i spotkała się z dużym entuzjazmem młodzieży.


  DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
       1 marca w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Pani Małgorzata Kur wraz z wychowankami oddziałem 1TMB oddali hołd żołnierzom AK zamordowanym przez władze komunistyczne w mokotowskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej. Młodzież złożyła kwiaty i zapaliła symboliczne światło upamiętniając los bohaterów. Chwila refleksji i zadumy przy tablicy pamięci była bardzo wymowna. Dziękujemy za poświęcony czas.


  WALENTYNKOWA AKCJA: POMOC MA SŁODKI SMAK
       Walentynki to szczególny dzień, gdy zastanawiamy się czym jest miłość?. Staramy się, by osoby które kochamy odczuły to, zwłaszcza tego dnia. Kochać prawdziwie, to obdarzać uczuciem , nie chcąc w zamian nic. Organizatorzy akcji, dali taką możliwość uczniom naszej szkoły. Mieli oni okazję przygotować i kupić walentynkowe słodkości, walentynkowe karty i drobiazgi, i wspomóc osoby których nie znają . Z pewnością jest to bezinteresowność.
  Hasłem przewodnim walentynkowej akcji było: „Miłość, to jedyne uczucie, które się mnoży, gdy się nim dzielisz!”
  Zebrane pieniądze zostały przekazane dla schroniska dla bezdomnych kobiet Emaus, za które zostały zakupione środki czystości.
  Dziękujemy wszystkim za udział w akcji!


  XXXI MIĘDZYNARODOWY SALON EDUKACYJNY
       Początek marca to tradycyjnie czas kiedy w Pałacu Kultury i Nauki trwa Międzynarodowy Salon Edukacyjny. W tym roku będzie trwał aż 5 dni! Zapraszamy na nasze stoisko wszystkich, którzy chcą uzyskać informacje dotyczące nauki w naszej szkole.
  Do zobaczenia na stoisku 106!


  ENGLISH CONTEST 2019
       W środę 27 lutego 2019 odbył się pierwszy etap Międzyszkolnego Konkursu English Contest organizowanego przez Zespół Szkól Fototechnicznych. Konkurs dotyczył wiedzy o kulturze, historii, geografii oraz znajomości języka angielskiego. Do konkursu przystąpiło 65 osób z klas 1,2,3 technikum odzieżowego i fryzjerskiego. Konkurs cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży i daje możliwość sprawdzenia swojej wiedzy oraz rozwoju swoich zainteresowań. Trzymamy kciuki i czekamy z niecierpliwością na wyłonienie najlepszych z najlepszych!


  FRYZURY DLA MIESZKANEK DPS
       W dniu 27.02.2019r. uczniowie oddziału II BSA p. Jolanty Żelechowskiej w ramach zajęć Wykonywanie i stylizacja fryzur, gościli na lekcji Mieszkanki Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Mieli okazję wykonywać usługi fryzjerskie dla kobiet z niepełnosprawnością intelektualną. Wykonali koloryzację włosów oraz strzyżenia. Samodzielnie dobrali fryzury pasujące do urody oraz pokazali jak w prosty sposób Panie mogą się czesać.


  DANCE MA SENS
       Dnia 26.02.2019 Trójka przedstawicieli naszej szkoły: Stanisław Kazimierczak, Oliwia Zakrzewska oraz Klaudia Piotrowska pod kierunkiem p.Moniki Kruszewskiej wzięła udział w Międzyszkolnym Konkursie Tanecznym "Dance Ma Sens". Tanecznym krokiem wywalczyli: Stanisław Kazimierczak 2 miejsce w kategorii Jazz oraz 3 miejsce w Disco Dance. Klaudia Piotrowska - 2 miejsce w kategorii Hip Hop. Tancerzom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.....


  BAL INTEGRACYJNY
       Szkolny Wolontariat ruszył z pomocą! W sobotę 23 lutego wzięliśmy udział w Balu Integracyjnym organizowanym we współpracy z Fundacją „Świat na Tak”. W balu brały udział osoby w wieku od 7 do 40 lat z różnym stopniem niepełnosprawności. Impreza odbyła się w Arenie Ursynów. W tym roku uczestnicy balu bawili się „w rytmie Bollywood”. Nasi wolontariusze z klas fryzjerskich technikum oraz szkoły branżowej pod opieką p. Pauliny Wawrzyn oraz p. Magdaleny Wróbel-Słomka umilili uczestnikom balu czas, zaplatając warkoczyki, kręcąc loki i karbując włosy robiąc wspaniałe stylizacje fryzjerskie. Ponadto była to okazja aby porozmawiać z uczestnikami o ich codziennych zmaganiach i problemach z jakimi muszą się mierzyć.


  WILANOWSKA GIEŁDA SZKÓŁ
       W dniu 22 lutego uczennice naszej szkoły pod opieką pani Agnieszki Walendy brały udział w Wilanowskiej Giełdzie Szkół zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 358 w Wilanowie. Giełda była zorganizowana pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Wilanów M. St. Warszawy Pana Ludwika Rakowskiego.


  BODY WORLDS & THE CYCLE OF LIFE
       W dniu 21.02.2019r. uczniowie klas 1TD i 1TE wybrali się na wystawę „BODY WORLDS & THE CYCLE OF LIFE” do Pałacu Kultury i Nauki. Wycieczka miała charakter edukacyjny i została zorganizowana w ramach programu innowacji kosmetycznej oraz rozszerzonego programu biologii. Wystawa zawierała liczne eksponaty przedstawiające etapy cyklu życia człowieka. Można było porównać zdrowe i objęte chorobą narządy. Wszystkie eksponaty, które się tam znajdowały były prawdziwe. Ciała na wystawie zostały pozyskane od osób, które zgodziły się oddać je na cele naukowe. Była to wspaniała lekcja anatomii i okazja ażeby odwiedzić najliczniej odwiedzaną wystawę na całym świecie. To między innymi na wystawie BODY WORLDS rozgrywa się jedna z kluczowych akcji filmu o przygodach brytyjskiego agenta służb specjalnych Jamesa Bonda- Casino Royale!


  CO TO JEST MIKROPLASTIK MORSKI?
       Co to jest mikroplastik morski dowiedzieli się uczniowie klas pierwszych w czasie wykładu dr Agnieszki Dąbrowskiej dnia 19.02.2019.w ramach cyklu; „Wykłady z ciekawej chemii dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych”, które odbywają się w Auli Wydziału Chemii UW, ul. Pasteura 1. Dr Agnieszka Dąbrowska przedstawiła uczniom aktualny problem zanieczyszczenia środowiska tworzywami najczęściej stosowanymi i będącymi źródłem odpadów takimi jak; polietylen, polipropylen, polistyren i polichlorek winylu.
       Przedstawione badania dotyczyły środowiska wodnego mórz i oceanów.
       Uczniowie dowiedzieli się jakie są konsekwencje i przyczyny zjawiska zanieczyszczenia wód oraz mechanizmy starzenia się polimerów, źródeł polimerów w zanieczyszczonych nimi miejscach oraz przyczyn ich kumulacji.
       Wykład był bogato ilustrowany zdjęciami fauny i flory północnej części Norwegii gdzie prowadzona była większość badań i bardzo wzbogacił wiedzę uczniów tym bardziej że zagadnienia te omawiane są na lekcjach chemii w ramach podstawy programowej.


  WALENTYNKI DLA SENIORÓW
       Miłość nie zna granic czasu i z takim zamysłem ośmioro uczniów klasy 2tc wraz z opiekunami Panią Agnieszką Olszewską i Panem Piotrem Olszewskim zorganizowało kolejny już raz projekt społeczny we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży "Walentynki dla Seniorów". Młodzież nawiązała kontakt ze Stowarzyszeniem Mali Bracia Ubogich, aby umilić święto zakochanych Seniorom ze Stowarzyszenia. Zakupiliśmy ciasta, dla każdego Seniora smakową herbatę, ręcznie wypisaną kartkę z cytatem o miłości oraz kwiaty i udaliśmy się do siedziby Stowarzyszenia. Tam spotkaliśmy się z szesnastoma Seniorami dla których to było bardzo ważne wydarzenie. Mogli poczuć się ważnie, że ktoś o nich myśli i pamięta.Z uczniami rozmawiali o swoich miłościach, które spotkali w życiu. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i cieszy fakt, że miłość nie zna granic wieku. A uczniom wielkie dzięki za poświęcony czas podczas realizacji projektu i za zaangażowanie.


  KOSTIUM NA PRZEŁOMIE WIEKÓW 1990-2015
       W dniu 24 stycznia klasa - 2TMA wraz z wychowawcą - wybrała się na wystawę "Kostium na przełomie wieków 1990-2015" odbywającą się w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Uczennice miały okazję obejrzeć tam niesamowite stroje sceniczne sprowadzane z całego świata, jak i fotografie z dziesiątek przedstawień oraz projektów społecznych. Najciekawsze okazało się oglądanie wywieszanych na manekinach kreacji. Niejedna rzecz na wystawie zaskoczyła formą, przekazem lub niebanalnym przedstawieniem rzeczywistości. Wystawa wywarła bardzo dobre wrażenie, jak i zainspirowała do dalszej pracy.


  ZBIÓRKA DARÓW DLA SCHRONISKA EMAUS
       W grudniu i styczniu na terenie naszej szkoły odbyła się zbiórka ciepłej odzieży, bielizny,kosmetyków, środków czystości dla bezdomnych kobiet schroniska EMAUS.
       Gdy tam pojechałyśmy z Waszymi darami, zobaczyłyśmy niski niepozorny budynek wciśnięty pomiędzy pawilon sklepowy, a budynek mieszkalny. Drzwi zewnętrzne, ciężkie, metalowe, kojarzą się raczej z wejściem do chronionego magazynu, a nie z miejscem, w którym toczy się jakiekolwiek życie.
       Jednak mieszkają tu ludzie, dla których to miejsce jest jedyną spokojną przystanią w ich trudnym życiu, jest domem.
       Schronisko dla bezdomnych kobiet Emaus przy ulicy Stawki 27, Warszawa.
       Miejsc noclegowych: 45. W okresie zimowym wszystkie łóżka są zajęte, a kobiet jest nawet ok. 60. Codziennie przychodzą 2-3 nowe. Opiekunki układają na podłodze w jadalni dodatkowe materace, żadna z potrzebujących nie zostaje odesłana na mróz. Przedział wiekowy mieszkanek domu to od 18 roku w wzwyż. Jednak najwięcej jest kobiet w wieku 50+.
  Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji !!
  Jak widzimy zapotrzebowanie jest duże, więc mam nadzieję, że to nie nasz ostatni raz ...
  Niech dobro okazanym innym, wraca podwojone!


  KRÓLOWA ŚNIEGU
       W dniu 22.01.2019r. uczniowie: Kerim Taganov (2TE), Julia Szulborska (1TE) oraz Zuzanna Kozińska (1BSA), reprezentowali naszą szkołę na III Mazowieckim Konkursie Fryzjerskim w Zespole Szkół nr 34 im. Mieszka I w Warszawie. Fryzury wykonywane na włosach modelek nawiązywały do tematu konkursu „Królowa Śniegu”. Nasi uczniowie zaprezentowali bardzo oryginalne i ciekawe fryzury wraz z pełną stylizacją.


  SUKCES BARTŁOMIEJA
       Dnia 10 stycznia został rozstrzygnięty Międzyszkolny Konkurs Literacki w Zespole Szkół nr 27 w Warszawie. Uczeń oddziału 4Te Bartłomiej Efenberg zajął I miejsce w Konkursie Literackim zorganizowanym na okoliczność 100 Lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Napisał esej, w którym odniósł się do działań wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego. W licznych i subtelnych dygresjach wyeksponował zasługi polityka dla młodego odradzającego się kraju. W swojej pracy Bartłomiej odniósł się do zrealizowanych projektów ministra przemysłu i ich wpływów na życie zwykłych Polaków.
  GRATULUJEMY !!!


  JASEŁKA
       Jak każdego roku nakazuje polska tradycja na Boże Narodzenie robimy przestawienie. I w tym roku szukając pomysłu na scenariusz wpadliśmy na pomysł żeby zrobić jaselka międzynarodowe. I tak też się stało. Młodzież wspaniale wkompnowała się w ich klimat przybierając role mieszkańców z całego świata i opowiadała tradycjach świat z Meksyku, Angli, Niemiec czy Francji. Wszystko skupione było wokół stołu opłatkiem po środku. Oczywiście treść ubogacona była oprawą muzyczną i kolędami z Polski, Angli czy nawet z Ukrainy. Wszystko domknął Szkolny Samorząd życzeniami i tradycyjnym łamaniem opłatka.
  Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie: Młodzieży za chęci i dzielenie się aktorskim i muzycznym talentem, Pani Ani Szary za wsparcie polonistyczne, Pani Irminie Sokołowskiej za pomoc próbach, Pani Iwonie Włoskowicz za cudną jak co roku dekorację, Pani Paulinie Wawrzyn, która śpiewa i pomaga w oprawie muzycznej i Pani Agnieszce Olszewskiej za pomoc techniczną i scenariusz.


  PIERNICZKI DLA HOSPICJUM ONKOLOGICZNEGO
       Przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie klas pierwszych, drugich i czwartych naszej szkoły uczestniczyli w Akcji Świątecznej - Pierniczki i życzenia świąteczne dla Hospicjum Onkologicznego w Warszawie. Pomysłodawcą i koordynatorem była pani Izabella Kania - nauczyciel języka niemieckiego. Uczniowie wykonali wspaniale udekorowane pierniki i przepiękne kartki , które wraz z życzeniami świątecznymi trafiły do Hospicjum Onkologicznego.


  Z WIZYTĄ W PLANETARIUM
       W piątek 14 grudnia klasa 3TE z p.Irminą Sokołowską i p.Maritą Formańską, wybrała się do Planetarium w Centrum Nauki Kopernik na seans- Kosmiczna Wyprawa, w ramach realizacji programu geografii rozszerzonej. Zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją.


  KONCERT ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNY
       W dniu 18 grudnia 2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystościach z okazji zakończenia prezydencji Austrii w Radzie Unii Europejskiej.
  Zapoznali się oni z kulturą tego kraju, słuchając utworów wykonanych przez Vienna World Orchestra. Wysłuchali też kolęd w różnych językach z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego Roku 2019.


  200 LAT KOLĘDY CICHA NOC
       Dnia 13 grudnia 2018 r. wraz z młodzieżą z kilku oddziałów ZOFiK odbyliśmy wycieczkę do Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Jej celem było obejrzenie wystawy pt. "Cicha noc", zorganizowanej z okazji dwustulecia powstania kolędy. Wraz z uczniami zapoznaliśmy się z historią pieśni, obejrzeliśmy plakaty z twórcami i pierwszymi jej wykonawcami Josefa Mohra i Franza Grubera
  Póżniej przeszliśmy do sąsiedniej sali, w której jest wystawa poświęcona starym kartkom świątecznym, rysowanych ołówkiem. Po obejrzeniu wystaw i rozmowie o nich rozeszliśmy się do domów.


  WSZYSTKO JEST TRUCIZNĄ?
       „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną,” ta sentencja ojca nowożytnej medycyny Paracelsusa była mottem przewodnim wykładu wygłoszonego przez Panią dr hab. Beatę Krasnodębską-Ostręga w cyklu wykładów ciekawej chemii dla szkół ponadgimnazjalnych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego.
  Tytuł wykładu; „Lepsze znane zło… czyli ocena rzeczywistego skażenia środowiska”.
  Uczniowie zapoznali się między innymi z pojęciem „ksonobiotyk” co oznacza substancję sztucznie wprowadzoną do środowiska, o negatywnym na nie oddziaływaniu. Różne związki tego samego pierwiastka mogą mieć bardzo odmienne oddziaływanie na organizm ludzki. Mogą być silnie toksyczne lub być niezbędne do życia. Wykład uczniowie wysłuchali z dużym zainteresowaniem i jest on cennym uzupełnieniem treści programowych omawianych w dziale ”Leki”.


  PROJEKT O SZWAJCARII
       W dniach 6-13.XII.2018 realizowany był przez 22 uczniów oddziałów 2TPMA i 2TPMB” Literacko-krajoznawczy projekt edukacyjny o Szwajcarii na podstawie powieści szwajcarskiej autorki: J.Spyri pt. „HEIDI”. Książka ta została przetłumaczona na język polski przez nauczycielkę języka niemieckiego p. A.Wątróbską i stąd powstał pomysł na tego typu projekt.
       Celem projektu było zaznajomienie młodzieży z tajnikami tłumaczenia literatury pięknej i zgłębienie wiedzy kulturoznawczej o Szwajcarii. Efektem końcowym projektu stały się bardzo ładne prace projektowe wykonane przez uczniów.


  VII OGÓLNOPOLSKI KONKURS KREOWANIA UBIORU - WYNIKI I ETAPU
       Człowiek współczesny wciąż szuka inspiracji, nowatorskich rozwiązań. Chce szokować i zwracać na siebie uwagę, więc czerpie pomysły z przeszłości, tradycję łączy z czymś odkrywczym, nowym i dotąd niespotykanym. Styl awangardowy to przede wszystkim eksperyment w modzie, polegający na wykorzystaniu innowacyjnych wzorów i nietypowych połączeń tkanin i faktur. Projektanci w niebanalny sposób wykorzystują nową przestrzeń, tworząc niezwykłe kreacje. Bez awangardy progres w modzie byłby niemożliwy. Ideą Naszego Konkursu jest udowodnienie, że moda awangardowa sprawdza się w codziennych sytuacjach. Na co dzień niebanalny strój ubarwia szarą rzeczywistość, wypełnia ją radością i spontanicznością.
       Zapraszamy uczniów szkół odzieżowych do zaprojektowania prostych w formie ubiorów z elementami awangardowego „szaleństwa”: niepowtarzalne tkaniny, nadruki, aplikacje, logotypy, obrazy, rysunki, itp. Uwolnijcie swoją wyobraźnię, puśćcie wodze fantazji. Stwórzcie niezapomniane kreacje.


  Z POMOCĄ ZWIERZĘTOM W ZALESIU GÓRNYM
       Od października w naszej szkole Szkolny Wolontariat ruszył z pomocą zwierzakom. Zbieraliśmy koce, karmy, gryzaki i wiele innych darów, które zostały przekazane w grudniu dla Fundacji na Rzecz Zwierząt „Przytul Psa”. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, a w szczególności drugim i trzecim klasom odzieżowym, które własnoręcznie uszyły przepiękne posłania dla podopiecznych fundacji. Ogromne dzięki! Wasze serca są wielkie „Nie można pomóc wszystkim, ale każdy może pomóc komuś.”


  ENGLISH FOR HAIRDRESSERS
       W dniu 7 grudnia 2018 roku odbył się w naszej szkole II etap II Międzyszkolnego Konkursu Terminologii Fryzjerskiej „ English for hairdressers”. Do konkursu przystąpili uczniowie z następujących szkół:
 • Zespół Szkół Skórzano-Odzieżowych Stylizacji i Usług w Radomiu (opiekunowie: Małgorzata Bartnik, Beata Brzeska-Andraszek)
 • Zespół Szkół nr 21 w Warszawie (opiekun: Monika Hakiel-Gładkiewicz)
 • Niepubliczne Szkoły ZDZ w Warszawie (opiekun: Elżbieta Kamionka)
 • Zespół Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 w Warszawie (Opiekunowie: Zespół Anglistów)

  Konkurs rozpoczął się o g. 10.00. Uczestnicy mieli do napisania test z zakresu terminologii fryzjerskiej w języku angielskim. Po 45 minutach opiekunowie przystąpili do sprawdzania prac konkursowych. Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:

  I miejsce: Daria Drabik uczennica Zespołu Szkół nr 21 w Warszawie
  II miejsce: Rafał Tychmanowicz uczeń Zespołu Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 w Warszawie
  III miejsce: Magdalena Wydra uczennica Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych Stylizacji i Usług w Radomiu

  Laureatom i opiekunom serdecznie gratulujemy :) Zapraszamy w przyszłym roku na kolejną edycję konkursu!!! • SPOTKANIE Z PENSJONARIUSZAMI
       4 grudnia uczennice z klasy 3TPMA wraz z panią I.Augustyniak odwiedziły pensjonariuszy w Środowiskowym Domu Opieki Społecznej przy ul. Nowogrodzkiej 75. Młodzież złożyła życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, a następnie obdarowały pensjonariuszy własnoręcznie wykonanymi okładkami z motywami świątecznymi i kartkami z życzeniami od Dyrekcji, Nauczycieli i Uczniów naszej szkoły. Seniorzy otrzymali też kosze ze słodyczami i mandarynkami.
       Dla uczennic było to duże przeżycie, widząc radość seniorów ze spotkania. Bardzo ważną częścią ich wizyty była bezpośrednia rozmowa z pensjonariuszami, podczas której dowiedziały się, jak oni spędzają czas w Domu Opieki. Wszyscy byli zgodni, że to był miło spędzony czas i że warto takie odwiedziny jeszcze powtórzyć.


  TARGI EDUKACYJNE NA MIŃSKIEJ
       W dniach 22-23 listopada w Centrum Szkolenia Praktycznego przy ul. Mińskiej 1/5 trwały targi edukacyjne. Celem targów było zaprezentowanie swoich zawodów przez technika oraz szkoły branżowej z terenu całej Warszawy. Czas targów był również okazją dla uczniów szkół podstawowych do zapoznania się z ofertą szkół ponadpodstawowych.


  WERNISAŻ PRAC PROJEKTU: ESCHER - FENOMEN LOGICZNEGO DESIGNU
       22 listopada w Centrum Promocji Mody w Łodzi odbył się wernisaż prac inspirowanych i wzorujących się twórczością Mauritsa Cornelisa Eschera, w ramach projektu: ESCHER - FENOMEN LOGICZNEGO DESIGNU. Były tam również prace uczniów naszej szkoły. Powstały one na warsztatach odbywających się w ZSOFiK, prowadzonych przez stylistę pana Tomasza Gąsiennica – Józkowy oraz trenera kreatywnego myślenia panią Monikę Just, Fundacja Kolorowo.
       Dokonując matematycznych przekształceń (tesselacji) i upiększając je wyobraźnią, stworzyli oni niesamowite, oryginalne wzory. Prace naszej młodzieży dostrzegli i docenili organizatorzy jedynego w Polsce wernisażu prac wybitnego holenderskiego artysty M.C. Eschera. Znany jest on z tworzenia parkietaży, iluzji geometrycznej, powierzchni hiperbolicznych. Jego prace znajdują się również w książce do matematyki.
       Obok oryginalnych dzieł Eschera sprowadzonych prosto z Amsterdamu, zawisło 40 najlepszych prac, stworzonych na warsztatach w całej Polsce. Wśród tych 40, aż 17 prac należało do uczniów naszej szkoły.
  Wyróżnieni zostali: Jowita Żak, King Luck, Angelika Dąbrowska (2TPMB), Marta Pietrak, Anna Szafrańska, Wiktoria Żebrowska (2TPMA), Katarzyna Kowalska, Zuzanna Kowalczuk, Weronika Sujak (3TPMA) oraz Paulina Studnicka, Jakub Patyk, Zuzanna Rostkowska, Julia Zarecka, Barbara Kaszuba, Hanna Siodłak, Magdalena Bąk, Wiktoria Dobrzelak (3TPMB)

  Dziękujemy Fundacji Kolorowo za wyróżnienie, a uczniom GRATULUJEMY !


  STYPENDIA PREZYDENTA M.ST. WARSZAWY
       W dniu 16 listopada w zostały wręczone stypendia Prezydenta M.St. Warszawy dla uczniów, którzy w poprzednim roku szkolnym wyróżnili się osiągnięciami naukowymi, twórczymi lub społecznymi. Do stypendium zostało zgłoszonych blisko 500 uczniów z warszawskich szkół. Wśród nagrodzonych stypendystów szkół ponadgimnazjalnych (79 uczniów) znalazło się 2 stypendystów z naszej szkoły: Aleksandra Waśniewska oraz Kacper Tomaszewski. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.


  WYNIKI I ETAPU KONKURSU EKOLOGICZNEGO "SZLACHETNE MINERAŁY"
       Uczniowie wykonali i przedstawili do oceny 175 prac plastycznych.
  Najlepiej spełniły wymagania konkursowe prace:
  I. Tadej Anna 1 TMB: "Ametyst"
  II. Anczewska Natalia 1 TD: "Diament"
  III. Śmiechowska Patrycja 1 TMA: "Agat"
  Gratulujemy i zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w II etapie konkursu, który odbędzie się w marcu 2019r.


  LEKCJE MUZEALNE NA WYSTAWIE:
  „KRZYCZĄC: POLSKA! NIEPODLEGŁA 1918”
       W listopadzie 2018 r. uczniowie oddziałów: 1TMB, 2TPMB i 2TE w ramach edukacji patriotycznej uczestniczyli w lekcjach muzealnych na wystawie zorganizowanej z okazji100-lecia odzyskania Niepodległości w Muzeum Narodowym.
  Podczas lekcji pt. Niech się Polska przyśni Tobie uczniowie mogli obejrzeć wiele obrazów o tematyce patriotycznej i posłuchać o sztuce na ziemiach polskich tuż przed odzyskaniem niepodległości. Mogli zapoznać się z dziełami Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego, Witolda Wojtkiewicza i innych artystów zamieszkałych na ziemiach polskich i poza nimi. Dzieła malarskie pomagały uczniom wyobrazić sobie jak wyglądała walka o niepodległość Polski oraz jej główni aktorzy. Warto wspomnieć, że najwybitniejszymi portrecistami tamtych czasów byli : Wojciech Kossak, Stanisław Fabijański, Władysław Wankie, Leopold Gottlieb, Leon Wyczółkowski. Uczniowie dowiedzieli się, że wielu z nich nie tylko uwieczniało ważne wydarzenia historyczne, ale również brało w nich udział.


  FRYZURY DLA MIESZKANEK DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ
       W dniu 20.11.2018r. uczniowie oddziałów III TE i III TD z grupy p. Jolanty Żelechowskiej w ramach zajęć Wykonywanie i stylizacja fryzur, gościli na lekcji Mieszkanki Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Mieli okazję wykonywać usługi fryzjerskie dla kobiet z niepełnosprawnością intelektualną. Wykonali koloryzację włosów oraz strzyżenia. Samodzielnie dobrali fryzury pasujące do urody oraz pokazali jak w prosty sposób Panie mogą się czesać.


  SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM ADAMEM SZULCEM
       W dniu 16-11-2018 odbyło się spotkanie autorskie z Panem Adamem Szulcem Fryzjerem Męskim z Poznania. W ramach autorskiego TOUR 2018 po kraju Pan Adam Szulc jako pierwsze miejsce zaszczycił naszą szkołę spotkaniem. Pan Adam odpowiadał na pytania uczniów dotyczące zawodu i swojej pasji. Uczniów bardzo zaskoczyła historia życia Pana Adama jak również historia powstania książki. Dziękujemy bardzo za moc wrażeń i dawkę pasji jaka została przekazana na spotkaniu. Spotkanie autorskie moderowała Beata Wach-Mińkowska


  JAK MOŻNA WYKORZYSTAĆ ODKRYCIA CHEMIKÓW W MEDYCYNIE
       Jak można wykorzystać odkrycia chemików w medycynie, dowiedzieli się uczniowie klas pierwszych 15 listopada biorąc udział w wykładzie dr Michała Wójcika zatytułowanym „Chemia organiczna w nanotechnologii. Nanomedycyna i nowe materiały”. W czasie wykładu uczniowie dowiedzieli się że chociaż nanocząstki są tysiąckrotnie mniejsze niż średnica włosa, to mogą nas uratować od nowotworów, zawałów i wielu innych chorób. Nanocząsteczki to nie tylko leki, lecz również farby, tekstylia, kosmetyki. Nano można zdefiniować jako wszystko to, co jest mierzone w skali nanometrowej i jeszcze mniejszej (jeden nanometr stanowi miliardową część metra), czyli podstawa wszelkiej materii. Jeśli chodzi o medycynę to rozwiązania proponowane przez nanotechnologię są przede wszystkim nadzieją na zwycięstwo w długotrwałej wojnie z nowo¬tworami. To właśnie w tej dziedzinie trwają obecnie najbardziej intensywne prace. Duża część prowadzonych testów dotyczy szukania najlepszych metod precyzyjnego dostarczania leków do chorych komórek, co pozwoliłoby na uniknięcie wyniszczającej ciało chemioterapii.Wykład wzbogacony był doświadczeniami, które ilustrowały uczniom poruszaną tematykę oraz licznymi slajdami.


  III OGÓLNOPOLSKI KONKURS FRYZUR HISTORYCZNYCH PT. "KOBIETA W NIEPODLEGŁEJ POLSCE 1918-2018 NIEPODLEGŁA - NIEZALEŻNA"
       Dnia 14 listopada 2017r odbył się III Ogólnopolski Konkurs Fryzur Historycznych pt. „ Kobieta w niepodległej Polsce 1918-2018 Niepodległa - niezależna ” w Zespole Szkół przy ul. Saskiej w Warszawie. Naszą szkołę godnie reprezentowali i otrzymali wyróżnienia Damian Prus z klasy 2TE i Dominika Strzelczyk z klasy 3 TC, którzy przygotowywali się do konkursu we współpracy z nauczycielami p. Beatą Wach – Mińkowska, p. Ewą Mierzwą, p. Kingą Chmielewską i p. Piotrem Olszewskim.


  MŁODZIEŻOWA AKADEMIA BIZNESU I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
       Zakończyliśmy pierwszą część projektu "Młodzieżowa Akademia Biznesu i Przedsiębiorczości", która trwała od początku października do połowy listopada 2018 r. Uczestniczyliśmy w zajęciach z bloku "Komunikacja interpersonalna", "Autoprezentacja", "Prawo autorskie" na Uniwersytecie SWPS, oraz w Centrum Przedsiębiorczości Targowa zajęcia w blokach: "Historia finansów", "Usługi bankowe". Dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje Giełda Papierów Wartościowych, zwiedziliśmy Centrum Pieniądza. Opiekunem uczniów podczas realizacji projektu była Izabella Sarna.


  REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ
       Nasza szkoła wzięła udział w akcji „ Rekord dla Niepodległej”. 9 listopada 2018r. w ostatni dzień roboczy przed Świętem Niepodległości o symbolicznej godzinie 11.11, cała społeczność szkolna wspólnie śpiewała 4-zwrotkowy Hymn ‘’Mazurek Dąbrowskiego”. Podniosła atmosfera, poczucie wspólnoty i więzi z rodakami dało się odczuć podczas całej uroczystości.
       Montaż słowno-muzyczny „Drogi do Niepodległej” dodał uroczystości wymiar edukacyjny, duchowy i artystyczny. Akademię przygotowali wybrani uczniowie z oddziałów pierwszych pod kierunkiem Pani Irminy Sokołowskiej, Pani Iwony Włoskowicz i Pani Małgorzaty Kur. Na zakończenie ogłoszono wyniki Międzyszkolnego Konkursu „Zachowaj Pamięć o Bohaterach w Kadrze”.

  W kategorii szkół średnich:
  I miejsce: Karol Owczarski uczeń Zespołu Szkól nr 39 w Warszawie
  II miejsce: Karolina Ślepowrońska uczennica Branżowej Szkoły I stopnia nr 4 w Warszawie
  III miejsce: Jakub Stępniewski uczeń Zespołu Szkół nr 33 w Warszawie

  W kategorii szkół podstawowych:
  I miejsce: Julita Lewoń uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 205 w Warszawie


  KONKURS NA BIAŁO-CZERWONY KOTYLION
       W konkursie „Najpiękniejszy Kotylion” zwyciężyli uczniowie z oddziału 2TC. Miejsce drugie zajął oddział 1TMB a miejsce trzecie przypadł oddziałowi 4TC. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!


  TYDZIEŃ WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH
       W dniach 5-9 listopada 2018 r. odbył się w naszej szkolne Tydzień Wiedzy i Umiejętności Zawodowych.
  Wśród wydarzeń, które miały miejsce można było znaleźć:
  • wykłady:
   • "Nowoczesne technologie i wzory tkanin wiosna-lato 2019" (Politechnika Łódzka)
   • "Trendy w modzie" (VIAMODA)
   • "Co nosiło się i nosi na głowie w XX i XXI wieku" (p. Ewa Godun)
   • Spotkanie z mistrzynią świata we fryzjerstwie = p. Jagodą Korzeniewską - Foto Global Stylist Award OMC
   • "Losy absolwentki Technikum Odzieżowego i Fryzjerskiego" - p. Blanka Kozłowska
  • wycieczki:
   • Wyjście do Studia Sztuki
   • Strzyżenia u pensjonariuszy Domu Dziennego Pobytu
   • Dzień otwarty w firmie "POTIS & VERSO L'AF"
  • wystawy:
   • wystawa zdjęć Bartłomieja Efenberga
   • pokaz mody kolekcji konkursowych
  • konkursy:
   • IV Konkurs Fryzjerski Z falami za Pan Brat: "Awangarda na Fali"
   • I etap Konkursu „English for Hairdressers”
  • konkursy językowe:
   • „Znajomości terminologii branżowej z języka niemieckiego”.
  W dniu 09.11.2018 zaszczyciła nas swoją obecności Pani Jagoda Korzeniewska. Pani Jagoda jest reprezentantką Polski na zawodach międzynarodowych jest członiem Kadry Fryzjerstwa Polskiego. Doświadczenie zdobywała do tej pory w Polsce, Francji, Seul'u, Hiszpanii, Szkocji, Niemczech, Rosji oraz na Ukrainie. Na Mistrzostwach Polski zdobyła dwa złote medale, dwa srebrne i jeden brązowy. Najbardziej spektakularnym osiągnięciem Pani Jagody jest indywidualne 8. miejsce na Świecie, 6. w Europie, 4. na Świecie i w końcu 2. Vice Mistrzostwo Świata. Ciągle podąża za marzeniami i swoimi celami. Motywuje ludzi aby dać im moc. W Szkole pani Jagoda poprowadziła wykład motywujący dla uczniów klasy I BS pierwszego stopnia w ramach tygodnia umiejętności zawodowych. Tytuł przewodni spotkania „Od zera do Mistrza!” Zorganizowane spotkanie było inicjatywą Beaty Wach Mińkowskiej – wychowawcy klasy IBSA
  8 listopada 2018r. odbył się IV Wewnątrzszkolny Konkurs Fryzjerski Z Falami Za Pan Brat pt. „Awangarda na fali”. Celem konkursu było doskonalenie manualnych umiejętności zawodowych, rozwijanie wyobraźni i poczucia estetyki, a także promocja młodych talentów. Do konkursu zgłosiło się 12 uczestników. Komisja konkursowa złożona z nauczycieli przedmiotów zawodowych fryzjerskich i odzieżowych po długich i burzliwych obradach wyłoniła zwycięzców:

  I miejsce – Chruściak Ewelina (3TD)
  II miejsce – Taranowski Patryk (2TC)
  III miejsce – Prus Damian (3TC)

  Zwycięzcy konkursu będą reprezentować szkołę w XI Konkursie Fantazji Fryzjerskiej.

  6 listopada odbył się drugi etap Konkursu ze znajomości terminologii branżowej z języka niemieckiego.

  Laureatkami konkursu w ramach klas o profilu odzieżowym zostały:
  I miejsce Aleksandra Grabska- 2 TPMB
  II miejsce Maja Cuber- 2 TPMA
  III miejsce Julia Kutak- 2 TPMA

  Laureatkami konkursu w ramach klas o profilu fryzjerskim zostały:
  I miejsce Julia Karwowska- 2 TD
  II miejsce Alicja Cackowska- 2TE
  III miejsce Aleksandra Cackowska- 2 TE i Karolina Rutecka- 2TD
  5 listopada 2018 roku 2TC wraz z opiekunem p. Pauliną Wawrzyn była z wizytą w Studio Sztuki w Warszawie. Jest to najstarsza, niepubliczna szkoła artystyczna w Polsce. Podczas wizyty uczniowie mieli możliwość rozmowy z założycielką i dyrektorem szkoły p. Danutą Konarzewską, która niezwykle ciekawie opowiadała o zajęciach, które odbywają się w szkole z zakresu charakteryzacji wizażu z perukarstwem, czesaniem stylowym i stylizacją fryzur, stylizacji kostiumu i kreacji wizerunku z podstawami makijażu oraz wiele innych. Ponadto uczniowie mieli możliwość porozmawiania z wykładowcami szkoły, m.in. p. Karoliną Słowik – charakteryzatorką, która niezwykle ciekawie opowiadała o swojej pracy zarówno w Studio Sztuki jak i na różnych planach filmowych. Ponadto uczniowie mieli możliwość zobaczenia eksponatów wykonanych przez słuchaczy Studia oraz przymierzenia niektórych z nich. Wizyta była niezwykle motywująca do dalszej pracy!


  EUROPEJSKI TYDZIEŃ UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH
       Konferencją w dniu 5 listopada na PGE Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczęły się krajowe obchody Trzeciego Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych. Celem wydarzeń jest dotarcie do jak największej liczby osób z informacjami dotyczącymi kształcenia zawodowego. Nasza szkoła została zaproszona przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) do zaprezentowania zawodu Technika Usług Fryzjerskich od strony praktycznej czyli utworzenie stoiska promującego zawód na którym uczniowie naszej szkoły: Patryk Taranowski (2TC), Jakub Grzelak (2TC), Aleksandra Cackowska (2TE) pod opieką nauczycieli pani Anety Jarzyńskiej i pana Piotra Olszewskiego wykonywali upięcia fantazyjne oraz fryzury dzienne na główkach treningowych, pokazując piękno i przyszłość fryzjerstwa.


  VII OGÓLNOPOLSKI KONKURS KREOWANIA UBIORU
       Człowiek współczesny wciąż szuka inspiracji, nowatorskich rozwiązań. Chce szokować i zwracać na siebie uwagę, więc czerpie pomysły z przeszłości, tradycję łączy z czymś odkrywczym, nowym i dotąd niespotykanym. Styl awangardowy to przede wszystkim eksperyment w modzie, polegający na wykorzystaniu innowacyjnych wzorów i nietypowych połączeń tkanin i faktur. Projektanci w niebanalny sposób wykorzystują nową przestrzeń, tworząc niezwykłe kreacje. Bez awangardy progres w modzie byłby niemożliwy. Ideą Naszego Konkursu jest udowodnienie, że moda awangardowa sprawdza się w codziennych sytuacjach. Na co dzień niebanalny strój ubarwia szarą rzeczywistość, wypełnia ją radością i spontanicznością.
       Zapraszamy uczniów szkół odzieżowych do zaprojektowania prostych w formie ubiorów z elementami awangardowego „szaleństwa”: niepowtarzalne tkaniny, nadruki, aplikacje, logotypy, obrazy, rysunki, itp. Uwolnijcie swoją wyobraźnię, puśćcie wodze fantazji. Stwórzcie niezapomniane kreacje.


  KONCERT "KRYSZTAŁOWA NOC"
       W dniu 30 października 2018 uczennice z naszej szkoły uczestniczyły w koncercie upamiętniającym 80-tą rocznicę Nocy Kryształowej.
       Koncert upamiętniał wydarzenia z listopada 1918 roku, jakie miały miejsce w Niemczech. Było to niszczenie witryn sklepowych i tego, co znajdowało się w środku - akcja była wymierzona przeciw Żydom, którzy byli właścicielami sklepów.
       Koncert odbył się w Domu Polonii przy ulicy Krakowskie Przedmieście 64. Na skrzypcach grała pani Magda Szczepanowska, śpiewał tenor Paul Schweinester - gość z Austrii. Na fortepianie grał Lech Napierała. Koncert został zorganizowany przez Austriackie Forum Kultury i Instytut Żydowski.
       W programie usłyszeliśmy pieśni Franza Schuberta, Mieczysława Weinberga, Victora Ullmanna i Jacoba Sandlera. Pieśń Harfiarza i kilka innych utworów zostały wykonane w języku niemieckim. Szczególnie przejmująca była pieśń Franza Schuberta pt. "Zimowy wieczór". Gra na skrzypcach chwilami przypominała brzęk tłuczonego szkła. Ciekawe było dla nas wszystkich obejrzenie zabytkowego wnętrza Domu Polonii wraz z żyrandolami.


  ESCHER - FENOMEN LOGICZNEGO DESIGNU
       Pod tym hasłem 18 i 29 października w naszej szkole odbyły się warsztaty inspirowane Escherem w ramach projektu „Matematyczne natchnienie artysty”
  Warsztaty poprowadzili przedstawiciele FUNDACJ KOLOROWO stylista pan Tomasz Gąsiennica- Józkowy wraz trenerem twórczego myślenia panią Moniką Just. M.C.Escher to holenderski artysta, który w swej twórczości inspirował się matematyką. Jednym z obszarów zainteresowań Eschera były tesselacje, czyli parkietaże płaszczyzny lub posadzki.
  Projekt stanowi innowacyjną metodę w edukacji geometrycznej. Udział w warsztatach służył lepszemu zrozumieniu, a w rezultacie „polubieniu” geometrii. Rozwijanie wrażliwości geometrycznej i opanowanie odpowiednich umiejętności, daje możliwość przełożenia projektów geometrycznych na współczesny design w przemyśle projektowaniu tkanin, papierów oraz ceramiki łazienkowej.
  W warsztatach brały udział klasy 2 i 3 technikum odzieżowego, tworząc niepowtarzalne, fenomenalne wzory parkietaży. Najlepsze z nich zostaną zaprezentowane podczas wernisażu i wystawy w Łodzi. Czekamy cierpliwie na werdykt....
  Zapraszamy do fotorelacji z tego twórczego i kreatywnego spotkania .


  HAIR FORUM 2018
       W dniach 20 – 21 październik uczestniczyliśmy w targach Hair Forum 2018. Uczniowie wraz z nauczycielami Beatą Wach -Mińkowską i Iwoną Świderek prezentowali swoje umiejętności w strefie ucznia i promowali Zespół Szkół Odzieżowych Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22. Dzięki uprzejmości firm fryzjerskich uczniowie mogli szlifować pod okiem mistrzów swoje umiejętności. Dziękujemy firmie Pivot Pont za opiekę instruktorską podczas dwóch dni targów.


  ZATRZYMAJ PAMIĘĆ O BOHATERACH W KADRZE
       Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym "Zatrzymaj pamięć o bohaterach w kadrze". Zachęcamy do wykonania zdjęć związanych z ważnymi miejscami i postaciami dla Niepodległego Państwa Polskiego. Uwiecznienie chwili, zatrzymania historii, symbolu w kadrze... Zapraszamy!

  Regulamin konkursu


  SÓL ZIEMI. OBYWATELE 1918
       W dniu 18. października 2018r, wybrało się kilku uczniów z naszej szkoły na widowisko narracyjne pt. "Sól ziemi. Obywatele 1918". Spektakl odbył się w Austriackim Forum Kultury przy ulicy Próżnej 7/9 o godzinie 19.30 i trwał ok. dwóch godzin Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy 3TPMA, z 3TD i z 2TD. Widowisko narracyjne opowiadała pani Małgorzata Litwinowicz, która przedstawiała losy bohaterów żyjących w Galicji pod panowaniem cesarza Franciszka Józefa i zmieniających się czasów - nadejścia pierwszej wojny światowej. i związanego z tym awansu społecznego dla głównego bohatera Piotra Niewiadomskiego i innych. Młodzieży podobał się żywy język, ekspresja mówienia, czasem było to opowiadanie ściszonym głosem, co też przykuwało uwagę słuchaczy. Na skrzypcach grała i śpiewała Jolanta Kossakowska. Ciekawe były losy bohaterów i ich wyjazd do Ameryki. Dowiedzieliśmy się jak żyli sto lat temu przeciętni polscy obywatele.


  HISTORIA PRAWDZIWA
       Dnia 15 października uczniowie naszej szkoły w ramach realizacji działań z edukacji patriotycznej obejrzeli film Dywizjon 303.Historia prawdziwa w reż. Denisa Delicia. Tekst kultury powstał na podstawie powieść Arkadiusza Fidlera Dywizjon 303. Reżyser opowiedział o niecodziennych i niezwykłych Polakach, którzy służyli w Królewskich Siłach Powietrznych Wielkiej Brytanii. Wyraźnie zaakcentował świat wartości młodego pokolenia, dla którego wolność kraju stała się najważniejszą ideą.
       Film wyeksponował sylwetki lotników- bohaterów walczących w Dywizjonie 303. Umożliwił poznanie losów polskich pilotów przede wszystkim Witolda Urbanowicza i Jana Zumbacha. Ułatwił zrozumienie istotnych, ale jakże trudnych wartości, takich jak patriotyzm, ojczyzna i honor.
       Uczniowie byli poruszeni realiami II wojny światowej, w których znaleźli się ich rówieśnicy, żyjących w tamtych czasach. Podziwiali bohaterskie dokonania polskich lotników. Zrozumieli, że w wyjątkowych czasach młodzi ludzie muszą zdobyć się na odwagę, by walczyć z wrogiem.


  NEW LADY IN TOWN
       W piątek 5 października małą grupą wybrańców 2TPMA wyruszyłyśmy na wieczorny event w Vintage store „New Lady in Town” na ulicy Chmielnej 21. Chłodna pogoda nie powstrzymała nas przed szykownym reprezentowaniem naszej szkoły. Wykonane przez nas torby zostały podarowane właścicielce butiku dla najważniejszych gości oraz klientów. W przytulnym wnętrzu kamienicy znajdowały się niesamowite i niepowtarzalne ubrania z dawnych lat. Zostało dla nas przygotowane stoisko na którym mogłyśmy artystycznie się rozwinąć, dzieląc się naszymi projektami z gośćmi wydarzenia. Niesamowita atmosfera tego miejsca zainspirowała nas do dalszego działania i podążania za marzeniami.


  ŚLADAMI MARTYROLOGII NARODOWEJ
       Dnia 2 października uczniowie oddziału IV Te w ramach edukacji patriotycznej na zajęciach z wychowawcą udali się na spacer historyczny po Mokotowie. Młodzież podążała śladami walk powstańczych żołnierzy V Obwodu AK Mokotów oraz pułku AK Baszta. Odwiedziła powstańcze miejsca pamięci – Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, gdzie 2 sierpnia Niemcy zamordowali 60 osób. Zapaliła znicz pod tablicą ufundowaną przez żołnierzy AK w hołdzie torturowanym w okresie komunistycznego terroru przy ulicy Rakowieckiej.Zatrzymała się przy kamienicy Melchiora Wańkowicza, którego córka zginęła w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka zgrupowania Radosław.
       Spacer śladami miejsc martyrologii narodowej okazał się niebanalną lekcją historii. Uwrażliwił młode pokolenie na trudne losy Ojczyzny.


  XXII FESTIWAL NAUKI
       Młodzież zainteresowana tematami z dziedziny biologii uczestniczyła w XXII Festiwalu Nauki.
  Dużym powodzeniem cieszyły się wykłady:
  1. „Kanabinoidy – zastosowanie w terapii różnych schorzeń - za i przeciw” - wykład przeprowadziła prof. dr hab. D. Tomaszewska Zaremba. Pani profesor skupiła się na leczeniu marihuaną. Marihuana - bardziej lek czy narkotyk. Czy są to terapie bezpieczne.
  2. „ Lek roślinny w medycynie ludowej i współczesnej, oraz perspektywy rozwoju fitoterapii”. Wykładowca dr hab. n. far. A. Bazylka zapoznała słuchaczy z lekami pochodzenia roślinnego, pochodzenia naturalnego. Znaczeniem leku roślinnego w przeszłości. Omówił znaczenie leku roślinnego jakie ma dziś i jakie być może będzie miał jutro.
  3.” Krucjaty bakterii - wielkie epidemie dawniej i dziś”. Wykład prowadził dr T. Jagielski. Pan dr omówił bakterie chorobotwórcze na przestrzeni wieków. Historie wielkich epidemii i wielkich odkryć w bakteriologii. Przedstawiła sylwetki bakterii niezwyciężonych, jak się je wykrywa i zwalcza, jak groźne są nadal.
  4.”Czy szczepienie ma znaczenie? Fakty i mity narosłe wokół szczepień ochronnych.” Wykładowca dr n. farm. A. Bazylka postarała się wyjaśnić fakty i mity jakie narosły wokół szczepień. Wytłumaczyła podstawowe terminy. Wykazała zasadność stosowania szczepień ochronnych.
  5. „Surowce mineralne w życiu społeczeństwa i jednostki.”. Dr hab. S. Wołkowicz na wykładzie poruszył problemy eksploatacji surowców mineralnych na przestrzeni dziejów, ich zastosowanie i wykorzystanie, oraz znaczenie dla rozwoju cywilizacyjnego człowieka.


  CO ŁĄCZY SMOG, MGŁĘ I INHALATOR
       Co łączy smog, mgłę i inhalator? –dowiedzieli się uczniowie klas pierwszych uczestnicząc w wykładzie na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW 26 września.
  Dr inż. Agata Penconek wyjaśniła słuchaczom wszystkie pojęcia związane z aerozolami oraz jak wiedzę o aerozolach wykorzystują inżynierowie do projektowania rozwiązań zabezpieczających przed smogiem.
  Wykład podzielony został na dwie części. W części pierwszej przedstawiona była „jasna” strona aerozoli, zastosowanie w aerozoloterapii i najnowsze badania i osiągnięcia w tej dziedzinie.
  W części drugiej „ciemnej” stronie aerozoli uczniowie dowiedzieli się co to jest smog poznali przyczyny jego powstawania, zagrożenia jakie niesie dla zdrowia oraz metodach radzenia sobie z tym problemem.
  Wykład był świetnym uzupełnienie materiału programowego chemii w klasie pierwszej, gdzie omawiane są skutki nadmiernej eksploatacji paliw kopalnych.


  BEAUTY DAYS 2018 - MIĘDZYNARODOWE TARGI FRYZJERSKIE I KOSMETYCZNE 21 - 23 IX 2018
       Nasi uczniowie uczestniczyli w targach w dniach 21 – 23 września 2018 roku w Ptak Warsaw Expo odbyła się III Edycja Międzynarodowych Targów Fryzjerskich i Kosmetycznych Beauty Days. Silną grupę stanowili Wystawcy z Chin i Korei, a ponadto firmy m. in.z Włoch, Francji, Niemiec, Rosji, Czech i Ukrainy. Dedykowane głównie branży kosmetycznej skupiają nie tylko profesjonalistów, ale wszystkich miłośników piękna. Targi Beauty Days to również bogaty program towarzyszący m. in.: pokazy, mistrzostwa, szkolenia biznesowe, warsztaty produktowe, konferencja nt. szkolnictwa zawodowego, konkurs Young Beauty Awards, Bitwa na Pędzle, bicie Rekordu Guinessa i wiele innych. Zaangażowane do współpracy ikony stylu, ekspercii znane nazwiska ze świata beauty dodadzą targom blasku.”
       Dzięki uprzejmości Jagody Korzeniewskiej, Damiana Izydora Zakrzewskiego, Ireneusza Harbuza, Adama Szulca uczniowie poznali najnowsze trendy i nowości w dziedzinie fryzjerstwa. Odbyli rozmowy z w/w sławami fryzjerstwa polskiego.


  UROCZYSTOŚĆ PRZY POMNIKU POLEGŁYM I POMODOWANYM NA WSCHODZIE
       W dniu 17 września 2018 r. reprezentacja uczniów naszej szkoły - klasa 2TC wraz z wychowawcą p. Piotrem Olszewskim wzięła udział w uroczystości patriotycznej przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Uroczystość zorganizowana przez NSZZ "Solidarność" miała na celu przybliżyć młodzieży historię napaści wojsk bolszewickich na Polskę. Historyczne fakty przybliżyli młodzieży Andrzej Kropiwnicki Przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze oraz Halina Kurpińska. W uroczystości wziął również udział poczet sztandarowy naszej szkoły.


  ZAJĘCIA INTEGRACYJNE
        W dniach 17 - 19 września odbyły się dla uczniów klas pierwszych zajęcia integracyjne. W tym roku wszystkie klasy spędziły ten czas w "Dzikim Zakątku" w Choszczówce. Oprócz zajęć integracyjnych (przygotowanych przez pedagogów naszej szkoły) pozwalających poznać się nawzajem, rozpocząć budowanie przyjaźni na cztery lata nauki albo i dłużej, czekało na nas ognisko.


  BOHATERON
       BohaterON – włącz historię! to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. Ma edukować społeczeństwo, pokazując nie tylko tło historyczne, ale także sukcesy, dramaty i emocje osób żyjących w czasach II wojny światowej. Z jednej strony jest to promocja patriotycznych postaw i tożsamości narodowej, z drugiej – hołd złożony wszystkim, którzy walczyli o wolność naszego kraju.
  W naszej szkole klasa I BSA wraz z wychowawcą włączyła się w pisanie kartek do uczestników Powstania.


  KOLEKCJA DLA RODZINY KRÓLEWSKIEJ
       92 rocznica urodzin Królowej Elżbiety oraz 7 rocznica ślubu Księcia Williama i Kathrene były inspiracją dla uczniów klas 2TPMA, 2TPMB oraz 3TE do stworzenia kolekcji ubiorów dla rodziny królewskiej opatrzonej informacjami dotyczącymi szczegółów wykonania odzieży oraz napisania listów z życzeniami. Listy razem z podarunkami zostały wysłane do Pałacu Buckingham w Londynie (Rezydencja Królowej Elżbiety) oraz do Pałacu Kensington w Londynie (Rezydencja Księcia Williama i Małżonki).

  Nasza szkoła otrzymała list z podziękowaniem za przesłany projekt i listy z życzeniami dla Królowej Elżbiety II.

  Tłumaczenie listu: Królowa dziękuje za list i album z projektami ubiorów, które zostały wysłane do Jej Wysokości z okazji 92 urodzin. Któlowa uważa, że to miłe z naszej strony, że stworzyliśmy tą wspaniałą kolekcję ubiorów dla Rodziny Królewskiej podczas naszych zajęć. Jej Wysokość docenia jak wiele troski włożyliśmy w odtworzenie naszych pomysłów i szczegółowe opisanie każdego ubioru. Królowa jest bardzo wdzięczna za nasz wspaniały prezent i dziękuje za korespondencję.


  TERMINY SKŁADANIA DEKLARACJI
  PRZYSTĄPIENIA DO EGZAMINU POTWIERDZAJĄCEGO KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
  W ROKU SZKOLNYM 2018/2019


  Nazwa kwalifikacjiTermin składania
  deklaracji
  Data egzaminu
  Etap pisemny
  Data egzaminu
  Etap praktyczny
  A.12 Wykonywanie
  usług krawieckich
  do 09 września 2018r.10.01.2019 r.
  godz. 10.00
  od 11.01.2019 r.
  do 21.01.2019 r.
  godz. 9.00 i 15.00
  A. 48 Projektowanie wyrobów odzieżowychdo 09 września 2018 r.10.01.2019 r.
  godz. 12.00
  09.01.2019 r.
  godz. 09.00
  A.49 Organizacja procesów
  wytwarzania wyrobów
  odzieżowych
  do 09 września 2018 r.10.01.2019 r.
  godz. 14.00
  09.01.2019 r.
  godz. 13.00
  A.71 (KURS) Projektowanie
  i wytwarzanie wyrobów
  odzieżowych
  do 18 lutego 2019 r.18.06.2019 r.
  godz. 10.00
  od 21.06.2019 r.
  do 04.07.2019 r.
  godz. 9.00 i 15.00
  A.19 Wykonywanie zabiegów fryzjerskich (poprawy) do 09 września 2019 r.10.01.2019 r.
  godz. 12.00
  od 11.01.2019 r.
  do 21.01.2019 r.
  godz. 9.00 i 15.00
  A.19 Wykonywanie zabiegów fryzjerskichdo 18 lutego 2019 r.18.06.2019 r.
  godz. 12.00
  od 21.06.2019 r.
  do 04.07.2019 r.
  godz. 9.00 i 15.00
  A.23 Projektowanie fryzurdo 09 września 2018r.10.01.2019 r.
  godz. 10.00
  09.01.2019 r.
  godz. 9.00
  AU.61 Wykonywanie zabiegów kosmetycznych twarzy (poprawy)do 09 września 2018 r.10.01.2019 r.
  godz. 12.00
  09.01.2019 r.
  godz. 13.00
  AU.61 Wykonywanie zabiegów kosmetycznych twarzydo 18 lutego 2019 r.18.06.2019 r.
  godz. 12.00
  17.06.2019 r.
  godz. 13.00
  AU.62 Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stópdo 18 lutego 2019 r.18.06.2019 r.
  godz. 14.00
  od 26.06.2019 r.
  do 01.07.2019 r.
  godz. 8.00, 12.00 i 16.00
  A.61 Wykonywanie zabiegów kosmetycznych twarzydo 18 lutego 2018 r.18.06.2019 r.
  godz. 12.00
  17.06.2019 r.
  godz. 13.00
  A.62 Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stópdo 18 lutego 2019 r.18.06.2019 r.
  godz. 14.00
  od 26.06.2019 r.
  do 01.07.2019 r.
  godz. 8.00, 12.00 i 16.00
  A.71 (KURS) Projektowanie
  i wytwarzanie wyrobów
  odzieżowych
  do 09 września 2019 r.10.01.2019 r.
  godz. 10.00
  od 11.01.2019 r.
  do 21.01.2019 r.
  godz. 9.00 i 15.00


  SALON MATURZYSTÓW – PERSPEKTYWY 2018
       W dniach 12, 13 września uczniowie maturalnych klas odwiedzili Salon Maturzystów w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna przygotowała prezentacje na temat zasad egzaminu maturalnego w roku 2019 z przedmiotów obowiązkowych oraz z najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych. Przyszli maturzyści uczestniczyli w wykładzie prowadzonym przez ekspertów OKE na temat: Egzamin maturalny z matematyki – analiza wymagań. Niezwykle ciekawy okazał się wykład motywacyjny Nauczyciela Roku 2008 – Jak skutecznie się uczyć i zapamiętywać.
       Młodzież miała możliwość zapoznania się z ofertą studiów przedstawioną przez stołeczne uczelnie, a także z innych polskich miast akademickich: Krakowa, Poznania i Koszalina.

  ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

       Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się w dniu 3 września 2018 r. (poniedziałek)


  Dla uczniów:
 • Technikum Odzieżowego i Fryzjerskiego im. Marii Bratkowskiej
 • Branżowej Szkoły I stopnia nr 4 (kl. I, II)
 • Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 4 (kl. III)

  Klasy pierwsze - spotkanie w auli szkoły.
  Klasy II - IV - w salach z wychowawcami - informacja przy wejściu do szkoły.

 •           godzina 1000


  Dla słuchaczy:
 • Szkoły Policealnej nr 50 dla Dorosłych
  • klasa 1 PWA - hol I piętra
  • klasa 2 PWA - sala 112
 •                                                   godzina 1400
  ODKRĘĆ BUTELKĘ I POMÓŻ INNYM
       Przez cały rok trwała w naszej szkole akcja zbiórki nakrętek. Uczniowie klasy 1 TC pomogli w sprawnym zapakowaniu nakrętek, a 26 czerwca zostały one przekazane do Stowarzyszenia "Dom-Rodzina-Człowiek". Tym razem ilość zebranych w ramach akcji nakrętek przerosła nasze oczekiwania. Zebrane przez nas nakrętki zajęły 16 dużych 120-litrowych worków i wątpiliśmy, że zmieszczą się nam do samochodu. Ale udało się! Zbieramy dalej! :)


  ZAKOŃCZENIE PROJEKTÓW WARSZAWSKICH INICJATYW EDUKACYJNYCH
       W okresie od 1 lutego do 16 czerwca w Naszej Szkole zrealizowano dwa różne projekty edukacyjnych WIE : W co się ubierać w XXI wieku ? Holokaust - tragedia, która powinna uczyć humanitaryzmu.
       Młodzież odkryła swoje pasje zawodowe i pogłębiła swoją wiedzę nie tylko z przedmiotów humanistycznych. Uczestniczyła w różnych zajęciach: kreatywnych warsztatach i lekcjach muzealnych. Poznała tradycyjne treści i nowoczesne technologie. Podziwiała kolekcje europejskiego malarstwa i ikony europejskiej mody. Zdobyła nowe umiejętności na Politechnice Łódzkiej i Uniwersytecie Warszawskim.
       Jednak, dodatkowym walorem wszystkich zrealizowanych przedsięwzięć była integracja uczniów, której sprzyjała serdeczna atmosfera. Wszyscy uczestnicy projektu mają świadomość, że czas poświęcony na realizację działań na trwałe zapisze się w ich pamięci.


  HISTORYCZNA WYSTAWA
       W dniach 11 – 18 czerwca można było oglądać wystawę podsumowującą działania podjęte w ramach realizacji Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. Uczestnicy projektu przygotowali ekspozycję, która ilustrowała historię narodu żydowskiego, jego tradycję i kulturę. Jednak najważniejszym aspektem była zagłada narodu żydowskiego przeprowadzona przez Niemców w czasie II wojny światowej w ramach akcji Reinchard.
       Udział młodzieży w zajęciach, w Muzeum Historii Polski, Muzeum Historii Żydów Polskich – Polin, Muzeum Narodowym, Muzeum Walki i Męczeństwa, na Uniwersytecie Warszawskim umożliwił zdobyć wiedzę na temat zaprezentowanych treści.
       Przesłanie ekspozycji było bardzo czytelne, podstawą relacji międzyludzkich powinna być humanitarna postawa.


  DZIEŃ CHEMIKA
       9 czerwca w naszej szkole obchodzono Dzień Chemika. Uczniowie drugich i trzecich klas technikum fryzjerskiego brali udział w interesujących zajęciach z chemii fryzjerskiej. Mieli możliwość zaobserwowania różnych procesów chemicznych między innymi utleniania barwników i redukcji pigmentów. Wykładowcy Wyższej Szkoły Łódzkiej Korporacji Oświatowej ukazali zależności pomiędzy chemią a preparatyką kosmetyków fryzjerskich i ich zastosowaniem praktycznym. Po wykładach uczniowie otrzymali publikację Rektora prof. nadzw. dr n. chem. inż. Janusza Baranowskiego „Materiały kosmetyczne i fryzjerskie” oraz certyfikaty.


  PROJEKT EDUKACYJNY: POSZEWKA Z APLIKACJĄ NA PODUSZKĘ
       W terminie maj-czerwiec 2018 został zrealizowany projekt na lekcjach języka niemieckiego, a następnie na zajęciach kreowania odzieży.
       Uczniowie klasy odzieżowej 1 TPMB dokonali tłumaczenia z języka polskiego na język niemiecki słownictwa zawodowego, niezbędnego do uszycia poszewki z aplikacją na poduszkę. Nauczyciel języka niemieckiego służył pomocą naszym uczniom przy tłumaczeniu opisu szycia. Każdy z uczniów zaprojektował własny wzór aplikacji. Następnie na zajęciach kreowania odzieży zostały uszyte przez uczniów poszewki z aplikacjami. Powstały bardzo ładne prace projektowe, które zostały zaprezentowane na wystawie w naszej szkole.


  PIKNIK PARAFIALNY - 100 LAT POLSKO
       Jak co roku nasza Szkoła wzięła udział w Parafialnym Pikniku Rodzinnym, który odbył się pod hasłem 100 lat Polsko. Patriotyczny wymiar tegorocznej imprezy związany był z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie i nauczyciele zaangażowali się aby ubogacić piknik i dlatego zaplatali dzieciom warkoczyki, pomagali w ozdabianiu wianków czy toreb własnoręcznie uszytych przez uczniów klas odzieżowych. Pośród wielu gości można było spotkać Pana Burmistrza Mokotowa Bogdana Olesińskiego, duszpasterzy parafii św. Szczepana. Wszystkim bardzo dziękujemy za pomoc, poświęcony czas i zaangażowanie. Zobaczyć uśmiech na twarzach dzieci-bezcenne! Do zobaczenia za rok ??


  STYPENDIA MAZOWIECKIE DLA UCZNIÓW SZKÓŁ ZAWODOWYCH
       8 czerwca na szkolnej auli uczniowie i absolwenci naszej szkoły, którzy w tym roku szkolnym otrzymali stypendia dla uczniów szkół zawodowych, zaprezentowali swoje prace. W tym roku takie wyróżnienia otrzymało 5 uczniów naszej szkoły. To była trzecia edycja projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Celem projektu jest motywowanie uczniów do rozwoju zawodowego.


  ZAREKLAMUJ MATEMATYKĘ W SWOIM ZAWODZIE
       8 czerwca rozstrzygnięto międzyszkolny konkurs "Zareklamuj matematykę w swoim zawodzie". Do organizatorów wpłynęło 13 prac z 4 szkół. Zadaniem uczestników było stworzenie prezentacji multimedialnej ukazującej przydatność Królowej Nauk w zawodach, w których się uczą. Prezentacje oceniało jury złożone z matematyków uczących w naszej szkole. Po podsumowaniu wyników ogłoszono zwycięzów:
  I miejsce - Kerim Taganov (1 TE)
  II miejsce - Julia Kowalska (3 TC)
  III miejsce - Adrianna Wawrzyńska (1TC)

  Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie!


  DZIEŃ MATEMATYKI
       W dniu 7 czerwca 2018 w naszej szkole został zorganizowany dzień matematyki. Na wszystkich przerwach w holu na III piętrze można było się zmierzyć z różnymi zagadkami matematycznymi, rebusami i łamigłówkami. Dodatkowymi atrakcjami tego dnia była fotobudka oraz matematyczne słodkości przygotowane przez uczniów.


  W MUZEUM WALKI I MĘCZEŃSTWA
       Dnia 07 czerwca uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia byli na jednodniowej wycieczce w Treblince - w ramach realizacji działań programu WIE. W czasie lekcji muzealnej pogłębili swoją wiedzę na temat akcji Reinhard, którego konsekwencją było utworzenie przez Niemców obozu zagłady. Kierowano do niego przede wszystkim transporty z gett w okupowanej Polsce, w tym getta warszawskiego. Niemieckie plany przewidywały, że w Treblince będą mordowani Żydzi z dystryktów warszawskiego i radomskiego.
       Uczniowie dowiedzieli się, że w obozie zginął między innymi Janusz Korczak – pisarz i pedagog, który nie chcąc opuścić swoich podopiecznych z domu dziecka w getcie warszawskim, dobrowolnie udał się z nimi na śmierć.
       Młodzież zapaliła znicze pod Pomnikiem Ofiar Obozu Zagłady, oddając hołd pomordowanym przez Niemców - Żydom z Polski i innych państw Europy, których zgładzono w tym miejscu w latach 1942 – 1943.
       Na zakończenie wycieczki jedna z uczennic z niezwykłym wzruszeniem odczytała wiersz Władysława Szlengela Mała Stacja Treblinki, który powstał w getcie warszawskim.


  NA UNIWERSYTECIE WARSZAWSKIM
       Dnia 05 czerwca uczniowie Branżowej Szkoły Pierwszego stopnia brali udział w warsztatach społecznych na Wydziale Psychologii UW w ramach realizacji działań Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. Celem zajęć było uwrażliwienie młodzieży na potrzebę tolerancji i szacunku dla odrębności kulturowej i religijnej mniejszości narodowych mieszkającej nie tylko w Polsce.
       W czasie wykładu zostały omówione zagadnienia związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji, rolą uprzedzeń i stereotypów w procesie wykluczenia , i niesprawiedliwego traktowania określonych grup społecznych. Młodzież miała możliwość zdobycia informacji na temat antysemityzmu. Dowiedziała się, że istotą Holokaustu był infrahumanizm, który doprowadził do dehumanizacji relacji międzyludzkich.
       Ćwiczenia miały na celu przełamywanie negatywnych stereotypów na problemy grup mniejszościowych, skonfrontowanie uczniów z szeregiem nieprawdziwych informacji o różnych środowiskach narodowych. Warsztaty zainicjowały aktywność społeczną uczniów przez pryzmat humanistycznej postawy.


  DZIEŃ DZIECKA W KANCELARII PREMIERA
       „Malowanie twarzy, kolorowe fryzury, poczta polonijna oraz rodzinne gry planszowe – to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez MEN podczas Dnia Dziecka w Kancelarii Premiera, które odbyło się w niedzielę, 3 czerwca br.
       Tegoroczny Dzień Dziecka przebiegał pod hasłem „Kto Ty jesteś? Polak mały! Dzień Dziecka w 100-lecie Niepodległej!”
       „Każdy uczestnik pikniku mógł odwiedzić nasz sektor fryzjerski i wykonywać m.in: fryzury, koki, kolorowe doczepki i inne zabiegi fryzjerskie, a także nauczyć się, jak poprawnie zrobić warkocz czy „kłosa” oraz stworzyć kotylion lub korale. Dodatkowo uczniowie szkół branżowych wykonywali profesjonalny makijaż, charakteryzację, zmywalny tatuaż i wianki związane z tradycją ludową Mazowsza.”
       „Dla najmłodszych przygotowaliśmy quizy, zagadki, kolorowanki oraz kącik gier planszowych. Dzięki poczcie polonijnej dzieci mogły zaprojektować kartki niepodległościowe i napisać pozdrowienia do uczniów ze szkół polskich zagranicą.
       Wspólnie z nami atrakcje na Dzień Dziecka przygotowali pracownicy Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, a także nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 w Warszawie oraz Zespołu Szkół Hotelarsko - Turystyczno - Gastronomicznych nr 1 w Warszawie. Z kolei dzięki Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji obecny był także Mobilne Centrum Edukacyjne. Wszystkim serdecznie dziękujemy za przemiłą imprezę.” Źródło: men.gov.pl


  THE ROYALS
       Miesiące wiosenne oraz rocznice przypadające w tym okresie – 92 rocznica urodzin Królowej Elżbiety oraz 7 rocznica ślubu Księcia Williama i Kathrene zainspirowały uczniów klas 2TPMA, 2TPMB oraz 3TE do stworzenia kolekcji ubiorów dla rodziny królewskiej opatrzonej informacjami dotyczącymi szczegółów wykonania odzieży oraz napisania listów z życzeniami. Listy razem z podarunkami zostały wysłane do Pałacu Buckingham w Londynie ( Rezydencja Królowej Elżbiety ) oraz do Pałacu Kensington w Londynie ( Rezydencja Księcia Williama i Małżonki ). Z niecierpliwością oczekujemy na odpowiedź …


  KONKURS MAKIJAŻU I STYLIZACJI – W ŚWIECIE FILMU
       29 maja br. odbył się szkolny konkurs makijażu i stylizacji pt. „W świecie filmu”. Udział wzięli słuchacze Szkoły Policealnej nr 50 dla Dorosłych. W konkursie komisja oceniała przygotowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami bhp, kreatywność i pomysłowość, stopień trudności, estetykę wykonania oraz ogólny wizerunek stylizowanej postaci.
  Komisja konkursowa przyznała nagrody:

  I miejsce – Magdalena Wylotek (2PWA)
  II miejsce – Justyna Pawlak (2PWA)
  III miejsce – Paulina Skonieczna (2PWA)

  Wyróżnienia:
  • Weronika Mazurkiewicz (1PWA)
  • Patrycja Pietuchowska (1PWA)
  • Patrycja Drachal (2PWA)
  • Agata Gawrych (2PWA)


  NA WSZYSTKO JEST PRZYSŁOWIE
  KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I NIEMIECKIEGO
       „Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu” – A bird in hand is worth two in a bush. Takimi oto słowami rozpoczął się 30 maja 2018r. drugi etap konkursu języka angielskiego „Na wszystko jest przysłowie” zorganizowany przez Zespół Szkół im. Michała Konarskiego w Warszawie. Przysłowia nauczają, przestrzegają, nakazują, zakazują lub wyśmiewają wady ludzkie. Obrazują one wiele życiowych sytuacji i ubogacają nasz język. Konkurs został zorganizowany pod patronatem Burmistrza dzielnicy Warszawa - Wola. Tego samego dnia odbył się również drugi etap konkursu z języka niemieckiego
  .
  W kategorii z języka angielskiego:
  I miejsce - Kesja Zawadzka (2 TC)
  III miejsce - Julia Kutak (1 TPMA)
  III miejsce - Magdalena Bąk (2 TPMB)

  Wyróżnienia:
  Maja Cuber (1 TPMA)
  Maja Rozwadowska (2 TPMB)


  W kategorii z języka niemieckiego:
  I miejsce - Róża Szumigaj (1 TPMB)
  II miejsce - Kesja Zawadzka (2 TC)

  Wyróżnienia:
  Aleksandra Niedbalska (1 TPMB)
  Damian Prus (1 TE)
  Agnieszka Stachlewska (1 TE)
  Aleksandra Waśniewska (2 TPMA)


  W MUZEUM NARODOWYM
       Dnia 25 maja uczniowie Branżowej Szkoły Pierwszego stopnia w ramach realizacji WIE uczestniczyli w warsztatach na temat : Wpływ judaizmu na sztukę. Młodzież dowiedziała się , że judaizm miał ogromne znaczenie na kształt artystyczny całej ikonografii. Ortodoksyjna rabiniczna interpretacja Prawa Mojżeszowego zakazywała przedstawienia postaci ludzi i zwierząt. Elementy zdobnicze w sztuce żydowskiej zostały ograniczone do ornamentyki roślinnej. W XIX wieku Żydzi zaczęli włączać się w nurt kultury europejskiej. Istotnym elementem określającym sztukę miało Żydowskie Oświecenie – Haskala. Sztuka żydowska powoli traciła sakralny charakter.
       Warsztaty artystyczne umożliwiły poznanie twórczości : Chagalla i Modigliani. Najbardziej znanym artystą polskiego pochodzenia był Maurycy Gottielb. Malarz, który pracował nad obrazami będącymi realizacją pojednania polsko- żydowskiego przez sztukę. Stworzył dzieła religijne : Chrystus nauczający w Kafarnaum, Chrystus w świątyni, jak i historyczno – literackie : Jankiel cymbalista i Zosia, Kazimierz Wielki nadający prawa Żydom.
       Uczestnicy projektu mieli możliwość odczytania dzieł przez różne konteksty : historyczne, religijne. Teksty ikonograficzne odzwierciedlały wpływy artystyczne obowiązujące w epoce oraz wrażliwość i mentalność malarzy.


  ZROZUMIEĆ STAROŚĆ - WARSZTATY
       Dnia 23 maja 2018 w Zespole Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych odbyły się warsztaty pt. „Zrozumieć Starość” organizowane przez fundację „Zaczyn” zajmującą się propagowaniem, a przede wszystkim uświadamianiem jak wygląda starość w aspekcie fizycznym. W tym celu uczniowie klas 1 TPMA, 1 TPMB, 1 TC oraz 2 TPMB mieli możliwość założenia specjalnego kombinezonu geriatrycznego, który pozwalał użytkownikowi "dodać" 40 lat. Dzięki warsztatom, uczniowie pierwszych i drugiej klasy technikum Odzieżowego i Fryzjerskiego mogli przez chwilę „poczuć” się jak osoby w podeszłym wieku, dowiedzieć się jak zmienia się nasze funkcjonowanie wraz z wiekiem. Warsztaty zostały zorganizowane dzięki współpracy z Promedica24. Więcej o tej kampanii można przeczytać na stronie: www.zrozumiecstarosc.pl.  START UP JUMP!
       W ramach projektu START-UP JUMP odbyła się czwarta wizyta studyjna. 22 maja 2018 młodzież odwiedziła Fundację FabLab Orange ul. Twarda 14/16 w Warszawie. Tematem spotkania były "Metody współczesnej fabrykacji". Po skończonej edycji projektu uczniowie otrzymali indeksy uczestnictwa w przedsięwzięciach.


  WARSZAWSKIE INICJATYWY EDUKACYJNE - W CO SIĘ UBIERAĆ W XXI WIEKU?
       W dniach 16-18 maja 2018 roku młodzież technikum odzieżowego Naszej Szkoły uczestniczyła w zajęciach warsztatowych na Politechnice Łódzkiej.
  Dzięki realizacji projektu w ramach WIE pt: „W co się ubierać w XXI wieku?” mogliśmy poszerzyć wiedzę i umiejętności zawodowe z zakresu materiałoznawstwa i technologii odzieży.
  Celem wyjazdu było przeprowadzenie badań laboratoryjnych nowoczesnych materiałów odzieżowych i poznanie nowych technologii szycia. Uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych, na których:
  • przeprowadziliśmy mikroskopową i chemiczną identyfikację włókien,
  • wyznaczyliśmy masę liniową przędzy,
  • określiliśmy rodzaj i liczbę skrętów przędzy,
  • wykonaliśmy badania wytrzymałościowe materiałów odzieżowych,
  • zrobiliśmy badania na palność materiałów odzieżowych,
  • zapoznaliśmy się z najnowszą aparaturą laboratoryjną do wyznaczania odporności na piling (mechacenie się), przepuszczalność powietrza, wodochłonność i wodoodporność,
  • przeprowadziliśmy próby szycia na najnowszych maszynach i automatach szwalniczych: automat do wykonywania kieszeni ciętych, guzikarki, dziurkarki, maszyna do miejscowego wdawania materiału, szlufkarka, gumówka,
  • wykonaliśmy ćwiczenia na zgrzewarce i maszynie do uszczelniania szwów do szycia odzieży wodoodpornej.

  Oprócz intensywnej pracy znaleźliśmy również czas na przyjemności… Zwiedziliśmy wystawy:
  • Chrystian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja – ubiory, które otworzyły szeroko drzwi do ekstrawaganckiej elegancji i wykreowały nowy wzór idealnej figury z wąską talią oraz podkreślonymi biodrami i biustem.
  • Maszyny Leonardo da Vinci – ponad 70 eksponatów, w tym historyczne modele, interaktywne instalacje, filmy oraz współczesne przykłady bio-inspirowanej robotyki, lotnictwa i inżynierii materiałowej. Jednym z głównych obszarów badań Leonarda da Vinci było… włókiennictwo. Starał się rozwijać praktyczne problemy producentów lin czy filcowej odzieży. Wymyślił odzież dla płetwonurków…

  Połączyliśmy zdobywanie wiedzy z przyjemnościami, a wszystko to w klimacie miasta – stolicy polskiej mody.
  Zapraszamy do obejrzenia galerii…


  ZWIEDZAMY KULISY TEATRU
       Uczniowie klas 2TPMA i 2TPMB oraz 1TPMB w marcu i maju br. zwiedzali Teatr Wielki - Operę Narodową od kulis. Zgłębianie ich tajemnic rozpoczęło się od wysłuchania prelekcji o historii gmachu, potem wędrując za przewodnikiem uczniowie mieli okazją stanąć na jednej z największych scen operowych świata, poznać jej techniczne możliwości, wysłuchać ciekawych anegdot dotyczących rekwizytów teatralnych oraz zobaczyć pracę obsługi przygotowujących scenę do spektaklu. Zajrzeć do wielu pracowni artystycznych m.in. malarni, modelatorni, stolarni oraz szczególnie interesującej uczniów pracowni krawieckiej i ogromnego magazynu kostiumów. Wielkie wrażenie wywarła na wszystkich scena główna teatru oraz usytuowanie miejsc widowiskowych. To okazja, by obejrzeć od środka niezwykły świat opery, znaleźć się „po drugiej stronie lustra”.


  II ETAP KONKURSU EKOLOGICZNEGO: PIERWIASTKI, KTÓRE LECZĄ
       17 maja 22 uczniów klas pierwszych przystąpiło do drugiego etapu konkursu pierwiastki, które leczą. Uczniowie mieli za zadanie uzupełnić tekst dotyczący znaczenia pierwiastków zawartych w solach mineralnych w prawidłowej diecie, wykazać się znajomością skutków niedoboru mikroelementów i makroelementów w dziennym zapotrzebowaniu na te składniki oraz wiedzą w jakich produktach tych pierwiastków jest najwięcej.
  Najlepsze wyniki uzyskali:
  • Agata Kochanek 1TA
  • Karolina Płocka 1TD
  • Kalina Kotara 1TC  Międzyszkolny Konkurs ENGLISH CONTEST 2018
       W maju 2018 r. uczennica naszej szkoły Agnieszka Męczyńska otrzymała wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie języka angielskiego English Contest 2018. Uczennica wykazała się nie tylko wspaniałą znajomością języka angielskiego ale również szeroką wiedzą o krajach anglojęzycznych. Konkurs został zorganizowany przez Zespół Szkól Fototechnicznych w Warszawie. Agnieszce oraz pani Paulinie Wawrzyn GRATULUJEMY SUKCESU :)


  ŻYJ ZDROWO NA SPORTOWO - PODSUMOWANIE PROJEKTU
       Dnia 26 kwietnia klasy drugie zrealizowały projekt pt. „Żyj zdrowo na sportowo” w ramach zajęć z edukacji zdrowotnej. Projekt ten opierał się na wielu działaniach. Największą atrakcją tego dnia była rozmowa z gościem specjalnym- panią Klaudią Sygit, wielokrotną medalistką fitness sylwetkowego. Młodzież zadawała pytania na temat zdrowego odżywiania, ćwiczeń fizycznych i startów w zawodach. Następnie przedstawione były prezentacje, pokazy ćwiczeń i różne quizy. Sale gimnastyczną i korytarze ożywiły plakaty, ulotki i hasła związane z tematem projektu. Na długiej przerwie został zorganizowany bufet ze zdrową żywnością. Oczywiście do każdej potrawy dołączane były przepisy na jej wykonanie. Dzięki pani pielęgniarce uczniowie mogli zmierzyć poziom cukru we krwi, ciśnienie oraz BMI.
       Na jakość naszego codziennego życia wpływ maja przede wszystkim: to, w jaki sposób się odżywiamy, czy uprawiamy jakikolwiek rodzaj aktywności fizycznej i czy stosujemy używki. W swoich działaniach uczniowie odnieśli się do tych trzech zagadnień. Starali się przekazać jak najwięcej informacji, z nadzieją, że posłużą one pomocą w podejmowaniu decyzji, dotyczących Waszego zdrowia i bezpieczeństwa. Projekt przygotowali uczniowie wszystkich klas drugich technikum i szkoły branżowej, pod kierunkiem zespołu nauczycieli WF.


  W KIJOWIE
       W dniach 23 – 25 kwietnia Mateusz Machnik - uczeń oddziału IV Tb brał udział w wycieczce do Kijowa . Reprezentował młodzież szkół warszawskich w XVII Pielgrzymce do Bykowni na Polski Cmentarz Wojenny – poświęconej pamięci ofiar zbrodni katyńskiej oraz Polaków – obywateli ZSRS, którzy w latach 1937- 1938 stracili życie w wyniku tzw. Operacji polskiej NKWD.
       Młodzież złożyła wieńce na mogile zbiorowej ,wspólnej mogile ofiar totalitaryzmu, a także przed Wiecznym Ogniem. Minutą ciszy został oddany hołd tym wszystkim, dla których sam fakt istnienia był dla sowieckiego reżimu śmiertelnym zagrożeniem. Ponad 110 tys. osób straciło życie tylko za to, że byli Polakami. Podczas homilii ksiądz podkreślił, że Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni to wyjątkowo symboliczne miejsce, które jest cząstką Polski.
       Na Placu Niepodległości ( Majdan Niezależności ) złożono kwiaty i zapalono znicze dla upamiętnienia poległych w czasie manifestacji wspierającej demokratyzację Ukrainy.
       Pobyt w Kijowie okazał się okazją do zwiedzania miasta i poznania jego historii . Młodzież zobaczyła Ławrę Peczerską – kolebkę wschodniosłowiańskiego prawosławia, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największe wrażenie wywarły : Monaster św. Michała o Złotych Kopułach i Sobór Mądrości Bożej. Spacerowała na jednej z najsłynniejszych ulic świata – Chreszczatyk, która jest swoistym przeglądem architektonicznych styli i inspirującą podróżą przez lata historii.
       Wyjazd do Kijowa okazał się niezwykłą lekcją historii i patriotyzmu, która zapewne zapisała się w świadomości wszystkich uczestników wycieczki.


  TEXTIL 2018
       19 kwietnia 2018 w Łodzi odbyło się XVIII Ogólnopolskie Seminarium Studenckie TEXTIL 2018 "Young Fashion Design Politechnika Łódzka".
  W części konkursowej w kategorii: Prezentacje kolekcji wyrobów odzieżowych na modelkach pokazano 22 kolekcje z 9 szkół z Polski. Naszą Szkołę reprezentowało 5 uczniów:
  • Aleksandra Waśniewska - 2TPMA
  • Adrian Dominiak - 4TA
  • Julia Zarecka – 2TPMB
  • Wiktoria Burzyńska – 3TA
  • Weronika Szleszyńska – 3TA

  Nasi uczniowie zdobyli nagrody:
  • II miejsce – Julia Zarecka – kolekcja: JACUELINE
  • III miejsce – Wiktoria Burzyńska – kolekcja IN SEARCH OF COLOR
  GRATULUJEMY!!!!!  OGÓLNOPOLSKIE BURSZTYNOWE KONKURSY W GDAŃSKU
       13 kwietnia 2018 roku w Gdańsku odbyły się Ogólnopolskie Konkursy o "Bursztynowy Grzebień", "Bursztynową Pomadkę" i "Bursztynową Igłę". Tematem przewodnim konkursów był „Bursztynowy Rajski Ptak”. W każdym z tych konkursów udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Wszystkie typy konkursów były skierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, zainteresowanych tematyką odzieżową, fryzjerską i makijażu.
       Celem konkursu o „Bursztynową Igłę” było promowanie i wspieranie młodych talentów w zakresie kreowania mody. Zadaniem uczniów było wykonanie stroju nawiązującego do tematu „Bursztynowy Rajski Ptak”.
       Uczestnicy konkursu o „Bursztynowy Grzebień” mieli za zadanie wykonać fantazyjną fryzurę, w której bursztyn może być wykorzystany jako element dekoracyjny.
       Uczniowie biorący udział w konkursie o „Bursztynową Pomadkę” również musieli zmierzyć się z tegorocznym tematem „Bursztynowy Rajski Ptak”.

  Wśród laureatów konkursów znaleźli się nasi uczniowie:
  w VIII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE NA NAJLEPSZEGO KREATORA MODY o „BURSZTYNOWĄ IGŁĘ”
  I miejsce zajęła Wiktoria Burzyńska
  w XII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE MAKIJAŻU O „BURSZTYNOWĄ POMADKĘ”
  I miejsce zajął Jakub Szymański
  a w XIV OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE MŁODYCH TALENTÓW FRYZJERSKICH O „BURSZTYNOWY GRZEBIEŃ”
  wyróżnienie zdobyli:
  Wiktoria Poniatowska
  Kerim Taganov

  Gratulujemy naszym zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów!!!  START-UP JUMP PO RAZ TRZECI
       W ramach projektu START-UP JUMP miało miejsce trzecie spotkanie. Tym razem uczniowie uczestniczyli w zajęciach w Centrum Przedsiębiorczości Smolna.


  (NIE) OCZYWISTE POMYSŁY NA BIZNES. TOREBKA Z KLOCKÓW LEGO
       Dnia 11 kwietnia uczniowie oddziału 3 TC uczestniczyli w drugiej wizycie studyjnej w ramach projektu START-UP JUMP. Zajęcia odbyły się w Centrum Rozwoju Doradztwa Zawodowego.


  W TEATRZE POLSKIM
       Dnia 11 kwietnia uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w ramach realizacji tematu projektu WIE obejrzeli spektakl Kilka obcych słów po polsku w produkcji Teatru Żydowskiego. Reżyser Anna Smolar zaprezentowała spektakl o Marcu 68 zupełnie z innej perspektywy, niż realizowano to dotychczas. Urodzona i wychowana w Paryżu córka marcowych emigrantów – pokazała przedstawienie, które w centrum uwagi stawia pokolenie dzieci tych, dla których Marzec jest wspólnym doświadczeniem. Historie żydowskich rodzin w wyraźny sposób przypominały rekwizyty z narracyjnej wystawy.
       Tekst autorstwa Michała Buszewicza opierał się na relacjach starszego pokolenia, dla którego ojczyzną była Polska. Pokazał złożoność, która kryje się za doświadczeniem emigracji i za kwestią przynależności, zakorzenienia i patriotyzmu. Ważnym materiałem do powstania spektaklu były rozmowy przeprowadzone przez Mike Urbaniak w Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Europie.
       Przedstawienie teatralne było bardzo przejrzyste w swojej wymowie, a uczniowie sami potrafili odpowiedzieć na podstawowe pytania : Kim są dzieci emigrantów marcowych? Jak wyglądało ich dzieciństwo, jak kształtowała się ich tożsamość narodowa, kulturowa i religijna?


  TAJEMNICA SPINÓW JĄDROWYCH
       Tajemnice spinów jądrowych, były kolejnym wykładem z cyklu „ciekawa chemia”, w którym uczestniczyli uczniowie klas pierwszych 11 kwietnia.
       Dr Piotr Garbacz wyjaśnił uczniom czym zajmuje się spektroskopia MRI i jakie pozwala uzyskać informacje o cząsteczkach. Obejrzeli zdjęcia na których przedstawiony był spektroskop NMR , magnes nadprzewodzący oraz elektromagnes i dowiedzieli się jakie muszą być zapewnione warunki do ich prawidłowego działania.
       Zastosowania tej metody są bardzo liczne jak np.; identyfikacja jąder atomów, określanie wiązań między atomami, pomiar odległości między atomami, rozróżnianie enancjomerów, pomiar współczynnika dyfuzji czy obrazowanie podczas diagnostyki lekarskiej . Przyszłością jest jej zastosowanie w informatyce kwantowej.


  KATYŃ – PRAWDA I PAMIĘĆ
       Dnia 05 kwietnia w Muzeum Katyńskim odbyło się uroczyste spotkanie wszystkich Laureatów XVIII edycji Konkursu Katyń: Prawda i Pamięć- zorganizowanego pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Mokotów, Mazowieckiego Kuratora Oświaty i NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty. Celem konkursu było upowszechnienie znajomości historii najnowszej wśród młodzieży, wychowanie patriotyczne w oparciu o przekaz pokoleniowy, budzenie szacunku dla postawy Polaków w czasie II wojny światowej.
       Przewodniczący Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ Solidarność Pan Andrzej Kropiwnicki i Mazowiecki Wicekurator Oświaty Pan Andrzej Sosnowski uświetnili swoją obecnością spotkanie.
       Uczeń IV Tb Mateusz Machnik jako Laureat Konkursu otrzymał w nagrodę - wyjazd na Ukrainę - XVII Pielgrzymkę na Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie – Bykowni . Uczniowi będzie towarzyszyć Joanna Muranty, która sprawowała opiekę merytoryczną w aspekcie historycznym Fundatorem nagrody jest Burmistrz Dzielnicy Mokotów Pan Bogdan Olesiński.
       Dnia 15 marca w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Odyńca 57 odbyło się dzielnicowe podsumowanie Konkursu Historycznego. Nasi uczniowie i nauczyciele po raz kolejny odnieśli sukces i zostali nagrodzeni. Dyplomy i nagrody książkowe wręczył Pan Krzysztof Skolimowski z- ca Burmistrza Dzielnicy Mokotów.
  Nagroda I Stopnia – Mateusz Machnik
  Nagroda II Stopnia – Julia Kowalska
  Nagroda III Stopnia – Katarzyna Kostera
  Uczennice zostały przygotowane przez nauczycieli: Małgorzatę Kur i Grażynę Chrostowską – Juszczyk.
  GRATULUJEMY !


  FINALIŚCI V OLIMPIADY ODZIEŻOWEJ
       22 marca 2018 r. na Politechnice Łódzkiej odbył się III etap V Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy i Umiejętności z Zakresu Projektowania i Wytwarzania Odzieży.
  Z naszej Szkoły do Zawodów Centralnych przystąpiło 7 osób:
  • Wiktoria Całuch - 2TPMB
  • Nikola Chmiel - 2TPMB
  • Aleksandra Waśniewska - 2TPMA
  • Wiktoria Burzyńska - 3TA
  • Zuzanna Łatczak - 3TA
  • Aleksandra Mikus - 3TA
  • Kacper Tomaszewski - 3TA.

  Wszyscy uzyskali tytuł: FINALISTY OLIMPIADY.
  Nagrodą za poniesiony wysiłek w zdobywaniu wiedzy i umiejętności zawodowych jest zwolnienie z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie technik przemysłu mody i technik technologii odzieży oraz podwyższenie ocen rocznych z teoretycznych przedmiotów zawodowych.
  Uczniów do Olimpiady przygotowała pani Iwona Włoskowicz.
  GRATULUJEMY!


  SZKOCJA, WALIA - KULTURA I SZTUKA
       W marcu, w dniach 6- 21 III nauczycielki języka angielskiego Monika Wasilewicz i Elżbieta Hoć wraz z klasą 1 TD pracowały nad projektem "Szkocja, Walia- kultura i sztuka, sławni ludzie, interesujące miejsca". Celem projektu było zaznajomienie uczniów klasy pierwszej technikum fryzjerskiego z historią tychże krajów i przybliżenie im wiedzy na temat Szkocji i Walii. Efektem pracy nad projektem było przygotowanie plakatów z prezentacją wybranej przez uczniów tematyki i wystawa w korytarzu na 1szym piętrze szkoły. Powstała również prezentacja multimedialna podsumowująca pracę nad projektem.


  W POLIN
       Dnia 26 marca uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia poznali ciekawą ekspozycję w Muzeum Historii Żydów Polskich. Zwiedzający udali się w podróż przez 1000 lat historii Żydów polskich – od średniowiecza do współczesności. Dowiedzieli się, w jaki sposób nasz kraj stał się centrum żydowskiej diaspory i domem największej społeczności żydowskiej na świecie.
       Młodzież zanurzyła się w historii opowiadanej przez zabytkowe przedmioty, instalacje interaktywne, rekonstrukcje i makiety. Zwróciła uwagę na burzliwe wydarzenia sprzed wieków i czas Zagłady aż do współczesności. Ekspozycja umożliwiła zapoznanie się z wszystkimi etapami historii narodu: od legend o przybyciu Żydów na ziemie polskie, przez pierwsze ich osadnictwo i rozwój kultury.
       Największe wrażenie na uczniach wywołał Las Artystyczny, który zaprezentował legendę Po-lin o przybyciu i osiedleniu się Żydów w kraju Mieszka. Legendę, która wyjaśnia nazwę Polski w języku hebrajskim, która była inspiracją dla nazwy muzeum.
       Narracyjny wykład zakończył spacer aleją Ireny Sendlerowej do Pomnika Powstańców Getta, poświęcony powstańcom, którzy bohatersko wystąpili przeciwko likwidacji getta przez hitlerowskie Niemcy.


  W MUZEUM HISTORII POLSKI
       Dnia 21 marca uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia zapoznali się z sytuacją ludności żydowskiej w Polsce. Podczas warsztatów edukacyjnych: Co się działo na Mątowie, analizowali teksty źródłowe, interpretowali informacje i formułowali sądy. Warsztaty pozwoliły uczniom poznanie dokumentów władz okupacyjnych Generalnego Gubernatorstwa regulujących sytuację Żydów.
       Dnia 27 marca młodzież w czasie lekcji muzealnej na temat: Nie tylko Jan Karski dowiedziała się o postawie Polaków wobec ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej. Zapoznała się z rolą i metodami działania Żegoty. Uczniów zainteresowały losy Ireny Sendlerowej, która otrzymała medal Sprawiedliwej wśród Narodów Świata – przyznawany przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. Matka Dzieci Holocaustu przyczyniła się do ocalenia kilkuset żydowskich dzieci w czasie II wojny światowej.
       Zajęcia edukacyjne umożliwiły pozyskanie wiedzy na temat mniejszości narodowych przez pryzmat historii Polski. Uświadomiły znaczenie roli poświęcenia w ratowaniu ludzkiego życia.


  WIELKANOCNY KIERMASZ CHARYTATYWNY
       Jak co roku i na każde święta Szkolny Wolontariat we współpracy z Samorządem zorganizował akcję charytatywną. Tym razem był to kiermasz ozdób wielkanocnych wykonanych własnoręcznie przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Udało nam się zebrać 510 zł, które zakupiliśmy słodycze dla Dzieci z Ogniska Wspierania Rodzin z Mokotowa. Natomiast klasa 3tc wraz z Panią Ewą Mierzą z własnej inicjatywy uszyła wielkanocnego zająca i wypełniła go słodyczami. Wasza pomysłowość i hojność nie zna granic. Dziekujemy wszystkim zaangażowanym w nasz kiermasz. Życzymy Radosnych Świąt Wielkanocnych.


  WIZYTA STUDYJNA W JAMIE MISTRZA FRYZJERSTWA MĘSKIEGO ADAMA SZULCA
       Pierwszy dzień wyjazdu do Poznania czyli 23-03-2018 owocował w nowe doświadczenia. Odwiedziliśmy Pana Adama Szulca w salonie na Poznańskim Osiedlu Stare Zegrze.
       Od wejścia salon fryzjerski męski robi ogromne wrażenie. Wystrój salonu to istne dzieło sztuki, które wypełnia pasja, dobra muzyka i rodzinna atmosfera.
       Dzięki uprzejmości Pana Adama mogliśmy przyglądać się przygotowaniom do pokazu, który odbył się w sobotę na scenie głównej pt. „ROCKA pin-up Adam Szulc i Poznański Klub Stylizacji”
       Tego typu wizyty to nowe doświadczenia dobra zabawa i dawka wiedzy, którą chłonęliśmy wszyscy.
       Pozytywna postawa Pana Adama Szulca jego rodziny i pracowników spowodował że uczniowie popatrzyli w zupełnie nowy sposób na pracę w salonie.


  NA MIĘDZYNARODOWYCH TARGACH FRYZJERSKICH W POZNANIU
       W dniach 24 – 25 marca uczniowie naszej szkoły byli obecni na Targach Fryzjerskich Look 2018. Program wycieczki obejmował: seminaria, prelekcje i pokazy.
       Młodzież zwróciła uwagę na Hyperreal – kolekcję fryzur Montibello wiosna – lato. Doceniła precyzyjne cięcia z intrygującą wizją artystyczną. Z pewnością nie zapomną o pokazie kolekcji Goldwell. Największe wrażenie wywarł pokaz najnowszej kolekcji wyrafinowanych upięć powstałych w oparciu o najpiękniejsze trendy w stylizacji włosów. Znany stylista Moroccanoil Angelo Fraccica wraz z polskim zespołem edukatorów na czele z Rafałem Krajewskim zaprezentowali unikalne połączenie klasyki ze światowymi trendami. Należy wspomnieć, że wyjątkową atrakcją fryzjerską był pokaz francuskiego ambasadora marki : Pascal de los Rios. Artysta zaprezentował najnowsze trendy z Lazurowego Wybrzeża.
       Interesującym punktem programu Targów był pokaz piękna, zdrowia i urody z udziałem osób w wieku senioralnym i młodzieży. Na scenie głównej w roli modelek wystąpili seniorzy wraz z dziećmi. Przy współudziale wybitnych fryzjerów z marki Kaaral – Mistrzów Świata we fryzjerstwie – Martą Robak i Błażejem Adamusem, a także doskonałych wizażystów z Akademii Wizażystyki Maestro – Mistrza Świata Olafa Tabaczyńskiego zaprezentowany został pierwszy raz na Międzynarodowych Targach Poznańskich międzypokoleniowy pokaz piękna i urody.
       Uczniowie mieli okazję poznać drogę do kariery znanych polskich fryzjerów. Wielkim przeżyciem dla uczniów była rozmowa z MISTRZYNIĄ ŚWIATA WE FRYZJERSTWIE JAGODĄ KORZENIEWSKĄ a następnie obserwowanie autorskiego pokazu JGK Hair Academy Leyton House Jagoda Korzeniewska. To rozmowy z Panem Adamem Szulcem inspiracje i motywacja do poszerzania swoich horyzontów a następnie udział w pokazie Adam Szulc Barbershop, Poznań ROCKA pin-up Adam Szulc i Poznański Klub Stylizacji.
       Targi fryzjerskie dostarczyły nie tylko wrażeń zawodowych , ale i inspiracji artystycznych.
  WYNIKI
  VI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KREOWANIA UBIORU
  GALAKTYCZNY BLASK

       Prezentujemy wyniki z naszego VI Ogólnopolskiego Konkursu Kreowania Ubioru, który odbył się w murach naszej szkoły dnia 21 marca tego roku.
  WYRÓŻNIENIA:
  • Politechnika Łódzka. Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów - Patrycja Wdowska (ZS Skórzanych i Odzieżowych, Stylizacji i Usług, Radom)
  • Via Moda:
   • wiktoria Tarnowska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Paula Gościniak (Technikum nr 4, Gdynia)
   • Aleksandra Myrda (ZS Odzieżowych, Poznań)
  • Wyższa Szkoła Artystyczna:
   • Aleksandra Waśniewska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Natalia Stanik (ZS A-EiO, Bytom)
   • Paula Gościniak (Technikum nr 4, Gdynia)
  • Muzeum Pałac w Wilanowie - Aleksandra Myrda (ZS Odzieżowych, Poznań)
  • Łuksja - Aleksandra Waśniewska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
  • 5-10-15:
   • Zuzanna Olszewska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Aleksandra Waśniewska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
  • Garbarnia Nadarzyn
   • Małgorzata Wiaduch (Technikum nr 4, Gdynia)
   • Julia Zarecka (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Aleksandra Waśniewska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Patrycja Wdowska (ZS Skórzanych i Odzieżowych, Stylizacji i Usług, Radom)
  • Contec – Technika Konfekcyjna
   • Natalia Strzelczyk (ZS Odzieżowych, Poznań)
   • Dominika Soszka (ZS O-W, Lublin)
   • Zuzanna Olszewska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
  • Atelier Ewa Godun
   • Natalia Stanik (ZS A-EiO, Bytom)
   • Julia Zarecka (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Aleksandra Mikus (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Zuzanna Olszewska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Wiktoria Tarnowska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Magdalena Bąk (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Aleksandra Waśniewska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Paulina Chiczewska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Aleksandra Ruszczyk (ZS Skórzanych i Odzieżowych, Stylizacji i Usług, Radom)
  • Ewiko Konfekcja Damska - Paulina Chiczewska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
  • Studio Foto Oskar - Karolina Banach (ZS A-EiO, Bytom)
  • Polskie Radio Czwórka Marta Hoppe - Barbara Chamera (ZS A-EiO, Bytom)

  NAGRODY przyznane przez Komisję Konkursową:
  I miejsce - Natalia Stanik (ZS A-EiO, Bytom)
  II miejsce - Aleksandra Waśniewska (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
  III miejsce - Paula Gościniak (Technikum nr 4, Gdynia)

  SPONSORZY:

  WYNIKI X OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU FANTAZJI FRYZJERSKIEJ
  GALAKTYCZNY BLASK

  pod honorowym patronatem:


  Ministra Edukacji Narodowej
  Marszałka Województwa Mazowieckiego

  Marszałek
  Województwa
  Mazowieckiego
  Prezydent
  Miasta Stołecznego Warszawy
  Mazowieckiego Kuratora Oświaty
  Ośrodka Rozwoju Edukacji
  Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli
  Wyższej Szkoły Zawodowej Łódzkiej Korporacji Oświatowej
  Klubu Fryzjerstwa Artystycznego im. Lubowieckiego
  Cechu Fryzjerów w Warszawie


       Prezentujemy wyniki i fotorelację z naszego X Ogólnopolskiego Konkursu Fantazji Fryzjerskiej, który odbył się w murach naszej szkoły dnia 20 marca 2018 roku.
       W konkursie wzięło udział 46 uczestników z 23 szkół z całej Polski.

  WYRÓŻNIENIA:
  • Cech Fryzjerów - Daniel Gabryszewski (ZS nr 2, Rypin)
  • Wyższa Szkoła Zawodowa Łódzkiej Korporacji Oświatowej - Wiktoria Patrońska (ZS Mechanicznych, Rzeszów)
  • Wyższa Szkoła Artystyczna - Weronika Krzyżanowska (Niepubliczne Technikum Usługowe ZDN, Warszawa)
  • Unikat Studio - Jakub Paczkowski (ZS nr 2, Rypin)
  • Salony Fryzur Piotr Knapik
   • Kerim Taganov (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Jakub Murglin (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Paulina Dejek (ZSZ nr 1, Skierniewice)
  • Reg-ster Tomasz Jakubowski - Weronika Krzyżanowska (Niepubliczne Technikum Usługowe ZDN, Warszawa)
  • Akademia Fryzjerska Color Art Desire :
   • Kerim Taganov (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Daniel Gabryszewski (ZS nr 2, Rypin)
   • Sylwia Wronowska (ZSZ nr 2, Ostrołęka)
  • Lions Barber - Jakub Murglin (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
  • Schoolline, Pivot Point :
   • Ewelina Gil (ZSZ nr 1, Skierniewice)
   • Kerim Taganov (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Patryk Taranowski (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Adrian Dziewulski (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Jakub Salkowski (ZSP nr 1, Łowicz)
  • Salon Fryzjerski Małgorzata Kilarska :
   • Natalia Gałczyńska (ZSP nr 2 CKP, Garwolin)
   • Paulina Kulesza (ZS nr 1, Ostrów Mazowiecka)
   • Damian Mil (Technikum nr 30, Warszawa)
   • Katarzyna Niewiarowska (ZSOiZ, Ciechanowiec)
   • Maria Neumann (ZSU, Ostrów Wielkopolski)
  • NAH - Roksana Łuczak (ZSU, Ostrów Wielkopolski)
  • Prosalon, Intensis - Joanna Stempel (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
  • Fale Loki Koki :
   • Daniel Gabryszewski (ZS nr 2, Rypin)
   • Jakub Murglin (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Weronika Krzyżanowska (Niepubliczne Technikum Usługowe ZDN, Warszawa)
  • Beliso, Cece of Sweden:
   • Natalia Gałczyńska (ZSP nr 2 CKP, Garwolin)
   • Weronika Krzyżanowska (Niepubliczne Technikum Usługowe ZDN, Warszawa)
   • Kerim Taganov (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
   • Urszula Sauć (ZSTiO, Białystok)
   • Roksana Łuczak (ZSU, Ostrów Wielkopolski)
   • Ewa Szymańska (ZS nr 21, Warszawa)
  • Medavita, Bea Beleza:
   • Weronika Krzyżanowska (Niepubliczne Technikum Usługowe ZDN, Warszawa)
   • Patrycja Trzaskowska (Technikum nr 2, Otwock)
   • Natalia Głogowska (Salon Fryzjerski AGA, Łowicz)
  • Hurtownia Magnolia - Katarzyna Niewiarowska (ZSOiZ, Ciechanowiec)
  • Steiner - The on board spa - Ewa Szymańska (ZS nr 21, Warszawa)
  • SzukamFryzjera.pl:
   • Natalia Gałczyńska (ZSP nr 2 CKP, Garwolin)
   • Kerim Taganov (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
  • McHair:
   • Natalia Gałczyńska (ZSP nr 2 CKP, Garwolin)
   • Sylwia Wronowska (ZSZ nr 2, Ostrołęka)
   • Weronika Krzyżanowska (Niepubliczne Technikum Usługowe ZDN, Warszawa)
  • Hurtownia Magnolia - Patryk Taranowski (ZSOFiK nr 22, Warszawa)

  NAGRODY przyznane przez Komisję Konkursową:
  I miejsce - Natalia Gałczyńska (ZSP nr 2 CKP, Garwolin)
  II miejsce - Kerim Taganov (ZSOFiK nr 22, Warszawa)
  III miejsce - Katarzyna Niewiarowska (ZSOiZ, Ciechanowiec)


  SPONSORZY:

  X OGÓLNOPOLSKI KONKURS FANTAZJI FRYZJERSKIEJ
  "GALAKTYCZNY BLASK"


       Galaktyka kryje w sobie wiele tajemnic. Kojarzona jest zazwyczaj z czernią, bezmiarem i delikatnym blaskiem gwiazd. Zagłębiając się jednak w głąb odnajdujemy, że skrywa w sobie niesamowite kolory, niespotykane zjawiska i formy. Wybuchy gwiazd, mgławice – to tylko niektóre elementy, które prezentują nam ogrom kreatywności natury, dając tym samym nieograniczoną paletę barw.
       Te nieprawdopodobne zjawiska mogą być inspiracją do tworzenia nowatorskich stylizacji, bezmiaru galaktycznych form fryzur i dodatków.
       Manieryzm – czyli wielkość kolorów, niekonwencjonalność, brak symetrii, to cechy mody lat 80-tych, które w dużej mierze zarówno w ubiorze jak i fryzurze nawiązywały do elementów galaktyki. Neonowe kolory włosów, cekiny, które połyskiwały jak małe gwiazdki, duże ilości sztucznej biżuterii, dominujący, pełen brokatu i blasku makijaż – to cechy, które nawiązują do tematu naszego konkursu. Powróćmy do dawnych lat świetności brokatu, kolorowych farbek, uczesań oderwanych od rzeczywistości i stwórzmy nowoczesne, błyszczące stylizacje niczym „nie z tego świata”.


  KOBIETA W ODCIENIU PATRIOTYZMU
       W dniu 14 marca 2018 odbył się II Ogólnopolski konkurs Mody Fryzjerskiej "Kobieta w odcieniu Patriotyzmu" w Garwolinie. Naszą szkołę reprezentowali: Joanna Stempel, Dominika Strzelczyk, Damian Prus. Przygotowania do konkursu trwały od stycznia. Osiągnięcie w konkursie zajęli Dominika Strzelczyk zajęła 3 miejsce. Oraz wyróżnienie Damian Prus, Joanna Stempel.
  Do konkursu uczniów przygotowali: p. Jolanta Żelechowska przygotowała Joannę Stempel, p. Piotr Olszewski przygotował Dominikę Strzelczyk, a p. Kinga Chmielewska przygotowała Damiana Prus.


  MODELOWANIE KOMPUTEROWE CZĄSTECZEK CHEMICZNYCH I BIOLOGICZNYCH
       Jak wygląda model cząsteczek białek i innych struktur chemicznych mogli zobaczyć uczniowie klas pierwszych podczas wykładów ciekawej chemii na wydziale chemicznym UW.
       14.03.2018 podczas wykładu „Modelowanie komputerowe cząsteczek chemicznych i biologicznych” prof. dr hab. Sławomir Filipek zainteresował uczniów pokazując jak przejść od wzorów sumarycznych przez pełne wzory strukturalne do modeli komputerowych cząsteczek.
       Uczniowie mogli zapoznać się ze strukturą chemiczną różnych neuroprzekaźników, dowiedzieć jak działają i jaką rolę odgrywają enzymy i receptory w synapsach.
       Uczniowie uświadomili sobie jak cienka jest granica między trucizną a lekiem oraz za jakie uczucia odpowiedzialne są poszczególne neuroprzekaźniki.


  MAŁA PĘTELKA 2018
       W dniu 8 marca 2018r. odbyła się XXIV edycja ogólnopolskiego konkursu „Mała Pętelka" dla Młodych Krawców i Projektantów im. Małgorzaty Zaręby w Poznaniu. Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Waśniewska, Adrian Dominiak, Wiktoria Burzyńska, Julia Zarecka Weronika Szleszyńska.
       Przygotowania do konkursu trwały od stycznia. Informacja o zakwalifikowaniu się do konkursu stała się podłożem ciężkiej i niezwykle kreatywnej pracy nad kolekcjami. Nie było lekko, ale twórczo. Pomimo różnych koncepcji i spojrzenia na jeden z dwu tematów: „Feeria barw-inspiracje malarstwem" i „Na czasie, po czasie, do czasu - zegarowe dylematy." naszym młodym „projektantom” udało się zdążyć ze wszystkim na czas.
       Dało się zauważyć, że stres wynikający z oczekiwania na finał był ogromny, ale świadczył jedynie o zaangażowaniu i stanowił dowód wielkiego profesjonalizmu.

  W kategorii Użytkowej: „Feeria barw-inspiracje malarstwem"
  I miejsce zajęła Aleksandra Waśniewska
  II miejsce zajęła Julia Zarecka
  Wyróżnienie otrzymała Wiktoria Burzyńska

  W kategorii Awangarda: „Na czasie, po czasie, do czasu - zegarowe dylematy."
  II miejsce zajął Adrian Dominiak

  Uczucie spełnienia w oczach naszych podopiecznych było bezcenne. Wszyscy jesteśmy z nich bardzo dumni. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!


  WYCIECZKA PO TEATRZE WIELKIM - OPERZE NARODOWEJ W WARSZAWIE
       6 marca 2018r Klasa 2TPMA i 2 TPMB (pod opieka wychowawcy p. E Hoć , p. Jolanty Wąsowskiej-Szafraniak oraz p. Zuzanny Domańskiej) zwiedziły kulisy Teatru Wielkiego. Wycieczka była nie lada atrakcją, ponieważ wielu warszawiaków nigdy nie było w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Budynek pozostaje dla nich niedostępny z różnych powodów.
       Zwiedzanie kulis Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie to możliwość, by zobaczyć “od kuchni” najważniejszy punkt kulturalny w Polsce. To okazja by stanąć na jednej z największych scen operowych świata, zobaczyć jej techniczne możliwości, zajrzeć do malarni, modelatorni, pracowni szewskiej czy pracowni krawieckiej, sprawdzić, jak głęboki jest kanał orkiestry, zgubić się w ogromnych magazynach kostiumów, a przy odrobinie szczęścia przez uchylone drzwi podsłuchać artystów podczas próby. To okazja, by niezwykły świat opery obejrzeć od środka.
       Na wyższych pietrach teatru, gdzie dostaliśmy się windą towarową, znajdują się: malarnia, szereg pracowni, sale konstruktorskie, magazyny, sale do ćwiczeń.
       Podczas zwiedzania odwiedziliśmy następujące miejsca: Foyer, kulisy sceny, Scenę, magazyny scenografii, Malarnię, Salę Montażową, Stolarnię, Ślusarnię, Pracownię Artystyczną Modelarstwa i Rzeźby, korytarze Polskiego Baletu Narodowego, Magazyn Kostiumów, Pracownię Obuwniczą, Pracownię Krawiecką Męską oraz widownię Sali Moniuszki.
       Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak wyglada praca w Pracowni Krawieckiej Męskiej i możliwośc porozmawiać z osobami, które tam pracują.


  START UP JUMP!
       Uczniowie TOiF im. Marii Bratkowskiej z oddziału 3TC realizują projekt START-UP JUMP - warszawski program rozwoju przedsiębiorczości "Młodzieżowy semestr biznesowy", organizowany przez Biuro Rozwoju Gospodarczego i Biuro Edukacji Urzędu m. st. Warszawy. Pierwsza wizyta studyjna odbyła się 01.03.2018r na Stadionie Narodowym pt: "Pierwszy krok do biznesu". Młodzież uczestniczyła w zajęciach warsztatowych prowadzonych przez edukatora z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.


  WALENTYNKOWA AKCJA CHARYTATYWNA
       Kolejna już tym razem walentynkowa akcja charytatywna połączona z koncertem piosenek o miłości zakończyła się sukcesem. Dzięki Waszej hojności udało się uzbierać trzy pokaźne kartony produktów z długim terminem przydatności. Tym razem pomogliśmy Hospicjum św. Krzysztofa z ul.Magazynowej z Mokotowa. Dziękujemy bardzo.


  LEKCJA PATRIOTYZMU – LEKCJA HISTORII W SEJMIE RP
       Dnia 5 marca uczniowie Technikum Odzieżowego i Fryzjerskiego wzięli udział w konferencji historycznej: Katyń – 5 Marca - Dzień Pamięci zorganizowanej przez Warszawską Solidarność Oświatową i Fundację Golgota Wschodu dla uczniów szkół warszawskich w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Celem konferencji było zainspirowanie młodzieży do poznania i poszerzenia wiedzy z najnowszej historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem faktów i wydarzeń długo w naszych dziejach przemilczanych. Młodzież utwierdziła się w przekonaniu, że Zbrodnia Katyńska miała pozostać mroczną tajemnicą, o której prawda nie mogła nigdy być ujawniona. Zrozumiała, że Katyń na wiele lat stał się symbolem wszystkich nieznanych miejsc śmierci skrywających tysiące wymordowanych Polaków, a katyńskie kłamstwo stało się mitem założycielskim władzy komunistycznej w Polsce, całkowicie zależnej od sowieckiej Rosji.
       Uczniowie wzbogacili swoją wiedzę na temat funkcjonowania państw totalitarnych. Konferencja historyczna okazała się interesującą lekcją patriotyzmu.


  XXIX MIĘDZYNARODOWY SALON EDUKACYJNY
       Po raz kolejny nasza szkoła była obecna podczas XXIX Salonu Edukacyjnego Perspektywy 2018 w Pałacu Kultury i Nauki. Można nas było znaleźc na stoisku nr 93. Czekaliśmy na wszystkich ciekawych tego, jak wygląda nauka w zawodach technik przemysłu mody, technik usług fryzjerskich oraz fryzjer.
       Wszyscy wiemy, że wybór szkoły średniej jest bardzo ważny dla każdego młodego człowieka, bo to ma ogromne znaczenie w dalszej karierze zawodowej i odnoszeniu sukcesów zawodowych. A tych, którzy jeszcze nie są przekonani do tego, że chcą z nami spędzić kolejne lata swojej edukacji zapraszamy na dzień otwarty dla gimnazjalistów - 21 marca 2018 r. o godzinie 17 w gmachu naszej szkoły.  JAK ZMNIEJSZYĆ ILOŚĆ DWUTLENKU WĘGLA W ATMOSFERZE?
       Jak zmniejszyć ilość dwutlenku węgla w atmosferze i wykorzystać go do produkcji paliw dowiedzieli się uczniowie 28 lutego 2018 uczestnicząc w wykładzie ciekawej chemii dla szkół ponadgimnazjalnych. Wykład zatytułowany „Nanostrukturalne układy katalityczne do konwersji CO2: generowanie prostych paliw i związków chemicznych” wygłosił prof. dr hab. Paweł Kulesza oraz dr hab. Iwona Rutkowska.
  W pierwszej części wykładu dr Rutkowska w ciekawy sposób przedstawiła informacje o cyklu przemian CO2, omówiła efekt cieplarniany oraz przekonała o konieczności redukcji CO2 w atmosferze.
  W drugiej części prof. Paweł Kulesza przedstawił zagadnienia związane z metodami przemiany CO2 w alternatywne paliwa.
  Wykład był bogato ilustrowany co pozwoliło uczniom łatwiej zrozumieć trudne zagadnienia związane z katalizą niskotemperaturową.


  II MAZOWIECKI KONKURS FRYZJERSKI - GRECKA BOGINI
       Dnia 15 lutego 2018r odbył się II Mazowiecki Konkurs Fryzjerski pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty zorganizowanego przez Zespole Szkół nr 34 im. Mieszka I w Warszawie, pod tytułem Grecka bogini, gdzie naszą szkołę godnie reprezentował uczeń klasy I TE Kerim Taganov, który za wykonaną stylizację otrzymał wyróżnienie od członków jury. Do konkursu uczeń przygotowywała się pod opieką p. Kingi Chmielewskiej która odpowiedzialna była również za organizację i wyjazd na konkurs. Serdeczne podziękowania dla modelki Karoliny Kopani oraz Klaudii Nowek za pomoc w wykonaniu makijażu.


  WARSZAWSKIE INICJATYWY EDUKACYJNE - REKRUTACJA
  Rozpoczynamy rekrutację uczniów do dwóch projektów w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. Zapraszamy!

  Holokaust - tragedia, która uczy humanitaryzmu.

  W co się ubierać XXI wieku?  WOLONTARIUSZE W SEJMIE RP
       Mamy tę moc! Młodzież że szkolnego wolontariatu z klas 1tc,2tc i 3td wraz z opiekunkami gosciła dzisiaj w Sejmie RP na zaproszenie Fundacji Świat na Tak. W Sali Kolumnowej miała miejsce gala w czasie której wszyscy wolontariusze pomagający w Balu Integracyjnym otrzymali pamiątkowe dyplomy i podziękowania za pomoc.


  SUKCES KAZIMIERZOWSKIEJ
       Dnia 08 lutego uczennica naszej Szkoły Ewelina Stec z oddziału 3Tc zajęła I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Mistrzowie Czytania 2018. Konkurs odbył się w XLII Liceum im. Marii Konopnickiej, a jego ideą było promowanie i wspieranie czytelnictwa.
       Honorowy Patronat nad I edycją Konkursu objęli: Mazowiecki Kurator Ośwaty i Uniwersytet Jagielloński. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja powołana przez organizatora. Skład Jury: profesor Krzysztof Biedrzycki – Uniwersytet Jagielloński, p. Małgorzata Karolina Piekarska – pisarka, p. Hanna Łukowska.

  I miejsce : Zespół Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22
  II miejsce ex aequo : XXVIII Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego
                                XLII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej
  III miejsce: X Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi

  Ewelino, Gratulujemy !


  KONKURS PIOSENKI I KONCERT CHARYTATYWNY
       Śpiewać każdy może u nas zawsze lepiej a nigdy gorzej, dnia 8 lutego przy ul. Wiśniowej w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych odbył się konkurs piosenki połączony z Koncertem charytatywnym na rzecz Hospicjum Onkologicznego z Ursynowa. Reprezentowały naszą Szkołę Pani Paulina Wawrzyn oraz Małgorzata Łuczak z klasy 2TC. Dzieląc się swoim talentem wzbogacając odczucia estetyczne zajęły II i III miejsce. Dobro należy mnożyć i dzielić a zaowocuje w późniejszym czasie.


  MOC DZIAŁANIA
       Nasza uczennica Małgosia Łuczak z klady 2tc jako prężnie działająca wolontariuszka była zgłoszona do konkursu Moc działania Fundacji PRAMIERICA.Jej zaangażowanie i otwarte serce zostały zauważone co widać na załączonym zdjęciu- dyplom uznania i list jako podziękowanie. Gosiu, oby tak dalej!


  CZY SOBOTA CZY NIEDZIELA WOLONTARIAT SIĘ UDZIELA
       Bez względu na dzień tygodnia szkolny Wolontariat rusza z pomocą. Tym razem we współpracy z Fundacją Świat na Tak odpowiedzieliśmy na apel i pomogliśmy w Balu Integracyjnym. który odbył się 3 lutego w ARENIE Ursynów. Tematem przewodnim była Kraina lodu. Był to bal integracyjny więc dla osób w wieku od 10 do 40 lat z różnym stopniem niepełnosprawności, a nasze uczennice pod opieką Pani Pauliny Wawrzyn, Agnieszki Olszewskiej i Irminy Król z klasy 1tc i 3td poświęciły swój czas zaplatając warkoczyki, kręcąc loki i i karbując włosy wszystkim, którzy tylko chcieli.


  DZISIAJ W BETLEJEM
       Jak co roku przed Bożym Narodzeniem młodzież pod "batutą" Pani Pauliny Wawrzyn i opieką Pani Irminy Sokołowskiej i Pani Ewy Mierzwy przygotowała rozśpiewane Jasełka przeplatane tekstem autorstwa Pani Agnieszki Olszewskiej. W świąteczny klimat wprowadziły nas śpiewane przez chór, solo czy w duetach kolędy i pastorałki. Niesamowity jest fakt jak bardzo młodzież chce się angażować i uczestniczyć w tego typu przedsięwzięciach. Na koniec tej duchowej uczty Pani Dyrektor Magdalena Jarosińska złożyła wszystkim życzenia łamiąc się opłatkiem. Pani Iwonie Włoskowicz dziękujemy za zrobienie klimatycznej dekoracji.


  POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ
       W odpowiedzi na coroczną ogólnopolską akcję "Pomóż dzieciom przetrwać zimę" Uczniowie naszej Szkoły pokazali jak gorące mają serca. W okresie przedświątecznym młodzież pod koordynacją Pani Ewy Mierzwy i i Pani Pauliny Wawrzyn zbierano dla dzieci to czego najbardziej im potrzeba, czego potrzeba dzieciom i ich rodzinom. Młodzież i Nauczyciele przynosili słodycze, przybory szkolne, ale również środki czystości. Możemy z dumą powiedzieć, że udało się nam zebrać ponad 100 kg darów. Hojność i otwartość na potrzeby innych naszej Młodzieży jest wielka. Dziękujemy i już czekamy na kolejną edycję w 2018 roku.
  Dziękujemy również Pani Małgorzacie Kopczyńskiej w transporcie darów do sztabu na Mokotowie.


  GALA FINAŁOWA PROJEKTÓW SPOŁECZNYCH
        19 grudnia odbyła Gala Finałowa Projektów Społecznych, zostały podsumowane wszystkie projekty zrealizowane w tym roku. Z Naszej Szkoły zrealizowano 3 projekty:
 • Dzień Dzieciaka- klasa 3 ZA
 • Andrzejkowo- Mikołajkowo ITE
 • Zszyte Serca 3TA
  Wszyscy uczniowie dostali certyfikaty i podziękowania za udział. Kordynatorami projektów były: p. Agnieszka Olszewska, p. Małgorzata Kur i p.Irmina Sokołowska.


 • VI OGÓLNOPOLSKI KONKURS KREOWANIA UBIORU - WYNIKI I ETAPU
       Człowiek współczesny szuka inspiracji we Wszechświecie, marzy o podróżach do odległych Galaktyk. Gwiazdy błyszczące na niebie rozbudzają jego wyobraźnię. Już od najdawniejszych czasów ludzi fascynowało Światło płynące do nas z Kosmosu. Zapraszamy uczniów szkół odzieżowych do zagłębienia się w otchłanie galaktyki i zaprojektowania ubiorów przyszłości. Stwórzcie niepowtarzalne kreacje, wykorzystując niekonwencjonalne materiały i nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne. Poruszcie swoją wyobraźnię i marzenia o kosmicznych podróżach… Więcej szczegółów...


  MIKOŁAJKI W OŚRODKU MŁODZIEŻOWYM
       Uczniowie klasy ITe z pomocą Małgosi Łuczak z 2TC zorganizowali Mikołajki dla dzieci z Ośrodka Młodzieżowego na Mokotowie.
  W ramach Projektu Społecznego dofinansowanego przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży kupili prezenty dla dzieci i zorganizawali poczęstunek. Nie obyło się bez atrakcji: fotobudki (przy pomocy p. Renaty Mazur), warsztatów z przygotowania ozdób świątecznych (przy pomocy p. Elżbiety Hoć) oraz naszych utalentowanych uczniów, którzy zajmowali się włosami dzieci oraz oprawą artystyczną.
  Po części artystycznej zaprosiliśmy wszystkich na smaczna przekąskę, przygotowana przez klase 1 te, panią Sokołowską, panią Hoć i p. Mazur.Na koniec naszego spotkania zaaranżowane zostało spotkanie z Mikolajami. W tę rolę doskonale wcieliły się Dorota Wojciechowska i Nikola Toryfer. Zmęczeni lecz szczęśliwi późnym wieczorem wróciliśmy do domów, by następnego dnia znów byc w szkole 8.00.
  Kordynatorem projektu była p. Irmina Sokołowska, a szczególne podziękowania należą się tym najbardziej zaangażowanm uczniom: Burczyk Julii, Cackowskiej Aleksandrze, Cackowskiej Alicji, Cieślak Zosi, Fryczyńskiej Monice, Grabowieckiemu Adamowi, Korolczuk Basi, Kopani Karolinie, Kurant Klaudii, Mandesowi Filipowi, Fabek Paulinie, Krawczyk Dagmarze, Nowek Klaudii, Poniatowskiej Wiktorii, Prusowi Damianowi, Toryfter Nikoli, Wojciechowskiej Dorocie, Wolf Łukaszowi.

  Relacja na stronie Centrum Wspierania Rodzin


  TYDZIEŃ UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH - RELACJA
  Ten grudniowy tydzień w naszej szkole był pełen wydarzeń!
       Wykłady, szkolenia, prezentacje, warsztaty, wystawy, wycieczki pozwoliły uczniom poszerzyć wiadomości z zakresu nauczanych zawodów. Równocześnie uczestnicząc w konkursach, sprawdzianach umiejętności zawodowych i pokazach, młodzież mogła pochwalić się wcześniej zdobyta wiedzą.
       Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała i obejrzała prezentację absolwentek Wyższej Szkoły Artystycznej, które opowiadając o odbytych w tej szkole studiach zachęcały uczniów do zajęcia się charakteryzacją, modnym i ciekawym kierunkiem.
  Szkolenie firmy CONTECT przybliżyło uczniom działanie skanera 3D - narzędzia do mierzenia sylwetki ludzkiej, który pozwala utworzyć „awatara”. Skaner 3D ma coraz większe zastosowanie w przemyśle odzieżowym i sprzedaży odzieży na miarę. Korzystając z prezentacji skanera 3D uczniowie mogli wykonać swoje pomiary i utworzyć własne awatary.
       Bardzo ciekawe okazały się warsztaty terami. Terami to japońskie ozdobne kule, w przeszłości tworzone jako zabawki. Uczniowie pod kierunkiem pani Moniki Sternik, za pomocą nici i kul styropianowych próbowali wykonać niepowtarzalne ozdoby choinkowe.
       W tym samym czasie uczniowie klasy 3TA uczestniczyli w prezentacji przedstawiciela Fabryki Nici „ARIADNA”, który opowiadał o produkowanych przez fabrykę wyrobach, a przede wszystkim niciach do szycia wszelkiego rodzaju odzieży i bielizny oraz haftu maszynowego.
       Zawiłości założenia własnej firmy tłumaczyli młodzieży przedstawiciele banku BGŻ BNB PARIBAS.
       Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się wykłady z historii mody: p. Moniki Janisz z Muzeum Narodowego zatytułowany Haftowane i koronkowe ozdoby ubiorów w XVII wieku i p. Olgi Skoczylas z Muzeum w Wilanowie - Ambasadorki mody – lalki Pandory.
       Wielu wrażeń i informacji dostarczyły uczniom technikum fryzjerskiego wyjścia do Studia Sztuki oraz do Chantal – polskiej firmy produkującej kosmetyki do pielęgnacji, koloryzacji i stylizacji włosów.
       Wycieczka do Studia Sztuki- szkoły charakteryzacji, wizażu, stylizacji i projektowania, założonej w 1992 roku w Warszawie, pierwszej niepublicznej szkoły artystyczna w Polsce, miała pokazać uczniom, że charakteryzacja i wizaż to dziedziny pokrewne fryzjerstwu. Młodzież mogła obejrzeć fantastyczne prace wykonane przez słuchaczy szkoły, dowiedzieć się o podstawowych tajnikach charakteryzacji i zapoznać się z całą ofertą edukacyjną Studia Sztuki. Dyrektor placówki pani Danuta Konarzewska zaprosiła uczniów na coroczny pokaz prac dyplomowych, który odbywa się w czerwcu.
       W fabryce farb do włosów Chantal uczniowie klasy 2 TC i 4TF zwiedzili laboratorium, gdzie powstaje większość innowacyjnych receptur oraz sprawowana jest kontrola na jakością produktów trafiających do klientów. Sztandarową ofertą produktową firmy są profesjonalne kosmetyki skierowane do salonów fryzjerskich pod marką PROSALON. Młodzież uczestniczyła także w szkoleniu technik koloryzacji włosów.
       Dla uczniów naszej szkoły oraz zaproszonych z innych szkół w Warszawie przygotowano międzyszkolne konkursy językowe: wiedzy o Irlandii, w którym wzięło udział 15 uczniów, a każdy uczestnik przedstawiał przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną w języku angielskim oraz „English for hairdressers”- w którym uczestnicy musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością terminologii fryzjerskiej, także w języku angielskim.
       Natomiast uczniowie zakwalifikowani do II etapu konkursu Terminologii Odzieżowej i Fryzjerskiej z języka niemieckiego mieli za zadanie rozwiązać krzyżówkę i uzupełnić zdania słownictwem branżowym, oczywiście w języku niemieckim.
       Ogromne zainteresowanie i dużo emocji wzbudził III wewnątrzszkolny konkurs fryzjerski: Z falami za Pan Brat pt. „Galactic hair”, którego celem było doskonalenie manualnych umiejętności zawodowych, rozwijanie wyobraźni i poczucia estetyki, a także promocja młodych talentów. Do konkursu zgłosiło się 13 uczestników. Oceny dokonywała komisja konkursowa złożona z nauczycieli przedmiotów zawodowych fryzjerskich i odzieżowych.

       Laureatami w poszczególnych konkursach zostali:
  • Wiedzy o Irlandii
   I miejsce - ADAM BROL z Zespołu Szkół nr36 im. Marcina Kasprzaka
   II miejsce –RÓŻA SZUMIGAJ z ZSOFiK nr 22
   III miejsce – KACPER JAGŁOWSKI z ZSOFiK nr 22

   Nagrody ufundowali: Ambasada Irlandii i Rada Rodziców przy ZSOFiK nr 22

  • „English for hairdressers”
   I miejsce: MONIKA PEREIRA-MOJSA z Zespołu Szkół nr 21 w Warszawie
   II miejsce: KLAUDIA BURSA z ZSOFiK nr 22
   III miejsce: ALEKSANDRA LATOSIŃSKA z Zespołu Szkół nr 21 w Warszawie

   Wyróżnienia:
   ZUZANNA ŻELAZKO (Zespół Szkół nr 27 w Warszawie)
   WERONIKA WASZKIEWICZ (Zespół Szkół nr 1 w Mińsku Mazowieckim)
   MONIKA PEREIRA-MOISA (Zespół Szkół nr 21 w Warszawie)
   KAMIL MARJAŃSKI (Niepubliczne Szkoły Zawodowe w Warszawie)
   WERONIKA KRZYŻANOWSKA (Niepubliczne Szkoły Zawodowe w Warszawie)
   KLAUDIA BURSA (Zespół Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 w Warszawie)
   Nagrody ufundowali: PEARSON LONGMAN i Rada Rodziców przy ZSOFiK nr 22

  • Znajomość terminologii branżowej z języka niemieckiego W klasach o profilu odzieżowym:
   I miejsce – NIKOLA CHMIEL (IITPMB), AGATA SLENK (IITPMB)
   II miejsce- WIKTORIA TARNOWSKA (IITPMA)
   III miejsce- PAULINA STUDNICKA (IITPMB)
   W klasach o profilu fryzjerskim:
   I miejsce – KLAUDIA SKŁODOWSKA (IITC)
   II miejsce- JOANNA KAZIMIERCZAK (IITC), KLAUDIA MATUSZEWSKA (IITC)
   III miejsce- ALEKSANDRA PACYNA (IITC)
  „Z falami za Pan Brat – Galactic Hair”
  I miejsce: PATRYK TARANOWSKI (I TC)
  II miejsce: ADRIAN DZIEWULSKI (III TC)
  III miejsce: ANGELIKA WOŹNIAK (III ZA)
  Uczniowie zakwalifikowani do reprezentowania szkoły w Konkursie Fantazji Fryzjerskiej:
  Technikum fryzjerskie: Tarnowski Patryk I TC, Dziewulski Adrian III TC, Taganov Kerim ITE.
  Zasadnicza Szkoła Zawodowa: Woźniak Angelika III ZA, Murglin Jakub III ZA, Stempel Joanna III ZA.

  Nagrody ufundowała Rada Rodziców przy ZSOFiK nr 22

       Ten tydzień to nie tylko zdobywanie wiedzy. Uczniowie klas trzecich fryzjerskich podczas sprawdzianów zawodowych musieli wykazać się umiejętnością strzyżenia damskiego na modelu, które potem oceniał nauczyciel zawodu. Natomiast uczniowie klas trzecich odzieżowych mieli za zadanie uszycie spódnicy na podstawie wcześniej przygotowanego wykroju.
       Dodatkowo uczniowie klasy 3TA w ramach projektu edukacyjnego przygotowali ciekawą i pomysłową kolekcje strojów zatytułowana „Kolorowo i sportowo”, którą zaprezentowali na pokazie w auli w obecności zgromadzonej młodzieży, gości, nauczycieli i dyrekcji szkoły.
       Swoje umiejętności zawodowe zaprezentowały także słuchaczki szkoły kosmetycznej. W holu pierwszego piętra uczniowie oraz osoby chętne mogły skorzystać z zabiegów pielęgnujących dłonie, wykonania makijażu dziennego lub wieczorowego, skorzystać ze stoiska z mikrokamerą do obserwacji włosów i znamion skóry oraz zabiegu kawitacji jako alternatywy peelingu z nałożeniem maski na twarz.


  MIKOŁAJKOWY MARATON FITNESS
       Na kilka dni przed świętami odbył się na naszej szkole maraton fitness. Młodzież intensywnie ćwiczyła aerobic, zumbę, tabatę oraz stretching. Zajęcia fitness organizowane są systematycznie. Prowadząca zajęcia pani Monika Kruszewska, zaprasza do udziału w nich wszystkich uczniów, którzy chcą wzmocnić swoje ciało, poprawić wytrzymałość i koordynację, poćwiczyć przy fajnej muzyce oraz dowiedzieć się jak prawidłowo i zdrowo się odżywiać.


  PODARUJ UŚMIECH NA ŚWIĘTA
       Dobro, które się dzieli mnoży się i do nas wraca. Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, które sprzyjają okazywaniu dobroci względem potrzebujących. W naszej szkole dobrych Wolontariuszy nie brakuje a przykładem jest dzisiejsza akcja w Mokotowskim Hospicjum Św. Krzyża przy ul. Magazynowej. Wolontariusze z klas: 1TD, 1TC, 2TD, 3TC, 3TD, i 4TE pod opieką Pani Ewy Mierzwy i Pani Pauliny Wawrzyn przygotowywali dzisiaj salę w noclegowni dla osób którzy nie mają swoich domów, salę, w której ma odbyć się wigilia. Młodzież własnoręcznie wykonała dekoracje, wcześniej uczennica pomalowała i ozdobiła szklane świeczniki. To wszystko było po to aby komuś sprawić radość, aby inni mimo trudnej sytuacji poczuli magię Świąt Bożego Narodzenia. Pamiętajmy, że Dobro nic kosztuje a prawdziwie widzi się sercem. A dodam, że nie jest to jedyna charytatywna akcja przed Bożym Narodzeniem.


  ANDRZEJKI Z WOLONTARIUSZAMI PCK
       W tym roku Ogniskowe Andrzejki obchodziliśmy trochę wcześniej, bo 28 listopada. Mieliśmy również gości – młodych wolontariuszy z grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych Polskiego Czerwonego Krzyża z Warszawy.

       Chłopcy przygotowali dla nas kilka Andrzejkowych wróżb. Dzieci i młodzież mogli między innymi sprawdzić , jak będzie miał na imię ich przyszły chłopak, albo jak będzie miała na imię przyszła dziewczyna.
       Później wychowankowie zostali podzieleni na trzy drużyny i zagraliśmy w kalambury. Ale nie takie zwykłe kalambury, a jesienno-andrzejkowe. Hasła jakie zostały przygotowane przez wolontariuszy były związane z magią, wróżbami, jesienią. W magiczny sposób wszystkie drużyny zdobyły maksymalną ilość punktów, co spowodowało, że każdy zasłużył na słodką nagrodę.
       A nagrody, czyli słodycze zapakowane w przepiękną papierową dynię, przygotowali dla nas uczniowie z Zespołu Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22. Dziękujemy! :)
  Treść artykułu tutaj


  LITERACKIE REFLEKSJE: SPACER BRZEGIEM WISŁY
       Dnia 10 grudnia zakończył się wewnątrzszkolny konkurs literacki: Spacer brzegiem Wisły. Konkurs związany był z podjętą przez Sejm uchwałą w sprawie ustanowienia roku 2017- Rokiem Wisły. Zadaniem uczestników było napisanie opowiadania tematycznie związanego z rzeką Wisłą. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję do stworzenia ciekawych, literackich refleksji. Wszystkie prace zachwyciły organizatorów i trudno było wyłonić zwycięzców. Komisja postanowiła nagrodzić teksty oznaczających się interesującą konwencją i niebanalną narracją.
  Zwycięzcami konkursu zostali:
  I miejsce: Agata Telesińska – oddział III TD
  II miejsce: Patrycja Machaj - oddział I BSA
  III miejsce: Wiktor Zaprzalski - oddział I TC
  Wyróżnienia zdobyły:
  Natalia Baran – oddział III TA
  Nikola Chmiel- oddział II TPMB


  WPŁYW CYBERPRZESTRZENI NA ŻYCIE CZŁOWIEKA
       Uczniowie oddziału 3Te na zajęciach z wychowawcą i lekcjach bibliotecznych prowadzonych przez p. Zuzannę Domańską i p. Anna Rychlicką zrealizowali interdyscyplinarny projekt edukacyjny na temat: Wpływ cyberprzestrzeni na życie człowieka. Praca metodą projektu trwała od października do listopada.
       Celem głównym projektu edukacyjnego było poznanie zagrożeń wynikających z nieracjonalnego korzystania z Internetu. Uczniowie zdobyli wiedzę dotyczącą uzależnień związanych z wirtualnym światem. Zapoznali się z ustawą o prawie autorskim, typami licencji i publikowaniem materiałów, które naruszają dobre imię drugiej osoby czy instytucji. Uświadomili sobie potrzebę ochrony swojej prywatności. W trakcie realizacji tematu młodzież poznała znaczenie podstawowych pojęć związanych z negatywnym wpływem cyberprzestrzeni: fonoholizm, nomofobia i cyberprzemoc. Zrozumienie nowych pojęć ułatwiło wykorzystanie różnorodnych metod: drama, heureza, metaplan i praca w grupie.
       Zwieńczeniem działań było zredagowanie ulotki z informacjami na temat: Wpływu cyberprzestrzeni na życie człowieka, które zostaną rozdane uczniom z różnych oddziałów podczas zajęć z wychowawcą i rodzicom w czasie zebrania.
       Przedsięwzięcia zrealizowanego projektu edukacyjnego wpisują się w założenia programu wychowawczo- profilaktycznego i podstawy programowej. Realizują jeden z głównych kierunków polityki oświatowej: Bezpieczeństwo w Internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych.


  STUDIO SZTUKI
       W dniu 04 grudnia klasy 3 TC i 4 TE wraz z p. E. Mierzwą i p. P. Wawrzyn uczestniczyły w wyjściu do „Studia Sztuki”- szkoły charakteryzacji, wizażu, stylizacji i projektowania. Celem spotkania z wykładowcami było przybliżenie informacji o dziedzinach pokrewnych z fryzjerstwem czyli charakteryzacją i wizażem.
       Studio Sztuki to założona w 1992 roku w Warszawie, niepubliczna szkoła artystyczna w Polsce, która w tym roku obchodzi dwudziestopięciolecie nieprzerwanej działalności i jako pierwsza została wpisana do rejestru szkół niepublicznych jako policealna szkoła artystyczna. W czasie naszej wizyty mogliśmy bliżej poznać zawód charakteryzatora i wizażysty, dokładnie obejrzeć prace, które zostały wykonane przez słuchaczy szkoły i zapoznać się z całą ofertą edukacyjną Studia Sztuki.
       Pani dyrektor placówki – Danuta Konarzewska opowiedziała nam historię szkoły oraz przedstawiała nam profil swoich absolwentów, którzy aktualnie robią karierę w dziedzinach takich jak charakteryzacja teatralna i filmowa, wizaż, efekty specjalne, stylizacja fryzur, perukarstwo, kreacja wizerunku, projektowanie ubioru, modelowanie i krawiectwo, grafika komputerowa i animacja, malarstwo, rzeźba, projektowanie, fotografia. Pani dyrektor przedstawiła nam cała listę produkcji filmowych i teatralnych oraz innych przedsięwzięć medialnych, gdzie obecnie realizują się dawni słuchacze szkoły. Na koniec zastaliśmy zaproszeni na coroczny pokaz prac dyplomowych, który odbywa się w czerwcu. Obejrzeliśmy fantastyczne prace słuchaczy i dowiedzieliśmy się o podstawowych tajnikach charakteryzacji.


  SZLACHETNA PACZKA - LUBIĘ LUDZI
       Lubię Ludzi! Nasza dzielna Wolontariuszka Małgosia Łuczak z klasy 2 TC zaangażowała się w pełni w ogólnopolską akcję - Szlachetna Paczka. Pomagała w organizowaniu paczek, pakowaniu ich i - jak widać - wraz koordynatorami akcji rozwozila do wybranych rodzin. Dzięki takim osobom ktoś ma radosne Święta Bożego Narodzenia. Dziękujemy i zachęcamy innych do działania.


  TYDZIEŃ WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH
       Zespół Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 zaprasza wszystkich uczniów w dniach 4-8 grudnia 2017 r. na organizowany w szkole Tydzień Wiedzy i Umiejętności Zawodowych.
  Wśród wydarzeń:
  • wykłady:
   • z historii ubioru „Moda dziecięca na dworze królewskim w XVII wieku”,
   • "Jak założyć firmę”
   • Spotkanie z projektantką panią Ewą Godun,
  • szkolenia firmowe:
   • „Viamoda”,
   • „CONTECT” – skaner 3D,
   • „Ariadna”,
   • „Tamari”- japoński haft,
  • pokaz kolekcji „Kolorowo i sportowo”,
  • warsztaty charakteryzacji Wyższej Szkoły Artystycznej,
  • wystawy:
   • prac plastycznych „Zawieszeni w kosmosie”
   • nagrodzona kolekcja fantomów i manekinów,
  • konkursy:
   • drugi etap „Z falami za Pan Brat - Galactic Hair”
   • „English for Hairdressers”
  • konkursy językowe:
   • „Wiedzy o Irlandii”
   • „Znajomości terminologii branżowej z języka niemieckiego”.
  Obok powyższych wydarzeń odbędą się także sprawdziany umiejętności zawodowych uczniów Technikum Odzieżowego i Fryzjerskiego oraz Branżowej Szkoły I stopnia.


  TYDZIEŃ WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH w SP 50
       Szkoła Policealna nr 50 dla Dorosłych w Warszawie zaprasza na pokazy umiejętności zawodowych kosmetycznych w dniach 4 - 6 grudnia 2017 r. Pokazy rozpoczynać się będą o godzinie 12 w budynku szkoły przy ul. Kazimierzowskiej 60.

  W programie między innymi:
  • prezentacja zabiegu pielęgnacyjnego dłoni, pokaz demakijażu z poradami i peelingiem,
  • wykonanie makijażu dziennego i wieczorowego, stoisko z mikrokamerą do obserwacji włosów i znamion skóry,
  • zabieg kawitacji jako alternatywy peeling z nałożeniem maski na twarz.
  Zainteresowanych pokazami umiejętności kosmetycznych prosimy o potwierdzenie obecności w wybranym terminie na adres e-mail: sekretariat@zso.edu.pl lub telefonicznie (22) 849-62-18.


  III MOKOTOWSKA GIEŁDA SZKÓŁ ZAWODOWYCH
       Dnia 04.12.17 w Zespole Szkół nr 27 przy ul. Rzymowskiego w Warszawie odbyła się III Mokotowska Giełda Szkół Zawodowych. Nasza szkoła również miała tam swoje stanowisko przygotowane przez p. Annę Ciecierską i p. Piotra Olszewskiego oraz uczniów klasy 1TC tj. Jakuba Grzelaka, Patryka Taranowskiego i Wiktora Zaprzalskiego, którzy z zaangażowaniem promowali i zachęcali gimnazjalistów wraz z p. Agnieszką Dulepską - Staniszewską do wyboru naszej szkoły jako kolejnego etapu w swojej edukacji.


  SPACER ŚLADAMI MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
       Dnia 27 listopada uczniowie oddziału 3Te z wychowawcą Joanną Muranty wybrali się na spacer edukacyjny po Warszawie śladami marszałka Józefa Piłsudskiego dla uczczenia 150. rocznicy Jego urodzin. W stolicy jest wiele miejsc związanych z autorem planu Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Dla Józefa Piłsudskiego, urodzonego w Zułowie na Wileńszczyźnie, najbliższym sercu miastem było Wilno. Jednak to Warszawa, jako stolica odrodzonego w 1918r. państwa polskiego stała się jego domem i miejscem urzędowania, gdy pełnił najważniejszą funkcję – Naczelnika Państwa.
       Młodzież z lekcji historii i społeczeństwa dobrze pamiętała, że właśnie Józef Piłsudski przyczynił się do odzyskania przez Polskę w 1918r. niepodległości. Marszałek Polski zbudował Polskę jako państwo wolne i demokratyczne, podejmując kroki w kierunku jak najszybszego przekazania władzy wybranemu w powszechnych wyborach Sejmowi.
       Uczniowie rozpoczęli spacer od Krakowskiego Przedmieście. Właśnie do cukierni Hotelu Europejskiego Marszałek lubił przychodzić na lody ze swoimi córkami – Jadwigą i Wandą. Robił to, wymykając się swojej ochronie. Przechodząc obok Łazienkowskiej 3 przypomnieli sobie, że drużyna piłkarska Legii powstała w 1915. w Legionach Polskich założonych przez Piłsudskiego, który był miłośnikiem sportu. Z Jego inicjatywy powstał też Centralny Instytut Wychowania Fizycznego w miejscu obecnego AWF przy ul. Marymonckiej 34. W Belwederze obmyślił plan Bitwy Warszawskiej. Klasycystyczny pałac był oficjalną siedzibą Piłsudskiego w latach 1918 – 1922. Do Kamienicy Próchnickiej przy ulicy Koszykowej 70 Marszałek przeprowadził się z Belwederu z żoną Aleksandrą Szczerbińską i córkami. Na moście Poniatowskim spotkał się z prezydentem Stanisławem Wojciechowskim w pierwszy dzień przewrotu majowego. 14 listopada 1920 r. podczas obchodzonego po zakończeniu wojny polsko- bolszewickiej Święta Niepodległości, Józef Piłsudski otrzymał na Placu Zamkowym buławę marszałkowską.
       Wycieczka śladami marszałka Józefa Piłsudskiego wzbogaciła wiedzę uczniów na temat życia prywatnego tego niezwykłego człowieka. Z pewnością przyczyniła się do podniesienia kompetencji historycznych. Pogłębiła znajomość faktów z historii Warszawy.


  STRASZNIE DOBRA DYNIA
       Akcja Strasznie dobra dynia czyli robimy coś dobrego dla kogoś drugiego dobiega końca. Wasza inwencja i pomysłowość okazały się niesamowite. Zrobiliście dynie z abażurów, kartonów, wydrążyliście dynie i wypełniliście slodyczami i innymi produktami. Dzięki Waszej hojności sprawiliście radość dzieciom z Ogniska Wspierania Rodzin z Mokotowa wzbogacając im Mikołajki??Dziękujemy klasom i wychowawcom klas: 3tc, 2tc, 1tc, 3za, 2za.


  DNI OTWARTE
  Drodzy Gimnazjaliści! Zapraszamy do obejrzenia stoiska Naszej Szkoły podczas Dni Otwartych 16 i 17 listopada 2017r. w Centrum Kształcenia Praktycznego - ul.Mińska 1/5 w Warszawie. Namodniejsze ubrania, najlepsze fryzury, najciekawsze stylizacje - to wszystko zobaczycie na naszym niesamowitym stoisku. Zapraszamy !!!


  NANOTECHNOLOGIA NA WYKŁADACH CIEKAWEJ CHEMII
       Po raz kolejny uczniowie mogli zapoznać się z zagadnieniami nanotechnologii uczestnicząc w wykładzie z cyklu ciekawa chemia w Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Chemii.
       16 listopada 35 uczniów klas pierwszych wysłuchało wykładu dr Pawła Majewskiego pt. Klocki LEGO w skali nano czyli samoorganizujące się polimery i ciekłe kryształy”.
       Uczniowie dowiedzieli się między innymi co to są kopolimery, jakie mają właściwości i zastosowanie.
       Przedstawione zostały metody zmniejszenia odbicia padającego na lustra baterii słonecznych światła, dzięki czemu można poprawić efektywność tego źródła energii.
       vUczniowie obejrzeli również piękne kryształy krzemu, które przyniósł prelegent.Wykład był bogato ilustrowany co ułatwiło uczniom zrozumienie tego trudnego zagadnienia.


  II OGÓLNOPOLSKI KONKURS FRYZURY HISTORYCZNEJ - KRÓL, DAMA, WALET
       Dnia 15 listopada 2017r odbył się II Ogólnopolski Konkurs Fryzur Historycznych pt. „ Król, Dama, Walet...” w Zespole Szkół przy ul. Saskiej w Warszawie. Naszą szkołę godnie reprezentowali Gabriela Okienczyc z klasy 2TE i Adrian Dziewulski z klasy 3 TC, którzy przygotowywali się do konkursu we współpracy z nauczycielami p. Beatą Wach – Mińkowska, p. Ewą Mierzwą i p. Piotrem Olszewskim.


  DAJ WŁOS!
       „Zapuszczamy włosy dla Rok and Rolla”- takie hasło towarzyszyło nam niemal od pierwszych dni września.
       Fundacja Rak and Roll organizuje akcję „DAJ WŁOS”- oddawanie włosów na peruki dla kobiet chorych na raka. My również postanowiliśmy włączyć się do akcji!
       14 listopada pod okiem wspaniałego nauczyciela pana Piotra Olszewskiego nastąpiło WIELKIE CIĘCIE !!! Zebraliśmy 20 warkoczy. Wszystkim ofiarodawcom DZIĘKUJEMY!!! Mamy nadzieję, że dobro, które okazałyście innym, wróci do WAS zwielokrotnione.... Zapraszamy, na krótką fotorelację.
       P.S. Jeśli ktoś chce jeszcze przyłączyć się do akcji, czekamy do końca listopada!


  STYPENDIA PREZESA RADY MINISTRÓW
       20 listopada 266 uczniów z Warszawy i powiatów okołowarszawskich zostało uhonorowanych stypendiami Prezesa Rady Ministrów. Stypendia wręczali Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski oraz Mazowiecki Kurator Oświaty Aurelia Michałowska. Stypendia te przyznawane są uczniowi z danej szkoły, który uzyskuje w niej najwyższą średnią ocen. Wśród nagrodzonych znalazła się uczennica naszej szkoły Adrianna Tołubińska. Gratulujemy!


  STYPENDIA PREZYDENTA MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY
       14 listopada odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Prezydent m. st. Warszawy dla uzdolnionych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Uroczysta gala odbyła się w Centrum Nauki Kopernik. Stypendium w Warszawie otrzymało 226 uczniów, w tym uczennnice naszej szkoły! Gratulujemy!


  SPOTKANIA Z ASTRONOMIĄ
       13 listopada klasy 1 Te, 1 Tc i 1TMA miały okazję uczestniczyć w prelekcji pt. „Spotkanie z Astronomią.”
       Na początku spotkania po chwili ciemności zaskoczył nas galaktyczny blask. Było to zdjęcie naszej galaktyki „Drogi Mlecznej”. Na jej podstawie omawialiśmy odległości w kosmosie. Obserwowaliśmy i analizowaliśmy gwiazdy odległe wiele milinów i miliardów lat świetlnych. Być może one już nie istnieją, a pozostał po nich tylko blask. Przez ogromną odległość od nas nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić. Dowiedzieliśmy się również jak powstają gwiazdy i jak one się kształtują , jak nazywają się ich kolejne etapy życia oraz co się z nimi dzieje, gdy kończą swój żywot.
       Dzięki uprzejmości NASA przebyliśmy wirtualną podroż na stacji kosmicznej wokół Ziemi. Obserwowanie naszej planety z kosmicznych otchłani robi niesamowite wrażenie. Ziemia jest przepiękną błękitną planetą. Błękitne niebo zawdzięczamy składowi naszej atmosfery. Gdyby miała trochę więcej azotu to niebo byłoby fioletowe, a gdyby mniej azotu to zielona.
       Oglądaliśmy ciekawą animację powstawania planet i układu słonecznego.
       Mimo, iż odkryliśmy kilka tajemnic związanych z kosmosem, ale wraz pozostaje on tajemniczy i nieodgadnięty...


  BIEG NIEPODLEGŁOŚCI
       W dniach 10 - 11 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w przygotowaniach Biegu Niepodległości. Do naszych zadań należało przygotowanie Biura Zawodów, wydawanie pakietów biegaczom a także udzielanie niezbędnych informacji organizacyjnych w strefie Startu-Mety i Miasteczku Biegowym. Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas dla innych! Już niedługo kolejne szanse do działania :)


  99. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
        Przeddzień 11 listopada w Szkole uczczono rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zorganizowano uroczysty apel, uczniowie recytowali wiersze , cytowali słowa czołowych polityków XX w o potrzebie stworzenia niezawisłe państwa polskiego. Gość specjalny dr Emil Noiński z Muzeum Józefa Piłsudskiego z Sulejówka przybliżył postać Marszałka i jego dokonania w budowie państwa polskiego.
  Podniosła atmosfera, sztandar, hymn i dekoracja wykonana samodzielnie przez uczniów wzmocniły wyraz artystyczny przedsięwzięcia. Była to bezwątpienia lekcja patriotyzmu!
  Ogromne podziękowania dla przedstawicieli klasy 1TE za udział w apelu oraz oprawie technicznej i artystycznej: P. I.Sokołowskiej, P. A. Ciecierskiej.


  PIERWIASTKI, KTÓRE RATUJĄ ŻYCIE - WYNIKI KONKURSU
       We wrześniu i październiku uczniowie mogli wziąć udział w konkursie na najlepszy plakat dotyczący wpływu pierwiastków chemicznych w diecie na zdrowie. Udział wzięło 14 uczniów.
  Za prace, które najbardziej odpowiadały przyjętym kryteriom konkursowym, komisja uznała:
 • I miejsce: Wojciechowska Patrycja 2Tc
 • II miejsce: Klaudia Romsicka 1Te
 • III miejsce: Eliza Orłowska 1Tc
  Wyróżnienia
 • Damian Prus 1Te
 • Olga Niedbalska 1TMb
 • Karol Sadowski 1Td

  Dziękujemy uczniom, którzy brali udział w konkursie i zachęcamy pozostałych to podnoszenia poziomu swojej wiedzy w takiej ciekawej formie.
  II etap (pisemny) poświęcony zagadnieniom, jaki wpływ mają pierwiastki zawarte w żywności na zdrowie, odbędzie się w kwietniu. Zachęcamy do licznego udziału w konkursie!


 • POKAŻ, ŻE PAMIĘTASZ! O POWSTAŃCACH WARSZAWSKICH
       W naszej Szkole została przeprowadzona akcja POKAŻ, ŻE PAMIĘTASZ! O POWSTAŃCACH WARSZAWSKICH. Uczniowie, razem z gronem pedagogicznym wysyłali kartki w ramach akcji BOHATERON! Kreślili wzruszające, ciepłe, słowa, były podziękowania, życzenia, gratulacje, wyrazy podziwu i uznania. Kartki dedykowane powstańcom trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego i zostały przekazane żyjącym uczestnikom tamtych pamiętnych sierpniowych dni... Akcja trwała do końca października. Dziękujemy za wzruszający gest i pamięć.
  Jarosław Stolc i Małgorzata Kur


  STYLISTA XXI WIEKU - BUTTERFLY-HAIR-STYLE
       27 października 2017 roku odbył się X Międzynarodowy Turniej Fryzjersko-Kosmetyczny „Stylista XXI wieku – Butterfly-Hair-Style – Wadowice 2017”W Turnieju wzięło udział 11 szkół w tym również uczennice naszej szkoły Ewelina Chruściel z IITD i Karolina Dylewska z II TC.Wyróźnienie zdobyła Ewelina Chruściel - gratulujemy im i ich opiekunom.


  KAZIMIERZOWSKA Z MĘŻEM I ŻONĄ
       Dnia 24 października uczniowie oddziału 4Ta obejrzeli spektakl teatralny w reżyserii Jana Kiliana. Zabawna i elegancka, zarazem groźna i drapieżna, słodka zaprawiona goryczą komedia pióra Aleksandra Fredry. Reżyser przeniósł akcję romantycznej komedii w okres międzywojenny, a dokładniej w przeddzień drugiej wojny światowej. Kiedy bohaterka włączyła radio słychać było piosenki Eugeniusza Bodo, Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga
       Uczniowie mieli okazję przekonać się, że świetne przedstawienie Jarosława Kiliana łączy dobrą zabawę z nostalgią za odchodzącym, choć dalekim od doskonałości światem. Klimat międzywojnia tworzyła znakomita, wyrafinowana artystycznie scenografia i wysmakowane kostiumy Doroty Kołodyńskiej. Wielką siłą spektaklu okazała się energia młodych aktorów, którzy zachowali klimat Fredrowskiej komedii obnażającej ludzkie słabości.
       Młodzieży spodobała się inscenizacja, która okazała się niebanalną lekcją sztuki na temat stylu art. deco nazywanym stylem lat 30. Syntetyczne, zgeometryzowane formy stały się podstawą dekoracji. Na ścianach salonu znajdowały się reprodukcje obrazów polskiej malarki Tamary Łempickiej.
       Komedia Fredry cieszyła się sympatią publiczności zawsze. Jak w czasie swojej pierwszej prapremiery w 1823 roku, tak i dziś dostarcza wszystkim nie tylko wspaniałej zabawy. Uczniowie docenili nie tylko grę aktorów, ale przede wszystkim powaby języka mieniącego się różnymi odcieniami ironii, dowcipne dialogi i doskonałość konstrukcji sztuki. Pani Joanna Muranty również zauważyła, że Jan Kilian wyreżyserował sztukę z pietyzmem dla Fredrowskiego wiersza. Natomiast, pani Iwona Włoskowicz podkreśliła, że przedstawienie teatralne okazało się doskonałą lekcją mody, która obowiązywała w latach trzydziestych.


  HAIR FORUM POLAND 21-22 PAŹDZIERNIKA 2017 R.
  STREFA UCZNIA I NAUCZYCIELA
       „Najświeższe trendy, nowości produktowe, atrakcyjny program merytoryczny, fascynujące pokazy oraz ambitne konkurencje mistrzowskie – to wszystko, co towarzyszyło nam podczas każdej dotychczasowej imprezy Hair Forum Poland”.
       Dni pełne emocji i doznań zawodowych dla uczniów i nauczycieli.
       W trakcie targów uczniowie mieli możliwość zdobyć nowe doświadczenie zawodowe po bacznym okiem instruktorów Pivot Pont w strefie ucznia.
       Prezentowali również swoje umiejętności co umożliwiło im kontakt z potencjalnymi pracodawcami.
       Strefa ucznia była miejscem spotkań przygotowanych z myślą o młodym pokoleniu fryzjerów.
       Uczniowie z Technikum Odzieżowego i Fryzjerskiego wraz z nauczycielem Beatą Wach-Mińkowską uczestniczyli w pokazach i szkoleniach OKFK (Ogólnopolska Komisja Fryzjersko-Kosmetyczna Związku Rzemiosła Polskiego).
       Obserwowali zmagania podczas Ogólnopolskich Mistrzostw Artystów Fryzjerstwa (Hair Master Cup), Ogólnopolskich Mistrzostw w Strzyżeniu Męskim 2017 (Barber’s Battle), Ogólnopolskiego Konkursu dla Uczniów Szkół Fryzjerskich (Young Talent Cup).
       Dziękujemy za zaproszenie Pani Preuss oraz firmom Pivot Pont, Alcina i Prospector.


  WYKŁADY Z CIEKAWEJ CHEMII NA UW
       Jak co roku uczniowie naszej szkoły poszerzają wiedzę biorąc udział w wykładach dla szkół ponadgimnazjalnych.
       19 października wysłuchali ciekawego wykładu „Chemia organiczna w nanotechnologii, nanomedycyna i nowe materiały. Wykład bogato ilustrowany animacjami wygłosił dr Michał Wójcik.
       Uczniowie zapoznali się z możliwościami jakie daje nanotechnologia w miniaturyzacji tranzystorów. Dla przykładu koszt pamięć 2GB w 1980 roku wynosił 80 tysięcy $ a wroku 2000 5 $.
       W celu lepszego zrozumienia tematu wykładowca przedstawił graficzne porównanie wielkości nanocząstek i innych małych obiektów dostrzeganych gołym okiem lub przy użyciu mikroskopu.Przedstawione zostały również olbrzymie możliwości jakie niesie poznanie właściwości nanocząstek w medycynie. Ten dział medycyny został nazwany nanomedycyną.
       Jak zaznaczył wykładowca to dopiero wstęp do technologii XXI wieku czyli nanotechnologii.


  DZIEŃ KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ
  I UROCZYSTE ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
       13 października do grona oficjalnych uczniów naszej szkoły wkroczyły klasy pierwsze. Tego dnia przedstawiciele oddziałów złożyli uroczyste ślubowanie w obecności Pani Dyrektor Magdaleny Jarosińskiej i całego grona pedagogicznego.
       Była to również świetna okazja do wręczenia nagród dyrektora szkoły dla nauczycieli oraz pracowników szkoły.
       Po części bardzo dostojnej i wzniosłej, gdy poczet sztandarowy uroczyście odmaszerował, przyszedł czas na chwilę oddechu, czyli na artystyczna część akademii.
       W tym roku staraliśmy się pokazać szkołę i uczniów z przymrużeniem oka. Zrobiliśmy kabaret! Wśród wesołych scenek nie zabrakło również nostalgicznych utworów muzycznych, do których słowa tworzyliśmy wszyscy razem. Mam nadzieję,że pozytywna energia, którą staraliśmy się przekazać, zapadła odbiorcom głęboko w sercach i została dobrze odebrana.
       Akademię, przygotowały nauczycielki p. Renata Mazur i p. Irmina Sokołowska we współpracy z p. Małgorzatą Kopczyńską.
       Nic nie zrobiłyby, gdyby nie wspaniali uczniowie, którzy odkryli przed nami swoje talenty, entuzjazm i byli niesamowitą inspiracją. W uroczystości występowali uczniowie 1 Te i 1 Tb: Adam Grabowiecki, Olga Jędrzejewska, Julia Gajownik, Mateusz Matuszewski , Jakub Ochnio, Damian Prus, Dorota Wojciechowska, Zuzanna Manek, Łukasz Wolf , Filip Mandes, Aleksandra Kowalczyk, Angelika Dąbrowska, Maria Levicka, z klasy 1 Tc Patryk Taranowski i niezawodna Małgorzata Łuczak z 2 Tc. Bardzo dziękujemy uczniom za udział.
       Podziękowania należą się również uczniom klasy 1 Tb przygotowującym dekoracje: Karolinie Niewiarowskiej, Jakubowi Banaszek, Julii Urbaszek, Julii Szlanta i Jowicie Żak.


  TEATRALNA WYPRAWA DO TEB
       Dnia 10 października uczennice oddziału 1TPMA zobaczyły w Teatrze Palladium spektakl Projekt Sofokles w reżyserii Bogdana Semotiuka. Przedstawienie przygotowane przez Krakowską Agencję Artystyczną. Młodzież była zachwycona sztuką. Wyjątkowość tego projektu polegała na tym, że po raz pierwszy w historii polskiego teatru można było zobaczyć dwie tragedie Sofoklesa jednocześnie w jednej inscenizacji.
       Król Edyp i Antygona to szkolne lektury, które opowiadają historię rodu Labdakidów. Reżyser zaprezentował przedstawienie niezwykle klasyczne w formie, które jednocześnie uczy młodego widza zasad funkcjonowania antycznego teatru . Uczennice nie miały problemu ze wskazaniem formalnej struktury starożytnego dramatu: parodos, epejsodion, stasimon i exodos. Zwróciły uwagę na piękną i funkcjonalną dekorację Anny Bobrowskiej. Szczególnie spodobały się kostiumy : chitony i tuniki, które jeszcze bardziej spotęgowały wrażenie artystycznej podróży w czasy greckiej mitologii, do świata starożytnych Teb.
       W tej inscenizacji widoczny był paralelizm treści przedstawienia ze starożytnymi tragediami. Aktorzy świetnie odegrali swoje role i młodzież właściwie odczytała przesłanie sztuki. Intencją Sofoklesa było przeświadczenie, że ludzkim losem kieruje siła zwana Przeznaczeniem, a człowiek nie jest w stanie zmienić Jej zamiarów.


  KAZIMIERZOWSKA NA WESELU
       Dnia 5 października uczniowie oddziałów Technikum Odzieżowego i Fryzjerskiego obejrzeli w Teatrze Polskim inscenizację najważniejszego młodopolskiego dramatu Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Obsada aktorska była imponująca: Andrzej Seweryn, Joanna Trzepiecińska, Piotr Cyrwus i Janusz Gajewski.
       Uczniowie mieli możliwość skonfrontowania treści omawianej lektury z gwiazdką na lekcjach języka polskiego, z jej współczesną teatralną interpretacją. Szczególną uwagę zwrócili na wiersz w tym spektaklu. Aktorzy pokazali, że potrafią świadomie operować nie tylko sensem poezji, ale również jej formą. Ze sceny wyraźnie wybrzmiewał rytm, ale i melodia, dzięki czemu Wesele również przyjemnie się słuchało. Zauważyli, że reżyser kazał patrzeć na bronowickie wesele z perspektywy Gospodarza, a jego centralna pozycja w spektaklu nie wpływa z roli narzuconej mu przez Wernyhorę.
       Zaskoczeniem dla nich była ostatnia scena, która daleka jest od koncepcji samego Wyspiańskiego. Zbiorowy finał Wesela przebiegał bez wspólnego rytmu somnambulicznego tańca wszystkich bohaterów, ale kończył się solowym popisem Jaśka w świetle niebieskich promieni laserowych. W ciekawy sposób została opracowana muzyka – skomentowała młodzież. Z jednej strony można było usłyszeć Marka Grechutę, jak również weselne przeboje w stylu Biały miś czy My, Słowianie. Wizualna strona przedstawienia z multimedialnymi projekcjami, promieniami lasera oraz wyświetlanymi w tle burzowymi piorunami podkreśliła nowoczesną estetykę reżysera.
       Inscenizacja miała ciekawe rozwiązanie scenograficzne, wyszła z bronowickiej chaty do eleganckiej oranżerii, która była pracownią malarza, na balkonach zostały umieszczone znane obrazy – reprodukcje Jacka Malczewskiego, Jana Matejki i Józefa Chełmońskiego. Na szklanej ścianie atelier pokazały się animowane duchy Hetmana, Upiora i Stańczyka. Najbardziej spodobał się jednak dialog Gospodarza (Andrzej Seweryn) ze swoim alter ego, czyli z Wernyhorą.
       Młodzież Naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyła w aktualnych wydarzeniach artystycznych, poszerzając swoje kompetencje kulturalne.


  KONKURS NA WOLONTARIUSZA ROKU
       W roku szkolnym 2016/2017 będącym rokiem Wolontariatu Małgorzata Łuczak została nagrodzona dyplomem Ministerstwa Edukacji Narodowej za trud i poświęcenie na rzecz potrzebujących. Gosia jest zaangażowaną osobą w różne formy wolontariatu na wielu płaszczyznach. Dziękujemy za trud i poświęcenie na rzecz innych ludzi i zachęcamy do dalszego działania.


  XXI FESTIWAL NAUKI - BIOLOGIA
       Dużym powodzeniem cieszyły się wykłady:
  • „O chorobach psychicznych, alkoholu i myszach” - wykład przeprowadziła K. Radwańska. Wykładowczyni omówiła kompleksowy model uzależnień. Przedstawiła wyniki badań eksperymentalnych prowadzonych na myszach.Uczniowie zyskali wiedzę na temat biologicznego podłoża uzależnienia od alkoholu.
  • „Naukobzdury i pseudomedycyna- jak rozpoznac wroga” – wykładowca, P. Boguszewski opowiedział młodzieży, jak możemy bronić się przed terapiami, które nic nie mają wspólnego z medycyną.
  • „Neurony w walce z czasem,czyli o tym jak starzenie zmienia układ nerwowy” - wykład przeprowadziła M.Liguz –Lęcznar. Uczniowie dowiedzieli się, jakie procesy zachodzą w mózgu człowieka podczas starzenia się i jakie są tego konsekwencje. Czy są one nieuchronne i czy możemy im przeciwdziałać.
  • „Co ciekawego kryje się w ziołach i przyprawach” - wykładowczynie E. Hallman i R.Kazimierczak opowiedziały młodzieży ciekawostki o ziołach i przyprawach, ich składzie chemicznym i właściwościach. Na koniec wykładu młodzież uczyła się rozpoznawać przyprawy, wykorzystując swoje narządy zmysłu.
  • „Świat komórek macierzystych”-wykład prowadziła B. Świerczek. Uczniowie poznali różne rodzaje komórek macierzystych, które występują w ludzkim ciele, ich właściwości oraz potencjalne wykorzystanie tych komórek w medycynie regeneracyjnej.
  • „DNA jako komputer –czy to możliwe?” -wykład prowadził T. Ishikawa. Wykładowca przybliżył młodzieży historię badań nad komputerami DNA, a także przedstawił najświeższe wyniki badań dotyczących maszyn molekularnych.
  • „Pokrzywa zamiast spiruliny,czli superfood made in Poland” wykład prowadziła A. Mroczek. Młodzież dowiedziała się, że superfood to nie tylko tropikalne owoce i suplementy diety. Superżywność mamy na wyciągnięcie ręki w ogrodzie, w lesie.
  • „Nowe strategie walki z otyłością” –wykładowca A. Kiersztan przybliżyła młodzieży problem ludzi otyłych.Uczniowie dowiedzieli się, czy najnowsze terapie są skuteczne i bezpieczne przy długotrwałym stosowaniu oraz na czym polegają operacje bariatryczne .
  • „Tajniki budowy komórki”- wykładowca E. Wyroba. Młodzież uczestnicząca w wykładzie poznała szczegółową budowę rybosomów –„fabryki”, w której zachodzi proces biosyntezy białka i mitochondrium- „elektrowni” produkującej energię w każdej żywej komórce.
  • „Taki barszcz straszny jak go malują. Przykład inwazji w świecie roślin.” Wykład przeprowadziła I. Jarzyna. Uczniowie uzyskali informację na temat szybkiego rozprzestrzeniania się w Polsce dwóch niebezpiecznych gatunków barszczy kaukaskich, stanowiących zagrożenie dla człowieka ,rodzimej flory i zwierząt.
  • „Rozmnażanie z głową ,a możę w głowie”- A. Gajewska. Wykład dotyczył regulacji procesów rozrodczych na poziomie ośrodkowego układu nerwowego.  NANOCZĄSTKI - SIŁA MAŁEGO
       27 września uczniowie poznali tajemnicę nanocząstek uczestnicząc w wykładzie na wydziale Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW, dniach Festiwalu Nauki.
       Dr inż. Iga Wasiak na wykładzie zatytułowanym Nanocząstki – siła małego, przedstawiła licznie zgromadzonym słuchaczom, jak powstają nanocząstki w jaki sposób je widzimy i jak można otrzymać je w laboratorium. Wykład był bogato ilustrowany grafikami , które pozwoliły słuchaczom lepiej zrozumieć tematykę wykładu.


  OD KALCYTU DO SZMARAGDU, CZYLI W MINERALOGICZNYM TYGLU
       Zainteresowani chemią uczniowie uczestniczyli w wykładzie dr Krystyny Wołkowicz „ Od kalcytu do szmaragdu, czyli w mineralogicznym tyglu” , który wygłosiła w muzeum Geologicznym we wtorek 26 września. Przed wykładem obejrzeliśmy ciekawą wystawę minerałów oraz szkieletów pradawnych ssaków w głównej Sali muzeum. Dowiedzieliśmy się że zbadano ponad 5 tysięcy minerałów występujących w przyrodzie z czego większość występuje w postaci krystalicznej. Dr Wołkowicz przedstawiła rys historyczny mineralogii w przeszłości i porównała z obecnym stanem wiedzy. Przedstawiła właściwości zarówno tych pozornie mało efektownych ale bardzo ważnych jak i tych szlachetnych pięknie ukształtowanych przez naturę, Wykład o minerałach związany był z tematyką jaka jest omawiana na lekcjach chemii i geografii.


  WSPÓŁCZESNA IKONOGRAFIA W ZACHĘCIE
       Dnia 21 września uczniowie oddziału 2TPMA zobaczyli ekspozycje sztuki współczesnej w Zachęcie-Narodowej Galerii Sztuki. Szczególną uwagę zwrócili na pierwszą w Polsce retrospektywę słynnej austriackiej malarki Marii Lassing, jednej z najbardziej oryginalnych artystek XX wieku. Wystawa obejmowała wielkoformatowe obrazy odzwierciedlające jej wieloletnie fascynacje ludzkim ciałem i autoportretem. Prezentowała przekrój całej twórczości malarki, począwszy od prac powstałych w Wiedniu w latach 40. XX wieku, przez dzieła tworzone w Paryżu, w Nowym Jorku. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali wykładu na temat jej artystycznych wyzwań. Dowiedzieli się, że we wczesnej twórczości Maria Lassing pozostawała pod silnym wpływem nurtów celebrujących spontaniczne gesty malarskie, takich jak informel i taszyzm. Zauważyli, że ikonograficzne teksty ilustrują wyrazistą ekspresję, umieszczając postać ludzką w centrum kompozycji.
       Uczniów zafascynowała również twórczość polskiego performera interdyscyplinarnego Łukasza Surowca,który swobodnie porusza się pomiędzy dyskursami ważnymi dla europejskiej kultury. Artysta odkrywa i stawia w centrum swojej fascynacji peryferie rzeczywistości społecznej, gdy porusza się wśród ludzi zepchniętych na margines życia.
        Młodzieży spodobały się współczesne teksty ikonograficzne, które znacznie różnią się od estetyki dzieł klasycznych Mistrzów.


  DAWNIEJ OBCY, DZIŚ SĄSIEDZI!
       18 września Ambasador Irlandii w Polsce Pan Gerard Keown wystąpił z wykładem poświęconym związkom irlandzko-polskim „Dawniej obcy, dziś sąsiedzi” (‘From Strangers to Neighbours’). Wykład był wygłoszony w języku angielskim i odbył się w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich. W wydarzeniu uczestniczyły uczennice: Ada Kucharska, Ewelina Stec i Zofia Soszyńska z klasy 3TC, Katarzyna Dżuchil z klasy 3TD oraz nauczyciel języka angielskiego Pani Katarzyna Wendykier. Pan Ambasador opowiedział o niezwykłych historiach, które połączyły nasze kraje i o ludziach, których spotkania w ubiegłych wiekach zaowocowały do dziś trwającymi związkami między Polakami i Irlandczykami. Kilka z tych ciekawostek: Bernard Connor, nadworny lekarz króla Jana III Sobieskiego, był autorem pierwszej historii Polski w języku angielskim wydanej w 1698r.; Denis McClair, ogrodnik przebywający w Polsce od 1790r., projektował ogrody dla polskiej arystokracji: Czartoryskich, Lubomirskich, Potockich i Radziwiłłów; Eileen Frances Short była sanitariuszką w powstaniu warszawskim w Zgrupowaniu „Kryska” działającym na Czerniakowie.
       Wykład wzbogacił naszą wiedzę na temat Irlandii, Irlandczyków, relacji irlandzko-polskich, zwiększył naszą świadomość międzykulturową i świadomość wartości europejskich oraz wpłynął pozytywnie na kompetencje językowe uczniów. Udało nam się też zrobić zdjęcie z Panem Ambasadorem! Zainteresowanych wydarzeniem i tekstem wykładu w języku angielskim odsyłamy do strony Ambasady Irlandii.


  TERMINY SKŁADANIA DEKLARACJI
  PRZYSTĄPIENIA DO EGZAMINU POTWIERDZAJĄCEGO KWALIFIKACJE W ZAWODZIE
  W ROKU SZKOLNYM 2017/2018


  Nazwa kwalifikacjiTermin składania
  deklaracji
  Data egzaminu
  Etap pisemny
  Data egzaminu
  Etap praktyczny
  A.12 Wykonywanie
  usług krawieckich
  do 09 września 2017r.11.01.2018 r.
  godz. 10.00
  od 22.01.2018 r.
  do 16.02.2018 r.
  godz. 9.00 i 15.00
  A.23 Projektowanie fryzurdo 09 września 2017r.11.01.2018 r.
  godz. 10.00
  10.01.2018 r.
  godz. 9.00
  A.49 Organizacja procesów
  wytwarzania wyrobów
  odzieżowych
  do 09 września 2017 r.11.01.2018 r.
  godz. 14.00
  10.01.2018 r.
  godz. 13.00
  A.71 (KURS) Projektowanie
  i wytwarzanie wyrobów
  odzieżowych
  do 09 września 2017 r.11.01.2018 r.
  godz. 10.00
  od 22.01.2018 r.
  do 26.01.2018 r.
  godz. 9.00 i 15.00
  A.19 Wykonywanie zabiegów fryzjerskichdo 18 lutego 2018 r.19.06.2018 r.
  godz. 12.00
  od 22.06.2018 r.
  do 04.07.2018 r.
  godz. 9.00 i 15.00
  A. 48 Projektowanie wyrobów odzieżowychdo 18 lutego 2018 r.19.06.2018 r.
  godz. 12.00
  26.06.2018 r.
  godz. 09.00
  AU.61 Wykonywanie zabiegów kosmetycznych twarzydo 18 lutego 2018 r.19.06.2018 r.
  godz. 12.00
  26.06.2018 r.
  godz. 13.00
  A.61 Wykonywanie zabiegów kosmetycznych twarzydo 18 lutego 2018 r.19.06.2018 r.
  godz. 12.00
  26.06.2018 r.
  godz. 13.00
  A.62 Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stópdo 18 lutego 2018 r.19.06.2018 r.
  godz. 14.00
  od 22.06.2018 r.
  do 04.07.2018 r.
  godz. 8.00, 12.00 i 16.00

  ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

       Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się w dniu 4 września 2017 r. (poniedziałek)


  Dla uczniów:
 • Technikum Odzieżowego i Fryzjerskiego im. Marii Bratkowskiej
 • Branżowej Szkoły I stopnia nr 4 (kl. I)
 • Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 4 (kl. II - III)

  Klasy pierwsze - spotkanie w auli szkoły.
  Klasy II - IV - w salach z wychowawcami - informacja przy wejściu do szkoły.

 •           godzina 1000


  Dla słuchaczy:
 • Szkoły Policealnej nr 50 dla Dorosłych
  • klasa 1 PWA - hol I piętra
  • klasa 2 PWA - sala 112
 • Kwalifikacyjnego Kursu Zawodowego - hol I piętra
 •                                                   godzina 1400


  Archiwum wydarzeń sprzed 1 września 2017 r. jest dostępne tutaj